Budżetowe kable do budżetowego zestawu

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#1

Post autor: Demon Cleaner »

Uprzedzam, że jestem zielony w kwestii sprzętu audio jak amazońska dżungla :-) Mogą więc zdarzać się głupie pytania :-)

Przymierzam się do zakupu mojego pierwszego gramofonu. Będzie to najpewniej jeden z tych modeli:

- PHILIPS AF-729 MARK II,
- AKAI AP-100C,
- GARRARD GT-20,

Przedwzmacniacz właśnie kupiłem, więc zostały mi tylko kable do nabycia.

Z tego co rozumiem, wszystkie te gramofony mają wyjście RCA. Potrzebuję więc kabli RCA Phono (interkonektor?), którym podłączę gramofon do pre-ampa, oraz kabli RCA, którymi podłączę głośniki do przedwzmacniacza. Z tego co wyczytałem, kable powinny być jak najkrótsze, mieć niską pojemność i być ekranowane. Podejrzewam, że kable gramofon>pre-amp mogą mieć długość 30-50 cm maksimum. Jeżeli chodzi zaś o kable pre-amp>głośniki, to wygląda to tak, że posiadam głośniki aktywne, które stoją w odległości mniej więcej 1,5 m od siebie, więc kable łączące je z przedwzmacniaczem powinny być podobnej długości.

Generalnie nie interesuje mnie na ten moment żadne, nawet drobne DIY. Najchętniej widziałbym po prostu wklejone przez Was linki do konkretnych produktów. Ja kliknę, kupię i wsio :-) Na słuchanie kabli i rozkminy nad zawartością miedzi i ołowiu przyjdzie jeszcze czas ;-)

Chodzi mi zmaksymalizowanie stosunku cena/jakość. Rozumiem, że przy budżecie 100-150 zł może wydać się to śmieszne, ale od czegoś trzeba zacząć.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :-)
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#2

Post autor: Quarter »

Oj, no poszperaj trochę na forum, w 15 sekund znalazłem wątek, który zresztą sam kiedyś zacząłem ;)

W niskim budżecie polecano Mogami 2965 jako interkonekt drapak - pre. To na tym odcinku trzeba się skupić jeśli chodzi o niską pojemność kabla. Kabel od pre do wzmacniacza ( w Twoim wypadku do głośników aktywnych) jest już trochę mniej istotny.


Tu poszukaj gotowca: https://pastore.pl
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#3

Post autor: Demon Cleaner »

Wiesz, przed stworzeniem tego posta wpisałem w przeglądarkę forum różne kombinacje słów "tanie kable", ale wyniki nie były specjalnie zadowalające.
Znalazłem jedynie posta usera Obywatel (który jest zresztą przypięty), ale prócz tego? Jakoś bez szału :-) Twojego posta też znalazłem, ale trochę naokoło. No ja wiem, może po prostu jeszcze tutaj szukać nie umiem.

Tak, znalazłem Mogami 2965, dzięki. Rozumiem, że chodzi o to:

https://pastore.pl/product-pol-13174-2R ... query_id=2

Byłem dzisiaj w Grubej Nucie i kupiłem Garrarda. Fajnym akcentem było też to, że dostałem komplet kabli. Firma to co prawda Vitalco, ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda :D

Możliwe, że mimo wszystko to Vitalco będzie jakoś tam grać. Jeżeli jednak nie będzie grać, to rozumiem, że kwestię interkonektora mamy załatwioną. Pozostaje jednak kwestia kabli pre-amp>głośniki. Jeżeli również do tego zastosowania kupiłbym Mogami, to dość znacznie przekroczyłbym budżet.

Widziałem, że Wojtek polecał na przykład kable Prolinka. Znalazłem na przykład takie:

Prolink Exclusive TCV 4270 1.8m kabel 2 RCA - 2 RCA

https://avstore.pl/kable-2-rca-2-rca-ci ... 2-rca.html

Prolink Futura FTC 101 2m kabel 2 RCA

https://avstore.pl/kable-2-rca-2-rca-ci ... 2-rca.html

Któryś z nich byłby dobry?

A może lepszy byłby Klotz?

https://www.speckable.pl/pl/product/240 ... -wtyk-1-5m
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#4

Post autor: Quarter »

Jeśli w coś masz pompować monety, to we wkładkę, nie w kable - w każdym razie sugeruję taką kolejność. A jak już w kable, to najpierw w ten pomiędzy drapakiem a pre-ampem - tu odczuć możesz różnicę. Ale żaden kabel za pierdyliard monet nie zmieni Ci tyle w brzmieniu, co kupno dobrej wkładki i igły.

