Waga wkładki a ramię gramofonu

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
patij
Posty: 41
Rejestracja: 29 maja 2019, 12:12
Gramofon: Technics SL1200G
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#181

Post autor: patij »

tak nie do końca, przy muzyce i wokalu ale gdy natężenie i siła ich chwilami wzrasta, wychodzą nieczystości, taka "siara" czy brzęczenie. Jeszcze chcę sprawdzić to z jakąś obojętnie jaką tanią wkładką czy jest to samo i zmienić pre, choć to nuda... szukam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#182

Post autor: Wojtek »

patij pisze:
09 sie 2019, 21:33
ale gdy natężenie i siła ich chwilami wzrasta, wychodzą nieczystości, taka "siara" czy brzęczenie
Po takim opisie sam nie mam pomysłu o co tu może się rozchodzić.

Tą Yamahę kupiłeś bez wkładki?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
patij
Posty: 41
Rejestracja: 29 maja 2019, 12:12
Gramofon: Technics SL1200G
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#183

Post autor: patij »

Była nowa wkładka AT3600L, ale nawet nie słuchałem jej tylko wymieniłem na Nagaokę. Zamówiłem nowe koszyki i jak je otrzymam sprawdzę na tej wkładce AT. Nie chcę teraz zmieniać wkładki - za dużo czasu spędziłem przy ustawieniu Nagaoki. Przez jakiś czas dzwięk był bdb, ale ostatnio coś jakość spadła, choć moja druga połówka nic nie słyszy negatywnego...
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#184

Post autor: wojtekf »

patij pisze:
10 sie 2019, 09:31
Przez jakiś czas dzwięk był bdb, ale ostatnio coś jakość spadła
Czyścisz igłę?
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
patij
Posty: 41
Rejestracja: 29 maja 2019, 12:12
Gramofon: Technics SL1200G
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#185

Post autor: patij »

Raz na tydzień, czyli co 8h grania średnio. Kupiłem taki zestaw w etui, popularny... Kilka pociągnięć pędzelkiem.
Wojtek1957
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#186

Post autor: Wojtek1957 »

Cześć, wczoraj przedstawiając się poruszyłem kwestię doboru innej wkładki do gramofonu Dual CS 505-4. Aktualnie zamontowana to ulm68e, czyli brandowany logiem Duala Ortofon klasy 20. Zastosowana igła eliptyczna to zamiennik z firmy Wamat. Gra to poprawnie, ale wg mnie mało muzycznie, bez duszy, ogólnie nie porywa. Chciałbym to zmienić i czuję, że Shure M97xE może być właściwym wyborem. Tak wynika z lektury opinii na temat tej wkładki. Spełnia ona ponadto wszystkie wymagania, aby mogła być zastosowana w Dualu CS 505-4. No właśnie, martwi mnie jedynie jej waga, a mianowicie 6,6 g. Przyznam się, że kiedy kupowałem Duala nie miałem pojęcia o ramionach typu ULM i że niesie to za sobą określone konsekwencje, m.in ograniczony asortyment wkładek, które można zastosować w tym modelu. Postanowiłem zrobić małe doświadczenie. Wkadka ulm68e waży 2,5 g. Nie mam wagi do mierzenia siły nacisku ramienia, więc zacząłem się zastanawiać, czym dociążyć headshell, aby osiągnąć wspomniane 6,6 g, czyli niejako symulując zamontowaną wkładkę Shure M97xE. Pomyślałem o naszych rodzimych monetach i okazało się z netu, że 10 gr. i 1 gr. ważą łącznie 4,15 g, czyli razem z zamontowaną fabryczną wkładką 6,65 gr. Można zatem uznać, że w headshellu w sensie wagowym mamy Shure'a. Regulację siły nacisku i antyskating ustawiłem pokrętłami w pozycji zerowej i zabrałem się ochoczo do kręcenia przeciwwagą, aby osiągnąć stan zawieszenia ramienia. No, niestety zabrakło mi trochę i przeciwwaga została mi w ręce, a ramię stanu lewitacji nie osiągnęło. Na moje oko zabrakło jakieś 0,5 g. Konsternacja. Ale zaraz pomyślałem, że gdyby zostawić nastawę nacisku igły w pozycji zero, zaopatrzyć się w wagę i ustawić zalecany nacisk 1,25 g wyłącznie kręcąc przeciwwagą, czyli bez udziału sprężynowgo mechanizmu obciążania. Antyskating wtedy na 1,25, tylko czy to moje myślenie jest prawidłowe, i czy można to tak ustawić z technicznego punktu widzenia. Liczę, że wypowiecie się tutaj w tej kwestii.
Druga kwestia, myślałem wcześniej też o wkładce Rega Carbon. Ma ona dobrą wagę, bo 5,0 g, wysokość też jest odpowiednia. Pozostaje kwestia innych parametrów decydujących o tym czy skojarzenie tej wkładki z lekkim ramieniem jest z sonicznego punktu widzenia rozwiązaniem sensownym.
Słyszałem tę wkładkę w salonie w podstawowym gramofonie Regi, model Planar 1. Grało to naprawdę fajnie, tak to odebrałem. Ale wiadomo, gra cały układ i końcowy efekt jest od niego zależny. Niestety zalecany nacisk dla tej wkładki Rega podaje 2-3 g, co sugeruje sztywne zawieszenie, a więc niedobre do mojego gramofonu. Ale proszę wypowiedzcie się również w tej kwestii. W ogóle byłoby fajnie, gdyby powstała lista wkładek aktualnie dostępnych, które nadają się do zastosowania w tym gramofonie, odpowiednio zgrywając się z lekkim ramieniem i dając dużo radości ze słuchania.
Może kiedyś powstanie. Jeśli ktoś ma taki gramofon i zastosowaną inną wkładkę niż Ortofon i ten układ gra fajnie, może warto podzielić się swoim doświadczeniem przy okazji ułatwiając wybór innym. Życzę Wam wszystkim dobrego dnia!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#187

