Pokaż mi swoją wkładkę

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1636

Post autor: Therion »

Ortofon 2M Black. Kupiłem ją spontanicznie, z ciekawości - chciałem trochę posłuchać i sprzedać, jednak została. Kapitalny dźwięk. Na początku, jeszcze zanim się wygrzała, wciąż ją z ciekawości porównywałem z innymi moimi wkładkami - MC, ale gdy dźwięk się ułożył - przestałem, ponieważ porównywanie straciło sens. To inna filozofia, dająca mnostwo radochy. To mój najlepszy zakup od... od bardzo dawna.
Zawsze chciałem mieć jakąś porządną MMkę na pokładzie. Ciesze się, bo trafiła w moj gust idealnie i świetnie uzupełniła brzmienie wkładek MC.

Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1637

Post autor: Wojtek »

Skoro 2M Black to "najlepszy zakup" to powiem tylko tyle - cały świat MM/MI jeszcze przed Tobą :D

Niemniej - cieszę się że jesteś zadowolony.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1638

Post autor: RadTang »

Mnie się bardzo podoba seria 2M... design ma naprawdę fajny!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1639

Post autor: Wojtek »

RadTang pisze:
03 kwie 2021, 23:11
Mnie się bardzo podoba seria 2M
W sensie że którą słyszałeś? Czy tylko design się podoba póki co? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1640

Post autor: RadTang »

Wojtek pisze:
03 kwie 2021, 23:13
RadTang pisze:
03 kwie 2021, 23:11
Mnie się bardzo podoba seria 2M
W sensie że którą słyszałeś? Czy tylko design się podoba póki co? :)
Tylko design. Od samego początku, o ile dobrze pamiętam.
Chciałem mieć takiego nowszego Pro-Jecta któregoś ale w końcu skończyłem z Denonem DP-29F.
Wciągnęło na szczęście.

Nie miałem okazji słyszeć żadnej z wkładek z tej serii ale chyba nie są złe, z tego co słyszałem.
Nie zanosi się u mnie na zmianę wkładki - co najwyżej igłę wymienię.
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1641

Post autor: Therion »

Wojtek pisze:
03 kwie 2021, 23:02
Skoro 2M Black to "najlepszy zakup" to powiem tylko tyle - cały świat MM/MI jeszcze przed Tobą :D
Jak pamiętasz eksperymentowałem z Philipsami, zaliczyłem: 401, 412 i 422. Przygoda fantastyczna, ale jakoś nie urzekły mnie. Do MC brakowało im wiele.
MM jakie w zyciu miałem to: oczywiście AT95, Shure V15 III (na CECu, wiele lat temu, nie zapamiętałem jej charakteru dźwięku, miałem wówczas marne kolumny i wzmak KEFQ5 i CA) oprocz tego Goldringa 2100 (fatalnie go wspominam) i przez chwilę Elektę (równie złe wspomnienia). Po nich poszedłem w MC z małą przerwą na Philipsy. Później znowu tylko MC i teraz ta 2M Black.
Żadne z tych MM nie zblizyly się dźwiękiem do MC jak właśnie czarna 2M. Nie gra tak samo, ponieważ ma leciutki, metaliczny nalot w brzmieniu (brzmi trochę jak sprzęty na Audio Show, co wiele osób sobie ceni), dzięki temu w ślepym tescie bym ją rozpoznał, ale poza tym, depcze strasznie po piętach i Denonowi 103R i ATOC9/II a z niektórymi płytami radzi sobie nawet lepiej.

Przyznaję, że przeżyłem z nią moment załamania: tuz po zakupie zacząłem od razu jej słuchać. Fatalny błąd, bo dźwięk był delikatnie rzecz ujmując - podły. Dopiero po ok. 6h grania przestałem żałować zakupu, a po ok. 18h uznałem, że nie przepłaciłem. Dźwięk się ustabilizował, złagodniał i otworzył. O ile najpierw naśladowała charakter ATOC9 to po 20h gra raczej jak MMkowy odpowiednik 103R.

Jeszcze ją pomęczę, choć sądzę, że dźwięk już się nie zmieni - producent wspomina, że wygrzewanie zajmuje 20h i tyle ta wkładka u mnie pograła.

