Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
ziombass
Posty: 9
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:59

Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#1

Post autor: ziombass »

Witajcie,
jestem nowy jeśli chodzi o członkostwo na tym szacownym forum i świeżym posiadaczem gramofonu Technicsa Sl-5310, z wkładką Denon dl110 (nie pierwszej świeżości). Przyniosłem ten sprzęt dzisiaj do domu. Podpiąłem do mało audiofilskiej wieży Sony MHC-NX1. Niestety gra bardzo cicho. Same trzaski płyty słychać głośniej niż muzykę. Płytko, cicho i bez dynamiki:(
Ponieważ jest to mój pierwszy gramofon i nie mam doświadczenia mam 2 pytania:
1) Czy problemem może być wieża? Normalnie działa i nie jest uszkodzona. Podpiąłem za pośrednictwem wtyczki "czincz".
2). Jesli to problem wkładki i igły to pomóżcie dobrać mi właściwy zestaw do tego konkretnego modelu gramofonu. Na obudowie jest informacja jeśli się nie mylę, dotycząca dedykowanej igły - cyt:"STYLUS REPLACEMENT DIAMOND: EPS-206ED".
Będę wdzięczny za pomoc bardziej doświadczonych forumowiczów ;)

Pozdrawiam,

Ziombass
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#2

Post autor: KasparHauser »

Potrzebujesz kolego przedwzmacniacza lub jeśli wolisz, to innego sprzętu (jakiś wzmacniacz/amplituner z wejściem phono).
Wtedy ocenisz stopień zużycia igły i wkładki.
ziombass
Posty: 9
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:59

Re: Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#3

Post autor: ziombass »

Dzięki!

Oczywiście sprawdzę to na dobrym sprzęcie znajomego i jeśli u niego zadziała dobrze, to będę musiał rozpocząć poszukiwania jakiegoś wzmacniacza dla siebie.

Oby to było to:)

Pozdrawiam,

Ziombass
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#4

Post autor: KasparHauser »

To jest na pewno to. Szykuj gotówkę :D . A igłę, czy nawet wkładkę też wypadałoby wymienić. Przebieg raczej jest Ci nieznany?
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3221
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#5

Post autor: Pawelec »

Tylko pamiętaj by ten "dobry sprzęt znajomego" miał wejście PHONO lub przedwzmacniacz gramofonowy, bo jeżeli nie, to efekt będzie podobny do Twojego Sony. ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
ziombass
Posty: 9
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:59

Re: Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#6

Post autor: ziombass »

KasparHauser pisze:To jest na pewno to. Szykuj gotówkę :D . A igłę, czy nawet wkładkę też wypadałoby wymienić. Przebieg raczej jest Ci nieznany?
Gramofon przybył kilka lat temu z Niemiec i już wtedy miał tę wkładkę. Ostatni właściciel używał go sporadycznie, ale zgadzam się, trzeba by na starcie wymienić przynajmniej igłę. Z tego co się zorientowałem, to wymiana samej igły we wkładce Denona DL110 jest problemem? To prawda? Zakup nowej to koszt w okolicach 800 pln - to dla mnie stanowczo za dużo. Czy polecasz w zamian coś dobrego i w ludzkiej cenie?

Pozdrawiam ;)
ziombass
Posty: 9
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:59

Re: Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#7

Post autor: ziombass »

Pawelec pisze:Tylko pamiętaj by ten "dobry sprzęt znajomego" miał wejście PHONO lub przedwzmacniacz gramofonowy, bo jeżeli nie, to efekt będzie podobny do Twojego Sony. ;)
Tak, już jestem świadom znaczenia wtyczek dla PHONO i uziemienie na gnieździe GND;) Znajomy ma Technicsa A900 MK2, wiec tam to jest.

