Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1684
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#121

Post autor: winylowy_luke »

Jako uzupełnienie tematu zużycia płyt i igieł, polecam jeszcze przeczytać te dwa wydania Stereo Review:

https://www.americanradiohistory.com/Ar ... 976-07.pdf

https://www.americanradiohistory.com/Ar ... 985-01.pdf
Biogon pisze:
10 cze 2019, 08:30
hahaha, jak patrzę na moje 4 gramy to aż mnie dreszcz przechodzi
mnie też ;)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#122

Post autor: Wojtek »

W obydwu artykułach mówią "im lżej tym lepiej" :morda:
W sensie bardziej podatne igły lepsze dla żywota igły i płyty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
martin.h
Posty: 953
Rejestracja: 01 kwie 2018, 23:06
Gramofon: Technics SL-1600MK2
Lokalizacja: SPI

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#123

Post autor: martin.h »

Pytanie mam o wkładkę AT95e, mam ja od półtorej roku i zastanawiam się ile wytrzymuje w niej igła? Ustawiona na 2g, gra na nowych płytach. W instrukcji pisze o zmianie igły co 300 h, u mnie może już tyle być, ale nie zauważyłem jakiś nieprawidłowości w odsłuchu, dalej gra ładnie. Kto ma doświadczenia z nią, co ile zmieniać igłę?
Marantz 2230 / Technics SL-1600Mk2 / Akai CD-37 / Grundig Box 650b / Beyerdynamic DT770 PRO
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#124

Post autor: kriss »

Chyba większość tutaj miała jakieś większe lub mniejsze doświadczenia z tą podstawową wkładką.
Możesz nie słyszeć zniekształceń bo się na bieżąco do nich przyzwyczajasz. Jeżeli przebieg wskazuje na osiągnięte maximum to czas na zmianę. Tym bardziej że to jedna z najbardziej budżetowych igieł. Szkoda płyt.
ArekLodzPl
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2019, 14:31

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#125

Post autor: ArekLodzPl »

Słuchajcie, mojej córce przytrafiło się dzisiaj małe nieszczęście. Podczas odkurzania szmatką gramofonu, zahaczyła nią i igłę i ją trochę wygięła. Co prawda się dało się ją delikatnie wyprostować i wydaje mi się że gra normalnie, ale zastanawiam się jak to wpłynie na jej żywotność i czy takie prostowanie nie zmieniło w jakiś sposób jej geometrii
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#126

Post autor: Wojtek »

Teoretycznie taka igła nadaje się już do wymiany. Nie wiem jak długo już ją użytkujesz.
Jeśli nie udało się wyprostować idealnie to zapewne ma to wpływ na geometrię.

Decyzja jest Twoja - jechać dalej, poprawiać czy wymieniać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ArekLodzPl
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2019, 14:31

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#127

Post autor: ArekLodzPl »

Szczerze... Założyłem ją 3dni temu 😭
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#128

Post autor: RadTang »

https://thevinylpress.com/the-finish-li ... ph-stylus/ Czytałem ten tekst (w większości), podlinkowany wcześniej w tym temacie. Nastawiam się raczej na ok. 500 - 600 godzin grania na mojej igle. Ja gram na nacisku ok. 1.8g (i tak samo antiskating). Czasem daję więcej przy bardziej zakatowanych płytach (a takie są w mojej kolekcji - i niektóre nawet lubię). Tak się przyzwyczaiłem, że od kiedy zacząłem swoją przygodę z winylami to praktycznie tylko winyli słucham. I nie umiem tego zmienić. :mrgreen: O samą igłę dbam - tak, jak potrafię. Jest dość czysta, płyty też myję.

Myślę, że pewnie te 500 godzin jest realne do uzyskania (włącznie z tym, co już jest na igle bo kupiłem używaną wkładkę z igłą). Ramię i wkładka są skalibrowane (ramię z ojcem robiliśmy, wkładkę dostałem już skalibrowaną pod Technicsa - specjalnie o to prosiłem).

Ja niestety nie usłyszę różnic na poszczególnych kanałach (specyfika mojego słuchu). Może wyłapię, że płyty grają gorzej i może to być już czas na zmianę. Póki co - nie narzekam. Choć nie wsłuchuję się tak, by wyłapać różnice między wcześniejszymi doświadczeniami a tym, co jest teraz. Zresztą na to składa się wiele elementów, nie tylko wkładka z igłą (przykład: zakatowany ale wciąż chyba przyzwoicie grający "Sukces" Niemena (oryginał mono, 1968) - kiedyś: ze 3 przeskoki, teraz góra 1).

