Waga wkładki a ramię gramofonu

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: Denon DL-301 II

#166

Post autor: charliez88 »

blispx pisze:
05 kwie 2018, 14:52
Przeciwwagi do ME bym tu tak bezpośrednio nie mieszał, im cięższa tym mniejsza ME ramienia, podobnie jest w PUA-7 dołożenie dodatkowego CW zmniejsza ME ale potrzebna jest aby wyważyć bezproblemowo cięższe wkłady
Mieszać ją trzeba jak najbardziej! Wszystko jest oczywiście kwestią kontrukcji danego ramienia - jego długości efektywnej, a także odległości osi przeciwwagi od osi samego ramienia. Muszę w wolnym czasie zobaczyć, jak wygląda to na PUA. Bo byłaby to faktycznie swego rodzaju zaskoczka.

Jak już tak offtopujemy sobie dalej, to odpowiedź AudioTechniki w kwestii podatności OC9 przyszła:
The dynamic compliances at 100Hz are as follows:

ATOC9 (dotyczy to III) 18×10-6cm/dyne (100Hz)
At-OC9ML/II 9×10-6cm/dyne (100Hz)

Below are the dynamic compliances at 10Hz, which is more often used – for example we use it when calculating ideal resonances:

AT-OC9/III 31.5 10-6cm/dyne (10Hz)
AT-OC9ML/II 15.75 10-6cm/dyne (10Hz)
A więc w Q&A napisali bezydurę.
Żeby było ciekawiej, dodam od siebie, że swoją Super OM30 powiesiłem na Kenwoodzie (ale headshell 8g), kalibrowałem ze 2 dni raz w jedną, raz w drugą stronę i efekt jest... :shock: wzrosła mocno kultura grania, wszysktko jest jakby bardziej 'w punkt', dół zrobił się ładniejszy... całość bardziej klarowna - słowem coś, czego na Dualu osiągnąć mi się jeszcze nie udało. Słyszałem natomiast opinie, że Super OM podobnie jak 2m ma niejako wbrew wysokiej podatności tendencję do dobrego grania na średnich ramionach i że dopiero na dobrej klasy ramieniu potrafi pokazać klasę... to by się potwierdzało. Aż mnie zaczęło wiercić w brzuszku jakby jej takie SME9 zaaplikować :lol:
Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 15:58
Ah! Widzisz Pan. Mamy klu.
Od tego są młode wilki, żeby organoleptycznie poznawać, potwierdzać i obalać :D
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Denon DL-301 II

#167

Post autor: Wojtek »

charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 17:47
Mieszać ją trzeba jak najbardziej! Wszystko jest oczywiście kwestią kontrukcji danego ramienia - jego długości efektywnej, a także odległości osi przeciwwagi od osi samego ramienia. Muszę w wolnym czasie zobaczyć, jak wygląda to na PUA. Bo byłaby to faktycznie swego rodzaju zaskoczka.
Chyba nic nie zrozumiałeś :(
Na PUA działa to tak samo jak na Twoim Dualu czy Kenwoodzie.
charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 17:47
to odpowiedź AudioTechniki w kwestii podatności OC9 przyszła
W sensie że do kogo napisałeś maila? AT USA?
charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 17:47
że swoją Super OM30
Wow. Kiedy to OM30 zamieniła się w Super OM30? :) Nie zwróciłeś do tej pory uwagi na napis z boku wkładki czy jak? :morda:
charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 17:47
Słyszałem natomiast opinie, że Super OM podobnie jak 2m ma niejako wbrew wysokiej podatności tendencję do dobrego grania na średnich ramionach i że dopiero na dobrej klasy ramieniu potrafi pokazać klasę... to by się potwierdzało.
Daj Pan spokój z bajeczkami :) Tu poważne dyskusje się toczą. Trzymajmy się ziemi.

