Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
wiciu
Posty: 28
Rejestracja: 08 lip 2015, 22:48
Gramofon: Sony PS-550
Lokalizacja: Poznań

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#1

Post autor: wiciu »

Witam
Mój pierwszy post na forum :) (mam nadzieję że właściwy dział)
Niedawno reaktywowałem swój gramofon z GS 461 - wymiana paska i wkładka AT91 - jednak o trzymaniu obrotów nie ma co marzyć. Gramofon czeka gruntowna operacja związana z wymianą potencjometrów i kondensatorów. (po remoncie pewnie komuś go sprezentuję)
Aby mieć na czym słuchać płyt, nabyłem drogą kupna na Alle, gramofon Schneider Team 6020 z wkładką Shure M75B (patefon ten ten jest elementem większej wieży tego producenta, ale generalnie robił to pewnie Dual, sądząc po paru patentach). Gramofon nabyłem jako sprawny z dobrą wkładką. Ale wrażenia odsłuchowe są irytujące.
Zdecydowanie brakuje wyrazistej góry jeśli chodzi o dźwięk.. gdzie są moje wysokie tony ?? :geek: . Bas, także mało odseparowany, taki podtłumiony. Całość generalnie brzmi płaskawo. O dziwo nawet ten nie trzymający obrotów GS461 lepiej "gra" te same płyty. Nie jest to różnica znacząca ale przyznam się, że zauważalna. Pogrzebałem delikatnie przy tej wkładce, poczyściłem nieco.. (brudna jak cholera)
Mam pytanie.. czy ta wkładka , pytam się o SHURE M75B, taka po prostu jest w swojej naturze, czy też mam sobie darować słuchanie na niej muzyki i od razu kupić coś nowego ?
Pytanie zadaję forumowiczom którzy osłuchali już trochę płyt z różnych gramofonów i na różnych wkładkach. A może powinenem zwrócić uwagę na coś innego ? Nie potrafię ocenić stopnia wyeksploatowania igły, na podstawie oględzin wizualnych.
Dodam że muzyki słucham z pośrednictwem wzmacniacza Onkyo A8840 i a kolumny to robione własnoręcznie kopie - STX FX200 - do tych 2 elementów nie mam uwag. Z muzyką na CD graja pięknie.
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#2

Post autor: kangie »

Podnies troszke ramie, zwiekszysz VTA i SRA. Rownowaga tonalna powinna przesunac sie w gore.
Jakiego pre phono uzywasz?
Mozliwe tez ze ta uzywana wkladka ma wytarty szlif i nie wyciaga gory z rowka. Wtedy wymiana igly/wkladki.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#3

Post autor: Wojtek »

wiciu pisze:Nie potrafię ocenić stopnia wyeksploatowania igły, na podstawie oględzin wizualnych.
Możesz śmiało założyć, że nadaje się do wymiany :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wiciu
Posty: 28
Rejestracja: 08 lip 2015, 22:48
Gramofon: Sony PS-550
Lokalizacja: Poznań

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#4

Post autor: wiciu »

Dzięki za odpowiedzi!
Podnies troszke ramie, zwiekszysz VTA i SRA. Rownowaga tonalna powinna przesunac sie w gore.
Ten gramofon niestety nie ma opcji tego typu regulacji :/
Jakiego pre phono uzywasz?
Żadnego :). Wzmacniacz ma osobny kanał phono o czułości 2.5mV i tyle o nim wiem :)
Możesz śmiało założyć, że nadaje się do wymiany
No właśnie takie mam podejrzenie.. Ta wkładka z igłą sprawiają wrażenie wizualne, solidnie zmęczonych (jeśli można tak powiedzieć o takim sprzęcie). Na codzień grzębię w komputerach ale takiej ilości brudu (sadzy??, to maź była czarna!) jaką wygrzebałem z tej wkładki tego jeszcze nie widziałem. Pomijając powyżej opisane fatalne wrażenia odsłuchowe...
Czyli kolejny wydatek nieodzowny...
:geek:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#5

Post autor: Wojtek »

O wkładkę się nie przejmuj. Daj jej szanse zmieniając igłę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3792
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#6

Post autor: Obywatel »

wiciu pisze:Na codzień grzębię w komputerach ale takiej ilości brudu (sadzy??, to maź była czarna!) jaką wygrzebałem z tej wkładki tego jeszcze nie widziałem.
Pewnie stał w kuchni :lol: a Niemce - podobnie jak my - gotują tłusto ;) Mojego Technics'a też doczyszczałem z tłustego filmu.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
wiciu
Posty: 28
Rejestracja: 08 lip 2015, 22:48
Gramofon: Sony PS-550
Lokalizacja: Poznań

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#7

Post autor: wiciu »

Sprawa znalazła swój finał
Nie dałem szansy wkładce Shure - kupiłem AT95E i brzmi jak dla mnie.. bardzo dobrze. Niebo a ziemia! Nie ma w ogóle porównania.
:)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#8

Post autor: Wojtek »

wiciu pisze:Nie ma w ogóle porównania.
Nic dziwnego, skoro porównujesz coś zużytego z nówką, mimo że jest niższej klasy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#9

Post autor: Bacek »

Dodatkowo Shure M75B ma indukcyjność prawie 2x większa od AT95 (720mH vs 400mH) a wtedy pojemność na wejściu musi być bardzo mała żeby w ogóle jakaś góra była. Ew obniżyć obciążenie na pre z 47kOhm na start do 70kOhm
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
wiciu
Posty: 28
Rejestracja: 08 lip 2015, 22:48
Gramofon: Sony PS-550
Lokalizacja: Poznań

Brak wysokich tonów - typ wkładki ?

#10

Post autor: wiciu »

Dokończę swój zaczęty wątek,
Kupiłem igłę do tej wkładki Shure. (Dałem szansę.. jak pisał Wojtek) To jakiś zamiennik ED eliptyczny z Wamatu. Powód taki że postanowiłem kogoś zarazić magią czarnej płyty i sprezentowałem swoją starą Fonikę. Przypomniałem sobie o wkładce Shure M75B która była przyczynkiem do założenia tego tematu. W drodze kupna w Wamacie nabyłem igłę eliptyczną ED.
Moje wrażenia: Wkładka gra INACZEJ niże AT 95E. Czy Shure M75 z igłą ED jest lepsza od AT 95E ? Nie wiem. Shure jest cieplejsza, taka dosyć naturalna. Bliżej AT do brzmienia CD. Nie mam jakiegoś audiofilskiego sprzętu, natomiast wg mnie obie wkładki grają na podobnym poziomie.
ODPOWIEDZ