Shure M95

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M95

#106

Post autor: darkman »

yamahafan pisze:
darkman pisze:Niestety dla mnie jednoznaczne stwierdzenie o przepaści Wamat/Thakker jest trochę zbyt sugestywnie x współczynnik uprzedzenia. Przydałby się test i drugi test alternatywny.
W takim razie mam propozycję: jako że aktualnie gram na JICO a Thakker leży i czeka,wyślę Ci go, nawet na swój koszt. Przetestuj, obfoć i wrzuć wyniki na forum. Będzie miarodajnie i z dwóch różnych par uszu. Jeśli Ci to pasuje, wyślij proszę Twój adres na priv. Domkniemy sagę porównawczą ;-)
Wracam do tematu, bo wyrobił mi się czas. dodatkowo akurat założyłem M95 i tę nową N95 Wamatu w tej chwili do potrzebnych odsłuchów.
Generalnie odnoszę wrażenie, że jest beznadziejna.
Zatem by dopełnić testu, piszę się na ww propozycję. Jeśli Piotrze jest aktualna.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Shure M95

#107

Post autor: yamahafan »

darkman pisze:
yamahafan pisze:
darkman pisze:Niestety dla mnie jednoznaczne stwierdzenie o przepaści Wamat/Thakker jest trochę zbyt sugestywnie x współczynnik uprzedzenia. Przydałby się test i drugi test alternatywny.
W takim razie mam propozycję: jako że aktualnie gram na JICO a Thakker leży i czeka,wyślę Ci go, nawet na swój koszt. Przetestuj, obfoć i wrzuć wyniki na forum. Będzie miarodajnie i z dwóch różnych par uszu. Jeśli Ci to pasuje, wyślij proszę Twój adres na priv. Domkniemy sagę porównawczą ;-)
Wracam do tematu, bo wyrobił mi się czas. dodatkowo akurat założyłem M95 i tę nową N95 Wamatu w tej chwili do potrzebnych odsłuchów.
Generalnie odnoszę wrażenie, że jest beznadziejna.
Zatem by dopełnić testu, piszę się na ww propozycję. Jeśli Piotrze jest aktualna.
Jasne ;-) Thakker leży zapakowany i gotowy do wysyłki jako że obecnie jestem na etapie fascynacji sferykiem i ADC 220X. M95 czeka na powrót do łask ;-) Wyślij mi więc Twój adres na priv, w poniedziałek postaram się wysłać igłę. Skoro masz czas i ochotę na test, niech idzie w rowek :-D
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M95

#108

Post autor: darkman »

OK, fajnie. Bo akurat nic nie muszę montować w tej chwili, tylko przekładka igły, płyty testowe i potem fotki obu inkryminowanych osobników.
To wysyłam na pw.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Shure M95

#109

Post autor: yamahafan »

Jutro wysyłam, już leży zapakowana ;-) Ciekaw jestem Twojej oceny w porównaniu do igły z Wamatu. Poczekamy parę dni i wszystko będzie jasne ;-)
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M95

#110

Post autor: darkman »

Nadejszła!; Wiekopomna chwila.
Ładuję akumulatrory, amunicja do działek pokładowych, paliwo lotnicze i po południu pierwsze loty patrolowe.
Na oko wygląda podobnie bardzo, no ale w robocie jestem, to kukuruźnika w tej chwili nie widzę, bo jest w domu.
Pierwsze impresje powinny być już wieczorem.
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Shure M95

#111

Post autor: Ramirez »

Jakieś spostrzeżenia po porównaniach?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M95

#112

Post autor: darkman »

Tak, jeszcze chwila, fotki jakieś i coś tam. Wieczorem albo jutro najpóxniej się wypowiem.
Upewniam się jeszcze co do swoich sądów i weryfikuję ostateczną opinię (w weekend mnie nie było przy gramofonie). Jutro zresztą odsyłam igłę Piotrowi, bo majówka idzie, to i na czas ma dotrzeć.
Jeszcze chwila. Właśnie wrzuciłem Mahavishnu Orchestra, bo coś mi się przypomniało efektownego do porównania dynamiki.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Shure M95

#113

Post autor: yamahafan »

darkman pisze:Właśnie wrzuciłem Mahavishnu Orchestra, bo coś mi się przypomniało efektownego do porównania dynamiki.
Przy takim secie muzycznym możemy się spodziewać szczegółowej analizy tematu :) i bardzo dobrze!
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M95

#114

Post autor: darkman »

Obiecany tekst.

