Waga wkładki a ramię gramofonu

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#76

Post autor: blispx »

A oni z tego co wkleiłem no przynajmniej taki link na VE podał ten ktoś, druga sprawa to tam te 13cu to jest podatność ale statyczna. Z resztą gość podał tylko namiar na to i na koniec walną focha i sie nie odzywa i tyle w temacie. Wiarygodność VE jest dla mnie równa zeru to takie coś jak discogs
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#77

Post autor: Wojtek »

Z pewnym opóźnieniem, wybaczcie.
blispx pisze:
27 paź 2017, 01:37
Aha i jeszcze jedno mam przed sobą instrukcję dołączoną do DL103 od producenta, gdzie jak byk jest compliance: 5x10-6cm/dyne (on disc), czyli 5um/mN o tym że to jest dla 100Hz nigdzie nikt tu nie wspomina- jeden walną bzdurę w necie a reszta lemingów to powiela, więc pozwól że ja się będę jednak trzymał swojej wersji- ta wkładka jest do ramion ciężkich od 25g w górę
Jak chcesz być śmieszny i mało poważny to możesz się tego trzymać, jasne.
blispx pisze:
30 paź 2017, 19:43
Wiarygodność VE jest dla mnie równa zeru to takie coś jak discogs
Albo to forum.

A tak już całkiem na serio i na poważnie - czemu po prostu sam sobie nie zmierzysz rezonansu płytą testową?
Będziesz wiedział jak to się zachowuje u Ciebie.
A tak to robisz sobie wesołe kalkulacje na mniej lub bardziej sensownych założeniach i nie wiem już za bardzo co chcesz komu udowodnić :morda:

Trzeba też pamiętać o konsekwencjach takich skrajnych osądów - bo drogą implikacji można by rzec, że wkładka przeznaczona do ramion od wagi X nie ma za bardzo prawa dobrze grać na ramionach X-Y... a tu klops, bo jednak gra, co bardziej skłania do zmiany założeń niż do ględzenia że "ludzie się mylą i tępo powielają nieprawdę, bo ja tak mówię choć mam gówno, a nie dowód" ;)

Bez urazy oczywiście.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#78

Post autor: blispx »

Wybacz Stary ale to nie ja zacząłem gadać na temat rzekomej podatności i to statycznej (13cu) zaczerpniętej z forum VE. U mnie 103 z R i bez R nie gra dobrze na lżejszych/średnich ramionach a już na pewno gra lepiej przy cięższych więc nie rób ze mnie idioty. Wybacz ale wolę sobie zawierzyć i swoim uszom niż komuś z dowodami na poziomie VE. Z resztą nie wiem po co odkopujesz i niepotrzebnie jątrzysz, nic na siłę nie mam zamiaru nikomu udowadniać, oczywiście pełna zgoda bez płyty testowej pewności nie będzie co do dokładnej podatności dynamicznej jak i dokładnej masy ramienia i tego się trzymajmy. Bez urazy oczywiście ;)

Szczęśliwego Nowego Roku :)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#79

Post autor: Wojtek »

blispx pisze:
31 gru 2017, 08:31
Wybacz Stary ale to nie ja zacząłem gadać na temat rzekomej podatności i to statycznej (13cu) zaczerpniętej z forum VE.
No nie Ty, ale z drugiej strony to dopiero w trakcie dyskusji dowiedziałeś się, że 10Hz, a 100Hz przy pomiarach to pewna różnica...
blispx pisze:
31 gru 2017, 08:31
więc nie rób ze mnie idioty
Jak ktoś sam pajacuje to ja nie muszę nic robić.
blispx pisze:
31 gru 2017, 08:31
Wybacz ale wolę sobie zawierzyć i swoim uszom niż komuś z dowodami na poziomie VE.
Swoim uszom zawierzasz w swoim przekonaniu, że Denon zrobił wyjątek akurat przy pomiarach DL-103R i przyjął odbiegające od japońskich norm HiFi 10Hz zamiast 100Hz?
Zdumiewające :)
blispx pisze:
31 gru 2017, 08:31
Z resztą nie wiem po co odkopujesz i niepotrzebnie jątrzysz, nic na siłę nie mam zamiaru nikomu udowadniać
Staram się zawsze to robić jak ktoś plecie głupoty, wybacz.

