Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#1

Post autor: misienka2008 »

Witam,

znalazłem w JICO igłę o nazwie Ortofon CONCORDE 20 i CONCORDE 30.Szlif eliptyczny. Czy pasują one do wkładki Ortofon OMB 10? Czy jest to odpowiednik igieł OMB 20 i OMB 30?
Wyglądają identycznie a cena jest atrakcyjna $ 66.
Ma takie przezbrojenie sens i na ile podniesie poziom jakości dziwięku?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#2

Post autor: Wojtek »

Pasują. Niezależnie od oznaczenia, to jest jedna i ta sama igła, stąd też jednakowa cena. To nie są odpowiedniki wyższych modeli igieł OM.
Niedawno o tym było w innym wątku, poczytaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=48&t=3782
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#3

Post autor: misienka2008 »

Dziękuję, Wojtku.

Mam trzy wkładki: Goldringa G 820 do krórej można dokupić G 820 E (eliptyczny zamiennik JICO),
Ortofona OMB 10: nie umiem rozstrzygnąć jaki zamiennik kupić i
wkładkę z gramofonu D.D. JVC L-A 31 Z 1 S (sferyk) do której można dostać igłę eliptyczną i igłę SAS.

Te dwie ostatnie były zamontowane na prostych, lekkich ramionach, Goldring na ramieniu S (cięższym, jak sądzę)

Będę używał ramienia S i nie wiem w którą wkładkę inwestować. Mogę na razie zrobić to tylko z jedną, wiec nie chciałbym wydać pieniędzy na darmo.

Mógłbyś coś podpowiedzieć?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#4

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze:Mógłbyś coś podpowiedzieć?
A czemu mam się powtarzać? Przecież w praktyce pytasz o to samo co miesiąc temu, a realia chyba się nie zmieniły w między czasie...
http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=51474#p51474

Kluczowe pytanie: która wkładka Tobie lepiej brzmi?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#5

Post autor: zoombie »

Wojtek pisze: Kluczowe pytanie: która wkładka Tobie lepiej brzmi?
Wojtku, ale jeśli igły są zryte, to czy czasem wrażenia słuchowe nie okażą się niemiarodajne? Może się okazać, że zwykłe MF z nową igłą będzie brzmieć lepiej niż szczur z wysokiej półki ze zjechaną igiełką (chyba, doświadczenia nie mam).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#6

Post autor: Wojtek »

Totalnie zjechana igła to jest pewnego rodzaju ekstremum, a skoro misienka słuchał już na nich płyt (a przynajmniej tak zakładam) to jednak powinien już mieć jakieś pojęcie na temat brzmienia wkładek.
Już kiedyś mu radziłem by poprzekładał wkładki między swoimi gramofonami i zrobił sobie porównanie, nie wiem czy to w końcu zrobił.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#7

Post autor: misienka2008 »

Wojtku,

miesiąc temu pytałem o opinie na temat brzmienia tych wkładek. Teraz pytam o to, którą opłaca się podnieść na wyższy poziom przez zakup nowej, lepszej igły. Więc nie ma znaczenia jakie są moje dotychczasowe oceny po przełożeniu wkładek. Sam twierdzisz na Forum, że dżwięk zależy od igły a nie od body. Teraz szukam informacji na temat możliwości ulepszenia tego co mam. Z sensem i jak najmniejszym kosztem. Więc znów się nie rozumiemy i zaczynam powoli wątpić w moją zdolność jasnego wyrażania się językiem polskim.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#8

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze:Sam twierdzisz na Forum, że dżwięk zależy od igły a nie od body.
Poproszę o cytat, bo coś trudno mi się z tym zgodzić, stąd tym bardziej się dziwię, że to niby moje słowa są :)
misienka2008 pisze:Więc nie ma znaczenia jakie są moje dotychczasowe oceny po przełożeniu wkładek.
Błąd, ma. W przeciwnym wypadku przecież nie proponowałbym takiego ruchu/nie pytałbym o to.
misienka2008 pisze:Więc znów się nie rozumiemy i zaczynam powoli wątpić w moją zdolność jasnego wyrażania się językiem polskim.
Ja rozumiem co Ty piszesz, ale też wskazuję, że nie tędy droga, przynajmniej wg mnie :)

Przedstawię pewną analogię. To jest tak... masz 3 samochody w garażu. Chcesz jeden z nich oddać do warsztatu na przegląd i podrasowanie, resztę może sprzedasz. W związku z tym przychodzisz i jako właściciel tych 3 fur, pytasz się mnie którą powinieneś sobie zostawić, kiedy ja zupełnie nie mam pojęcia... którym autem się Tobie najlepiej jeździ/które daje Tobie największą przyjemność z jazdy, mogę jedynie zgadywać.