Z niecnego zamiaru "najwyżej posłucham i sprzedam" wyszły nici, ponieważ spodobała mi sie na tyle, że chciałbym ją zachować. Tym sposobem zamiast zmniejszyć liczbę wkładek (co było moim pierwotnym założeniem - mieć jedną MM i jedną MC), powiększyłem tylko stadko.

Planuję jeszcze zakup SUT do swoich MC i może to mi pomoże wyłonić zwycięzcę i pozwoli zdecydować, które wkładki zostawić a ktore sprzedać. Mam obecnie zakiszone ok 10tys pln we wkładkach i to jednak chyba trochę za dużo. Pewnie większość z Was ma kolekcję wartą znacznie większą kwotę, ale ja chciałbym skupić się już na słuchaniu muzyki a nie ciągłym porównywaniu brzmienia swoich wkładek co ma miejsce gdy mam obecny wybor.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1642

Post autor: Wojtek »

Pamiętam, pamiętam. Philipsów trochę przerobiłeś bo Ci się podobały :)

Zgadza się, Ortofony OM i nowsze mają brzmienie bardziej zimne i analityczne, zbliżone do cyfrowego. Takie było założenie.
Z tej generacji osobiście wolę wkładki Ortofon 5x0/VM - mają chyba najbardziej zaawansowane body z MM-ek tej marki.
2M to generator OM z zaaplikowanym EQ - jakby podbić dół i górę wkładki do bólu neutralnej.
Dodatkowo Shibata na Blacku jeszcze nieco ociepla przekaz, mimo że szlif jest niższej klasy niż w topowej OM 40 czy VM Silver (Fritz Gyger).

Swoją drogą, znalazłem właśnie ciekawy filmik - pokazuje jak prosta jest transformacja wkładki 2M w OM Black :morda:



Dodam tylko że igły OM pasują w body 2M bez przeróbek (ale wygląda to dziwnie).

Niemniej, skoro podoba Ci się Ortofon 2M to jestem ciekaw co byś powiedział na Goldringa serii 1000.
Może jakiś znajomy by pożyczył?
Therion pisze:
04 kwie 2021, 00:12
ale ja chciałbym skupić się już na słuchaniu muzyki a nie ciągłym porównywaniu brzmienia swoich wkładek co ma miejsce gdy mam obecny wybor.
Nie rozumiem - lubisz eksperymentować i wyciągać wnioski, ale nie chcesz tego robić? :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1643

Post autor: Therion »

Wojtek pisze:
04 kwie 2021, 23:48
Pamiętam, pamiętam. Philipsów trochę przerobiłeś bo Ci się podobały :)
Owszem, podobały mi się, choć jak wspomniałem, nie urzekły mnie na tyle by z nimi pozostać na zawsze. Nie mniej, przygoda była wspaniała i każdemu polecam taką wycieczkę po historii i zestawienie tego ze współczesnym brzmieniem wkładek. Poszerza się perspektywa. A poza tym, mamy wszyscy tak różne sprzęty, że dźwięk z jakiegoś kultowego generatora MM może okazać się totalną porażką w naszym systemie, podczas gdy przypadkowo odkopana wkładka pamiętająca jeszcze śmierć Stalina będzie brzmieniowym odkryciem i wymiataczem wszystkiego.

Ja, chyba musiałem na własnej skórze przekonać się, skąd się bierze powszechne przekonanie o wyższości MC nad MM i tego, czy sie to i u mnie potwierdzi.
Wojtek pisze:
04 kwie 2021, 23:48
skoro podoba Ci się Ortofon 2M to jestem ciekaw co byś powiedział na Goldringa serii 1000.
Mam kolegę, ma 1042 i pewnie nawet by pożyczył (ma kilka gramofonów, więc nie zabralbym mu jedynej zabawki), tylko że usiłuję zrobić rzecz odwrotną - wygasić w sobie pokusę rywalizacji wkładek, porownywania ich ze sobą.
Wojtek pisze:
04 kwie 2021, 23:48
Nie rozumiem - lubisz eksperymentować i wyciągać wnioski, ale nie chcesz tego robić? :morda:
Lubię, ponieważ jest to pasjonujące. Trochę jak udział w maratonie rowerowym w Alpach: jeżeli zmienię opony, to pojadę szybciej a jeżeli inaczej rozłożę siły, to zajadę dalej... Tylko, czy w tym wszystkim dostrzegę piękno Alp? Ta myśl, coraz częściej zaczyna mi towarzyszyć w zabawie w audio...
Wiem, że Zimmer Vienna najlepiej zabrzmi na 2M a do płyty, na ktorej jest Etiuda Rewolucyjna warto zmienić wkładkę na 103R, ponieważ lepiej sobie poradzi z fortepianem, tylko... W tym wszystkim, gubi się refleksję - o czym myślał Chopin komponując tę Etiudę? Dlaczego nazwano ją rewolucyjną? Co czuł kreśląc te nuty?

