Dual HS 37 - problemy po wymianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leptino
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2013, 20:56

Dual HS 37 - problemy po wymianie wkładki

#1

Post autor: leptino »

Witam,
z góry proszę o wybaczenie jeśli plotę bzdury.
Jakiś czas temu zacząłem się interesować winylami. 2 miesiące i parę złych decyzji później stoję przed kolejnym dylematem.
Mam ślicznego duala HS 37 czyli 1214 z oryginalnie wbudowanym wzmacniaczem. Do słuchania używam tymczasowo zestawu głośników 2.1, które podpinam do wyjścia big jack.
Gramofon miał oryginalną dualowską wkładkę 650. Nie byłem zbytnio zadowolony z jakości igły i dźwięku, więc zamówiłem wkładkę AT 95 E, która miała być rzekomo lepsza. Po podłączeniu okazało się, że jakość dźwięku faktycznie się polepszyła, zniknęły problemy ze ślizganiem igły itp. Jednakże gramofon gra przeraźliwie cicho. Przy wcześniejszej wkładce wszystko grało bardzo głośno, a teraz muszę ustawić potencjometry na max, aby coś usłyszeć.
Podejrzewam że ma to coś wspólnego z typem wkładki, tamta piezoelektryczna, a nowa magnetyczna i wzmacniacz nie radzi sobie z sygnałem. Proszę mnie poprawić jeśli jestem w błędzie. Ciągle się uczę...
Jak rozwiązać ten problem? Czy to wkładka jest problemem, czy ja coś sknociłem?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problemy po wymianie wkładki

#2

Post autor: eenneell »

To powinieneś między gramofon, a wzmacniacz HS "wkleić przedwzmacniacz :(
Czyli jeżeli nie jesteś "elektromajsterkowiczem" do d..a blada :( :(
szukaj kogoś na forum/ lub magika w Swojej okolicy...
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problemy po wymianie wkładki

#3

Post autor: eenneell »

Albo możesz olać to z oryginalnie wbudowanym wzmacniaczem.
I jeżeli masz wzmacniacz z "wejściem phono" to bezpośrednio z kabli z ramienia robisz czincze do wzmaka.... ale tu też musisz być "elektromajsterkowiczem" ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problemy po wymianie wkładki

#4

Post autor: eenneell »

Albo przesiadasz się z "integry"=gramofon na piezo/wzmak w jednym- na zwykły gramofon?
Awatar użytkownika
leptino
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2013, 20:56

Problemy po wymianie wkładki

#5

Post autor: leptino »

Czyli jednak faktycznie wkładka zawiniła? Czy są jeszcze jakieś inne opcje?

Widywałem zestawy Hs 37 + zewnętrzny wzmacniacz, nie wiem jak podłączony, HS ma bowiem 2 wyjścia głośnikowe DIN i wejścia tape, tuner też jakieś wielobolcowe.
Zasłyszałem gdzieś, że te stare wejścia są wielofunkcyjne. Może warto by było z tym pokombinować.

Czy istnieją jakieś warte uwagi wkładki, których mógłbym użyć aby znowu grało głośno? Podejrzewam, że to raczej krok wstecz, ale może jednak. Na marginesie, słuchałem sobie płyt na słuchawkach i jakość w porównaniu do poprzedniej wkładki jest ogromna.

Zdrowy rozsądek podpowiada mi aby szukać innego gramofonu, ale ten Dual idealnie trafia w mój zmysł estetyki i bardzo chciałbym aby mi fajnie grał.

Jak dokładnie wygląda sprawa z tym przedwzmacniaczem?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Problemy po wymianie wkładki

#6

Post autor: eenneell »

Wkładka piezo gra "liniowo"
wkładki MM nie- i tu trzeba stosować przedwzmacniacz,który to koryguje (albo mieć wzmacniacz z wejściem phono , czyli wzmacniacz z przedwzmacniaczem...
Twój problem polega na tym, że masz gramofon ze wzmacniaczem (w jednym) przystosowanym do wkładek piesoelektrycznych :(
Gramofon 1214 jest ok, ale sam w sobie, natomiast ze wzmacniaczem HS wymaga wkładek piesoelektrycznych...
Jeżeli założyłeś wkładkę MM to ten wzmacniacz wbudowany "HS" sobie nie poradzi :(
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Problemy po wymianie wkładki

#7

Post autor: Robert007Lenert »

Najtansza i najlatwiejsza opcja. Kup nowa igle do tej dualowskiej 650-tki. Sa bezproblemowo dostepne na alle....
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual HS 37 - problemy po wymianie wkładki

#8

Post autor: Wojtek »

Mogłeś zapytać zanim zacząłeś kombinować z nową wkładką i wierzyć w jakieś "podobno" z niewiadomo skąd ;)
Nie znalazłem papierów do HS 37, ale jeśli jest to cokolwiek podobne do HS 38 (ma ten sam gramofon) to jest w nim pętla magnetofonowa.
Pytanie tylko czy układ przedwzmacniacza jest tutaj na tyle sprytnie zrobiony, że wypuszcza każdy sygnał źródłowy do wyjścia magnetofonowego.
Po schemacie niestety nie widzę tego. Trzeba by się upewnić.
Musiałbyś chyba kupić przejściówkę z DIN5 na 2 pary RCA.

Moim zdaniem gra ta nie jest warta świeczki.
leptino pisze:Zdrowy rozsądek podpowiada mi aby szukać innego gramofonu, ale ten Dual idealnie trafia w mój zmysł estetyki i bardzo chciałbym aby mi fajnie grał.
Jest masa innych starych Duali, które wyglądają jednakowo i też nie są drogie.
Zdecydowanie bardziej przyszłościowy jest zakup samego gramofonu niż kombo HS.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Dual HS 37 - problemy po wymianie wkładki

#9

Post autor: eenneell »

Można też szukać samej plinty,albo zrobić i wsadzić werk z tego HS-a.
No ale do tego trzeba być "dłubaczem"... i czy warto się bawić ;)
PS
W moim HS-sie z 1254 ktoś ominął wzmacniacz i wyprowadził kable od ramienia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dual HS 37 - problemy po wymianie wkładki

#10

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:W moim HS-sie z 1254 ktoś ominął wzmacniacz i wyprowadził kable od ramienia.
Można i tak. Ogółem wymieniłeś tutaj już chyba wszystkie sensowne kombinacje przeróbkowe ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
leptino
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2013, 20:56

Dual HS 37 - problemy po wymianie wkładki

#11

Post autor: leptino »

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. Grzebać w HSie raczej nie będę, przerasta mnie to, a i znajomości nie mam. Spróbuję jednak dla hecy podłączyć go do jakiegoś wzmacniacza. Gwoli ścisłości o jaką przejściówkę dokładnie chodzi, na necie jest ich mnóstwo. Wojtek czy mógłbyś mnie proszę naprowadzić na tą właściwą? Dwie pary to znaczy 4 końcówki, prawda? ;-)

W razie niepowodzenia z bólem serca pożegnam się z HSem i poszukam czegoś innego. Kolejnym razem na pewno zapytam przed zakupem;-)
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2013, 23:20 przez leptino, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