Post autor: Wojtek »

505-4 ma ramię ULM ostatniej generacji, a więc nie aż takie lekkie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#188

Post autor: Biogon »

Wojtek1957 pisze:
04 maja 2020, 09:05
Aktualnie zamontowana to ulm68e, czyli brandowany logiem Duala Ortofon klasy 20. Zastosowana igła eliptyczna to zamiennik z firmy Wamat. Gra to poprawnie, ale wg mnie mało muzycznie, bez duszy, ogólnie nie porywa.
Zostaw wkładkę. Wyrzuć eliptyk z Wamata do kosza. Kup igłę OM20 lub OM30. Ciesz się muzyką.
Wojtek1957
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#189

Post autor: Wojtek1957 »

Tak, brałem pod uwagę zakup igły Ortofon OM20. U Thakkera aktualnie za 143,50 EUR. Wiem, że to rozwiązanie pewne i bezpieczne. Nie wykluczone, że właśnie tak zrobię, ale wypowiedzcie się proszę w kwestiach, które poruszyłem.
Wojtek1957
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#190

Post autor: Wojtek1957 »

Teraz sprawdziłem, OM 30 kosztuje 219 EUR. W zasadzie mógłbym nabyć i 30-stkę, pytanie czy warto? Jak uważacie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#191

Post autor: Wojtek »

Na pewno warto, ale nadal będzie to neutralne granie, a odnoszę wrażenie że właśnie chciałbyś odejść od neutralnego charakteru wkładki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Wojtek1957
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#192

Post autor: Wojtek1957 »

No właśnie, szkoda wydać 1000 zł i nadal czuć niedosyt. Czy są Wam znane doświadczenia z wkładkami nie od Ortofona, zgrywającymi się z tym gramofonem i dostępnymi jeszcze na rynku?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#193

Post autor: Wojtek »

Ortofon M20E Super mógłby tutaj fajnie przypasić, tylko musiałbyś upolować body w OK cenie (nie mylić z Dual M20E).

Ogółem nie traktuję ramienia w Dual 505-4 jak jakieś mocne ograniczenie. Może Nagaokę MP bym na nim nie powiesił, ale to nie powoduje tragedii.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Wojtek1957
Posty: 12
Rejestracja: 03 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#194

Post autor: Wojtek1957 »

Wojtek pisze:
04 maja 2020, 13:00
Ogółem nie traktuję ramienia w Dual 505-4 jak jakieś mocne ograniczenie. Może Nagaokę MP bym na nim nie powiesił, ale to nie powoduje tragedii.
No właśnie, czy istnieją realne jakieś przeszkody, aby powiesić na tym ramieniu Nagaokę MP? Jest wg mnie trochę za ciężka, no a inne kwestie dotyczące zgrania na linii wkładka - ramię?
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#195

Post autor: olsza84 »

Igły mają dość niską podatność, więc to chyba nie najlepszy pomysł będzie. Trzeba by celować we wkładki o znacznie wyższej podatności igieł.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ODPOWIEDZ