Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Kruszek
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2015, 21:48

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#1

Post autor: Kruszek »

Witam Forumowiczów,
kilka miesięcy temu zacząłem przygodę z gramofonem i winylami. Na początek wybór padł na Denona DP-300F. W ostatnim czasie podłączyłem do niego przedwzmacniacz Cambridge 651p. Efekt - wyraźna poprawa (rozjaśnienie dźwięku). Teraz przyszła kolej na wymianę fabrycznej wkładki na wkładkę Ortofon 2m Red w wersji z headshell'em.
I tu zaczęły się problemy. Po pierwsze, przy automatycznym starcie płyty (z czego w sumie nie korzystam) ramię opada przed płytą. Zapewne wynika to z faktu, że fabryczny uchwyt był lekko zagięty do środka, a uchwyt Ortofona jest prosty. Po drugie, i to jest poważniejszy problem, pojawiły się wyraźne zniekształcenia / przestery przy wysokich tonach (wokale, gitary) słyszalne pod koniec płyt. Nadmieniam, że nacisk ramienia i antyskating są ustawione prawidłowo, a problemy występują na wszystkich płytach jakich słuchałem.
Wydawało mi się, że kupując wkładkę z uchwytem nie trzeba nic więcej - poza wyżej wymienionymi parametrami - ustawiać. Czy inny (od fabrycznego) uchwyt do wkładki może być przyczyną zniekształceń? Czy konieczne jest przeprowadzenie kalibracji wkładki, ewentualnie jej montaż do fabrycznego uchwytu?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pro-Ject 5 RPM carbon + Ortofon 2m Black + Arcam rPhono + Advance Acoustic x-i50 BT + Dali Zensor 3
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#2

Post autor: tollo »

Nie może tak być. Już tłumacze. Headshell prosty w Ortofonie 2m Red jest przeznaczony dla ramion o kształcie "J" bądź "S". Ty musisz mieć headshell kątowy, właśnie taki jak oryginalny. Są oczywiście ramiona, które są proste i posiadają proste headshell, wykorzystują je jednak głównie DJ, gdyż zwiększa się siła prowadzenia igły w rowku oraz nie wymagają ustawiania antiskatingu. Największą Twoją bolączką będą właśnie wspomniane przez Ciebie przestery, zniekształcenia. Na tym headshellu nie ma możliwości byś wyregulował wkładkę, nie da się ustawić odpowiedniego kątu prowadzenia co prowadzi do zniekształcenia dźwięku. Jak możesz to odsprzedaj/zwróć ten system. Wymień na zwykłego 2M Red (chociaż dla Ciebie lepszym wyborem do tego ramienia będzie Ortofon OM10, który jest o połowę tańszy a tak właściwie to ta sama wkładka co 2M Red, tylko z podatnością 25, nie 20.)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#3

Post autor: kielek »

Jako były posiadacz tego ''cudownego'' gramofonu mogę stwierdzić,że do tego modelu pasuje tylko oryginalny headshell i z tego co wiem i przerabiałem to żaden inny.
P.S
Z wkładek polecam AT 120 E,która mocno rozjaśni i doda dynamiki nieco ciemnemu i bułowatemu brzmieniu tego gramofonu ;)
Kruszek
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2015, 21:48

Re: Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#4

Post autor: Kruszek »

Dziękuję za odpowiedź. A czy istnieje możliwość odłączenia wkładki od headshella i jej podpięcie pod oryginalny uchwyt? Pytam na wypadek, gdyby nie udało mi się zwrócić wkładki?
Pro-Ject 5 RPM carbon + Ortofon 2m Black + Arcam rPhono + Advance Acoustic x-i50 BT + Dali Zensor 3
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#5

Post autor: kielek »

No tak :D przecież jest przykręcona na dwie śrubki.
Kruszek
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2015, 21:48

Re: Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#6

Post autor: Kruszek »