OM - 25 @ 10Hz (czy super czy duper to bez różnicy, bo igły te same)
2M - 20 @ 10Hz

PS:
Odpowiednie posty zostały w końcu katapultowane z wątku o Denon DL-301 :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#168

Post autor: charliez88 »

Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 20:56
Chyba nic nie zrozumiałeś :(
Na PUA działa to tak samo jak na Twoim Dualu czy Kenwoodzie.
Czego nie zrozumiałem? Dla mnie logicznym jest, że zwiększając wagę czy to headshella, czy przeciwwagi zwiększamy masę efektywną ramienia - nie odwrotnie.
Oczywiście do momentu jak da się wyważyć wkładkę.
Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 20:56
W sensie że do kogo napisałeś maila? AT USA?
AT UK zdaje się
Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 20:56
Wow. Kiedy to OM30 zamieniła się w Super OM30? Nie zwróciłeś do tej pory uwagi na napis z boku wkładki czy jak?
Od zawsze miałem Super OM30, piszę skrótowo.
Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 20:56
Daj Pan spokój z bajeczkami Tu poważne dyskusje się toczą. Trzymajmy się ziemi.
Ale że hę?
Wydaje mi się po prostu, że lepsze ramię - mimo ciut gorszego spasowania może zagrać lepiej i to nie jest bajka.
Przykładowy Ken z HS 8g ma 14.8g ME, więc nawet z OMką, która ma compliance 25 daje 7hz - a więc w granicach optymalnego spasowania.
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#169

Post autor: Wojtek »

charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 22:47
Czego nie zrozumiałem? Dla mnie logicznym jest, że zwiększając wagę czy to headshella, czy przeciwwagi zwiększamy masę efektywną ramienia - nie odwrotnie.
Skoro tak to co miałeś na myśli przez:
charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 17:47
Muszę w wolnym czasie zobaczyć, jak wygląda to na PUA. Bo byłaby to faktycznie swego rodzaju zaskoczka.
Albo coś rozumiesz albo "zaskoczka" :)
charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 22:47
Od zawsze miałem Super OM30, piszę skrótowo.
Zawsze prywatnie i publicznie pisałeś że masz OM30. Dopisek "Super" jednak robi pewną różnicę.
Dlatego się zdziwiłem ;)
charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 22:47
Wydaje mi się po prostu, że lepsze ramię - mimo ciut gorszego spasowania może zagrać lepiej i to nie jest bajka.
To już brzmi lepiej.
charliez88 pisze:
05 kwie 2018, 22:47
daje 7hz - a więc w granicach optymalnego spasowania.
Tak, ale jak usuniesz ciężarek z dachu OMki powinieneś już mieścić się wewnątrz 8-12Hz :)
O ile dasz radę tyle wyważyć u siebie.

Swoją drogą, trochę Tobie obrodziło z tymi Dualami. Chyba za rzadko zaglądam do "Kolekcje sprzętowe forumowiczów" :morda:
charliez88 pisze:Dual Golden 11, Dual Golden 1, Dual 601
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#170

Post autor: charliez88 »

Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 23:34
Albo coś rozumiesz albo "zaskoczka"
KOlega tam wyzej pisał, że po dołożeniu większej przeciwwagi masa efektywna maleje.
Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 23:34
Zawsze prywatnie i publicznie pisałeś że masz OM30. Dopisek "Super" jednak robi pewną różnicę.
Dlatego się zdziwiłem
Niedawno dopiero dowiedziałem się że tak jest. Ale coś mi podpowiadało, żeby brać supera :)
Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 23:34
Tak, ale jak usuniesz ciężarek z dachu OMki powinieneś już mieścić się wewnątrz 8-12Hz
O ile dasz radę tyle wyważyć u siebie.
Raczej byłoby ciężko, bo wagę mam już prawie przy samym pivocie z tego co kojarzę, ale gra to już na tyle fajnie, że nie ma co świrować na razie :lol:
Wojtek pisze:
05 kwie 2018, 23:34
Swoją drogą, trochę Tobie obrodziło z tymi Dualami. Chyba za rzadko zaglądam do "Kolekcje sprzętowe forumowiczów"
Wiesz jakie są Duale... nie cierpią samotności :lol:
Mam stary rodzinny ampli lampowy z pre gramofonowym na DIN, 601 trafił się w pięknym stanie (jeszcze z folią na środku talerza) tylko niesprawny, także wylicytowałem trochę...mimowolnie... a Golden 11... to efekt oglądania NBA po nocach - wszedłem z nudów na ebaya w jakiejś przerwie... i trafiłem na sprzęt ekspozycyjny, niemal jak nowy no i tak to się porobiło :lol:
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#171