Budżetowe igły N95e do wkładki Shure M95. Szlif eliptyczny.
Pochodzenie -> zakupy u sprzedawców: Thakker i Wamat

Ceny: informacja w niniejszym wątku oraz na stronach ofertowych ww sprzedawców. Informacje i specyfikacja jw.

Informacja końcowa dla niecierpliwych: To są takie same igły.
Dalej można nie zadawać sobie trudu czytania.
Jednak dla zainteresowanych i kolegów o bardziej dociekliwej proweniencji, pozowliłem sobie skreślic kilka słów wyjaśnienia.


Sprzęt użyty do testu odsłuchowego i wizualnego:
Gramofon: Thorens TD-160, TP16, TP60,
Preamp gramofonowy: dual mono Phono Nuda
Kolumny:Focal Chorus V v.podstawkowa
Wkładka: Shure M95, igły jw.
Lupa jublerska x50
Okular filatelistyczny x25
Multitool Lethermann - obcęgi ..Yeahhhh… ;-
Poziomica - mikro headshelowa Manfrotto
Waga gramo/nacisk - jakaś tam elektro zwykła
Geometria - Stevenson / szablon
Latarka, aparat,

Od czegoś trzeba by zacząć. Zapewne od podziękowań dla Piora za udostępnienie igły N95(Thakker) do porównania. Igła już u Piotrka w szufladzie. Wygrzana jak prosto od krowy. Dzięki wielkie!

No cóż, przygotowałem się dość solidnie na ewentualność, której nie można było odrzucić w przedbiegach, a mianowicie domniemanie, że w obu igłach wytąpią konkretne różnice odsłuchowe i wizualne. Zatem stworzyłem tabelę porównawczą oraz przygotowałem parę drobnych gadgetów do mierzenia, fotografowania i powiększania detali. Wpadłem też podczas przygotowań na odkrywczy pomysł, że jakieś płyty do odsłuchania, mogłyby ułatwić porównanie.
W międzyczasie nadeszła informacja od Piotra mniej więcej o tej wymowie: "pacjent w drodze". Odpowiedziałem snadnie, .. nie pamiętam, ale coś w rodzaju "sala operacyjna przygotowana, pielęgniarki rozochocone".

Zestawik LP wygląda tak: -> fota na końcu opracowania


Zdecydowałem odstapić od swojego rytualnego zestawu odsłuchowego i dobrałem płyty wg pewnych ich możliwości pod względem różnic w dynamice, instrumentach wykonawczych oraz znanej mi jakości tłoczenia danego wydawnictwa. Zróżnicowałem też jakości od wybitnie dobrych jak Weather Report 1" na 1Pressie i wyjątkowe Heavy Weather na Suprafonie, ktore jest jednym z najlepszych tłoczeń tego tytułu w ogóle; do przciętnych i słabych. Vangelis miał dać zróżnicowanie dyamiki i niuansów w 'smaczkach', a Dylan jak zwykle u mnie, pogląd na brzmienie instrumentów stricte akustycznych. Reszta miała uzupełnić i niejako dopełnić obraz całości, możliwości inkryminowanych igieł.

Do rzeczy. Foty igieł N95e Thakker (z lewej) i N95e Wamat (z prawej). Kilka ujęć. ->patrz dół materiału


Do fotografowania w powiększeniu nie doszło, bowiem w związku z konkluzją przeglądu zdecydowałem o zbędności tej procedury (o czym później).

Oto fotografie poglądowe wraz z opakowaniami, igła, osłona igły "na" i zdemontowana, widok otworu osadzania osłony wraz ze słabo widocznym frezem.


