Czyszczenie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
kowaltom99
Posty: 9
Rejestracja: 04 maja 2014, 19:57

Czyszczenie wkładki

#1

Post autor: kowaltom99 »

Witam

Wpadł w moje ręce gramofon Pioneer PL335 - odnawiam go.
Wkładka AT91 jest sprawna, ale zakurzona.

Pytanie - czy czyszczenie wkładki w myjce ultradźwiękowej z użyciem izopropanolu to dobry pomysł?
Czy może się coś uszkodzić?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Czyszczenie wkładki

#2

Post autor: Bacek »

Zależy od wkładki. Może rozpuścić kleje użyte przy konstrukcji. Niektórzy producenci zaznaczają żeby czyścić tylko na sucho.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie wkładki

#3

Post autor: Wojtek »

To jest głupi pomysł. Wkładka to jednak dość delikatne urządzenie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Czyszczenie wkładki

#4

Post autor: kangie »

Mocna zakurzoną wkładkę dobrze jest oczyścić, ale miękkim pędzelkiem. W pobliżu igły ruchy równoległe do caltilevera (zwrot w strinę tipa igły). Nie robić ruchów w przeciwną stronę, bo chwila nieuwagi i cantilever szlag trafi. Tutaj należy robić to ostrożnie, bo można zniszczyć cantilever.

Co to czyszczenia tipa igły na mokro. Odradzałbym płyny typu Analogis. One śmierdzą alkoholem - izopropanolem. A jak wiadomo alkohol lubi rozpuszczać rożne rzeczy w tym i kleje. Tak jak Bacek napisał, może dojść do rozpuszczenia kleju i tip po prostu oddzieli się od rurki aluminiowej / pręta z boru - cantilevera.

Kupiłem kiedyś dość bezpieczny płyn niemiecki od Clearaudio Elixir. Nie zawiera alkoholu. Ale powiem szczerze, że nie używam go. Lepiej tip czyścić na sucho szczoteczką z włóknami węglowymi, bardzo krótkimi i delikatnymi ruchami. Czort wie jaki jest skład tych płynów i czy aby czasami firmy nie są w zmowie ;) O ile wkładka za 80-150zł nie zaboli tak bardzo, o tyle drogie wkładki dadzą po kieszeni, zwłaszcza przy rosnących cenach akcesoriów do analogu.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Czyszczenie wkładki

#5

Post autor: pan_winyl »

Ej ale moment- kolega pisze że chce czyścić wkładkę a nie igłę- znaczy jak dla mnie chce czyścić sam element, z którego igłę przed czyszczeniem ściągnie- o co więc chodzi z calilverem?

Niemniej lepiej przedmuchaj delikatenie i wyczyść pędzlem. Samą igłę warto czyścić- możesz kupić płyn do tego i szczoteczkę - co polecam, albo czyścić pędzelkiem płynem jak do płyt (forumowym).
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Czyszczenie wkładki

#6

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 11:27 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Czyszczenie wkładki

#7

Post autor: Bacek »

pan_winyl pisze:Ej ale moment- kolega pisze że chce czyścić wkładkę a nie igłę- znaczy jak dla mnie chce czyścić sam element, z którego igłę przed czyszczeniem ściągnie- o co więc chodzi z calilverem?
W środku tez są rzeczy klejone i precyzyjne. Długie moczenie i traktowanie ultradźwiekami może im nie posłużyć.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Czyszczenie wkładki

#8

Post autor: pan_winyl »

blackholesun, ugh nie lubiłem tego bo mi zawsze jakiś fafkulec z tego patyczka się o igłę zahaczył.
Bacek, fakt ultradźwięki mogą rozbić wkładkę, tego nie przemyśłalem.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
kowaltom99
Posty: 9
Rejestracja: 04 maja 2014, 19:57

Re: Czyszczenie wkładki

#9

Post autor: kowaltom99 »

Dzięki za odpowiedzi.
Odpuszczę sobie traktowanie tej wkładki ultradźwiękami - chociaż to bardzo dobry sposób na całkowite usunięcie brudu ze wszelkich zakamarków.

Jak mi się trafi kiedyś jakaś uszkodzona wkładka - przeprowadzę próbę, żeby zobaczyć cos się może w środku rozkleić.
ODPOWIEDZ