Kiedy mierzyć nacisk?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Kiedy mierzyć nacisk?

#1

Post autor: Sl-2000 »

Witam, mam może i banalne pytanie ale jednak je zadam. Czy ostateczny pomiar wagą elektroniczną powinienem dokonywać przed ustawieniem antyskatingu czy po? Zauważyłem, że ramie którę wyważe na zero z antyskatingiem po wyłączeniu antyskatingu ucieka do góry. Kiedy wyłączyłem antyskating i ustawiłem wszystko jak trzeba to nacisk z ustawionego 1,5 (bez antyskatingu) spada do 1.45-1.47 (po włączeniu antyskatingu).
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15173
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Kiedy mierzyć nacisk?

#2

Post autor: darkman »

Wiesz co, tak działa właśnie kompensacja AS w mojej opinii. Czyli wynikowo. Nacisk mierzymy klasycznie nie jest potem wzorcem wagi ale siły nacisku. Równowaga, zero bez antyskatingu, potem ustawienie AS według wartości nacisku (zbliżonej, bo tu bywa różnie w zależności od współczynnika jakości wykonania ramienia i mozliwości technicznych jego regulacji).
Można to zjawisko wykazać za pomocą stosownych rysunków i wyliczeń z zakresu choćby mechaniki technicznej. Odnośna do wyliczeń kratownic będzie nieprzypadkowa prawodopodobnie, ale nie jestem w tym dobry, więc to tylko sugestia.

Kolegów proszę o ewentualną korektę. Uczyłem się o tym tak ze 35 lat temu albo i lepiej :roll:

p.s. chyba jednak jest nieco inaczej, trochę się wycofuję, bo nie jestem pewien (jaki i) czy kompensacja siły działająca poza osiowo ma wpływ na ciężar.

Jest temat na forum mieszczący się w tym zakresie z bardzo dobrym tekstem Wojtka zaraz na pierwszej stronie (compliance itd):
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=658
temat potem poszedł w trochę mniej planowym kierunku - ale BTW do przyklejenia(!)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41616
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kiedy mierzyć nacisk?

#3

Post autor: Wojtek »

Sl-2000 pisze:Zauważyłem, że ramie którę wyważe na zero z antyskatingiem
Czyli tak jak niepowinno się robić...

Nacisk mierzymy bez antiskatingu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sl-2000
Posty: 115
Rejestracja: 05 lut 2015, 15:37
Gramofon: Technics Sl-2000

Re: Kiedy mierzyć nacisk?

#4

Post autor: Sl-2000 »

Dzięki za odp Wojtek :)
ODPOWIEDZ