Złączki zamiast lutowania?

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Złączki zamiast lutowania?

#16

Post autor: Pawelec »

Tego typu dywagacje już były na łamach forum w kilku miejscach. Np tu:
- viewtopic.php?f=14&t=8806
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Złączki zamiast lutowania?

#17

Post autor: pan_winyl »

Myszor pisze:
Nie pisz głupot. To jest fizyka. Do mocy musisz mieć odpowiedni przekrój.
Noż przecież ironizuje. Dla mnie takie historie o tym że można użyć cienkich kabli, można sztukować dowolnie etc. można włożyć między bajki. Przecież używanie w sprzęcie estradowym, nagraniowym, energetycznym, etc. etc. odpowiednich kabli to międzynarodowy spisek producentów. Każdy wie, że najlepsze kable są w obi i tak trzeba je kupować i dowolnie sztukować.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10462
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#18

Post autor: Myszor »

Regsoft pisze: mnie tam chyba kiedyś uczyli, że przekrój i grzanie związane jest z wartością prądu a Wy tak ciągle o tej mocy
Moc zależy od prądu.
Generalnie w drutach chodzi o rezystancję.
Im dłuższy kabel tym musi być grubszy by zredukować rezystancję.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Złączki zamiast lutowania?

#19

Post autor: Regsoft »

Myszor pisze: Generalnie w drutach chodzi o rezystancję.
Generalnie to chodziło mi o to, że być może ktoś byłby w stanie wytłumaczyć Obywatelowi dlaczego kabel głośnikowy miałby być grubszy od sieciowego i dlaczego nie pisałbym tu o mocy 8-)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10462
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#20

Post autor: Myszor »

Przecież wytłumaczyłem.
Grubszy kabel ma mniejszą rezystancję niż chudy.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Złączki zamiast lutowania?

#21

Post autor: Obywatel »

Panowie, do domowego sprzętu o mocy kilkudziesięciu watt, gdzie normalnie na kolumny idzie kilkanaście watt naprawdę potrzeba grubszego kabla niż 1mm² :?:

Nic mnie tak nie irytuje na forach audio jak kablowe czary mary. Zdarzało mi się już czytać wypowiedzi speców od car audio, którzy zalecali podłączanie subwoofera kablami spawalniczymi.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Złączki zamiast lutowania?

#22

Post autor: zbyszek1982 »

No dobra, ale w przewodach głośnikowych (miedzianych z miedzi) mamy do czynienia z rezystancją na poziomie kilkunastu ohmów na kilometr. Więc wpływ długości kabla na jakość dźwięku w warunkach domowych jest w zasadzie żaden.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10462
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#23

Post autor: Myszor »

Obywatel pisze:Panowie, do domowego sprzętu o mocy kilkudziesięciu watt, gdzie normalnie na kolumny idzie kilkanaście watt naprawdę potrzeba grubszego kabla niż 1mm² :?:
Nic mnie tak nie irytuje na forach audio jak kablowe czary mary. Zdarzało mi się już czytać wypowiedzi speców od car audio, którzy zalecali podłączanie subwoofera kablami spawalniczymi.
W czary mary ja też nie wierzę. Ale przekrój kabla głośnikowego to nie kwestia wiary Obywatelu ;)
Wyobraź sobie że setki dzieci biegną szerokim na 20 metrów korytarzem szkolnym który nagle się zwęża do 1m....
Tak samo jest z grubością kabla. Moc ze wzmaka zamiast drajwować cewkę głośnika traci się na kabel.
Zatem im kabel grubszy i krótszy tym lepiej :)

Tu masz kalkulator. Możesz wpisywać sobie różne przekroje i liczyć rezystancję:
http://ekalk.eu/ro_pl.html
zbyszek1982 pisze: mamy do czynienia z rezystancją na poziomie kilkunastu ohmów na kilometr.
To zależy od materiału i przekroju. Dla przekroju 0,5mm na miedzi otrzymujesz 33ohm/1km, czyli mając kolumny 4ohm i kable 3m to już 2,5% :)

A w Wikipedii jest ładna tabelka z "Maximum wire lengths for two conductor copper wire".
https://en.wikipedia.org/wiki/Speaker_wire#Resistance
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Złączki zamiast lutowania?

