wkładka do Dual CS-455

Źródła dźwięku
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#16

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:gdy założyć wkładke dedykowaną przez producenta
Czyli Dual DMS-251E?

Wiesz, że ten model wkładki i igły to to samo co AT-91E? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#17

Post autor: JacK »

Nie wiedziałem że to są te same wkładki. Czyli że kupując igłe z AT-91E spokojnie ją zastosuje w DMS-251E. Ta wiedza się może przydać :D
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#18

Post autor: JacK »

Chciałem dziś posłuchać kilku wkładek ale z tych co mi polecacie udało się tylko z jedną czyli Grado Blue. Bardzo fajna wkładka, dźwięk mi prawie odpowiada i kupiłbym ale... no właśnie zawsze jest ale. Do tej pory słyszałem tylko dwie inne wkładki w dodatku sporo tańsze i tak naprawde nie mam porówniania. Jedną z nich była Sumiko Bleck Pearl która mnie nie zachwyciła , jednak ma coś w sobie takiego że wracam do pomysłu z jej starszą siostrą. Dlatego postanowiłem poczekać. Sprowadzą mi za kilka tygodni Sumiko Pearl (chwilowy brak u dystrybutora - jak dla mnie żenada taki marny dystrybutor) to porównam sobie bezpośrednio z Grado Blue i wtedy zdecyduje. Może uda się też porównać z AT-120E choć Pan z którym rozmawiałem w sklepie twierdził że to dobra wkładka ale jak już AT to lepiej uzbierać na AT440MLA. Natomiast SHURE M97XE mi odradził gdy mu powiedziałem że mój słuchany repertuar to zazwyczaj rock i jazz , a nie słucham muzy poważnej.
Generalnie nie byłoby problemu gdyby w sklepie mieli wszystkie te wkładki i można byłoby je na miejscu skonfrontować.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#19

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Może uda się też porównać z AT-120E choć Pan z którym rozmawiałem w sklepie twierdził że to dobra wkładka ale jak już AT to lepiej uzbierać na AT440MLA.
Myślę, że w przypadku AT zawsze lepiej inwestować w wyższy model, o ile ma się na to fundusze :) Progresja jakości jest tutaj dosyć oczywista.
JacK pisze:Natomiast SHURE M97XE mi odradził gdy mu powiedziałem że mój słuchany repertuar to zazwyczaj rock i jazz , a nie słucham muzy poważnej.
Hahahaha... dobre sobie :) Ja z kolei miałbym odwrotne zdanie, w sensie że do muzyki poważnej można by sięgnąć po coś innego (jak choćby Grado).
Szczur jest chyba najbardziej neutralnie brzmiącą wkładką z tej ekipy, mniej więcej na poziomie AT-120E, ale tu właśnie ludzie się mogą kłócić, gdyż jednemu bardziej będzie pasowało brzmienie Shure, a drugiemu lepiej będzie łaskotała uszy Audio Technica :) Norma.
Biorąc to pod uwagę, naprawdę nie polecam darowania sobie M97xE, "bo tak mówił sprzedawca", skoro masz możliwość przetestowania :) Sam oceń.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#20

Post autor: JacK »

Niczego sobie nie odpuszczam dlatego postanowiłem zaczekać z tym zakupem. Dla mnie to śmieszne aby duży salon audio miał do dyspozycji na stanie cztery wkładki do sprzedania plus dwie założone w gramofonach Pro-Ject jakimi handlują . Wybór słaby by nie powiedzieć niemożliwy. Bo niemożna porównywać produktów drogich do tych ze średniej półki lub najtańszych , a właśnie różne grupy cenowe były reprezentowane w ofercie sklepu. Praktyczna niemoc sklepu w sprowadzeniu do odsłuchu proponowanych przezemnie modeli sprowadza się do tego że dystrybutorami ich są różne firmy niekoniecznie współpracujące ze sklepem. Nawet jeżeli sklep współpracuje z odpowiednim dystrybutorem to nie może sprowadzić jednej wkładki tylko od razu musi zrobić większe zamówienie które potem zalega im na półkach.
Zobaczę co się zdarzy za te kilkanaście dni czy faktycznie będę mógł posłuchać choć trzech wkładek z tej samej grupy cenowej,wtedy decyzja zakupu będzie oczywista.
Natomiast Wojtku nie jest dla mnie oczywista ta progresja jakości jaką wskazałeś. Masz zapewne doświadczenie w odsłuchu wkładek , a ja nie dlatego 50% większy wydatek ponad założony wcześniej budżet muszę bardzo dobrze przemyśleć, bo czy faktycznie zysk jakościowy to też będzie 50% ja myśle że jednak nie.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#21

Post autor: Wojtek »

JacK pisze:Natomiast Wojtku nie jest dla mnie oczywista ta progresja jakości jaką wskazałeś.
Przepraszam, źle się wyraziłem. Chodziło mi bardziej o tym, że progresja jakości i lepszego brzmienia jest jasna w przypadku produktów Audio Technici.
Przy innych markach (jak choćby Grado, Sumiko) wyższy/droższy model niekoniecznie brzmi lepiej od niższego/tańszego.
Opieram to na opiniach i recenzjach ludzi próbujących różne wkładki :)
JacK pisze:bo czy faktycznie zysk jakościowy to też będzie 50% ja myśle że jednak nie.
A w którym produkcie 50% wyższa cena oznacza 50% skok jakościowy? Bądźmy realistami.

