Pokaż mi swoją wkładkę

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stos79
Posty: 1380
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:40
Gramofon: Lo-D

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1441

Post autor: stos79 »

O super 8-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1442

Post autor: Wojtek »

OK, ogarnąłem trochę prywatne sprawy to mogę wrócić do pisania o wkładkach.
Na przestrzeni miesięcy zrobił się u mnie niestety swoisty zator, bo nowe rzeczy przychodziły, ale nie miałem za bardzo kiedy do nich usiąść i pograć czy też cokolwiek o nich napisać.

Na szczęście z Sony XL-55 zdążyłem się zapoznać :) Nawet fotki pod post miałem przygotowane już parę miesięcy temu :D
Fotka RegSofta pobudziła mnie do działania :morda:

Ale zacznijmy od początku...

Udało mi się kupić NOSa w marcu tego roku.
Fajna sprawa tak odplombować sobie opakowanie przy takim produkcie (wkładka trafiła na rynek w listopadzie 1976).

Jeszcze zaplombowana Sony XL-55
Jeszcze zaplombowana Sony XL-55

Kontekst historyczno-techniczny

Konstruktor wkładki, Yoshihisa Mori, w drugiej połowie lat '60-tych (zaraz po studiach). rozpoczął pracę dla laboratoriów NHK (japoński nadawca publiczny).
NHK w tym czasie podjęła współpracę z firmą Shinagawa Musen Co. (właściciel marki Grace) w celu opracowania nowoczesnego designu wkładki MM nadającej się do profesjonalnych zastosowań radiowych jako zastępstwo dla Denon DL-103.
Głównie chodziło tutaj o to by wykorzystać potencjał rozwijającej się technologii wkładek MM by nie ograniczać się do konstrukcji MC (tj. wspomniany Denon) i zarazem skorzystać z dobrodziejstwa wymiennych igieł.

Owocem tej współpracy był model Grace F-8L wypuszczony w 1966 roku.
Był to bodajże pierwszy cztero-cewkowy generator MM produkcji japońskiej i jedna z pierwszych wkładek z igłą o szlifie eliptycznym 0.3x0.8mm.
(wspominałem już o tej historii przy okazji prezentowania wkładki F-8L na łamach wątku).

Krótko potem Mori zaczyna pracować dla Shinagawa Musen gdzie zajmował się projektowaniem ramion gramofonowych, rozwojem serii wkładek F-8 oraz zaprojektowaniem nowej serii wkładek, Grace F-9, debiutującej w roku 1970.

W 1973 Mori roku trafia do Sony w celu projektowania kolejnych wkładek dla tej firmy.
Pierwszymi modelami zaprojektowanymi przez Mori jest seria wkładek MM XL-15/25/35/45, które trafiły na rynek w 1975.

(ciekawostka: to poniekąd wyjaśnia dlaczego do wkładek Grace F-8 pasują jak ulał niektóre modele igieł wkładek Sony)

W 1976 roku Mori projektuje swoją pierwszą wkładkę MC, generator o bardzo oryginalnej konstrukcji - oparty o cewki air-core ułożone w kształcie ósemki, a jest to właśnie bohater tego postu czyli model XL-55.

Sony XL-55 na czerwonym headshellu AT-LT13
Sony XL-55 na czerwonym headshellu AT-LT13

Igła w tym modelu również jest nietypowa - mamy tutaj teleskopowe połączenie aluminium, berylu oraz stopu węglowego, zwieńczone nagim diamentem o szlifie 0.3x0.8mm.
Zawieszenie jest umiarkowanie sztywne - przedział 1.2-2.2g, czyli optimum przy 1.7g.

Razem z premierą nowej wkładki Sony zaproponowało również dedykowany head-amp (czy też "pre-preamp") o nazwie HA-55.

Sony HA-55
Sony HA-55

Taki 3+ kilogramowy długi klocek.
Sprzętowych estetów zapewne ucieszy fakt, że projektanci Sony zadbali by ścianki boczne HA-55 miały dokładnie ten sam odcień krewetkowej czerwieni co body wkładki XL-55 :morda:

Co ciekawe, oprócz trybu 40 ohm (pod parametry XL-55), mamy tutaj też tryb 3 ohm (pewnie dla fanów już wtedy popularnych w Japonii wkładek Ortofona).


A teraz przejdźmy do kwestii zasadniczej - jak to gra?