Moje zdanie, ale obawiam się, że....może być słuszne :D
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#5

Post autor: grzehu82 »

Możesz coś takiego, kupowałem podobne swego czasu u tego ludka, są porządnie zrobione DIY:
https://www.olx.pl/d/oferta/interkonekt ... 1f04d85981
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#6

Post autor: Demon Cleaner »

Quarter pisze:
23 kwie 2021, 19:54
Jeśli w coś masz pompować monety, to we wkładkę, nie w kable - w każdym razie sugeruję taką kolejność. A jak już w kable, to najpierw w ten pomiędzy drapakiem a pre-ampem - tu odczuć możesz różnicę. Ale żaden kabel za pierdyliard monet nie zmieni Ci tyle w brzmieniu, co kupno dobrej wkładki i igły.

Moje zdanie, ale obawiam się, że....może być słuszne :D
NIe no, ja w ogóle nawet nie oponuję :-)

Wkładka od Sony jest jakaś zupełnie podstawowa. Pracownik GN podawał nazwę, ale jej teraz nie pomnę. Będę musiał o to dopytać jeszcze.
grzehu82 pisze:
23 kwie 2021, 20:02
Możesz coś takiego, kupowałem podobne swego czasu u tego ludka, są porządnie zrobione DIY:
https://www.olx.pl/d/oferta/interkonekt ... 1f04d85981
Hm, myślisz, że w kontekście tego co napisał Quarter, kupno tego kabla DIY u Tomasza ma w tym momencie sens? Wiesz, nie męczyłbym buły, gdybym nie nabrał teraz wątpliwości wobec takiego przedsięwzięcia :-)

Reasumując. Zostawić te Vitalco na razie jak będą grały, czy jednak szarpnąć się przynajmniej na lepszy interkonekt?
Awatar użytkownika
Lukasz31
Posty: 2415
Rejestracja: 29 wrz 2016, 08:48
Gramofon: Thorens TD 125mkI
Lokalizacja: Krotek

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#7

Post autor: Lukasz31 »

Kup zwykły kabel i tyle. Lepiej wydaj kasę na lepsza wkladke.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#8

Post autor: Bacek »

Jeżeli pre jest blisko gramofonu to substytutem lepszego kabelka może być krótszy kabel. Im krótszy tym lepiej.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#9

Post autor: dale »

Dobrze mówią, bierz krótki z olx :)
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#10

Post autor: BRob »

Podłącz to co już masz, posłuchaj parę dni, osłuchaj się. Po jakimś czasie wypożycz w jakimś sklepie audio kabel za większą kasę, posłuchaj swojego sprzętu tym kablem, zobaczysz czy różnica w dźwięku jest warta tych pieniędzy. Będziesz miał odpowiedź na pytanie, czy w ogóle potrzeby Ci jest lepszy kabel. Jeżeli stwierdzisz . że nie to oddaj kabel i ciesz się słuchaniem muzyki.

Nie daj się nakręcać. :)
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#11

Post autor: Quarter »

BRob pisze:
24 kwie 2021, 09:38
Podłącz to co już masz, posłuchaj parę dni, osłuchaj się. Po jakimś czasie wypożycz w jakimś sklepie audio kabel za większą kasę, posłuchaj swojego sprzętu tym kablem, zobaczysz czy różnica w dźwięku jest warta tych pieniędzy. Będziesz miał odpowiedź na pytanie, czy w ogóle potrzeby Ci jest lepszy kabel. Jeżeli stwierdzisz . że nie to oddaj kabel i ciesz się słuchaniem muzyki.

Nie daj się nakręcać. :)
Nic dodać, nic ująć - tak zrób.

I powracam jak, nomen omen, zdarta płyta, tym razem parafrazując hasło z kampanii Billa Clintona z 1992 roku:

"The cartridge, stupid!"

Tylko bez urazy, ja tylko cytuję ;) ;) ;)
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#12

Post autor: grzehu82 »

Demon Cleaner pisze:
23 kwie 2021, 18:42
Byłem dzisiaj w Grubej Nucie i kupiłem Garrarda. Fajnym akcentem było też to, że dostałem komplet kabli. Firma to co prawda Vitalco, ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda
Kolego nie rozumiem czegoś. Teraz chcesz maksymalnie oszczędzać na kablach, a wcześniej zakupy z gratisem (zapłaconym w marży kilkukrotnie). Nie widze tu logiki w postępowaniu ani planowania budżetu.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Demon Cleaner
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2021, 12:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#13

Post autor: Demon Cleaner »

BRob pisze:
24 kwie 2021, 09:38
Podłącz to co już masz, posłuchaj parę dni, osłuchaj się. Po jakimś czasie wypożycz w jakimś sklepie audio kabel za większą kasę, posłuchaj swojego sprzętu tym kablem, zobaczysz czy różnica w dźwięku jest warta tych pieniędzy. Będziesz miał odpowiedź na pytanie, czy w ogóle potrzeby Ci jest lepszy kabel. Jeżeli stwierdzisz . że nie to oddaj kabel i ciesz się słuchaniem muzyki.

