Goldring G 820, Ortofon OM 10

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Goldring G 820, Ortofon OM 10

#1

Post autor: misienka2008 »

Witam,

czy ktos mial stycznosc z wkladka Goldring G 820 lub Ortofon OM 10. Chetnie wyslucham opinii na ich temat.

Przepraszam za brak polskiej czcionki.

misienka2008
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Goldring G 820, Ortofon OM 10

#2

Post autor: eenneell »

misienka2008 pisze: Ortofon OM 10
dobra, choć ""ostra"- zależy co kto lubi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Goldring G 820, Ortofon OM 10

#3

Post autor: Wojtek »

Obydwie wkładki są mniej więcej podobnej klasy.

Jako posiadacz, może sam nam powiesz co o nich sądzisz misienka?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Goldring G 820, Ortofon OM 10

#4

Post autor: misienka2008 »

Niestety z powodu przeciagajacego sie remontu calego mieszkania nie mam mozliwosci podlaczenia sprzetu. Nie wiem kiedy to nastapi.Ten czas wykozystuje na poprawki, ktore mozna wykonac bez reszty toru; poprawilem ustawienia wkladki, ustalilem na nowo punkt opadania i podnoszenia ramienia, usuwanie brudu itd. Wybor maty ( mam dwie gumowe ) jest juz tylko kwestia estetyki; koledzy z Forum rozstrzygneli ten dylemat ( jeszcze raz dzieki ). Pozostaje mi jeszcze oliwienie ( czego sie boje ) i znalezienie pokrywy. Nie wiem czy taniej bedzie wykonanic na zamowienie czy szukac w Internecie. To ostatnie bedzie zmudne ( wymiary ). Chcialbym tez wymienic igly na nowe. Mam sferyki, ogladalem je pod lupa sa chyba w dobrym stanie, ale zawieszenia sa stare i chyba kupie eliptyki o ile kasa pozwoli. Mam jeszcze watpliwosci co do windy ale to nie ten dzial.
Jak tylko zbiore troche wrazen z pewnoscia o tym napisze.

Pozdrawiam
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Goldring G 820, Ortofon OM 10

#5

Post autor: kielek »

Jeśli chcesz szukać poprawy dźwięku to zmiana na eliptyczną igłę powinna przynieść poprawę.Wkładki przyzwoite,ale jak to mówią szału nie ma ;) Czytałem,że sporo poprawy w tym Ortofonie wnosi wymiana igły z OM 20 lub 30,tyle że to pewnie niemały wydatek.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Goldring G 820, Ortofon OM 10

#6

Post autor: misienka2008 »

W Wamacie zamiennik oryginalny do Ortofona z eliptyczna igla wyprodukowany wg. zapewnien w Stylus Co. w Japonii, kosztuje ok 60 zl. Na razie bede sie trzymal tego przedzialu cenowego. Nie wiem tylko co znaczy ED przy opisie igly. E- eliptyczna, D-?

Pozdrawiam
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Goldring G 820, Ortofon OM 10

#7

Post autor: kielek »

misienka2008 pisze:D-?
Szczerze to nie wiem,ale może diament(diamond) :?:
Te zamienniki od Wamata to nie zawsze dobry wybór,gdyż często daleko im do oryginału...
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Goldring G 820, Ortofon OM 10

#8

Post autor: misienka2008 »

Witam,

chce sie podzielic pierwszymi wrazeniami z porownania tych wkladek. Moze kogos to zainteresuje.

Wzmacniacz Accuphase E 207, kolumny Sonics Argenta, kabel glosnikowy Mogami Rocket .

1. Realistic Lab 400, Goldring G 820 ( sferyk ), ramie S:
dzwiek pelniejszy, bardziej miesisty, swobodniejszy i cieplejszy, ale troszeczke mniej szczegolowy.
Szeroka panorama.
2. Telefunken HS 880, Ortofon OMB 10, nIe jak blednie napisalem OM 10, ( eliptyk ), ramie proste:
dzwiek bardziej napiety, miejscami wrecz scisniety, szczuplejszy, ostrzejszy ale bardziej szczegolowy.
Wezsza panorama.
Jest jednak roznica w brzmieniu jesli wymieniam maty. Niewielka ale zauwazalna wiec warto sie nad tym pochylic. Nie potrafie jej jeszcze zdefiniowac,
potrzebuje wiecej czasu zeby zdecydowac ktora bardzej mi odpowiada.

Nie zamienialem jeszcze wkladek. Ortofon OMB 10 byc moze bedzie mial szersza panorame na ramieniu S. Ciekaw jestem wrazen z wplywu ramienia na
wkladki. A moze nie warto sie trudzic, jak sadzicie? Troche to czasochlonna procedura.

Realistic reaguje na brak uziemienia, Telefunken nie.