Bo jednak hasło typu
Wojtek pisze:
31 gru 2017, 01:21
jeden walną bzdurę w necie a reszta lemingów to powiela
jest dość mocne.

Ogółem cały post viewtopic.php?p=185891#p185891 jest "dość mocny", bo w pewien sposób pokazuje istotę błądzenia (i trochę hipokryzji w sumie też).

Ja tam wolę trzymać się kwestii namacalnych, zrozumiałych i logicznych, a nie przekonań (szczególnie tych pajacowych).

Pożycz sobie płytę testową od darkmana może?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#80

Post autor: blispx »

Dla 10Hz podatność wynosi 7,5cu oczywiście o ile przyjąć że static compliance to 13cu. Niemniej 7,5cu != 13cu dla dynamicznej podatności na temat której bijecie pianę razem z Olszą przez pół wątku. Może teraz będzie jaśniej a jak nie to przejrzyj sobie te linki o których była mowa w szczególności pola z testu lateral i vertical compliance

Płyta testowa będzie nie bój , po prostu muszę mieć na to czas
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#81

Post autor: Wojtek »

blispx pisze:
31 gru 2017, 14:32
Dla 10Hz podatność wynosi 7,5cu oczywiście o ile przyjąć że static compliance to 13cu.
Wow. Gdyby tak było to trzeba by również przyjąć że Denon kłamie w swoich papierkach - zarówno zakładając pomiar przy 10Hz jak i 100Hz.
Choć wiadomo że wiele zależy również od działu QC, tyle że wtedy trzeba by rozważać konkretne egzemplarze i spory rozstrzał jakościowy.
Rollercoaster :)

Ale generalnie, w oparciu o doświadczenie i wiedzę, jestem w stanie w to uwierzyć - że rzeczywista podatność jest po prostu wyższa niż Denon to podaje - dla 100Hz oczywiście również.

Wtedy kuriozalnie wszystko by pasowało :)
blispx pisze:
31 gru 2017, 14:32
Niemniej 7,5cu != 13cu dla dynamicznej podatności na temat której bijecie pianę razem z Olszą przez pół wątku.
W rzeczy samej, jest to dość drastyczna różnica.

Jeszcze jedna ważna rzecz - to o czym tutaj wszyscy piszemy jest jednak mocno obok faktu, że Tobie DL103R lepiej gra przy dociążonym ramieniu.
Mniej sztywne wkładki wszak również mogą osiągnąć taki rezultat końcowy.
Podobnie jak odejdziemy od "optymalnego" VTA i w naszym systemie akurat daje to lepszy efekt.

Mam wrażenie że próbujesz trochę na siłę podciągnąć fizykę pod swoje zapatrywania.
Choćby patrząc na to z tej perspektywy, że wg Ciebie wkładka ta "nie gra" na średnich ramionach, a na ciężkich już tak, mimo że w sieci jest jednak sporo opinii czy przykładów przeczących jako by to była prawda objawiona.

Chyba że faktycznie bezpiecznie jest przyjąć że wszyscy łącznie z Denonem się mylą ;)

A skoro takie problemy z kompatybilnością występują przy, bądź co bądź, mniej sztywnej "R-ce" to co dopiero przy DL103 :(
blispx pisze:
31 gru 2017, 14:32
a jak nie to przejrzyj sobie te linki o których była mowa w szczególności pola z testu lateral i vertical compliance
Przeczytałem ten temat jak był pierwszy raz wrzucony, ale wartości tam zawarte w tabelkach są tak "rewelacyjne", że nie opierałbym się na nich w ogóle chcąc poważnie rozmawiać o zagadnieniu. Zresztą, chyba nawet na VE ludzie zaczęli wyrażać powątpiewanie w te pomiary. Sam zresztą zaznaczyłeś że ktoś "strzelił focha" i sobie poszedł z dyskusji ;)

Oceniam to choćby z perspektywy zastanych wyników dla innych wkładek niż Denony. Wkładek również bardzo dobrze mi znanych.


Ale pewnie się nawzajem nie przekonamy, bo mamy zbyt uparte charaktery :)
Jestem ciekaw co wyjdzie z samodzielnego testu rezonansu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#82

Post autor: blispx »

Nie wiem jakie "papierki" od 103 widziałeś, ale w instrukcji dołączonej do 103 podają 5cu , do 103R 5cu i tutaj już @100Hz.

