Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
krisi79
Posty: 21
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:17
Gramofon: Technics SL-5

Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#1

Post autor: krisi79 »

Hej,
Być może źle szukam, nie znalazłem odpowiedzi.
- Kupiłem nową igłe do Technics SL-5 (zamiennik, Stylus Japan Co.)
(stara była oryginalnie nie wymieniana, więc dzisiaj wieczorem zobaczę czy jest różnica)
- kupiłem też wagę jubilerską 0-200 g (przedziałka 0,00) - chiczyk, testowałem i telefony komórkowe waży dokładnie jak w specyfikacji +- 1 g (ciężary rzędu 140 g) zakładam że producenci zaokrąglają wynik podając w specyfikacji.

PYTANIE:
- jak zważyć ramię z igłą (nacisk) w technics SL-5, który jest automatyczny i ramie albo spoczywa "zaparkowane" albo automatycznie umieszcza się na obracającej się płycie?

znacie jakiś patent? np. włączyć płytę przewinąć ramie w lewo i wyłączyć z gniazdka kabel? hehehehe ....
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#2

Post autor: chudy_b »

SL-5 to gramofon T4P. W założeniu regulacja nacisku nie jest wymagana. Ten model jednak posiada niewielką regulację +/- 0,25g. Popatrz do instrukcji. Użycie wagi nie jest konieczne. Zresztą waga z zakresem do 200g i dokładnością 1g raczej nie nadaje się do ustawiania nacisku igły.
krisi79
Posty: 21
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:17
Gramofon: Technics SL-5

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#3

Post autor: krisi79 »

przeczytałem, że ten pomiar fabryczny nie jest zawsze dobry i chciałem sprawdzić. Waga ma przedziałkę 0,00 waży setne grama.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#4

Post autor: chudy_b »

krisi79 pisze: dokładnie jak w specyfikacji +- 1 g
Napisałeś coś innego.

Zresztą nawet jak stwierdzisz, że nacisk nie jest prawidłowy, to i tak nie wiele zdziałasz.
krisi79
Posty: 21
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:17
Gramofon: Technics SL-5

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#5

Post autor: krisi79 »

krisi79 pisze:testowałem i telefony komórkowe waży dokładnie jak w specyfikacji +- 1 g (ciężary rzędu 140 g)
chodziło o ważenie telefonów testowo, ale nie ważne, dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#6

Post autor: Regsoft »

krisi79 pisze: +- 1 g
W SL-5 regulację nacisku masz w przedziale od 1.0 do 1.5g (domyślnie 1.25g).
Potrzebujesz odpowiedniej wagi do mierzenia nacisku igły.
http://allegro.pl/cyfrowa-waga-gramofon ... 09093.html
krisi79 pisze: znacie jakiś patent?
Musisz poczekać aż pojawi się jakiś zaawansowany użytkownik takiego sprzętu. Operacje realizowane są elektrycznie więc nie nie możesz wyłączać zasilania. Pewnie trzeba zdjąć talerz, podłożyć wagę i zmusić go do pracy ramienia (być może wystarczy zasłonić jakiś czujnik obecności płyty). Opuszczasz igłę na wagę i odczytujesz nacisk. Jak Ci się waga nie mieści to odkręcasz pokrywę ramienia. Tak sobie teoretyzuję ... :whistle:
krisi79
Posty: 21
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:17
Gramofon: Technics SL-5

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#7

Post autor: krisi79 »

Chyba jakoś nie jasno napisałem, moja waga mierzy setne grama :)
http://allegro.pl/w11-waga-jubilerska-e ... 21887.html
jak znajdzie się ktoś kto już to robił proszę o wpis, chciałbym sprawdzić na wadze jednak ten nacisk.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#8

Post autor: Wojtek »

Znalazłem trik tutaj: http://www.hifi-advice.com/blog/review/ ... es-part-1/
How did I manage to measure tracking force with these Technics players? It’s a bit tricky actually, because they’re made to be foolproof. They won’t lower the arm unless there’s a record on, and not unless the platter is spinning. Here’s how I do it. First I trick the player into thinking the lid is closed by pressing the contact switch, then move the arm to the middle position and switching off power so that it stays there. Unfortunately it is really, really dummy proof and it raises the arm again right after switching off the power.

Ultimately I found a way to jig the arm lowering mechanism, simply by blocking the lever that takes it up again. I then place a digital needle pressure reader in the right spot and carefully lower the lid.
Innymi słowy, oszukujesz gramofon żeby myślał że pokrywa jest zamknięta, wyłączasz prąd, blokujesz dźwignię która podnosi ramię i opuszczasz klapę tak by igła wylądowała na wadze.

Mocna kombinacja, ale da się, przynajmniej bez rozbierania gramofonu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
krisi79
Posty: 21
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:17
Gramofon: Technics SL-5

Re: Waga nacisku ramienia w Technics SL-5

#9

Post autor: krisi79 »

Super, dzięki, podziele się efektem, jak mi się uda ten trick.
ODPOWIEDZ