Jeśli AT-440MLa jest dla Ciebie w tej chwili za drogie to sięgnij po niższy AT-120E.

Po twojej relacji rozmowy ze sprzedawcą z salonu audio mogę powiedzieć, że ja będąc w tym salonie przestałbym go słuchać.
Wiem swoje, a ewentualne błędy niech też będą moje ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#22

Post autor: JacK »

Dzisiaj byłem kolejny raz w audio sklepie i udało mi się przesłuchać i porównać wkładki AT-120E, Sumiko Pearl oraz Grado Blue. SHURE M97XE był poza zasięgiem sklepu , natomiast AT-440MLa jest dla mnie chwilowo za droga.
Na pierwszy odsłuch poszła AT-120E i nie dziwię się tym z Was co kupili tę wkładkę. Muzyka słuchana za jej pośrednictwem jest bardzo efektowna , a nawet efekciarska. Gra nieco ostrym środkiem i eksponowaną górą , podstawa basowa całkiem dobra.Moim zdaniem świetna wkładka do rocka. Druga wkładka czyli Sumiko Pearl prezentuje inne brzmienie , słuchana zaraz po AT-120E wydaje się nieco mulasta zwłaszcza środek pasma. Jednak to tylko pozory bo po dłuższym odsłuchu zwłaszcza na muzyce spokojnej lub akustycznej gdzie ważne są wybrzmienia prezentuje bardzo plastyczną poukładaną scenę. Wokale są milsze dla ucha , mało ostrości co wcale nie oznacza że jest to senna klucha. Grado Blue której już wcześniej słuchałem i mi się podobała na tle poprzedniczek też prezentuje inne brzmienie bardziej neutralne. W sposobie prezentacji bliżej jej do Sumiko Pearl niż do AT-120E.
Wszystkie te wkładki mają wspólną cechę która sadowi je o oczko wyżej od moich dwóch poprzednich tańszch wkładek To dynamika lub jak kto woli kontrasty dynamiczne. Żadna z nich nie pozwoli przysypiać słuchaczowi tylko wciąga słuchacza angażując w magie muzyki.
Ciężko było wybrać zwłaszcza że AT-120E było w promocji za 310 zł. Grado kosztuje 340 , a na Sumiko dostałem rabat i wychodziło do zapłaty 360 zł.
W wyborze pomógł mi mój ulubiony wokalista Seal ze swoja płytą System która najpiękniej zabrzmiała na kombinacji Sumiko Pearl + NAD PP-1
DSC04776.JPG
Cały czas się zastanawiam czy wkładka nie jest za wysoka, jak się okazało jest wyższa nie o 2mm a o 3mm z kawałkiem od wkładki montowanej standardowo do mojego CS-455. Wygląda to tak:
DSC04779.JPG
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#23

Post autor: Sindsoron »

to już jak na moje oko dość spora różnica... widać dość mocno że ramie jest podniesione do góry przy wkładce, może nie będzie to miało jakiegoś wielkiego wpływu na muzykę, ale mimo wszystko jakiś on tam będzie
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#24

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:widać dość mocno że ramie jest podniesione do góry przy wkładce, może nie będzie to miało jakiegoś wielkiego wpływu na muzykę, ale mimo wszystko jakiś on tam będzie
Nieoptymalne VTA, krótko mówiąc :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#25

Post autor: JacK »

Nie dało mi to spokoju i dzisiaj rano poleciałem do znajomego i pożyczyłem miarke elektroniczna z poziomicą. Po dokonaniu pomiaru stwierdziłem że ramię jest prawie równoległe do płyty. tzn. przy wkładce jest niżej o 1 mm. Przyjmując więc że ramię jest prostym przedłużeniem główki takie ustawienie jest prawie optymalne w granicach błędu urządzenia pomiarowego. Poziomica też wskazała poziome usadowienie wkładki w główce. Jednak "na oko" wydaje się że ramię jest podniesione do góry przy wkładce, widać że jest to tylko złudzenie optyczne. Zastanawiam się czym kieruje się producent projektując ten model i daje do niego niższą czyli chyba nieoptymalną wkładke w stosunku do danych VTA. Może jest to założona tolerancja ? Za mało wiem o tych sprawach aby wyrokować.
Wiem jednak że następny mój gramofon będzie bardziej rozbudowany z możliwością wszelkich ustawień ale to temat za jakiś czas i na inny wątek.

