Nacisk igły

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamster
Posty: 262
Rejestracja: 10 wrz 2010, 18:13

Nacisk igły

#1

Post autor: mamster »

Sorry ale nie zauważyłem odpowiedzi na moje pytanie gdzie indziej - jak rozpoznać ze nacisk igły jest niewłaściwy. Tzn powiedzmy wiem ze wkładka ma sugerowany 1.75, ale np. ustawię nieco mniej (dajmy na to 1,5), to czy to jest jakoś słyszalne. Chodzi mi o generalną zasadę - czy zbyt mocny lub zbyt słaby nacisk jest słyszalny? Czy np. wchodzą jakieś szumy jak jest za mało, albo zaczyna trzeszczeć jak za dużo, czy może jakieś przesterowania dźwieku itp?
Mam nadzieję ze w miarę przystepnie się wyraziłem, dzieki za jakąkolwiek odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nacisk igły

#2

Post autor: Wojtek »

mamster pisze:Sorry ale nie zauważyłem odpowiedzi na moje pytanie gdzie indziej
Przepraszasz za postawienie nowego pytania? :) Spokojnie, o to tu chodzi, więc nie ma za co przepraszać.
mamster pisze:jak rozpoznać ze nacisk igły jest niewłaściwy.
Na przysłowiowe oko czy też ucho można to chyba rozpoznać jedynie w skrajnych przypadkach, aczkolwiek skrajność w przypadku igieł gramofonowych może zacząć się już od 0.5g różnicy ;)
mamster pisze:Chodzi mi o generalną zasadę - czy zbyt mocny lub zbyt słaby nacisk jest słyszalny?
Tak. Wszystkie parametry składające się na konfigurację ramienia i wkładki (mocowanie) są w mniejszym/większym stopniu odczuwalne przez nas i nasze płyty. Mamy tu nie tylko nacisk ramienia, ale m.in. azymut wkładki, overhang (innymi słowy: pozycja igły względem środka talerza, a w praktyce: w którym miejscu zamocować wkładkę do koszyka), wysokość ramienia (tzw. VTA, zależy od wysokośći obudowy wkładki), a także antyskating (o ile dany typ ramienia takowy potrzebuje).
mamster pisze:Czy np. wchodzą jakieś szumy jak jest za mało, albo zaczyna trzeszczeć jak za dużo, czy może jakieś przesterowania dźwieku itp?
Zgadza się, m.in. takich zjawisk można się spodziewać, aczkolwiek jak już wspomniałem, to głównie przy wykroczeniu poza zalecany przez producenta zakres. Przy zbyt dużym nacisku igła jest za bardzo pochylona do przodu oraz po prostu "ryje" płytę. Przy zbyt małym igła nie siedzi do końca pewnie w rowku, buja się trochę po obrzeżach rowka, o wiele łatwiej o przeskoki (to swoją drogą może być także zasługa m.in. zbyt małego ustawienia antyskatingu).

W podanym przez Ciebie przykładzie, gdzie mamy zalecany nacisk 1.75g, a ustawiamy na 1.5 to oczywiście jest to w jakimś stopniu słyszalne, ale różnica jest raczej marginalna. Sam byś musiał ocenić, gdyż zależy to także od samego ramienia i igły.

Mam nadzieję, że ogólnie odpowiedziałem na twoje pytanie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mamster
Posty: 262
Rejestracja: 10 wrz 2010, 18:13

Nacisk igły

#3

Post autor: mamster »

Odpowiedziałeś nawet bardziej niż ogólnie - dzięki :)
Ta moja ma zalecane ustawienie 1,75. Ale ponieważ podziałka na ciężarku nie jest aż tak dokładna, to ustawiłem na 1,7 (żeby nie bawić sie w jakies ustawianie na oko gdzies pomiedzy 1,7 a 1,8).
Ale ponieważ gra ładnie, wiec mysle ze tak pozostawię

A - to jeszcze jedno pytanie laika (a moze i dwa)
1. Czy co jakis czas powinno sie sprawdzac/korygowac nacisk - to znaczy wyzerowac i ustawiac od nowa np. po kilku miesiacach
2. Czy jak nie słuchacie np. kilka dni to zakładacie tę plastikową osłonkę na igłę? I czy ramię powinienem "zamykać" w takich casach przerw (znaczy zabezpieczac tą blokadką)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nacisk igły

#4

Post autor: Wojtek »

mamster pisze:Ale ponieważ gra ładnie, wiec mysle ze tak pozostawię
No to tak pozostaw ;)
mamster pisze:1. Czy co jakis czas powinno sie sprawdzac/korygowac nacisk - to znaczy wyzerowac i ustawiac od nowa np. po kilku miesiacach
Jeśli gramofon nie rusza się z miejsca to ramię raczej nie powinno się rozkalibrować. Kontrolować oczywiście zawsze można, ale z mojego doświadczenia to np. ramię ustawione 3 lata temu nadal ma "rzeczywiste" zero ;)

Ad.2.
Gdy gramofon nie jest ruszany? Nie, bo nie ma powodu, ale oczywiście jak ktoś chce to sobie może tą osłonkę i blokadkę zakładać ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