Pozdrawiam
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Goldring G 820, Ortofon OM 10

#9

Post autor: eenneell »

misienka2008 pisze:2. Telefunken HS 880, Ortofon OMB 10, nIe jak blednie napisalem OM 10, ( eliptyk ), ramie proste:
dzwiek bardziej napiety, miejscami wrecz scisniety, szczuplejszy, ostrzejszy ale bardziej szczegolowy.
Wezsza panorama.
Ja Ortofony określam jako "ostre"...ale Twoje określenia pasują do moich akustycznych "wrażeń"
misienka2008 pisze:Ciekaw jestem wrazen z wplywu ramienia na
wkladki. A moze nie warto sie trudzic, jak sadzicie? Troche to czasochlonna procedura.
Krótko; warto sie trudzic :!:
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Goldring G 820, Ortofon OM 10

#10

Post autor: krolix »

misienka2008 pisze:Ciekaw jestem wrazen z wplywu ramienia na
wkladki. A moze nie warto sie trudzic, jak sadzicie? Troche to czasochlonna procedura.
Nie do końca rozumiem to pytanie? Wkładka przecież MUSI być dobierana pod kątem ramienia. Uwzględnić trzeba podatność wkładki i masę efektywną ramienia, do czego służą specjalne nomogramy lub kalkulatory.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Goldring G 820, Ortofon OM 10

#11

Post autor: ahaja »

Muzyka to drgania.
W analogu im mniej 'obcych' drgań (napędu, ramienia) tym więcej muzyki.

Jak chcesz porównać dwie wkładki to na jednym napędzie i ramieniu a potem ewentualnie na drugim. Każdy napęd (jak wyżej), ramię inaczej gra. Każde ramię ma inną pojemność przewodów (dla wkładek MM ma to znaczenie) toteż będzie inny dźwięk.
Wyrównaj poziomy dla każdej z wkładek , zgraj do pliku i porównaj. Jest to wtedy o tyle miarodajne, że dasz jednej i drugiej te same warunki.

Kiedyś takie coś robiliśmy dla 2MBronze i 2MBlack by się przekonać o ile droższa jest lepsza ... no i nie była.
Tzn różnica była ale kompletnie nieadekwatna do róznicy w cenie. ;-)
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Goldring G 820, Ortofon OM 10

#12

Post autor: misienka2008 »

Skupie sie juz tylko na Realisticu. Jest ciezszy, ma regulacje wysokosci ramienia, nozki z miekkiej gumy, talerz duzo ciezszy, ramie robi wrazenie duzo bardziej dojrzalej konstrukcji. Automat uniemozliwia uszkodzenie plyty blokujac opadanie ramienia gdy silnik nie pracuje. Telefunken to prostsza konstrukcja, talerz lekki; po stuknieciu slychac brzek. Pokretla anytskatingu nie ma; jest sprzezony z ciezarkiem nacisku igly. W sumie jak to okreslacie plastikowo-blaszana konstrukcja. Moje nadzieje na przeniesienie pokrywy tez sie nie spelnily. Brakuje kilku milimetrow. Do sprzedania, ale czegos sie nauczylem. Porownanie wkladek odkladam na pozniej. I tak nagimnastykowalem sie aby przeprowadzic pierwsze proby.

Prosze Admina o zmiane w tytule Ortofon OM 10 na OMB 10.

Jeszcze pytanie: dostrzegacie roznice miedzy sferykiem a eliptykiem pod szklem powiekszajacym? Ogladalem okularami jubilerskimi i lupa umieszczona na tzw. trzeciej rece uzywanej w modelarstwie i nie dostrzeglem roznicy. Jak mocnych lup uzywacie? Ortofon OMB 10 wg. producenta to eliptyk ale brak literki E i wyglada jak Goldring G 820 ktory na pewno jest sferykiem.

Dziekuje za odzew i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 cze 2013, 10:42 przez misienka2008, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Goldring G 820, Ortofon OM 10

#13

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze:Prosze Admina o zmiane w tytule Ortofon OM 10 na OMB 10.
To jest jedna i ta sama wkładka, więc zmiana nie ma najmniejszego sensu, może poza formalnym.
misienka2008 pisze:dostrzegacie roznice miedzy sferykiem a eliptykiem po szklem powiekszajacym.
To chyba powinno być pytanie, a nie stwierdzenie, bo nie kojarzę by ktoś na forum chwalił się takimi analizami :)
misienka2008 pisze:Ogladalem okularami jubilerskimi i lupa umieszczona na tzw. trzeciej rece uzywanej w modelarstwie i nie dostrzeglem roznicy.
Nic dziwnego.
misienka2008 pisze:Ortofon OMB 10 wg. producenta to eliptyk ale brak literki E
Oryginalna igła 10 była/jest dostępna tylko w wersji eliptycznej, stąd Ortofon nie widział potrzeby na dodatkowe zaznaczanie informacji o szlifie, pod postacią dodania literki do nomenklatury.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