Potem już tylko słuchałem , aż do teraz i jest dobrze, jestem zadowolony z zakupu. Wkładka sumiko pearl bardzo dobrze oddaje charakter nagrań , nie maskuje płyt źle nagranych , z tych lepiej nagranych wyciąga smaczki o których dotychczas nie miałem pojęcia.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#26

Post autor: JacK »

Mam jeszcze jedno pytanie do bardziej wtajemniczonych . Czy wkładka po jakimś czasie użytkowania zmienia swój charakter brzmienia ? Audiofile zawsze opowiadają o "wygrzewaniu się" sprzętu , a nawet kabli , jak to jest w przypadku wkładki . Zauważył ktoś jakiekolwiek zmiany w dźwięku z nowej wkładki po kilkdziesięciu godzinach jej pracy ?
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#27

Post autor: Wojtek »

Tak, jest coś takiego JacK :) Sam nie mogę powiedzieć bym to zauważył u siebie (pewnie to przespałem :D), ale po około 40-50 godzinach pracy wkładka powinna uzyskać swoje właściwe brzmienie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mihsmol
Posty: 17
Rejestracja: 01 gru 2016, 21:24
Gramofon: dual cs-455-1

Re: wkładka do Dual CS-455

#28

Post autor: mihsmol »

Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć jaki jest wskazany nacisk dla wkładki DN 251E, która nie jest wkładką 'defaultową' w dualu cs-455-1.
Instrukcja odnosi się do wkładki OM-10 i wynosi 1,5 (zarówno nacisk jak i poziom ustawienia antiskating)

Czy ktoś mógłby mi pomóc znaleźć powyższą informację, lub sam ma z tym doświadczenie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41637
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wkładka do Dual CS-455

#29

Post autor: Wojtek »

mihsmol pisze: Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć jaki jest wskazany nacisk dla wkładki DN 251E
2g.
mihsmol pisze: która nie jest wkładką 'defaultową' w dualu cs-455-1
To zależy kiedy. Spotyka się egzemplarze, które w późniejszym czasie fabrycznie miały montowane wkładki DMS251S albo E.
Podobnie jak przy tańszych modelach typu CS-415.

DMS251 to nic innego jak tania AT-91.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dziab
Posty: 40
Rejestracja: 09 lip 2016, 11:42
Gramofon: Dual CS-450

Re: wkładka do Dual CS-455

#30

Post autor: dziab »

darkman pisze:
dziab pisze: jakiegoś zamiennika (np. http://wamataudio.pl/igly/dual/dn-251-e.html )?
to do wkładek:
Dual DMS 251 E, DMS 251 S - czyli co komu do domu jak chałupa nie jego? :D
dziab pisze: sama igła ATN95 89zł).
Nie.
Sama igła 99 pln. w tymże sklepie..ale my nie rozmawiamy o wkładce AT95 -> skocz potem do działu "wkładki i gły":
http://www.tophifi.pl/gramofony/akcesor ... tn95e.html
Igła do wkładki z tego Duala 450 to np:
https://www.thakker.eu/en/needles/dn-24 ... us/a-5343/
oraz kilka innych,
dziab pisze: Nie lepiej zacząć od AT95?
Można, ale lepiej to nie jest. Lepiej jest posłuchać gramofonu z zastana wkładką po wymianie igły na niedrogą aftermarketową. ( DN249Edo wkładki DMS249E).
Cena AT95 bdb o ile jest dostępna nie tylko na stronie, ale w sklepie. Z tym bywa róznie - zapytaj ich o dostępność.

Co masz na myśli pisząc zamiennik? Nie bardzo rozumiem o co pytasz? ->dział "Wkładki i igły" :idea: :!:
@darkman
Piszę w tym temacie, żeby nie zakładać kolejnego dla Duala CS-450, ale to o wkładkę do takiego chodzi.
Rozumiem to tak, że jest wkładka DMS249E z igłą DN249E i ich producentem jest Dual, a oprócz tego są igły jakichś innych producentów.
Np. zalinkowana igła jest producenta Thakker Japan - czy to zamiennik, czy Thakker robi dla Duala, czy jeszcze coś innego?
Igły i wkładki AT z tophifi są i dostępne (a jak nie są, to sprowadzą bez problemu do sklepu), i sprzedadzą je w cenach jak ze strony.
Wydawało mi się, że lepiej kupić wkładkę AT95 z igłą za 119zł (bo sama igła nie jest dużo tańsza) niż igłę z wamatu za 60zł. Szczególnie, że stanu wkładki tak naprawdę nie znam, a gramofon pochodzi od handlarza. Handlarze raczej naciągają oceny stanu sprzętu - skoro twierdzi, że igła do wymiany, to bankowo jest do wymiany, ale jak o reszcie pisze tylko, że "gramofon sprawny", to nie wiadomo czy po chwili jednak tej wkładki nie będę zmieniał na nową, która i tak igłę będzie miała.
ODPOWIEDZ