W tym pomiarze na który powoływał się Olsza masz pole vertical compliance 8cu dla 103 więc wiele się nie pomyliłem przyjmując 5x 1,5. Nie mi oceniać czy został on wykonany prawidłowo czy też nie, ale może być OK tyle że ktoś tam podał te lateral jako dynamic compliance a tu ważniejsze jest vertical w sensie zgodność ramienia z wkładką

Biorąc to pod uwagę i podstawiając pod kalkulator @10Hz dla zgodności dynamicznej wychodzi dość szeroko od 18 do 30g masy efektywnej będzie w sam raz. Z tym że najlepszą zgodność 10Hz mam tam przy 25g. Oczywiście absolutną pewność uzyskałbym sprawdzając samemu a nie polegając tylko i wyłącznie na tym co się w necie znajdzie. No i zdałoby się to potwierdzać bo testowałem także na RB250 i tam grało to słabo
Ostatnio zmieniony 31 gru 2017, 17:14 przez blispx, łącznie zmieniany 1 raz.
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#83

Post autor: Wojtek »

blispx pisze:
31 gru 2017, 16:54
Nie wiem jakie "papierki" od 103 widziałeś, ale w instrukcji dołączonej do 103 podają 5cu , do 103R 5cu i tutaj już @100Hz.
I co, nie daje to Tobie nic do myślenia? Szczególnie w oparciu o to co sam teraz twierdzisz i piszesz? :)

Przy czym poważnie zakładasz że Denon, ot tak dla kaprysu, przy pomiarach DL-103 przyjął 10Hz, a przy DL-103R (i wszystkich pozostałych swoich wkładek) już "swojskie" 100Hz?

Mi osobiście to nawet teoria, że 103 i 103R mają jednakową podatność, się kupy nie trzyma, choć tak by wynikało z materiałów fabryki.
blispx pisze:
31 gru 2017, 16:54
No i zdałoby się to potwierdzać bo testowałem także na RB250 i tam grało to słabo
OK, ale dlaczego zakładasz że Twoje "grało słabo" oznacza "zły poziom rezonansu, bo ramię za lekkie"?
Tutaj też widzę pewien problem w rozumowaniu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#84

Post autor: blispx »

Przy czym poważnie zakładasz że Denon, ot tak dla kaprysu, przy pomiarach DL-103 przyjął 10Hz


Niczego nie zakładam po prostu w papierkach tego nie określił, reszta to już kwestia domysłów
OK, ale dlaczego zakładasz że Twoje "grało słabo" oznacza "zły poziom rezonansu, bo ramię za lekkie"?
W rzeczy samej.. ramię za lekkie, pojawiły się na niektórych LP sybilanty , normalnie na PUA tego nie miałem, muszę jeszcze wyszperać ile te RB250 ma dokładniej ME
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#85

Post autor: olsza84 »

blispx pisze:
31 gru 2017, 08:31
ale to nie ja zacząłem gadać na temat rzekomej podatności i to statycznej (13cu) zaczerpniętej z forum VE.
Nie będę się odnosił jakoś szczegółowo do poszczególnych kwestii bo nie mam w sumie nic nowego do dodania. Ale kilka, wydaje mi się błędów w założeniach, chciałbym sprostować. Pomijając wiarygodność tych testów, to nie wiem czemu zakładasz, że jest to podatność statyczna? Facet pisze wyraźnie, że to dynamiczna. Jeżeli ktoś robi pomiary (czy to VE czy to hifitest.de - zmierzyli 12-14) to wydaje Ci się, że robi pomiar statyczny?
blispx pisze:
31 gru 2017, 16:54
W tym pomiarze na który powoływał się Olsza masz pole vertical compliance 8cu dla 103 więc wiele się nie pomyliłem przyjmując 5x 1,5. Nie mi oceniać czy został on wykonany prawidłowo czy też nie, ale może być OK tyle że ktoś tam podał te lateral jako dynamic compliance a tu ważniejsze jest vertical w sensie zgodność ramienia z wkładką
Kolejne błędne założenie. Pomieszanie z poplątaniem. Ważniejszy jest lateral. Jeżeli rozmawiamy o rezonansie i zgodności z ramieniem, to zawsze w pierwszej kolejności rozpatrujemy wartość compliance wkładki, właśnie lateral. Dodatkowo wyniki różnych testów wskazują, że ten przelicznik 1,5 nijak ma się do rzeczywistości i faktycznie wychodzi znacznie więcej.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#86

Post autor: blispx »

Problem jest taki że ten co podał ten link na forum VE nie robił tego testu a na koniec strzelił focha i się nie odzywa. Czyli twierdzisz że lateral to podatność dynamiczna? To czym jest vertical?