Post autor: Wojtek »

charliez88 pisze:
06 kwie 2018, 00:12
Kolega tam wyzej pisał, że po dołożeniu większej przeciwwagi masa efektywna maleje.
No właśnie. Jeśli dajesz wiarę to znaczy że nadal nie wiesz jak to działa. Teraz jasne?
charliez88 pisze:
06 kwie 2018, 00:12
Niedawno dopiero dowiedziałem się że tak jest. Ale coś mi podpowiadało, żeby brać supera :)
Jak masz obydwie wersje współczesnych generatorów OM to możesz sobie porównać różnice na tej samej igle.
Tyle że lepiej na słuchawkach, bo kolumny do takiej analizy się nie nadają zbytnio.
charliez88 pisze:
06 kwie 2018, 00:12
a Golden 11... to efekt oglądania NBA po nocach - wszedłem z nudów na ebaya w jakiejś przerwie... i trafiłem na sprzęt ekspozycyjny, niemal jak nowy no i tak to się porobiło :lol:
No to pozostaje czekać na opinię w kwestii ramię Golden 11 vs Kenwood KD-990.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#172

Post autor: charliez88 »

Wojtek pisze:
06 kwie 2018, 08:57
No właśnie. Jeśli dajesz wiarę to znaczy że nadal nie wiesz jak to działa. Teraz jasne?
Teraz to dopiero namieszałeś ;] Dodanie cięzarka do przeciwwagi zwiększa ME ramienia.
Wojtek pisze:
06 kwie 2018, 08:57
Jak masz obydwie wersje współczesnych generatorów OM to możesz sobie porównać różnice na tej samej igle.
Tyle że lepiej na słuchawkach, bo kolumny do takiej analizy się nie nadają zbytnio.
Mam Dualowską wersję OM20, nie wiem jaki jest tam generator dokładnie (pewnie OM?)... niemniej jednak aż tak bardzo mi się na razie nie nudzi.
Kiedy miałem OC9 to skalibrowałem ją dobrze, na niej grałem a pozostałymi wkładkami się bawiłem na osobnych HS... teraz ustawiłem sobie OM30 jako główna wkładka i gra to na tyle fajnie, że szkoda mi trochę to rozwalać. A jak założę inny HS to już inna ME, pewnie i geometria samego HS... a obstawiam, ze różnice są na tyle subtelne, że odpowiednie ustawienie może mieć wpływ nie mniejszy niż samo body
Wojtek pisze:
06 kwie 2018, 08:57
No to pozostaje czekać na opinię w kwestii ramię Golden 11 vs Kenwood KD-990.
Puszczałem OC9 na nim, wyważyła się bez problemu, grała OK - w sensie jak ma się taki gramofon jako jedyny i głowny można być z takiego połączenia zadowolonym. Niemniej... Dla mnie sposób kalibracji tego ramienia przy Kenie to katorga, zdejmowanie paska, czekanie aż ramie opadnie, żeby wypoziomować ramię, potem ustawić tracking... z wagą jubilerską jest trochę łatwiej, ale za dużo tam takiego... trochę zbędnego pindolenia że tak powiem. Wydaje mi się tez, że nie zaszkodziłoby ciut niższe VTA tej wkładce. Przyznaje się bez bicia, że może mi do tego cierpliwości zabrakło, chociaż trochę nad tym siedziałem i kilka razy zmieniałem ustawienia. Przy Dualu mam cały czas wrażenie, że nie do końca ja w 100% mam wpływ na działanie tego ustrojstwa, że Niemiec cały czas robi coś trochę po swojemu, że coś mi wymusza :lol:
VMS20 na tym ramieniu udało się fajnie ustawić i grała mi jakby z większą swobodą niż na Kenie. Do tego inne plusy użytkowe jak na tyle silny napęd, że mogę podczas grania przejechać szczotką antystatyczną/antykurzową (Dual podnosi ramię bo zwalniają się obroty jak tylko się muśnie) powodują że trudno mi już dzisiaj traktować Goldeny jako główne źrodła dźwięku, natomiast ich design w połączeniu z bądz co bądź niezłą jakością soniczną bronią się nadal i wzbudzają niemałe zainteresowanie wśród gości :lol:
Aha no i bym zapomniał - gramofon ze złotymi elementami był jednym z głównych warunków postawienia takiego ustojstwa w naszym salonie :whistle:
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#173