Fakt, głupie pytanie :D Spróbuję wymienić na taką samą wkładkę lecz bez uchwytu i znajdę specjalistę do kalibracji.
Dziękuję za pomoc. Mogłem w sumie zapytać się o to przed zakupem ...
Pro-Ject 5 RPM carbon + Ortofon 2m Black + Arcam rPhono + Advance Acoustic x-i50 BT + Dali Zensor 3
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#7

Post autor: kielek »

Sam się naucz a nie szukaj specjalistów od kalibracji. To nic trudnego a na forum i w sieci jest milion informacji jak to się robi.
Kruszek
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2015, 21:48

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#8

Post autor: Kruszek »

Miałem na myśli jakiego znajomego z doświadczeniem w tym temacie :)
Ale chyba jednak sam spróbuję
Pro-Ject 5 RPM carbon + Ortofon 2m Black + Arcam rPhono + Advance Acoustic x-i50 BT + Dali Zensor 3
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#9

Post autor: tollo »

Kruszek pisze:Miałem na myśli jakiego znajomego z doświadczeniem w tym temacie :)
Ale chyba jednak sam spróbuję
Zrób jak pisze kielek, nie ma co liczyć na znajomych za każdym razem, za to doświadczenie bardzo ważna rzecz i cieszy. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#10

Post autor: Wojtek »

Obawiam się, że teraz może być już za późno na zwroty/zamiany, ale próbuj.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Kruszek
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2015, 21:48

Re: Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#11

Post autor: Kruszek »

Przełożyłem wkładkę do fabrycznego koszyka, ten z Ortofona zachowam na przyszłość. Chciałbym się jeszcze tylko upewnić: w Denonie DP-300F nie ma możliwości regulacji wysokości ramienia i azymutu?
Pro-Ject 5 RPM carbon + Ortofon 2m Black + Arcam rPhono + Advance Acoustic x-i50 BT + Dali Zensor 3
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#12

Post autor: kielek »

Nie ma.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#13

Post autor: Bacek »

Co do wysokości ramienia to pozostaje żonglowanie matami różnej grubości lub podkładkami pod headshell.

Co do azymutu to po pierwsze możesz sprawdzić czy mocując headshell przed mocnym zakręceniem pierścienia nie ma luzów prawo lewo.Ustawienie na gotowo wychodzi trochę losowe ale czasem może o kilka stopni udać się headshel przekręcić. Zależy od dokładności spasowania headshell/gniazdo.

Drugi sposób z Technicsa 12x0 w którym też nie ma podobno regulacji azymutu ale w praktyce jest. Zerknij czy nie ma jakiś małych wkrętów mocujących gniazdo (do któego wkładasz headshell) do rurki ramienia. W Technicsie są od spodu. Ja mam do tego bardzo krótki śrubokręt (taki coś ze 4cm) którym można je poluzować bez rozkręcania całego ramienia. Wtedy zakres jest jeszcze trochę większy a na pewno wystarczający. Może w Denonie jest podobnie? No chyba że gniazdo jest wklejone.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Kruszek
Posty: 56
Rejestracja: 08 maja 2015, 21:48

Re: Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#14

Post autor: Kruszek »

Bacek pisze: Zerknij czy nie ma jakiś małych wkrętów mocujących gniazdo (do któego wkładasz headshell) do rurki ramienia.
Widzę dwa wkręty. Dziękuję za podpowiedź. Jutro biorę się za robotę.
Pro-Ject 5 RPM carbon + Ortofon 2m Black + Arcam rPhono + Advance Acoustic x-i50 BT + Dali Zensor 3
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana wkładki w Denon DP-300F - problem

#15

Post autor: Bacek »

U Ciebie nie musi się udać, w technicsie te otwory mają kształt fasolki więc idzie tą regulację zrobić. Jak u Ciebie będą tylko ciasne okręgi to dusza. W instukcji od jakiegoś innego gramofonu widziałem taką metodę regulacji oficjalnie opisaną.

Tu masz filmik z Technics chociaż nie wiem po co coś robił taką demolkę bo bez rozkręcania niczego też można.

https://www.youtube.com/results?search_ ... ics+azimut
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