Wymienić wkładkę czy gramofon?

Źródła dźwięku
TDRK14
Posty: 152
Rejestracja: 24 lut 2018, 17:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#46

Post autor: TDRK14 »

Amplituner już kupiony i znowu mam pytanie. Mam kolumny Bowers & Wilkins 685 S2 czy mogę je podłączyć do Yamahy CR-820 tak samo jak mam je podłączone do R-N 500 - szczegóły na foto.
Załączniki
20180307_184006.jpg
Technics SL 1600 MK2 + Yamaha CR-820 + Bowers & Wilkins 685 S2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#47

Post autor: Wojtek »

Możesz zastosować bi-wiring, o ile coś to Tobie daje.

Z przyczyn oczywistych nie chciałbym już dalej ciągnąć kwestii wzmacniacza czy kolumn w tym wątku wkładkowym.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#48

Post autor: _hendryx »

Na gramofonie Kenwood DK52bf gra obecnie wkładka at95 której igła powoli dokonuje żywota i czas na wymianę - i tu jest pytanie - czy na tym sprzęcie warto założyć coś trochę lepszego?. Myślałem o używce AT13, AT120 a może Shure 97?. Czy po prostu kupić nową igłę do AT95 bo gra nie warta świeczki..?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#49

Post autor: Wojtek »

_hendryx pisze:
03 kwie 2018, 11:38
Kenwood DK52bf
Że jakim? Google takiego nie zna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#50

Post autor: _hendryx »

..sorki czeski błąd - KD 52FB ..
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#51

Post autor: Wojtek »

Aha. Moim zdaniem bardziej sensowna byłaby zmiana gramofonu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#52

Post autor: _hendryx »

..no tego się obawiałem właśnie.. :(
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#53

Post autor: tomkan »

Gramofon JVC L-A55 (kupiony na forum) i wkładka AT95. Za nimi Art DJ PRE II, ale to OT. Nie jestem zbyt zadowolony z brzmienia muzyki z płyt. Rozpatruję dwie opcje:

1. Wydać 400-500 na nową wkładkę (wyższa AT, albo Shure M97?).

2. Wydać 1x00 na nowy gramofon (jakiś Technics z Allegro, albo Sony PS-X60 z forum).

Co robić?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#54

Post autor: Wojtek »

tomkan pisze:
22 kwie 2018, 23:30
Nie jestem zbyt zadowolony z brzmienia muzyki z płyt.
Bo? Czego brakuje?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#55

Post autor: tomkan »

Wojtek pisze:
23 kwie 2018, 00:16
tomkan pisze:
22 kwie 2018, 23:30
Nie jestem zbyt zadowolony z brzmienia muzyki z płyt.
Bo? Czego brakuje?
Ha! Jak to opisać? W uproszczeniu, dźwięk jest gorszy niż streaming z Apple Music. Jakiś taki rozlazły, brakuje wysokich tonów, a i bas nie porusza wnętrznościami. Oczywiście dopuszczam możliwość, że jestem ofiarą loudness war i już zapomniałem jak brzmi naprawdę muzyka. Ale nawet wtedy poradźcie na co lepiej wyrzucić pieniądze.

Dla ustalenia uwagi. Za Art DJ-em jest amplituner HK AVR 370 (w trybie stereo), a ostatnio w desperacji podłączyłem stary wzmacniacz stereo HK 610 jako końcówkę mocy. Głośniki Elac EL 91S.
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#56

Post autor: songo »

tomkan pisze:
23 kwie 2018, 21:09
Wojtek pisze:
23 kwie 2018, 00:16
tomkan pisze:
22 kwie 2018, 23:30
Nie jestem zbyt zadowolony z brzmienia muzyki z płyt.
Bo? Czego brakuje?
Ha! Jak to opisać? W uproszczeniu, dźwięk jest gorszy niż streaming z Apple Music. Jakiś taki rozlazły, brakuje wysokich tonów, a i bas nie porusza wnętrznościami. Oczywiście dopuszczam możliwość, że jestem ofiarą loudness war i już zapomniałem jak brzmi naprawdę muzyka. Ale nawet wtedy poradźcie na co lepiej wyrzucić pieniądze.
Posłuchaj np. tego wideo, tu AT-95e staje w szranki z Ortofonem Red. Podstawowe pytanie, czy AT z filmu gra od Twojej lepiej/gorzej/tak samo/żadne z powyższych?

Jeśli jest podobnie, to znaczy, że 95e Ci nie odpowiada i czas na zmianę. Jeśli brzmienie na filmie jest wg Ciebie dużo lepsze, to problem leży gdzieś indziej (może błąd w regulacji, zużyta igła etc.).
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#57

Post autor: tomkan »

Ale wybrałeś... Nie znoszę tej piosenki, nie lubiłem jej nawet wtedy kiedy Knopflera słuchałem nabożnie:).