Potem będę zmieniać igłę, może na lepsza, jak dopiszą fundusze. Albo od razu całą wkładkę. To raczej w następnym roku. Martwi mnie tylko to, że ja chyba niewiele mogę poprawić (choć technicznie da się poprawić wiele). Brzmienie mi się podoba, ja nie jestem audiofilem. Może lepsze śledzenie rowków by się przydało (by były mniejsze przeskoki)... Czytałem, że Technics EPC-270C (i 207C, używana przeze mnie) to bardzo dobre wkładki.

BTW: ten Denon wciąż jest u mnie... Nie zamierzam go podłączać do testów. Aż takim audiomaniakiem nie jestem. ;)

Nie wiem.. pewnie coś jeszcze miałem napisać albo napisać to lepiej. Chciałem coś od siebie dodać. A to za dużo na shoutboxa.
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 944
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#129

Post autor: pablos »

Wpadłem na pomysł sprawdzenia dwóch posiadanych igieł pod mikroskopem. Zdaję sobie sprawę ze średniej jakości zdjęć, ale może uda się bardziej doświadczonym określić ich stan zużycia. Przeczytałem kilka tematów o ocenie stanu igły i jak dla mnie oba zdjęcia przedstawiają igły, które pograją jeszcze trochę. Jakie jest Wasze zdanie na temat stanu tych igieł?
Załączniki
IMG_20191229_132914.jpg
IMG_20191229_132603.jpg
...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#130

Post autor: Wojtek »

Igła która "pogra jeszcze trochę" to taka na której nadal widać diament :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#131

Post autor: wiktorsam »

Na tych zdjęciach nie widać kompletnie nic. Ocena igły bez porównania do takiej samej sprawnej też jest ciężka do wykonania. Ja jak porównywałem zużytą nude shibatę do fabrycznie nowej to na pierwszy rzut oka nie widziałem różnic, dopiero po porównaniu zdjęć wyszło że nowa ma szerszy czubek - w sensie pod mniejszym kątem się rozchodzi na boki, zużyta jest bardziej "ostra" - po prostu przez lata pracy wytarły się krawędzie.
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Cantilever
Posty: 406
Rejestracja: 13 gru 2017, 16:19
Gramofon: Yamaha PX-3
Lokalizacja: Gdynia

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#132

Post autor: Cantilever »

pablos pisze:
29 gru 2019, 13:52
Wpadłem na pomysł sprawdzenia dwóch posiadanych igieł pod mikroskopem. Zdaję sobie sprawę ze średniej jakości zdjęć, ale może uda się bardziej doświadczonym określić ich stan zużycia. Przeczytałem kilka tematów o ocenie stanu igły i jak dla mnie oba zdjęcia przedstawiają igły, które pograją jeszcze trochę. Jakie jest Wasze zdanie na temat stanu tych igieł?
Tu widać zużycie igły. Ok 300x pow.
Załączniki
foto igła zuzycie.JPG
Yamaha PX-3 / Yamaha CX-830 i MX830 / Quadral Vulkan Mk V
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#133

Post autor: restimek »

Panowie mam pytanie - nigdy mi sie to wczesniej nie zdarzyło - sluchałem dziś płyty która sluchałem już nie raz do tej pory wszystko było z tą płytą ok - tym razem na końcu strony już na rozbiegówce igła wyskoczyła z rowka i wesoło sobie szurała po etykiecie. Zanim zdążyłem podnieść ramie pewnie minęły ze 4 obroty. Szacunkowo jak bardzo mogło to zdegradować igłę? Gra normalnie, nie wykrzywiła się itd. Zastanawiam się czy mogę dalej bezpiecznie słuchać na niej płyty.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#134

Post autor: Wojtek »

Ani nie jestem w stanie tego oszacować ani nie jestem w stanie przedstawić "skali degradacji" - w sensie, na prawdę nie wiem jakiego wyroku tutaj oczekujesz :)

Diament przetarł sobie papierowy label i tyle.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#135

Post autor: restimek »

To moze inaczej - czy ty na moim miejscu nie przejmowalbys sie tym i sluchal dalej plyt na tej igle ?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
ODPOWIEDZ