Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#16

Post autor: eenneell »

To jeszcze takie pytanie:
Zakładamy przeciętny żywot na 1000h przy igłach o nacisku 1,5-2,5g, a jaki jest przy 2,5 w górę?
Teoretycznie większy nacisk powinien mieć wpływ !
kubak
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2014, 11:30

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#17

Post autor: kubak »

Hej, mam pytanie;) Przyszedł właśnie do mnie siemens rw666, gra lewy kanał, prawy ledwo słychać, praktycznie wcale. Co zaobserwowałem, to, że na pewno wzmak/przedwzmak jest ok, bo po zamianie przewodów we wkładce odzywa się prawy głośnik a lewy wtedy milczy. Wkładka to jakaś audiotechnica. Igła wydaje się odrobinę, serio milimetr może pół przesunięta w prawo patrząc od przodu wkładki. Czy to możliwe, że to właśnie sama igła jest powodem braku sygnału? Czy może jest szansa, że to coś z wkładką i nie idzie sygnał na prawy pin? Szorując miekką szczoteczką do rzęs słyszę, że szumi wtedy (przy czyszczeniu) tylko ten lewy kanał. Będę wdzięczny za pomoc.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#18

Post autor: chudy_b »

Raczej wkładka
kubak
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2014, 11:30

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#19

Post autor: kubak »

Tak też po dłuższym zastanowieniu myślę.. czy jest coś co mogę spróbować zrobić aby ożywić drugi kanał?
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#20

Post autor: tollo »

Kupić nową wkładkę.
kubak
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2014, 11:30

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#21

Post autor: kubak »

Najłatwiej kupić wkładkę;) Rozebrałem jednak wkładkę, ściągnąłem igłę i moim oczom ukazał się kawałek ułamanego drucika który łączy igłę z wkładką, drugi po lewej stronie (czyli po stronie działającego pinu) ładnie styka się z blaszką wkładki po włożeniu. Tzn nie wiem czy się styka, chyba ma drgać między blaszkami. Dopiero zaczynam czytać o gramofonach;) Tak czy inaczej drugi "drucik" odchodzący z igły jest ułamany. Tak więc winowajca znaleziony. Dzięki za posty
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#22

Post autor: chudy_b »

No nie podejrzewam, że winowajca znaleziony. Ta wkładka to 99% MM , czyli żaden "drucik" nie łączy igły z wkładką. No chyba, że nieprecyzyjnie opisujesz.
Mimo wszystko, kupno nowej wkładki to lepszy pomysł niż reanimowanie pokancerowanego trupa.
kubak
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2014, 11:30

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#23

Post autor: kubak »

Bo źle napisałem;) Odchodzą dwa magnesy od igły pod kątem na oko 30-45 stopni, je mam na myśli. Jeden jest ułamany. Dlaczego więc wymieniać wkładkę;)

Jak na zdjęciu poniżej:
Obrazek
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#24

Post autor: chudy_b »

A to co innego. Nie widziałem takiego rozwiązania, ale ja mało widziałem. Dostępna jest taka igła?
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#25

Post autor: tollo »

chudy_b pisze: Dostępna jest taka igła?
chudy_b, przecież zdjęcie nawet z WAMATu. :D
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#26

Post autor: chudy_b »

No tak mi to wyglądało. Mimo wszystko zastanawiałbym się, czy warto cokolwiek inwestować w tą wkładkę.
kubak
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2014, 11:30

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#27

Post autor: kubak »

Podstawowy model z tego co czytam, jak to Wojtek napisał "Coś pomiędzy AT-91, a AT-95". Z racji takiej, że to mój pierwszy gramofon za który zapłaciłem 81 zł a igła kosztuje 39zł, to już ją zamówiłem;P Od tego zacznę, a w przyszłości nic nie będzie stało na przeszkodzie zmienić ją na coś lepszego.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#28

Post autor: misienka2008 »

http://www.discogs.com/Various-Stereoph ... se/1878735

Plyta testowa Eterny. Roznice w brzmieniu tego samego utworu nacietego na poczatku i na koncu 2 strony daja znac kiedy trzeba zmienic igle na nowa. Bardzo przydatny test.
vinylmax
Posty: 7
Rejestracja: 20 sty 2014, 02:07
Kontakt:

Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#29

Post autor: vinylmax »

Z mojego własnego doswiadczenia wiem, że jest tak iż dźwięk staje się dudniący , nie ma głębi, i leci średnicą, przychylam się też do tezy o kurzu ... nawet na świeżo umytej znajdzie co nie co .
Igła "pracuje" w bardzo trudnych ...czasem nawet ekstremalnych warunkach dlatego warto poświęcić trochę czasu na kalibrację , która pomaga , nam w odsłuchu , igle w "pracy".
Kto kalibruje temu gra dłużej :)

http://www.optics.rochester.edu/workgro ... r05/chris/
Danceman
www.maxitalo.com
GEMA DE:136622151
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#30

Post autor: olsza84 »

Słuchajcie, czy z tych zdjęć igły eliptycznej da radę stwierdzić w jakim jest stanie? Lepszych zdjęć nie dam rady zrobić, bo aparat już nie domaga przy większym powiększeniu. Lupy też nie mam na stanie żeby to dokładniej zweryfikować.
DSCN2323.JPG
DSCN2325.JPG
DSCN2328.JPG
DSCN2335.JPG
DSCN2336.JPG
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ODPOWIEDZ