JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
teh0lzon
Posty: 38
Rejestracja: 26 gru 2015, 13:40

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#1

Post autor: teh0lzon »

Witajcie, mam kolejny problem z moim gramofonem.
Otóż kupiłem sobie ostatnio płytę (tak właściwie to moj pierwszy, własny, nowy winyl) i szybko ją włączyłem podekscytowany tym jak będzie brzmieć.

Zaczęło się wszystko bardzo pozytywnie dopóki nie przyszedł czas na refren jednej z piosenek, wszystkie wysokie tony, w tym szeleszczące spółgłoski typu "s", "c" trzeszczą.
Od razu, włączyłem na tym samym sprzęcie tą samą piosenkę tylko z youtube i tam nic takiego nie ma miejsca, wszystko jest ładnie zgrane i brzmi swietnie.
Jakim cudem cudem więc analog brzmi gorzej od cyfrowej wersji?

Zastanawiam sie czy to nie jest czasem wina wkładki, szczególnie że nie wygląda mi ona na markową, nic na niej nie jest napisane, jest po prostu cała biała i tyle.
A może to wina samej płyty, gdzieś słyszałem że te nowe wydania nie są w najlepszej jakości?

Nie bardzo mam jak na innej płycie sprawdzić bo aktualnie moja kolekcja składa się tylko z 3 winyli, tej nowej, Oddziału Zamkniętego oraz Chopina.
Na oddziale wydaje mi się że ciut trzeszczy ale to zupełnie inny rodzaj muzyki w dodatku płyta wydana w 1983r., a chopin ciężko by trzeszczał na "s" czy "c" w końcu to muzyka dość spokojna.

PS. Płyta którą kupiłem to Twenty One Pilots - Blurryface a przeraziłem się na piosence Stressed Out . :?
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#2

Post autor: cooledit »

Witaj !
Może wkładka nie jest dobrze ustawiona ? Czy po kupnie gramofonu sprawdzałeś jej ustawienia, siłę nacisku i antyskating?
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#3

Post autor: MeqhabTion »

Umyleś płytę? Często na nowych są brudy po produkcyjne, warto je wyczyścić przed pierwszym użyciem.
teh0lzon
Posty: 38
Rejestracja: 26 gru 2015, 13:40

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#4

Post autor: teh0lzon »

Siłe nacisku raczej dobrze skalibrowalem, ustaliłem na 1.5g i antyskating też na 1.5. Nie mylem, czym to zrobić by nie zniszczyć płyty? Mykiji nie mam.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#5

Post autor: cooledit »

Spróbuj ustawić siłę nacisku na ok. 2g. Przeważnie jest to górna granica jaką podają producenci choć czasem bywa więcej. To że antyskating masz ustawiony na 1,5 nie gwarantuje, że jest on ustawiony prawidłowo. Żeby to sprawdzić trzeba opuścić ramie w miejscu gdzie kończy się ścieżka i jest więcej wolnego miejsca między rowkami zabierającymi. Jeśli po opuszczeniu ramienia igła będzie stać w miejscu i czekać na rowek zabierający to antyskating masz dobrze ustawiony w innym przypadku trzeba podregulować.

Co do mycia pyty domowymi sposobami to jest dość rozbudowany wątek na forum i tam możesz poszukać odpowiedniej na swoje warunki metody.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
teh0lzon
Posty: 38
Rejestracja: 26 gru 2015, 13:40

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#6

Post autor: teh0lzon »

Mam jeszcze takie pytanie, jeśli kalibruje siłę nacisku to ramię ustawione na 0 gramów ma po prostu być ciut nad płytą czy ma być w równowadze z ciężarkiem?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#7

Post autor: chudy_b »

teh0lzon pisze:jeśli kalibruje siłę nacisku to ramię ustawione na 0 gramów ma po prostu być ciut nad płytą czy ma być w równowadze z ciężarkiem?
To prawie to samo. Powinno być w równowadze, czyli nie lecieć do góry, nie opadać na płytę.
teh0lzon
Posty: 38
Rejestracja: 26 gru 2015, 13:40

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#8

Post autor: teh0lzon »

Dzięki, wyregulowalem idealnie ramię (nacisk 2g, antyskating 3.5) lecz problem nie zniknął. Wciąż te wysokie tony aż bolą.

