Siła nacisku Ortofon FF 15D MKII i nie tylko

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
fantomas
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2013, 16:04

Siła nacisku Ortofon FF 15D MKII i nie tylko

#1

Post autor: fantomas »

Cześć,
zamieszczam poniżej moją korespondencję z Wojtkiem, która zaczęła się od pytania dotyczącego zalecanej siły nacisku dla Ortofon FF 15D MKII i zaczęła ewoluować w wątek...

Fantomas
Dzień dobry,

przeglądając sieć trafiłem na ciekawy post z Pana wpisem, który wiele mi
wyjaśnił :) - http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=2753

Podobnie jak kolega Viniarsky zakupiłem gramofon Dual CS 704 z wkładką
Ortofon / Dual FF 15D MK II z tym koszyczkiem od Duala serii 12xx - na
marginesie, to ogromnie dziwny zbieg okoliczności :)

Obecnie poluję na wkładkę Shure V15 type III żeby samodzielnie przekonać
się czy faktycznie jest tak doskonała ale między czasie zamówiłem nową igłę
do mojej wkładki i chciałbym przeprowadzić jej kalibrację. Nie mogę
niestety znaleźć nigdzie informacji na temat zalecanej siły nacisku igły
dla tej wkładki.
Na stronie Ortofon udało mi się odnaleźć szczegóły techniczne dot. innej
wkładki a mianowicie FF15E Mk II / FF15 Mk II gdzie zalecana wartość
tracking force to 1-3 g


http://www.ortofon.com/products/histori ... nical-data

Podsumowując, czy Pan byłby w stanie mi z tym pomóc, tzn. czy wie Pana jaka
jest zalecana wartość tego parametru dla tej wkładki?
Przy okazji czy siła nacisku powinna być inna w przypadku gdy zastosujemy
koszyczek Dual TK 14/24 z przedmiotową wkładką?

Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.

Wojtek
Witam

Jeśli ma to być V15 III to niech Pan poluje za wersją L-M, do Duala.

Co do nacisku igły to odpowiedź jest dość prosta, kupił Pan zamiennik igły to niech Pan pyta sprzedawcę, jaki nacisk zaleca producent (igły, nie wkładki). Ja nie wiem jaką igłę Pan kupił, więc albo mogę sobie zgadywać albo podać dane dla oryginalnej igły, a te nie muszą być przecież współmierne do tego co Pan obecnie posiada.

Obojętnie jaki by to nie był kosz, ustawienie siły nacisku nie powinno się zmieniać. Proszę pamiętać o dobrym wyważeniu ramienia. Po tej operacji, waga headshella przestaje być ważna, bo ramię jest zróznoważone i nacisk ma zerowy.


Pozdrawiam
Wojtek

Fantomas
Dziękuję za odpowiedź, wszystko już teraz rozumiem, mylnie sądziłem, że siła nacisku igły to cecha wkładki.
Igłę zamówiłem oryginalną i odnalazłem oczywiście to czego szukałem.

Wojtek
Cieszę się. Ten oryginał to od Thakkera czy skądinąd?
Wtedy Ortofon zrobił niezły miszmasz jeśli chodzi o wkładki serii F i FF. To że były to pochodne serii VMS (gdzie akurat gradacja i nazewnictwo było akurat zrozumiałe) nie pomagało. Sam się w tym nieraz gubię.

Fantomas
Pozwolę sobie na Cześć :)

Igłę zamówiłem u Thakkera właśnie. Kontynujuąc wątek shure V15 III L-M, kupiłem ostatnio kolejny gramofon CS 704 z tą wkładką ale będę go zwracał bo wkładka jest w kiepskim stanie - lekko naderwane gwinty w body i ułamane zatrzaski, które wchodzą w koszyczek.

Swoją drogą czy mógłbyś polecić jakąś uniwersalną wkładkę z nowych, która byłaby lepsza od tej FF15D MK II - słucham głównie muzyki rockowej i elektronicznej z gitarami więc nie ma mowy o jakiejś wkładce dedykowanej. No chyba, że na początek do "nauki" słuchania analogowych płyt obecna wkładka z nową igłą się sprawdzi.

Paweł

Wojtek
Witam

Wkładka nowa, uniwersalna, "niededykowana"? Gubię się jak czytam to ostatnie, szczerze mówiąc.

Nie mam pojęcia o jakich pieniądzach rozmawiamy więc ciężko mi pomóc.

Ortofon FF 15D nie jest straszną wkładką, ale też nie jest to nic specjalnego. Może wstrzymaj się z zakupami do czasu kiedy dojdzie igła.
ODPOWIEDZ