Dzięki za pomoc i zaangażowanie:)
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3221
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#8

Post autor: Pawelec »

Pewnie o tym wiesz ale przypomnę tylko, że jak podłączycie gramofonik do technicsa to ustawcie przełącznik wejścia phono na MC. Denon DL 110 jest wkładką typu MC dającą napięcie na poziomie 1,6 mV (dość wysokie jak na MC, ale zdecydowanie mniej niż MM). Bardzo dobra wkładka i warto pokusić się o zebranie informacji o jej historii bo może się okazać, że jeszcze może pograć. Igły w niej nie wymienisz, a zamiana na podstawową wkładkę ;). Obejrzyj też przez szkło powiększające, oczyść delikatnie zgodnie z zasadami i jeżeli nie posiada uszkodzeń mechanicznych (wykrzywienie, wykruszenie, przełamanie, ślady prostowania....) to przy dobrej kalibracji i zalecanym nacisku 1,8 g nawet jak jest trochę przechodzona to dużej krzywdy nie zrobi a jest szansa, że jeszcze zagra dobrze. Będziesz miał chwilę na zebranie kasy na nową równie dobrą. No chyba, że usłyszysz od razu jakieś niepokojące efekty - to nie masz wyjścia. :(
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#9

Post autor: Wojtek »

ziombass pisze:Z tego co się zorientowałem, to wymiana samej igły we wkładce Denona DL110 jest problemem? To prawda?
Tak. To nie jest wkładka z wymienialną igłą.
ziombass pisze:Zakup nowej to koszt w okolicach 800 pln - to dla mnie stanowczo za dużo. Czy polecasz w zamian coś dobrego i w ludzkiej cenie?
"Ludzka cena" zależy od ludzia i grubości jego portfela, więc nie mi dysputować jakiego rzędu by to miały być kwoty.
Podaj konkret, jak już posprawdzasz to co masz.
Pawelec pisze:Pewnie o tym wiesz ale przypomnę tylko, że jak podłączycie gramofonik do technicsa to ustawcie przełącznik wejścia phono na MC. Denon DL 110 jest wkładką typu MC dającą napięcie na poziomie 1,6 mV (dość wysokie jak na MC, ale zdecydowanie mniej niż MM).
Napięcie wyjścia to jedno, a opór to drugie, a ten jest przystosowany pod standard MM (okolice 47k ohm).
Generalnie DL-110 powinna działać lepiej na układzie dla MM niż na takim zwykłym torze dla wkładek MC-LO, szczególnie w takich Technicsach.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ziombass
Posty: 9
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:59

Re: Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#10

Post autor: ziombass »

Z uwagi na powyższe cenne wypowiedzi Pawelca i Wojtka, które nie są zgodne w pewnej kwestii, nadal pozostaje dylemat: MC czy MM? :think:
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3221
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#11

Post autor: Pawelec »

ziombass pisze:Z uwagi na powyższe cenne wypowiedzi Pawelca i Wojtka, które nie są zgodne w pewnej kwestii, nadal pozostaje dylemat: MC czy MM? :think:
nie czaruj tylko sprawdź. Sam się przekonasz. W tym wzmaku podłączasz gramofon do phono a przełącznikiem na przednim panelu sprawdzasz jak gra na MM i MC. Proste jak rogalik. Wojtek może mieć rację ;) a Ty możesz to sprawdzić :?: Nie miałem tej wkładki ale trochę się nią interesowałem i stąd moje przypuszczenia. Jak posłuchasz to daj znać :)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
ziombass
Posty: 9
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:59

Re: Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#12

Post autor: ziombass »

Ok,
Już nie czaruję i nie nudzę;)
Za parę dni sprawdzę wszystko i dam znać jako poszło.

Dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam.
ziombass
Posty: 9
Rejestracja: 09 sty 2014, 14:59

Dobór wkładki i igły do Technics SL 5310

#13

Post autor: ziombass »

Witajcie:)
Gramofon został dzisiaj sprawdzony na wzmacniaczu technics su a900mk2. Wszystko dobrze "gada". Lepiej na torze MC. Wkładka Denona Dl110 również bez zarzutu. Mogę zatem (muszę) spokojnie rozpocząć poszukiwania jakiegoś wzmacniacza;) O to co, sądzicie o wspomnianym wyżej SU A900MK2 pewnie powinienem zapytać w innym we właściwym wątku, więc pewnie tam się spotkamy;)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