Nie daj się nakręcać. :)
Dzięki :-)
Quarter pisze:
24 kwie 2021, 09:51

Nic dodać, nic ująć - tak zrób.

I powracam jak, nomen omen, zdarta płyta, tym razem parafrazując hasło z kampanii Billa Clintona z 1992 roku:

"The cartridge, stupid!"

Tylko bez urazy, ja tylko cytuję ;) ;) ;)
Ponioł za pierwszym razem :-) To nie jest cytat, tylko parafraza :-)
grzehu82 pisze:
24 kwie 2021, 10:00
Demon Cleaner pisze:
23 kwie 2021, 18:42
Byłem dzisiaj w Grubej Nucie i kupiłem Garrarda. Fajnym akcentem było też to, że dostałem komplet kabli. Firma to co prawda Vitalco, ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda
Kolego nie rozumiem czegoś. Teraz chcesz maksymalnie oszczędzać na kablach, a wcześniej zakupy z gratisem (zapłaconym w marży kilkukrotnie). Nie widze tu logiki w postępowaniu ani planowania budżetu.


Jakoś ten świat jest tak dziwnie skonstruowany, że nie wszyscy ludzie zachowują się racjonalnie i rozsądnie. To, co dla Ciebie jest nielogiczne, dla mnie może mieć sens. Skoro jestem już wywołany do tablicy, to postaram się to wytłumaczyć. Gramofon zakupiłem tam, gdzie zakupiłem, za taką, a nie inną cenę z bardzo prostego powodu. Lubię robić bezpieczne, pewne zakupy. Gramofon nie jest jakimś specjalnie skomplikowanym urządzeniem, ale mimo wszystko liczba potencjalnie awaryjnych elementów jest na tyle duża, że w połączeniu z niewiedzą sprzedającego, albo brakiem jego uczciwości, zakup drapaka na rynku wtórnym może zakończyć się dla początkującego po prostu źle (temat zakupu na tym forum jest rzecz jasna czymś innym). Do tego dochodzi jeszcze kwestia problematycznej wysyłki i powtarzających się historii związanych z uszkodzeniem sprzętu podczas transportu. Jeżeli mam wybór między dobrym tańszym sprzętem, ale obarczonym ryzykiem, to po prostu wolę przepłacić, podjechać 7 km i kupić gramiaka z pewnego źródła. Mam wtedy przynajmniej jako taką pewność co kupuję i 3-miesięczną gwarancję.

Jeżeli chodzi zaś o kable, to nie sądzę, żeby to był brak logiki, ani problem w planowaniu budżetu. To jest po prostu brak wiedzy.

---

Poza tym... Ej! Ja tu przecież nie forsuję na siłę swojego zdania, po prostu się pytam. Większość doradza kupno lepszej wkładki jako następny ewentualny krok w ewolucji, więc tak pewnie zrobię w przyszłości. Kable zostawię sobie na później i tyle.

Myślę, że temat został chyba już wyczerpany :-) No ale jak ktoś mi chce jeszcze porozbijać szelaki na głowie, to zapraszam ;-)
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#14

Post autor: grzehu82 »

Demon Cleaner pisze:
24 kwie 2021, 11:14
Jeżeli chodzi zaś o kable, to nie sądzę, żeby to był brak logiki, ani problem w planowaniu budżetu. To jest po prostu brak wiedzy
No to miłego słuchania, a może przyjdzie czas na kable.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: Budżetowe kable do budżetowego zestawu

#15

Post autor: BRob »

grzehu82 pisze:
24 kwie 2021, 13:26
Demon Cleaner pisze:
24 kwie 2021, 11:14
Jeżeli chodzi zaś o kable, to nie sądzę, żeby to był brak logiki, ani problem w planowaniu budżetu. To jest po prostu brak wiedzy
No to miłego słuchania, a może przyjdzie czas na kable.
Wg mnie na pewno przyjdzie czas. :)
Ale musi to przyjść z czasem, powinien to być świadomy ruch.

Tani , ale sprawny i prawidłowo skonfigurowany sprzęt może dać prawdziwą radochę że słuchania.

Życzę miłego słuchania z samych nearmintów i ekscellentów . :)
ODPOWIEDZ