Post autor: Wojtek »

charliez88 pisze:
06 kwie 2018, 00:12
KOlega tam wyzej pisał, że po dołożeniu większej przeciwwagi masa efektywna maleje.
charliez88 pisze:
06 kwie 2018, 09:56
Teraz to dopiero namieszałeś ;] Dodanie cięzarka do przeciwwagi zwiększa ME ramienia.
I kto tu miesza? :D Albo w jedną albo w drugą. Zdecyduj się.
charliez88 pisze:
06 kwie 2018, 09:56
Mam Dualowską wersję OM20
W sensie ze igła ma oznaczenia DN cośtam czy jak?
charliez88 pisze:
06 kwie 2018, 09:56
Aha no i bym zapomniał - gramofon ze złotymi elementami był jednym z głównych warunków postawienia takiego ustojstwa w naszym salonie :whistle:
Tak, pamiętam że cygański aspekt był ważny.

Czas na złote wkładki w takim razie :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
charliez88
Posty: 798
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:26
Gramofon: Luxmany 350 + 300

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#174

Post autor: charliez88 »

Wojtek pisze:
06 kwie 2018, 10:06
I kto tu miesza? Albo w jedną albo w drugą. Zdecyduj się.
Ja od początku trzymam się tego że im większycięzar tym większa ME ramienia.
Wojtek pisze:
06 kwie 2018, 10:06
W sensie ze igła ma oznaczenia DN cośtam czy jak?
DN 750
Luxmanowe-love: PD 350 | PD 300 | PD 441 | PD 121 | PD 131
Trochę lampek, parę ramion, Husariaa i kilka wkładek puszczanych głównie przez zaskakujące SNELL E3
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#175

Post autor: arturromarr »

Każda dodana masa zwiększa masę efektywną. To o ile ją zwiększy zależy od odległości od osi obrotu, więc gram dodany na wkładce jest nierówny gramowi dodanemu na przeciwwadze.
Tak naprawdę musząc uzyskać ten sam nacisk igły zmieniamy zawsze masy efektywne cząstkowe po obu stronach osi obrotu. Ponieważ dodając gram w okolicy wkładki, jesteśmy zmuszeni odsunąć przeciwwagę dalej od osi więc jej wpływ na masę efektywną również rośnie.
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#176

Post autor: 32lysy »

Różnica mimo wyrównania przeciwwagą różnych wartości masy (wkładka+ headshell) dla osiągnięcia tego samego nacisku igły ma wyraźny wpływ na brzmienie i jest to jak przypuszczam ściśle związane z prawidłowym rezonansem ramienia względem podatności igły.
patij
Posty: 41
Rejestracja: 29 maja 2019, 12:12
Gramofon: Technics SL1200G
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#177

Post autor: patij »

Cześć

czy ktoś z Was pomoże mi w odpowiedzi na pytanie, czy wkładka Denon DL-103R będzie pasowała do gramofonu Yamaha YP-D71, który ma ramię Effective Mass 15g. Czytam i czytam, ale mam wątpliwość. Czy takie ramię nie będzie za lekkie?

Szymon
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#178

Post autor: Wojtek »

Jak założysz DL-103R na 12g headshellu (oryginalny ma 9g) to powinno być OK, aczkolwiek nie zdziw się że zbliżysz się wtedy do granicy wyważania bez dociążania przeciwwagi.

Ja bym się bardziej zapytał: dlaczego akurat DL-103R? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
patij
Posty: 41
Rejestracja: 29 maja 2019, 12:12
Gramofon: Technics SL1200G
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#179

Post autor: patij »

Akurat ktoś koło mnie sprzedaje w dobrej cenie i jak doczytałem ma niezłe recenzje, a aktualnie mam nagaoke mp-110. Powód zmiany? Ustawiłem wszystko tak jak tylko mogłem, przeczytałem dużo porad na forum, szablony, rysiki ołówka, kupiłem wagę, lusterko - pre też poustawiałem, ale słysze na płytach przy niektórych dźwiękach nieczystości, tzn takie brzęczenie jakby i nie wiem co to jest. Męczy mnie to.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#180

Post autor: wojtekf »

patij pisze:
09 sie 2019, 15:17
przy niektórych dźwiękach nieczystości, tzn takie brzęczenie jakby i nie wiem co to jest
Przy „s” w wokalach na przykład?
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
ODPOWIEDZ