Zdecydowanie... jasno.
Góra pasma jest krystalicznie czysta (i przypomina mi wkładki Grace :morda: ), ale sam charakter wkładki po pierwszych testach i w połączeniu z różnymi preampami czy SUTami jawi mi się przede wszystkim jako jasny.

Jest szczegół/detal, scena na tyle szeroka na jaką pozwala szlif eliptyczny przy wkładce MC, średnica spoko, dół to jakaś taka okrojona porcja mięsna, ale jest.
Dla porównania - jest to zdecydowanie inne strojenie/sound niż przy Sony XL-45 chociażby (kupa mięsa, wąska scena, góra "jakaś tam" jest).

Podsumowując - po paru tygodniach grania, jest fajnie i cieszę się z zakupu, będę wracał do tej wkładki, ale finalnie nie skończyło się to odprawianiem "klękania narodów" przed gramofonem.
A może po prostu stałem się już bardzo wybredny? :morda:

Późniejsze modele XL-55Pro czy XL-55 mk2 raczej sobie odpuszczę.
Mimo to, jestem ciekaw co potrafi taka XL-88 :)
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1443

Post autor: koscidogitary »

Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
wybredny
Świetny wpis. Ja bym powiedział, że nie wybredny tylko osłuchany we wkładkach.
Mam jeszcze prośbę, napisz albo podlinkuj proszę post o tym jaki aktualnie masz sprzęt odsłuchowy, bo nie mogę znaleźć.
Znalazłem tylko Twój stary wpis, tj. pierwszy post w dziale Kolekcje sprzętowe forumowiczów. Potem już nie dałem rady przekopać się przez cały wątek.

Edit: Jaka jest Twoja ulubiona wkładka, taka no. 1, ale jedna, ta najlepsza, którą uznajesz za referencyjną i jeśli z sutem to z jakim?
Awatar użytkownika
kukiz 30
Posty: 1924
Rejestracja: 18 wrz 2016, 16:05
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1444

Post autor: kukiz 30 »

:clap: Dzięki Wojtek. Bardzo merytorycznie i ciekawie opisane.
Mission Cyrus One, Luxman L405,Sony PS-X6,DAC by Martynka, Infinity RS-4000.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4733
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1445

Post autor: MMarek »

Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
mogę wrócić do pisania o wkładkach.
Długo kazałeś czekać...

Bardzo dziękuję za recenzję.
:clap:
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1446

Post autor: tuczi77 »

Regsoft pisze:
17 wrz 2020, 15:43
XL-45
Ciekawy headshell ;)

Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
mogę wrócić do pisania o wkładkach
Zdecydowanie częściej powinieneś ;)
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1447

Post autor: Regsoft »

Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
Fotka RegSofta pobudziła mnie do działania
Uwielbiam Twoje opisy choć w kwestii oceny brzmienia, jak to często bywa, mam kompletnie inne odczucia niż Mistrz :D
Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
odcień krewetkowej czerwieni
Zbieram szczękę z podłogi :clap:
Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
Zdecydowanie... jasno
:oops:
Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
zdecydowanie inne strojenie/sound niż przy Sony XL-45
:shock:

No dobra :think:

Na zdjęciu widać jeden z Twoich pięknych SL-1600 MK2 ... i headshell hmmm ... jakby czerwona wersja AT-MG10 :?
Zakładam, że wejście Pre MM miałeś w testach na standardowych ustawieniach ...
Co jeszcze oprócz tego "krewetkowego" pre-preampu użyłeś?
Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 03:26
nie skończyło się to odprawianiem "klękania narodów" przed gramofonem
Szkoda kolan na Technics'a :morda:
... czy innego Soniacza :lol:

Fajny opis! Dzięki :clap:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1448

Post autor: Wojtek »

koscidogitary pisze:
18 wrz 2020, 07:30
Mam jeszcze prośbę, napisz albo podlinkuj proszę post o tym jaki aktualnie masz sprzęt odsłuchowy, bo nie mogę znaleźć.
Znalazłem tylko Twój stary wpis, tj. pierwszy post w dziale Kolekcje sprzętowe forumowiczów. Potem już nie dałem rady przekopać się przez cały wątek.
Szczerze mówiąc to zbyt wiele się nie zmieniło. Pioneer SA-9800 i słuchawki Sennheiser HD-600.
koscidogitary pisze:
18 wrz 2020, 07:30
Edit: Jaka jest Twoja ulubiona wkładka, taka no. 1, ale jedna, ta najlepsza, którą uznajesz za referencyjną i jeśli z sutem to z jakim?
Jeszcze nie mam takiej :)
Mam wkładki które najczęściej używam (więc można przyjąć że to są te ulubione), ale nie jestem w stanie tego sprowadzić do jednej jedynej przy kolekcji 100+ modeli, wybacz.
Regsoft pisze:
18 wrz 2020, 09:46
i headshell hmmm ... jakby czerwona wersja AT-MG10
Tak. Zostawiłem sobie taki po zdekompletowaniu zestawu AT-10G RD, przyłożyłem i okazało się że zarówno z przesięgiem jak i wizualnie taki mariaż działa bardzo dobrze.
Regsoft pisze:
18 wrz 2020, 09:46
Zakładam, że wejście Pre MM miałeś w testach na standardowych ustawieniach ...
Tak, 47k ohm i jak najniższa pojemność, zarówno przy preampie wbudowanym w Pioneera jak i Nuda Dual Mono.