Wyniki i ocena:
Daruję sobie opis brzmienia wkładki, bowiem w tym gronie i tymże wątku byłoby to sporym nadużyciem.
Ogólnie jak oceniłbym same igły. No cóż, jako bardzo dobre w swoim zakresie możliwości nabywczych. Dedkowane do płyt LP o nieco gorszej kondycji. Maskują doskonale niedoskonałości, które przy ostrzejszym szlifie byłyby zapewne uciążliwe. Tu brzmią całkiem nie źle, znośnie i zadowalająco, a momentami nawet nadspodziewanie dobrze. Nie są szczegółowe i może to być zaletą, choć generalnie brzmi to nieco pejoratywnie. Jednak uznać należy, że w przypadku igły w ogóle to rodzaj szlifu decyduje, ile i jak za pośrednictwem wkładki usłyszymy.
Przy materiale o dobrej i bardzo dobrej jakości tłoczenia. N95-ki radzą sobie doskonale i rzekłbym rasowo. Mogą dać wiele przyjemności w odłuchu o zrównoważonej charakterystyce. Zarówno Thakker jak i Wamat we współpracy z wkładką M95 dają brzmienie bez zbędnej dominacji i nie męczace. Ten rodzaj brzmienia, charakterystyczny przecież dla Shure M95 uznałbym za towarzyszący i to dobrze towarzyszący.
Kupując N95 Wamat nie stracimy ani na muzyce ani na cenie. To igła takiej samej jakości oraz wykonania jak ta oferowana przez Thakkera w wymiernie wyższej cenie.

Porównanie wizualne:
- osłonki igły, obracane na bolcach/trzpieniach wystających z obudowy, kolor czarny, dwa otwory. * w obu igłach takie same
- otwór w osłonkach igły - czarny, średnica i grubość ścianek taka sama, frez otworu** wydał mi się różny na początku oględzin, ale użycie lupy rozwiało moje watpliwości - frez, średnica i kąt frezowania są takie same.
Opór stawiany podczas wsuwania w kanał wkładki jest bardzo podobny przy założeniu że obie igły były bardzo niewiele używane wcześniej.
Praktycznie obydwa egzemplarze to igły nowe o niewielkim przebiegu.

- pozastałe elementy by nie opisywać zbyt wielu drobiazgów są takie same, kształt, wymiary itd..sposób osadzenia, kąt igły w stosunku do płaszczyzny wkadki po zamontowaniu.

Szlif: na tyle, na ile pozwoliło mi powiększenie x50 stwierdzam, że szlif igieł nie różni się od siebie. Zapewne powiekszenie mikroskopowe dałoby obraz zdecydowanie szczegółowy. Pytanie jednak brzmi po co? Na tym poziomie nie ma to większego, a nawet żadnego sensu.

W mojej opinii to są dwie takie same igły. Z dużym prawdopodobieństwem pochodzą od tego samego producenta. Sposób konfekcjonowania obu igieł różni się, lecz jest tego samego typu. To rodzaj opakowania OEM zamawianego przez konkretnego sprzedawcę lub oferowanego przez dystrybutora/reselera dla sprzedawców danego segmentu handlowego w zakresie ofert hurtowych.
Nie ma wielkiego ryzyka w stwierdzeniu, że prezentowane igły są identyczne. I ja to ryzyko pedejmuję.
Nie odnalazłem de facto żadnych różnic w obu produktach. Zarówno w fazie oceny słuchowej jak i wizualnej wraz z porównaniem charkterystycznych detali.


Konkluzja:
Oba przezntowane produkty są takie same pod względem sonicznym jak i wizualnym.
Igła oferowana przez Wamat jest oferowana w dość atrakcyjnej rynkowo cenie i w mojej opini godna polecenia.

Igła oferowana przez Thakker`a jest tym samym produktem w wyższej cenie. Moim zdaniem może stanowić interesujący obiekt kolekcjonerski w zbiorach kolegów ukierunkowanych na prezentcje igieł aftermarketowych.
Może też być świetną, alternatywną propozycją zakupową w momencie, kiedy na rynku wystapi brak igieł tańszych.

*** Muszę przyznać, że sporo wysiłku mnie kosztowało wyzbycie się sugestii, jeszcze przed rozpoczęciem porównania (zwłaszcza odsłuchowego - oczywiście), że N95 od Thakker, to musi być igła lepsza, a ta z Wamatu jest owszem dobra, ALE gorsza. Udało mi się osiągnąć pewien poziom obiektywizmu i wówczas poprosiłem, jeszcze tak na koniec już porównania o ślepy odsłuch.
Podczas dwukrotnej zmiany igły i losowego jej wyboru przez wspomagajacą mnie żonę, nie byłem w stanie powiedzieć, która z igieł jest założona, ani tez która gra lepiej tudzież inaczej. Oczywisty odsłuch tych samych fragmentów muzycznych.