Chciałbym słuchać swoich winyli dając się ponieść muzyce bez natrętnych myśli z tyłu glowy, jaką dźwignię zastosować w SUT, by zabrzmiało jeszcze lepiej.

Mam kilka pasji - audio jest tylko jedną z nich i ma tak zostać. Uwielbiam dalekie, zagraniczne podróże chopperem, uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery z psem. Chopper akurat może i jest wyjątkowy (w audio to byłby taki odpowiednik hi-end) ale roweru nie tuninguję tak, by jechał dalej, psa nie tresuję na wystawy (nawet by się nie załapał, bo obecnie to kundel uratowany z klatki - ale mam porównanie, jego serce i inteligencja w niczym nie ustępują psom rasowym). Zaczynam cieszyć się tym co mam, co mnie otacza.

Dopieszczę jeszcze swoje MC SUTem, wybiorę jedną, dwie wkladki z ktorymi zostanę, resztę sprzedam i pójdę /pojadę dalej przez życie. Taki mam plan.
Awatar użytkownika
StarRock
Posty: 1316
Rejestracja: 23 mar 2016, 19:40

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1644

Post autor: StarRock »

Therion pisze:
05 kwie 2021, 11:01
Zaczynam cieszyć się tym co mam, co mnie otacza.
:handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupright:
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1645

Post autor: RadTang »

StarRock pisze:
06 kwie 2021, 00:28
Therion pisze:
05 kwie 2021, 11:01
Zaczynam cieszyć się tym co mam, co mnie otacza.
:handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupright:
Ja od dawna mam taką filozofię - widzę perspektywy rozwoju (np. lepszy gramofon, igła) ale cieszę się z tego, co mam.
W tym przypadku chyba jednak ważniejsza jest droga - poznane płyty, brzmienia (w tym wkładki i igły) niż sam finisz.
W końcu to nie wyścig. ;)
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1686
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1646

Post autor: winylowy_luke »

Dziś kurier przyniósł. Zakupiona u jukiego jakieś 3 tygodnie temu...
Denon103R+Ortofon.jpg
I już gra :D
Denon_gra.jpg
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
tomaszek
Posty: 1007
Rejestracja: 17 lis 2017, 11:20
Gramofon: Pioneer PL-50L
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1647

Post autor: tomaszek »

JMAS MIT-1
Załączniki
IMG_20210503_200105-01.jpeg
Pioneer PL-50L + MC-1000 / MIT-1 / AT-33PTG mk1 / V15 III L-M (SAS) + Husariaa v2 / SUTy + LAR IA-200HB + M-S Mezzo 8
Music Hall PH25.2 + Beyerdynamic DT 990 PRO
Atoll DR200SE + DAC by Martynka
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1648

Post autor: pablos »

Technics EPC-207c z JICO EPS-207ED
Szkoda, że z tym zamiennikiem tak skromnie wygląda, ale gra już naprawdę zacnie.
Załączniki
1.jpg
...
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 731
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1649

Post autor: mcemsi »

VM740ML

DSC_2499a.jpg

W porównaniu do AT-VM95ML mniej cukierkowo czyli bardziej precyzyjnie w całym paśmie. IGD ogarnia fenomenalnie , aż się chce słuchac tylko końcówek płyt ;)
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1377
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1650

Post autor: stos79 »

mcemsi pisze:
15 maja 2021, 12:17
IGD ogarnia fenomenalnie
No,na ramieniu liniowym to chyba nic dziwnego :think:
ODPOWIEDZ