#24

Post autor: pawel0777 »

Obywatel pisze: No właśnie Urządzenia domowe o mocy ok. 2 kW (pralka, żelazko itp.) mają kable sieciowe 1,5 mm². Domowe wzmacniacze audio typowo mają kabel zasilający 1mm². Czy może mi ktoś zatem wytłumaczyć po co kable głośnikowe grubsze niż sieciowy od wzmacniacza
Przekrój żyły jest dobierany do prądu płynącego w obwodzie. Prąd zależy od mocy urządzenia, ale również napięcia. Gdybyś miał żelazko zasilane 12V wówczas przewód zasilający byłby grubości palca. Dlatego też w caraudio wszelkie prądożerne wzmacniacze zasilane są grubymi przewodami ;)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Złączki zamiast lutowania?

#25

Post autor: Obywatel »

pawel0777 pisze: Dlatego też w caraudio wszelkie prądożerne wzmacniacze zasilane są grubymi przewodami
Ja o tym wiem :) Montaż subwoofera mam przećwiczony. Kabel zasilający musi być gruby, ale wszystko w granicach rozsądku i zgodnie z wyliczeniami.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Złączki zamiast lutowania?

#26

Post autor: Regsoft »

Obywatel pisze: Ja o tym wiem
Ale nadal nie wiesz dlaczego kabel głośnikowy może (a czasem i powinien) być grubszy niż sieciowy? :roll:
Pytam bo mnie od początku chodziło tylko o to jedno Twoje zdanie i na nie również odpowiadał Paweł ...
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Złączki zamiast lutowania?

#27

Post autor: Obywatel »

Regsoft pisze: Ale nadal nie wiesz dlaczego kabel głośnikowy może (a czasem i powinien) być grubszy niż sieciowy? :roll:
Strzelam, że chodzi o to że na wyjściach głośnikowych we wzmacniaczu nie ma 220V :?:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Złączki zamiast lutowania?

#28

Post autor: Regsoft »

Obywatel pisze: Strzelam
Przekazujesz mniejszą moc ale przy niższym napięciu może się okazać, że prąd będzie większy więc bywa, że przewodzik musisz pogrubić aby nie topić cennej części mocy na jego grzanie ...

PS. To, że dajemy z reguły grubsze kable głośnikowe niż jest to wymagane "elektrycznie" a nawet "akustycznie" to już zupełnie inna kwestia. Przecież to ma ten sam urok co dla kogoś np. poszerzanie felg w Golfie więc ... czemu nie? Przecież to wszystko robimy dla własnej frajdy prawda? :lol:
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10462
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#29

Post autor: Myszor »

Inżynier z McIntosha twierdzi że jeśli rezystancja przewodu głośnikowego nie przekroczy 5% obciążenia kolumną to nie słychać różnicy. Czyli dla kolumny 4ohm będzie to 0,2ohm max rezystancji kabla głośnikowego (a ta jak wiemy zależy od grubości i długości).
Generalnie fajnie gościu pisze o "sztuczkach" marketingowych producentów kabli i naszej percepcji. Ludzie np. nie chcieli słuchać sprzętu McIntosha w salonie jeśli nie było "markowych" kabli :lol:
http://www.roger-russell.com/wire/wire.htm#connect
Ps.
W zasilaniu 220V ponad grubość żyły założoną przez elektryka w ścianie i tak nie wyskoczymy.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10462
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Złączki zamiast lutowania?

#30

Post autor: Myszor »

Niezły jest ten Russel. Pozwoliłem sobie przełożyć kawałek:
Reklama głosi, że egzotyczne kable głośnikowe oferują niesłychane zalety w stosunku do zwykłego kabla od lampki nocnej. Wydaje się zatem logiczne, że użycie takiego super kabla w lampce także polepszy jej działanie - „Lampa będzie świecić pełnym spektrum kolorów, wiernie odtworzy naturalne światło dzienne, pozwalając nam wreszcie zobaczyć światło takim jakim powinno się je widzieć . Poprawi się ciepło barw, widoczność detali, blask , rozdzielczość i prędkość poprzez szersze pasmo i zredukowany efekt naskórkowości. Wolna od zniekształceń iluminacja ogranicza zmęczenie oczu przez co widzimy wyraźniej i w optymalnych kolorach. Pozwala to dłużej pracować w skupieniu bez zmęczenia wzroku „

Rozprawia się też z recenzentami kabli audio, podstawkami pod kable, wygrzewarkami i innymi akcesoriami.
ODPOWIEDZ