To teraz będziemy szukać co to jest lateral compliance a co to vertical, eh życie... ale żeby od razu zarzucać komuś że jest w błędzie nie mając dowodów to jest bardzo profesjonalne ;)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#87

Post autor: olsza84 »

blispx pisze:
31 gru 2017, 18:29
To teraz będziemy szukać co to jest lateral compliance a co to vertical, eh życie... ale żeby od razu zarzucać komuś że jest w błędzie nie mając dowodów to jest bardzo profesjonalne ;)
Ja nic nie muszę szukać. Wiem co to lateral i vertical. Stosujesz błędne założenia. Mieszasz pojęcia a w takiej sytuacji nie muszę nic udowadniać. Bo to jak udowadniać, że ziemia nie jest płaska ;) Co jest bardzo profesjonalne? To już nie można wyprowadzić kogoś z błędnych założeń nie będąc oskarżonym o brak profesjonalizmu?
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#88

Post autor: blispx »

Widzę że faktycznie najlepiej jest samemu na tej płycie testowej sprawdzić bo tu i tak się niczego nie dowie, panuje zasada wiem ale nie powiem bo może się zbłaźnię , bo gówno wiem

EOT

edit.

Odrobiłem pracę domową z nowym rokiem..

Obie podatności są dynamiczne. A nie było to takie oczywiste, dopiero przy zgłębieniu materiałów na temat płyty testowej się dowiedziałem. Lateral to podatność pozioma, vertical pionowa. Ważniejsza jest tj wcześniej wspominałem podatność pionowa (vertical) przy wyliczaniu zespołu wkładka ramię i jego ME, wszystkie napotkane przeze mnie źródła tak mówią, łącznie z tym źródłem podanym wcześniej. Czyli podatność pionowa @10Hz DL-103/103R to 8cu, więc ~5cu @100Hz x1,5. Podstawiając to pod kalkulator wychodzi ME w górnym przedziale medium/ dolnym heavy 18-30g z tym że najlepiej jest gdzieś po środku 23-25g

Temat podatności 103 jest już dla mnie wyczerpany, już wszystko wiem, przynajmniej do czasu nabycia płyty testowej, będę chciał sprawdzić ME swojego PUA7. Jeżeli ktoś będzie chciał na ten temat podyskutować to nie ma sprawy ale z góry zaznaczam że ma to być dyskusja prowadzona w sposób sensowny - prowadząca do jakiegoś celu, a nie jak było do tej pory z Olsza, który wmawiał mi że białe jest czarne i podobne bzdury. To tyle..
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#89

Post autor: Wojtek »

blispx pisze:
31 gru 2017, 18:52
Odrobiłem pracę domową z nowym rokiem..
blispx pisze:
31 gru 2017, 18:52
Czyli podatność pionowa @10Hz DL-103/103R to 8cu, więc ~5cu @100Hz x1,5. Podstawiając to pod kalkulator wychodzi ME w górnym przedziale medium/ dolnym heavy 18-30g z tym że najlepiej jest gdzieś po środku 23-25g
Brawo! Brawo! Cukierka dla tego Pana :) W końcu dotarliśmy do domu. Przynajmniej tego teoretycznego :)
Cieszę się że nauka nie poszła w las.
blispx pisze:
31 gru 2017, 18:52
Jeżeli ktoś będzie chciał na ten temat podyskutować to nie ma sprawy ale z góry zaznaczam że ma to być dyskusja prowadzona w sposób sensowny - prowadząca do jakiegoś celu, a nie jak było do tej pory z Olsza, który wmawiał mi że białe jest czarne i podobne bzdury. To tyle..
Dobrze że sobie nie masz nic do zarzucenia :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#90

Post autor: blispx »

Dobrze, a nawet nie dobrze że lubisz odgrzewać zeszłoroczne kotlety :D

Nie wiem kto tu kogo uczył :D
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