Inne posiadane head-ampy i SUTy nie wpłynęły znacząco na to że tor grał jasno, stąd taki jednoznaczny osąd.
To oczywiście nie jest wada w mojej ocenie, a po prostu wskazanie że najbardziej charakterystyczna/wysuwająca się na przód jest średnica i góra pasma.

Będę jeszcze kombinował z tą wkładką, z cięższym headshellem, itd.
Najwyżej dojdzie jakaś errata do powyższego tekstu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1449

Post autor: wojtekf »

Regsoft pisze:
18 wrz 2020, 09:46
Szkoda kolan na Technics'a :morda:
... czy innego Soniacza :lol:
Jak wnosiłem 23 kilo Pioneera na czwarte piętro (bez windy), to przyznaję, nieco przyklęknąłem :mrgreen:
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1696
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1450

Post autor: winylowy_luke »

Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 10:46
Mam wkładki które najczęściej używam (więc można przyjąć że to są te ulubione), ale nie jestem w stanie tego sprowadzić do jednej jedynej przy kolekcji 100+ modeli, wybacz.
No to jakich używasz najczęściej?
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1451

Post autor: Regsoft »

tuczi77 pisze:
18 wrz 2020, 09:40
Ciekawy headshell
Sony SH-156 (viewtopic.php?f=64&t=9839).
W liniowych Biotracerach z oczywistych względów występuje w wersji z "przetyczką" bez uchwytu na palec.
Sprzedawany luzem miał w zestawie dwie "przetyczki". Z uchwytem i bez.
Wojtek pisze:
18 wrz 2020, 10:46
Będę jeszcze kombinował z tą wkładką, z cięższym headshellem, itd.
Pierwsze co mi się rzuciło na uszy to bardzo zbliżona charakterystyka pasma XL-55 i XL-45.
Aż musiałem zrobić dokładne testy "w locie", aby wychwycić niuanse w tym zakresie.
W budowaniu sceny też tylko minimalna różnica w szerokości i może ciut większa w głębokości.
Muszę przyznać, że w porównaniu wkładek mam totalnie inne odczucia niż Ty.
Ale z tym nauczyłem się już żyć :lol:

Co do SUT to używam paru pasywnych o różnych przełożeniach.
Generalnie (moim zdaniem) XL-55 jest stosunkowo czuła na to (podobnie jak Denon, a w odróżnieniu od AT czy niektórych Ortofonów).
Najlepiej (w moich uszach), podobnie jak moje Denony MC brzmi na 1:10 (tzw. wejście 40ohm).
Niestety sporo ciszej niż XL-45, ale na szczęście mój podręczny, sterowany głosem, testowy zmieniacz gramofonów ma dwie rączki i może jednocześnie ze zmianą wejścia również podgłaśniać :roll:
Akceptowalna przekładnia kończy się gdzieś przy 1:13 (od biedy może da się słuchać na 1:15).
Powyżej jest rzeźnia na gwizdkach :lol:

Rozumiem, że każdy ma swój tor, uszy i wymagania, ale nie zaszkodzi jakbyś spróbował dowalić z 5g na headshell (wiem, że to przekracza balans w Technics'ie), lekko go docisnął (z testów mi wyszło 1.8-1.9g), no i ja bym jednak zwiększył indukcyjność toru bo jak mam za małą (czy to wkładka czy kabel, a może i headamp) to trochę daje po uszach :?

