Kurz na igle?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RafalGda
Posty: 33
Rejestracja: 09 gru 2015, 18:31
Gramofon: Reloop RP-2000MK3
Lokalizacja: Gdańsk

Kurz na igle?

#1

Post autor: RafalGda »

Cześć
Jako że młoda osoba ze mnie i to mój pierwszy gramofon, mam pytanie odnośnie igły. Czy to normalne ze na igle zbierają się pozostałości po igle ? Bo wygląda do dosyć nie estetycznie i sie tak właśnie zastanawiam czy to normalne.
Obrazek
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Problem z igłą ?

#2

Post autor: blackholesun »

Normalne. Trzeba myć płyty.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Problem z igłą ?

#3

Post autor: chudy_b »

RafalGda pisze:czy to normalne.
To nie pozostałości po igle, tylko kurz. Normalne ze się zbiera gdy płyty są zakurzone. Zainteresuj się wątkami o myjkach i miksturze forumowej.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10476
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Kurz na igle?

#4

Post autor: Myszor »

Dmuchnij mocno to spadnie :)
A potem umyj ładnie swoje płyty w miksturze forumowej i zapakuj w świeże nowe koperty czy woreczki i po kłopocie.
Awatar użytkownika
RafalGda
Posty: 33
Rejestracja: 09 gru 2015, 18:31
Gramofon: Reloop RP-2000MK3
Lokalizacja: Gdańsk

Kurz na igle?

#5

Post autor: RafalGda »

okej, dzięki :D
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Kurz na igle?

#6

Post autor: pan_winyl »

widzę że w Gdańsku też się kurzy :D

oprócz mycia płyt i nowych kopert, polecę też sposób co prawda bardziej czasochłonny ale przynoszący doskonałe wyniki. Przed przesłuchaniem płyty, po położeniu jej na talerz, warto zakręcić kilka razu na sucho (bez włączonego silnika) i ściągnąć kurz z płyty za pomocą szmatki do płyt lub szczotki do płyt winylowych. Dodatkowo zadbaj o samą igłę- zatłuszczone i nie czyszczone nigdy igły, łatwiej kurzą się po prostu od tego co unosi się w powietrzu. Dodatkowo osadzający się na nich kurz, ten najdrobniejszy, nie zniknie po przedmuchaniu, dlatego warto od czasu do czasu umyć samą igłę.

Jak myje się igłę? Można na sucho, dużo jest o tym na forum. Używa się szczoteczki i delikatnie odkurza się. Można na mokro (czego jestem zwolennikiem) używając płynu czyszczącego i szczoteczki, sprzedawanych zazwyczaj w zestawie, wyglądających niepokojąco zbliżenie do tuszu do rzęs :)

konkludując. Osobiście czyszczę płytę na sucho przed każdym odsłuchem, trzymam je w nowych kopertach i myję je knosti raz na pół roku (nie słucham ich co dziennie więc wystarczy raz na pół roku :) do tego używam rękawiczek elektrostatycznych podczas wyciągania płyty z koperty. Dzięki temu zapobiegam też przed zabrudzeniom od rąk.
Zestaw do czyszczenia płyt przed odsłuchem można kupić na alledrogo od wamat. Kosztuje w granicach 40 zł. Oprócz szczoteczki z płynem do igły, dostaniesz welurową szmatkę do płyt, szczotkę karbonową i ociupinkę płynu do mycia płyt. Pomijając ten ostatni, całość warta jest uwagi.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41613
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kurz na igle?

#7

Post autor: Wojtek »

pan_winyl pisze:warto zakręcić kilka razu na sucho (bez włączonego silnika) i ściągnąć kurz z płyty za pomocą szmatki do płyt lub szczotki do płyt winylowych.
Dlaczego bez włączonego silnika?
pan_winyl pisze:Jak myje się igłę? Można na sucho
Na sucho chyba nie da się nic umyć, z natury rzeczy :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Kurz na igle?

#8

Post autor: Acia »

a ja mam takie płyty co myte były miksturą a nadal zbierają kurz, może moje szczotki już nie penetrują rowków?:)Oczywiście okładki też zmieniałam na antystatyczne i mam szczotkę do czyszczenia na sucho. Chyba jednak w Gdańsku się kurzy:)
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Kurz na igle?

#9

Post autor: adler »

pan_winyl pisze:ściągnąć kurz z płyty za pomocą szmatki
Każda szmatka coś na płycie zostawi,coś co póżniej igła zbierze..I to jest cały urok winylu.Ta ciągła upierdliwość ..A to z zabrudzeniem płyt,igły,wstawaniem z fotela żeby przełożyć płyte itd... Ale jak igła opadnie na płytkę to wszystko rekompensuje... :whistle:
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Kurz na igle?

#10

Post autor: pan_winyl »

Dlaczego bez włączonego silnika?
Mam dd, nie chcę uszkodzić bo np za bardzo docisnę szczotkę. Po za tym oszczędzajmy energię :P
Każda szmatka coś na płycie zostawi,coś co póżniej igła zbierze..I to jest cały urok winylu.Ta ciągła upierdliwość ..A to z zabrudzeniem płyt,igły,wstawaniem z fotela żeby przełożyć płyte itd... Ale jak igła opadnie na płytkę to wszystko rekompensuje... :whistle:
No tak ale chodzi o to żeby nie było kłaków na igle :P

Acia a używasz fotonlu albo mirasolu? ja miałem problemy póki ich nie użyłem w miksturze. Teraz kurz nie siada.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Kurz na igle?

#11

Post autor: chudy_b »

pan_winyl pisze:Mam dd, nie chcę uszkodzić bo np za bardzo docisnę szczotkę.
Bez przesady. DD ma wysoki moment obrotowy. U mnie dopiero mocne dociśnięcie powoduje lekkie spowolnienie obrotów. Zresztą zobacz co robią DJ-e z DD. Wybierają taki napęd właśnie po to, by bezpiecznie to robić. Za to w paskowym Danielu już lekkie przyłożenie szczotki powoduje zwalnianie obrotów. Myślę, że właśnie dla paskowców takie czyszczenie jest groźniejsze.
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Kurz na igle?

#12

Post autor: Acia »

pan_winyl pisze:Acia a używasz fotonlu albo mirasolu? ja miałem problemy póki ich nie użyłem w miksturze. Teraz kurz nie siada.
używam fotonalu, co prawda już po terminie trochę ale nadal. Tak zaraz powiecie, że to przez to ale jak był w terminie swojej użyteczności to też coś zostawało. Za bardzo mi to nie przeszkadza, są płyty, które zostawiają dużo a są takie co mało, może niektóre trafiły na koniec mycia, gdy już trochę śmieci się uzbierało i taki efekt. Co jakiś czas odkładam te które zostawiają syfki i myję jeszcze raz ale wolałabym tak często tego nie robić bo mam labele co puszczają mi klej albo farbę. Tak poza tym wszystko jest wspaniałe i bardzo kocham słuchać muzyki z mojego gramofonu:)
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kurz na igle?

#13

Post autor: krolix »

pan_winyl pisze: dlatego warto od czasu do czasu umyć samą igłę.
Nie jest to regułą. Np. Ortofon wyraźnie zaleca, aby jego igieł nie myć tylko czyścić szczoteczką na sucho (przeciągając nią od tyłu igły do jej przodu).
ODPOWIEDZ