Tak, AT z filmu gra podobnie jak u mnie. I pomimo Youtubowej kompresji + streamu z telefonu do amplitunera przez AirPlay, słychać różnicę na korzyść Ortofona. Sprawdziłem tez jak gra wersja z Apple Music - nie lepiej, ale też nie znacząco gorzej. Choć pamiętam, że Making Movies z mojego winyla grało duuuużo lepiej niż wersja ze streamingu.

Jaki wniosek? Kupować Ortofona? Czy jednak pokusić się najpierw o nowy/lepszy/droższy gramofon?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#58

Post autor: Wojtek »

tomkan pisze:
23 kwie 2018, 21:09
W uproszczeniu, dźwięk jest gorszy niż streaming z Apple Music.
Ło Boże. Uwielbiam takie porównania. A dlaczego ma być kiedykolwiek lepszy, w każdym calu, od cyfry ze streamingu? :)
tomkan pisze:
23 kwie 2018, 21:09
Jakiś taki rozlazły, brakuje wysokich tonów, a i bas nie porusza wnętrznościami.
Ponownie: porównujesz winyl z cyfrą, więc możesz mieć nieco wygórowane oczekiwania.
tomkan pisze:
23 kwie 2018, 21:09
Oczywiście dopuszczam możliwość, że jestem ofiarą loudness war i już zapomniałem jak brzmi naprawdę muzyka.
To już zależy od porównywanej muzyki :)
tomkan pisze:
24 kwie 2018, 00:45
Jaki wniosek?
Zmienić wkładkę :)

Może być Ortofon 2M Red/Blue albo jakiś Shure z epoki, jak np. M75 czy M91. M97xE w ostateczności.
Ortofony 2M są znane z bułowatości, a Shure'y to takie śpiochy do rocka :)
Tak czy siak - na pewno bardziej "muzykalne" od AT95, a tego chyba właśnie szukasz ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#59

Post autor: tomkan »

Wojtek pisze:
24 kwie 2018, 12:40
tomkan pisze:
23 kwie 2018, 21:09
W uproszczeniu, dźwięk jest gorszy niż streaming z Apple Music.
Ło Boże. Uwielbiam takie porównania. A dlaczego ma być kiedykolwiek lepszy, w każdym calu, od cyfry ze streamingu? :)
Odpowiem tutaj, choć temat wymaga chyba osobnego wątku.

Nie musi być lepszy zawsze i w każdym calu, ale mógłby choć czasami. No i czasami jest, nawet podawałem przykład. Ale póki co, u mnie zbyt rzadko.

Używanie płyt jest dużo bardziej kłopotliwe niż sięgnięcie po telefon. Do tego w telefonie wybór jest wielokrotnie większy. Cenowo to też jest nieporównywalne, bo za cenę jednej płyty z Biedry mam miesiąc słuchania dla całej rodziny.

Ale jest też drugi koniec kijka. Od kiedy słucham winyli bardziej zwracam uwagę na to czego słucham, a nie używam muzyki jako wypełniacza przestrzeni. Do tego oczywiście dochodzi kwestia sentymentu, powrotu do młodości etc.

Kończę, bo to wszystko OT.

W każdym razie dziękuję za pomoc. Zaoszczędziłem 1000 zł:). Kupię nową wkładkę, zamiast gramofonu. Jeszcze nie wiem, czy Shure, czy OM, czy AT - poczytam forum pod tym kątem.
Awatar użytkownika
songo
Posty: 110
Rejestracja: 16 mar 2016, 23:06

Re: Wymienić wkładkę czy gramofon?

#60

Post autor: songo »

tomkan pisze:
24 kwie 2018, 00:45
Ale wybrałeś... Nie znoszę tej piosenki, nie lubiłem jej nawet wtedy kiedy Knopflera słuchałem nabożnie:).
Pociesz się, że ja cierpiałem bardziej, gdyż rzeczonego nie lubiłem nigdy. :)
tomkan pisze:
24 kwie 2018, 00:45
Jaki wniosek? Kupować Ortofona? Czy jednak pokusić się najpierw o nowy/lepszy/droższy gramofon?
Dostałeś już dobrą poradę. Poszukaj więc wkładki, która będzie Ci w miarę brzmieniowo pasowała w odpowiednim zakresie cenowym. Moja rada jest taka, żeby jednak więcej słuchać, niż czytać. Czasami można się zdziwić, jak bardzo nie pasuje nam dźwiękowo to, za co inni dadzą się pokroić. :)
Wojtek pisze:
24 kwie 2018, 12:40
tomkan pisze:
23 kwie 2018, 21:09
W uproszczeniu, dźwięk jest gorszy niż streaming z Apple Music.
Ło Boże. Uwielbiam takie porównania. A dlaczego ma być kiedykolwiek lepszy, w każdym calu, od cyfry ze streamingu? :)
tomkan pisze:
23 kwie 2018, 21:09
Jakiś taki rozlazły, brakuje wysokich tonów, a i bas nie porusza wnętrznościami.
Ponownie: porównujesz winyl z cyfrą, więc możesz mieć nieco wygórowane oczekiwania.
Święte słowa.
ODPOWIEDZ