Co do producenta ww istnieje pewien dysonans informacyjny. To jednak nie było treścią moich dociekań. Sugestie ntt są zawarte w niniejszym wątku na poprzednich stronach.
To tyle. Zabawa całkiem fajna, choć brak różnic pozbawił mnie okoliczności wyszczególnienia tychże enumeratywnie.
Może to i dobrze..

p.s. aha poniważ igły były na tyle "takie same" zdjąłem osłonkę ze swojej (wamat), by uniknąć pomyłek i co za tym idzie wątpliwości. Taki zabieg techniczno sklerotyczny.
Załączniki
IMG_0917.JPG
IMG_0916.JPG
IMG_0915.JPG
IMG_0914.JPG
IMG_0913.JPG
IMG_0909.JPG
IMG_0912.jpg
IMG_0908.JPG
IMG_0907.JPG
IMG_0910.JPG
IMG_0906.JPG
IMG_0918.JPG
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2016, 22:51 przez darkman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Shure M95

#115

Post autor: yamahafan »

:clap: :clap: :clap:
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Shure M95

#116

Post autor: Ramirez »

Dzięki - świetny i wyczerpujący test :handgestures-thumbup:
Awatar użytkownika
fiodorfud
Posty: 122
Rejestracja: 13 sie 2015, 12:39

Re: Shure M95

#117

Post autor: fiodorfud »

Dzięki za test. Jeżeli takie same to po co przepłacać :)
Sony STR-7055A, Epos M12.2
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M95

#118

Post autor: darkman »

Dorzucę info ciekawostkowe.
Otóż zrobiłem szybkie przełączenie z TD160 na regulowanego akurat Altusa P-100 z Mf-100(lic. Tenorel)/igła niemal nowa/. Płyta porównawcza, PF Final Cut. Mf-100 jest wkładką sporo głośniejszą od Shure M95 z N95e Wamatu. Jakość odsłuchu jednak zdecydowanie, dużo słabsza. Praktycznie Prze Paść.
Lekko zaskoczony tym faktem (bo pewnie już nie pamiętałem jak to jest z Mf100), zarzuciłem trzeci gramofon Saba PSP 350 z wkładką Dual DMS200 i sferykiem jakimś (czekam na nową igłę Wojtku by zmienić z wkładką). Taki zestaw jest nieco głośniejszy od tego z M95 i plasowałby się gdzieś po środku. Jakość zupełnie przyzwoita z igłą o szlifie sferycznym. Istotnie nie ma takich detali jak N95e, jednak brak zniekształceń samej muzyki w sensie czytania zapisu, które są niewątpliwie w Mf-100 (tu dla mnie różnica w prezentacji materiału muzycznego jest ogromna).
Może się komuś przyda ten rodzaj informacji.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Shure M95

#119

Post autor: darkman »

Uzupełniam o dodatkową informację.
Afremarketowy zamiennik to również igła o oznaczeniu DN362 (N95ED), to wiadomo. Kolejny producent to Tonnadel o numerze seryjnym 10538.
Jest igłą identyczną jak te opisane przez mnie i Piotrka. Niczym się nie różni zarówno w wyglądzie jak i odsłuchu.
Wygląda tak:
IMG_1280.jpg
To ta na górze (wybaczcie zdjęcie akurat do czegoś innego robione, ale igła jest),
konfekcjonowana w tym wypadku dla north.pl (nawiasem mówiąc bdb obsługa klienta, ale to wiadomo).
Siwy
Posty: 32
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:05

Re: Shure M95

#120

Post autor: Siwy »

W gramofonie który chcę nabyć, jest taka wkładka jak na zdjęciu. Wygląda jakby była to M95 bez żadnych liter na końcu, a wpisując w google nie mogę nawet znaleźć żadnego zdjęcia takiej samej, są same wyglądające inaczej z literami po napsie M95 np. ED, G-LM :? W takim razie jaki może to być typ tej wkładki? i czy będzie do niej pasować ten zamiennik z wamatu? http://wamataudio.pl/igly/shure/igla-shure-n-95-ed.html
Obrazek
ODPOWIEDZ