Na tej samej zasadzie możemy sobie dyskutować o wkładkach. Skoro masz 3 gramofony i 3 wkładki to dla mnie logiczne wydaje się być to, że sobie te kombinacje porównasz i sam podejmiesz decyzję która kombinacja Tobie najlepiej brzmi.
Mam to robić za Ciebie? Zaocznie? Naprawdę? :)

Ja oczywiście mogą Tobie powymyślać co ja na Twoim miejscu bym zrobił i z którą wkładką, ale w tej sytuacji byłoby to... niezbyt mądre rozwiązanie. Twoja decyzja co chcesz zrobić, ale ja z zasady nie lubię wspierać pomysły, które nie do końca mi leżą w kontekście sensowności czy logiki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#9

Post autor: misienka2008 »

Jeszcze raz chcę powtórzyć, że nie chodzi o to jaka wkładka obecnie mi pasuje i na jakim gramofonie tylko którą i czym uszlachetnić. Która się do tego najbardziej nadaje. Tego nie podpowiedzą mi moje dotychczasowe odsłuchy. Pierwsze moje wrażenia opisałem już wcześniej. No cóż, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#10

Post autor: Wojtek »

To jak będzie z tym cytatem? :)
misienka2008 pisze:Jeszcze raz chcę powtórzyć, że nie chodzi o to jaka wkładka obecnie mi pasuje i na jakim gramofonie tylko którą i czym uszlachetnić.
Nie rozumiemy się. Sprawa jest bardzo prosta. Z tego która kombinacja wkładka/gramofon Tobie dzisiaj najbardziej pasuje wynikać może w którą kombinację najlepiej inwestować dalej (taka implikacja logiczna).
A skoro tak to... tak, jak najbardziej o to chodzi :)
misienka2008 pisze:Pierwsze moje wrażenia opisałem już wcześniej.
Skoro już musiałem poszukać to poszukałem. Wiem jedynie co myślisz o Goldringu na Realisticu i Ortofonie na Telefunkenie.
Nie wiem co myślisz o brzmieniu wkładki JVC ani na czym ona wisi (no chyba że coś pominąłem).

Nie wiem też nic na temat tego czy w ogóle odważyłeś się przełożyć swoje wkładki między swoje gramofony i porównać sobie różnice.

Ehh... cóż, skoro betonu nie przekłuję, to powiem co ja bym zrobił, teoretyzując sobie.
Darowałbym sobie usprawnianie Goldringa, Ortofon OM jest OK, ale oryginalne igły 20-30 są dość drogie (jak już rozmawialiśmy, igła Digitrac 300 jest opcją, która wychodzi nieco taniej), zostaje nam JVC Z-1. Gdyby dokupić do niej SASa to byłby to już niezły diabeł.

Mam nadzieję, że taka odpowiedź zadowoli. Mam również nadzieję, że nie zaczniesz zaraz pytać na którym gramofonie masz sobie to JVC zawiesić, bo wtedy cała ta zabawa już przestanie być poważna :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#11

Post autor: misienka2008 »

Z całej tej dyskusji ważne są dla mnie tylko te dwa zdania:

"Darowałbym sobie usprawnianie Goldringa, Ortofon OM jest OK, ale oryginalne igły 20-30 są dość drogie (jak już rozmawialiśmy, igła Digitrac 300 jest opcją, która wychodzi nieco taniej), zostaje nam JVC Z-1. Gdyby dokupić do niej SASa to byłby to już niezły diabeł."

Szkoda, że nie padły po pierwszym moim pytaniu.

Dziękuję i pozdrawiam

Dla zainteresowanych: wkładka Digitrac 300 se jest dostępna u Thakkera za 119 E wersja T4P. Oprawkę Igły można dostosować do body Ortofona OM obcinając wystający kawałeczek plastiku. Kombinacja ta jest wysoko ceniona na niemieckich forach winylowych.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Igły Ortofon CONCORDE 20 i 30 od JICO

#12

Post autor: misienka2008 »

Jeszcze gwoli jasności:

wkładka JVC Z 1 S to sferyk a nie Shibata (zdarzają się błędne opinie)

JVC Z 1 E, EB to eliptyki

jeszcze jest JVC Z 1 SAS

a JVC Z 1 ma właśnie igłę Shibata (bez literki)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