Może dziś uda mi się umyć tą płytę a wtedy napisze tu czy pomogło.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#9

Post autor: cooledit »

Jeżeli po umyciu problem nie zniknie to prawdopodobnie będzie to wina płyty. Też mam taką której nic nie pomoże a problem występuje już na drugim gramofonie i trzeciej wkładce. Czasem tak bywa.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#10

Post autor: Ukaniu »

Klasyczne "smażenie".
Im lepszy szlif igły tym zwykle mniejsze. Im mniejsze błędy śledzenia też.
Na pierwsze można coś poradzić drugie już mniej bo zależą od ustalonej fabrycznie geometrii ramienia.
Na odczuwanie tych zniekształceń ma wpływ też tor audio którego zachowanie potrafi je spotęgować czy też stają się bardzo męczące.
Jak już koledzy wspominali są płyty lepsze lub gorsze, zużyte, brudne.
Mam takie które "prawie" nowe i czyste smażą i wolę je słuchać z CD.
A w ogóle gramofon to źródło, które gdy się o nim czyta to oczami duszy jawi się nirwana a w praktyce potrafi słuchaniem zmęczyć. Szuka się: wkładek, lepszych tłoczeń, wzmacniaczy,... a na końcu... zawsze najważniejsza jest atmosfera, światło, świece, lampka wina, ktoś do przytulania - a reszta, pal sześć ;-)
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#11

Post autor: cooledit »

Coś tu powiało romantyzmem przed weekend`em :twisted: Nie mniej jednak sporo w tym racji co napisałeś.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
teh0lzon
Posty: 38
Rejestracja: 26 gru 2015, 13:40

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#12

Post autor: teh0lzon »

Czyli nic z tym nie zrobię...
Byłem dziś słychać na gramofonie znajomego i jest dokładnie to samo.
Pytanie czy to jest wina pojedynczego egzemplarza czy całego wydania?

Nie ukrywam że trochę mnie to zniechęcilo do winyli..
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#13

Post autor: motown »

teh0lzon pisze:Zaczęło się wszystko bardzo pozytywnie dopóki nie przyszedł czas na refren jednej z piosenek, wszystkie wysokie tony, w tym szeleszczące spółgłoski typu "s", "c" trzeszczą.
--> http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=28&t=3191 - witaj w klubie ;]
teh0lzon pisze:Od razu, włączyłem na tym samym sprzęcie tą samą piosenkę tylko z youtube i tam nic takiego nie ma miejsca, wszystko jest ładnie zgrane i brzmi swietnie.
Jakim cudem cudem więc analog brzmi gorzej od cyfrowej wersji?
A to się akurat często zdarza. Analog analogowi nierówny. Wiele zależy od produkcji, masteringu, tłoczenia, twojego sprzętu i tak dalej...
teh0lzon pisze:Zastanawiam sie czy to nie jest czasem wina wkładki, szczególnie że nie wygląda mi ona na markową, nic na niej nie jest napisane, jest po prostu cała biała i tyle.
Może być. Warto sprawdzić na innych wkładkach.
teh0lzon pisze:A może to wina samej płyty, gdzieś słyszałem że te nowe wydania nie są w najlepszej jakości?
Bardzo prawdopodobne. Nie mam tej płyty, ale widzę, że jest pięć wydań winylowych tego tytułu. Sprawdź jakie masz, może wymień na inne? Podejrzewam, że wersję europejską tłoczył GZ Vinyl, który nie słynie z wybitnej jakości.

+ to co powiedzieli przedmówcy ;]

teh0lzon pisze:Czyli nic z tym nie zrobię...
Byłem dziś słychać na gramofonie znajomego i jest dokładnie to samo.
Pytanie czy to jest wina pojedynczego egzemplarza czy całego wydania?

Nie ukrywam że trochę mnie to zniechęcilo do winyli..
No to może być kwestia konkretnego wydania / tłoczenia.

Absolutnie nie powinno cię to zniechęcać. Takie rzeczy się zdarzają, ale przed Tobą zdecydowanie więcej jest pięknych albumów i tłoczeń. Wiele wzruszeń i radości ;]
Głowa do góry. Kupuj więcej płyt i testuj na różnych wkładkach ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
teh0lzon
Posty: 38
Rejestracja: 26 gru 2015, 13:40

Re: JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#14

Post autor: teh0lzon »

Nie mam tej płyty, ale widzę, że jest pięć wydań winylowych tego tytułu. Sprawdź jakie masz, może wymień na inne? Podejrzewam, że wersję europejską tłoczył GZ Vinyl, który nie słynie z wybitnej jakości.
Gdzie znajdę o tym informację. Nie widziałem nigdzie napisu GZ Vinyl, jest za to Fueled by ramen ale nie wiem czy to o to chodzi.
Absolutnie nie powinno cię to zniechęcać. Takie rzeczy się zdarzają, ale przed Tobą zdecydowanie więcej jest pięknych albumów i tłoczeń. Wiele wzruszeń i radości ;]
Głowa do góry. Kupuj więcej płyt i testuj na różnych wkładkach ;]
Przekonałeś mnie do tego aby dać winylom jeszcze jedną szansę. :D
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1828
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

JVC JL-A1 trzeszczenie wysokich dźwięków

#15

Post autor: cooledit »

Co do tego trzeszczenia to mam jeszcze jedną teorię. Jak wiadomo przy produkcji płyty powstaje zawsze najpierw matryca matka a z niej dopiero matryce używane do tłoczenia płyt. Każda matryca służy do wytłoczenia iluś tam sztuk płyt a potem jest wymieniana na nową. Być może te trzeszczące płyty to sztuki tłoczone ze zużytej matrycy tuż przed jej wymianą? Co o tym sądzicie?
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
ODPOWIEDZ