Audio-Technica AT-LP120-USB - zły zakup wkładki?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
odziom91
Posty: 11
Rejestracja: 11 lip 2015, 10:48
Gramofon: Thorens TD105 MKII

Audio-Technica AT-LP120-USB - zły zakup wkładki?

#1

Post autor: odziom91 »

Cześć!
Posiadam gramofon Audio-Technica AT-LP120-USB.
Jakiś dłuższy czas temu (styczeń) wymieniłem wkładkę gramofonową z AT95E na AT120E/T.
Ogólnie jestem z niej zadowolony, gdyż dźwięk jest obłędny w porównaniu z AT95E, ale nie o to się tutaj rozchodzi...

Mam problem natury technicznej. Nie wiem, czy to w pełni normalny objaw, ale wkładka ta zdaje się "nie pasować" do tego gramofonu.
Przed wymianą nie było większych problemów z odtwarzaniem płyt - AT95E dobrze trzymała się w rowku (nacisk 2,5g).
AT120E/T natomiast na większości płyt przy pierwszych ścieżkach skacze jak opętana. (nacisk 1,4g)
Płyty na AT95E mogły być lekko zakrzywione (niewielkie uskoki) i wszystko grało dobrze. AT120E/T nie radzi sobie z takimi nośnikami.
Jakby nie patrzeć gdyby przejrzeć płyty, to większość z nich chyba musiałbym wywalić, a nie o to chodzi. :( W końcu płyta nie zawsze musi być gładka.

Jako że wkładka gramofonowa AT120E/T da się dość ustawiać pod kątem nacisku - stwierdzam, że dopiero przy krańcowej wartości (1,8g na skali) zaczyna dobrze odtwarzać płyty (przede wszystkim mniej tańczy ramię gramofonu. :) )
Niżej umieszczam link do filmu z przykładowym nagraniem:
https://www.youtube.com/watch?v=KTwTTgVdZOc

Proszę o porady, wskazówki, cokolwiek... :)
Uprzedzam pytanie o kalibrację gramofonu - została wykonana poprawnie. AS w tym gramofonie nie jest wysokich lotów, więc też nie warto o niego pytać. :)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3792
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Audio-Technica AT-LP120-USB - zły zakup wkładki?

#2

Post autor: Obywatel »

Jeżeli najlepsze efekty uzyskujesz przy najwyższym dopuszczalnym nacisku, to tak zostaw. Nigdzie nie jest napisane, że zalecany nacisk jest zawsze najlepszy bo są to wartości uśrednione. A ustawiałeś nacisk za pomocą wagi? Jeżeli są problemy z ustawieniem nacisku, to przed pozostaniem przy jakiejś konkretnej wartości, zweryfikowałbym nacisk przy pomocy wagi.

Natomiast jak dla At-95e to nacisk 2.5g był trochę hardcore'owy :shock:

Płyta rzeczywiście trochę pokrzywiona, ale nie w takim stopniu, żeby mogło to stanowić przeszkodę dla poprawnie ustawionego gramofonu.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Audio-Technica AT-LP120-USB - zły zakup wkładki?

#3

Post autor: ahaja »

Nie widać tego na filmie - czy w trakcie odtwarzania rurka ramienia nie 'zawisa' chwilowo na języku windy?
Czasami tak może być jeśli wkładka nowa jest deko niższa niż poprzednia - korekta VTA i ewentualnie windy.

Spróbuj podłożyć coś pod matę - np stara równą płytę - i zagraj.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audio-Technica AT-LP120-USB - zły zakup wkładki?

#4

Post autor: Wojtek »

odziom91 pisze:Uprzedzam pytanie o kalibrację gramofonu - została wykonana poprawnie.
Opisz nam jak to zrobiłeś, skoro poprawnie :)

Wg mnie opisałeś typowe objawy złego wyważenia (w tym wypadku niedociążenia) ramienia.
W takiej sytuacji przy 0g ramię nie unosi się równolegle z powierzchnią talerza tylko bije do góry

Co z przesięgiem, czyli pozycją wkładki w koszyku? Na podstawie czego ustawiałeś?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
odziom91
Posty: 11
Rejestracja: 11 lip 2015, 10:48
Gramofon: Thorens TD105 MKII

Audio-Technica AT-LP120-USB - zły zakup wkładki?

#5

Post autor: odziom91 »

Cześć Wojtek! :)
Wiedziałem, że zainteresujesz się tematem. :)

Pozycję wkładki w koszyku ustawiłem według szablonu Stevenson A przy wykorzystaniu programu TemplateGen.
Wartości znalezione w Internecie:
Overhang = 53mm (1mm różnicy w porównaniu z Technics SL1200 MKII)
Pivot to spindle distance = 214.500
Inner groove radius = 57.50
Outer groove radius = 146.050

A co do ustawienia ramienia:
Przy wyłączonym AS doprowadzenie ramienia do równowagi przy pomocy ciężarka.
Odstawienie ramienia na stópkę, unieruchomienie go, ustawienie miarki w pozycji 0.
Dokręcenie ciężarka 1,4g.
Odsłuch.

Foty z wyważenia:
http://odziom.pl/DSC_0067.jpg
http://odziom.pl/DSC_0068.jpg
http://odziom.pl/DSC_0070.jpg

Ahaja napisał
Nie widać tego na filmie - czy w trakcie odtwarzania rurka ramienia nie 'zawisa' chwilowo na języku windy?
Wszystko jest swobodne. W każdej chwili można wyregulować opadanie windy (śrubka), więc to nie to.
Spróbuj podłożyć coś pod matę - np stara równą płytę - i zagraj.
Podłożyłem starą płytę Eleni. :D Wydaje mi się, że nie bije aż tak mocno.

Co do wagi:
Mam w domu "jakąś" elektroniczną, ale do dobrych nie należy. Zawsze przekłamuje wynik - raz pokazuje, że jest okej, innym razem, że jest cięższe.
Bardziej ufam miarce na ciężarku niż wadze. :)
odziom91
Posty: 11
Rejestracja: 11 lip 2015, 10:48
Gramofon: Thorens TD105 MKII

Re: Audio-Technica AT-LP120-USB - zły zakup wkładki?

#6

Post autor: odziom91 »

Cześć! :)

Sorry, że tak post pod postem, ale chciałem wyróżnić temat. :)
Bo zasugerowaniu podłożenia płyty pod obecną matę odczułem sporą różnicę. ;)
Przede wszystkim lekko zakrzywione płyty (np: moja płyta Przeboje Anny German) przestały przeskakiwać lub stukać od "katapultowania się" igły. :)
Najwyraźniej problem stał po stronie VTA. Dziwi mnie jednak to, że... pomimo zastosowania oryginalnej slipmaty z zestawu są problemy z ustawieniem VTA.
Już na starej wkładce położenie ramienia względem płyty nie było równoległe, więc tu pojawia się pytanie. Czy to jest "wada sprzętu" o której do końca nie byłem świadomy?

Tak czy siak - dzięki za pomoc, bo już z desperacji myślałem, aby zrezygnować z tego typu wkładek... :)
ODPOWIEDZ