wkładka do Dual CS-455

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

wkładka do Dual CS-455

#1

Post autor: JacK »

Chce zakupić nową wkładke do Dual CS-455. Powodem zmiany jest oczywiście chęć uzyskania lepszej jakości dźwięku oraz oszczędności samych płyt bo jak się tutaj dowiedziałem szlif sferyczny jaki obecnie mam we wkładce AT jest niezbyt przyjazny płytą. Ustaliłem budżet do 400 zł. Poczytałem troche o szlifie eliptycznym , a tylko taki biorę pod uwage (na lepsze szlify mnie nie stać) , poczytałem też dostępne profesjonalne recenzje (ale tym jak zwykle nie do końca ufam) i wyszło mi że kupię Sumiko Pearl.
Wg opisu bardzo dobrej jakości wkładka i to w dodatku najwyższy model tej firmy. Kosztuje 390 zł. a to niedużo patrząc na wysokie modele innych firm. Powstaje więc pytanie. Czy faktycznie warta wydania na nią kasy . Czy może kupić coś innego w podobnej cenie .
Fotka pochodzi z innego (zagranicznego) forum gdzie współgra z ProJect 6.3 i innym zacnym sprzętem marki Electrocompaniet.
Załączniki
Sumiko Pearl.jpg
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#2

Post autor: Sindsoron »

pearl to wcale nie jest najwyższy model sumiko, możesz jeszcze pomyśleć nad jakąś wkłądką Grado (np. Blue, czyli nie MM a MI), podobno są całkiem dobre, do tego dochodzi Audio Technica AT-120.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#3

Post autor: JacK »

Faktycznie źle napisałem więc sprostuje, z tego co się doczytałem Pearl to najwyższy model Sumiko z wkładek typu MM. Dzięki za namiary na inne wkładki poczytam o nich też.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#4

Post autor: Sindsoron »

Przyjrzyj się Grado szczególnie, bo podobne te ich MI (Moving Iron) są naprawdę dobre, a co do AT-120 to ktoś z forum ją ma z tego co kojarzę... jakbyś chciał się pobawić w licytację to właśnie jest na alle AT-20SLa (igła Shibata) http://allegro.pl/nos-at20sla-headshell ... 50580.html oraz Shure V15 mk III http://allegro.pl/legendarna-wkladka-sh ... 52202.html
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#5

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze: a co do AT-120 to ktoś z forum ją ma z tego co kojarzę...
Bodajże był to greg :) AT-120 na pokładzie Pionka PL-12D. Poza nim chyba jeszcze ktoś ma tego AT.

Dual CS-455 (a także jego następca, CS-455-1) były bodajże oryginalnie sparowane z Ortofonem OM10.
Może by tak zapakować tutaj Ortofona OM30 np.? :)

Radzę poczytać recenzje każdej z wkładek. Wiadomo, najlepiej byłoby każdą z nich wypróbować, ale nie jest to raczej zbyt realne.
Z pewnością różnią się one brzmieniem. Pytanie tylko, jakiego brzmienia szukamy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#6

Post autor: JacK »

Poczytam sobie , z odsłuchem będzie jednak problem ale jestem dobrej myśli może coś się uda i w tym temacie zorganizować. Jeżeli macie jeszcze jakieś propozycje to chętnie poczytam i wezme po rozwage.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#7

Post autor: Sindsoron »

myślę że jakbyś podszedł do jakiegoś sklepu z sprzętem hi-fi to była by szansa na odsłuch wkładek ;)
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#8

Post autor: JacK »

Po świętach mam dwa dni wolnego i właśnie w tym czasie chce zorganizować mały rekonesans w salonie audio. Dzwoniłem tam dzisiaj i nie ma wielkiego wyboru , coś się jednak znajdzie.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#9

Post autor: Wojtek »

Mówiąc o wypróbowaniu wkładek chodziło mi o faktycznym wypróbowaniu, na swoim sprzęcie.
Odsłuch czy też porównania w salonach są już bardziej realne, to fakt.

Wiesz już w ogóle jakiego brzmienia szukasz JacK?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#10

Post autor: JacK »

O tak , jak najbardziej moje ulubione brzmienie zmienia się wraz z wiekiem i posiadanym sprzętem oraz nośnikami jakich słucham. Nie bardzo potrafie opisać słowami czego szukam. Generalnie nie lubie ostrości góry i przejaskrawień tonów średnich lub dominacji jednego z zakresów. Bas powinien być zwarty, szybki takie powiedzmy subwooferowe ślamazarne granie mnie po prostu straszy. Wiem że jak usłysze muzyke to mi się podoba albo nie. Z odsłuchem w domu jest problem bo wkładka to nie wzmacniacz czy inny sprzęt audio i za kaucją nie można wypożyczyć do domu. Mam więc inną metode pakuje do auta moje przedwzmacniacze i końcówke mocy i jade do salonu audio. Tym sposobem niekupiłem już całego nowego gramofonu bo stwierdziłem że posiadane już w domu starocie (zwłaszcza wyremontowany Dual) grają nie gorzej od nówki ze sklepu. Tą nówką był Pro-Ject Debut III z wkładką OM5e. Wiem budżetówka ale chwalona na każdym forum, poza tym ma minimalistyczny design który mi się podoba.
Wracając do brzmienia muzyki to był w zeszłym roku rozpisany konkurs fotograficzny gdzie uczestnicy obrazem próbowali opisać co czują. Polecam galerie dopóki jeszcze jest dostępna.
http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/ga ... nia-muzyki
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#11

Post autor: Wojtek »

JacK:
Proszę, nie schodź z tematu aż tak :)

Skoro takie masz wymagania to może zainteresuj się jakimś Szczurem? :) Np. współczesnym ShureM97xE.
A wracając do Sumiko Pearl to myślę, że jednak ustępuje ona AT-120E.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#12

Post autor: JacK »

Shure M97xE dodaje więc do listy moich życzeń i zabieram się za szukanie w sieci jakiś recenzji tego modelu.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#13

Post autor: JacK »

Czy 2mm robi różnice. Pytanie być może ważne bo w moim gramofonie nie ma regulacji wysokości ramienia, a wkładki które biorę pod uwage mają od czubka igły do powierzchni stykajcącej się z uchwytem wkładki dokładnie 20mm. W oryginalnej wkładce dodawanej do mojego gramofonu przez producenta to tylko 18mm.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wkładka do Dual CS-455

#14

Post autor: Wojtek »

Różnicę niby robi (wszak kąt będzie trochę inny), ale nie aż taką by przekreślać wszystko co nie ma 18mm w pionie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: wkładka do Dual CS-455

#15

Post autor: JacK »

Tak właśnie myślałem ale wolałem się upewnić. Ciekawostką jest to że wg zaleceń jakie czytałem o ustawieniu ramienia , wynika z nich że główka ramienia ma być równoległa do płyty. U mnie gdy założyć wkładke dedykowaną przez producenta to główka wraz z wkładką nie jest równoległa, delikatnie opada końcem w strone talerza. Czyli jak dam nieco wyższą wkładke, to całość się troszkę podniesie i powinno być równolegle :D
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ODPOWIEDZ