Mnie obie wkładki bardzo pasują, ale XL-55 słucham z wyraźnie większą przyjemnością mimo, że nie przepadam za krewetkami :lol:
Nie wykluczam autosugestii :roll:
W końcu to Sony 8-)
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3292
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1452

Post autor: bms01pl »

zastanawia mnie czemu wkładki z rodziny xl mają co do zasady wąską, "zbitą" scenę. mam tylko trzy - 15, 25, 45 (chociaż raczej dwie, bo tu 15 = 25), ale skoro w 55 jest tak samo, to zaryzykuję twierdzenie, że to cecha wspólna w każdej innej z tej rodziny czy też tego samego okresu produkcji. czyżby ręka pana Mori lubującego się w zbliżonym charakterze grania?
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4916
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1453

Post autor: eu4yaon »

Pickering XV-15 / 625E. Igle należało się pożądane spa ale już gotowa do wieczornego plumkania :)
Załączniki
Screenshot_20200925_174507.jpg
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1454

Post autor: Wojtek »

winylowy_luke pisze:
18 wrz 2020, 12:24
No to jakich używasz najczęściej?
Hmm... w sumie to mam parę modeli wkładek których mam po X sztuk trzymanych dla siebie, może to jest jakiś wyznacznik? :morda:

Jadę z głowy bo kolekcję mam jeszcze popakowaną w pudłach (chyba dobrze pamiętam :morda: ):

ADC XLM III/IV/ZLM (5x)
AT-20/Signet TK-7 (4x)
Ortofon M20E Super/M20FL Super (3x)
Grace F-8M/L (3x)
ADC XLM/XLM II (3x)
Denon DL-109D/R (3x)
Denon DL-202 (2x)
ADC TRX-3 (2x)
AT-ML180 (2x)
A&R P77/P77Mg (2x)
Grace F-8F/L'10 (2x)
Grace F-9 (2x)
Shure V15 III (2x)
Philips GP-422 (2x)
Philips GP-412 (2x)
Victor X-1/X-1 II (2x, liczę jako jedno i to samo)
Empire 1000ZE/X (2x)
Empire 4000D/III (2x)
Empire 2000E/III (2x)
Empire 2000Z (2x)
Sony XL-45/XL-45A (2x)
Technics EPC-205C II L (2x)

Nie wiem czy to komuś w czymkolwiek pomoże :morda: Same generatory MM/MI, choć wszystkie bardzo różne.
Co bardziej spostrzegawczy forumowicze przyuważą że zdradziłem się właśnie z posiadania paru wkładek, które jeszcze nie były tutaj opisywane, ale nie chciałem przekłamywać listy

A co najczęściej gra? Na jednym gramofonie jest ciągle jakaś rotacja/testy, a na drugim od dłuższego czasu wisi stale Stanton 881.
O, jeszcze jedno - z Shure V15-tek najbardziej pasuje mi V15 IV (na oryginalnej igle MR).
Regsoft pisze:
18 wrz 2020, 14:13
Muszę przyznać, że w porównaniu wkładek mam totalnie inne odczucia niż Ty.
Ale z tym nauczyłem się już żyć
To ciekawe.

Przyznam szczerze teraz że możliwe jest że słuchałem XL-55 tylko w połączeniu z HA-55.
Muszę pokombinować z innymi SUTami/prepre oraz może z cięższym headshellem to dojdę do podobnych wniosków co Regsoft.
bms01pl pisze:
18 wrz 2020, 16:25
czyżby ręka pana Mori lubującego się w zbliżonym charakterze grania?
Raczej tak. Wąska scena "by design". Oczywiście "wąska" w porównaniu z innymi wkładkami, a nie że gra wszystko jakby słuchać muzyki z wylotu kanału :morda:
Ale da się to lubić bo na tej scenie dużo się dzieje, nawet jak nie jest jakoś super szeroko.
eu4yaon pisze:
25 wrz 2020, 17:48
Pickering XV-15 / 625E. Igle należało się pożądane spa ale już gotowa do wieczornego plumkania
Fajnie fajnie, ale gdzie recenzja? :morda: Dobrze naganiałem czy wykręciłem numer? :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4916
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pokaż mi swoją wkładkę

#1455

Post autor: eu4yaon »

Wojtek pisze:
25 wrz 2020, 21:01
Fajnie fajnie, ale gdzie recenzja? :morda: Dobrze naganiałem czy wykręciłem numer? :D
Co tu dużo pisać, wkładka z tą igłą nie jest jakaś nowością na forum. Ciepłe analogowe granie ze szczegółowym wokalem, średniej wielkości scena i dużym basem. Reszta schowana pod kocem :) już zapomniałem jak brzmią wkladki w tej cenie. Doradz jaka igła do niej rozwali system :) D1800S?
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
ODPOWIEDZ