Ortofon VMS czy FF?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Ortofon VMS czy FF?

#1

Post autor: Sindsoron »

Jakiś rok temu razem z uszkodzonym Pioneerem PL-55X dostałem wkładkę ortofona... body to VMS, wydedukowałem jeszcze że jest to MkI, ponieważ MkII ma inny układ pinów (typowy na kątach kwadratu).
Tak są ułożone piny w serii MkII
Tak są ułożone piny w serii MkII
Tak są ułożone u mnie (seria MkI)
Tak są ułożone u mnie (seria MkI)
Teraz tylko chciałbym się dowiedzieć czy jest to, to lepsze body VMS które było sprzedawane z lepszymi igłami jako wkładki VMS, czy może raczej to gorsze które było sprzedawane jako wkładka F/FF? Body VMS mają trzy warianty otworów na igłę w kształcie klepsydry (taki jest u mnie), w kształcie "H", w kształcie prostokąta z wypustką u góry, w kształcie prostokąta z wcięciem...
różne.jpg
wypustka.jpg
Wszystko było by dużo łatwiejsze gdyby było na temat serii MkI więcej informacji, niestety prawie wszystkie są związane z serią MkII. Jak na razie wiem tylko że mam body VMS z pierwszej serii (ale już nie wiem czy lepsze czy gorsze), wiem że igły z VMS będą pasować do FF i na odwrót (wystarczy dopasować igłę pod kształt otworu), wiem że ortofon dalej robi do tego body igły (co prawda jedynie eliptyki, ale zawsze to coś), oraz że stosunkowo łatwo i tanio (~300zł) można kupić NOS z szlifem Fine Line.

Więcej zdjęć mojego ortofona (jakoś marna bo marny "aparat" w komórce :3):
IMAG0711.jpg
IMAG0712.jpg
IMAG0713.jpg
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ortofon VMS czy FF?

#2

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:Teraz tylko chciałbym się dowiedzieć czy jest to, to lepsze body VMS które było sprzedawane z lepszymi igłami jako wkładki VMS, czy może raczej to gorsze które było sprzedawane jako wkładka F/FF?
Body VMS mk1 i wczesne F/FF są jednakowe. Tak więc nie jest to kwestia podziału na "lepsze i gorsze" :)

Wyróżnikiem tutaj są wspomniane przez Ciebie otwory na igłę. Klepsydra to mk1. H to mk2.
Głównie od tego zależy kompatybilność między tymi seriami.

Jeśli mogę coś zasugerować to załatw sobie oryginalną igłę od F15E/FF15E mk1 do tej wkładki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Ortofon VMS czy FF?

#3

Post autor: Sindsoron »

Wojtek pisze:Body VMS mk1 i wczesne F/FF są jednakowe.
Wg ortofona do VMS dawali te lepsze body (trochę jak wyselekcjonowane body AT-15 były sprzedawane jako AT-20)
Wojtek pisze:Wyróżnikiem tutaj są wspomniane przez Ciebie otwory na igłę. Klepsydra to mk1. H to mk2.
Głównie od tego zależy kompatybilność między tymi seriami.
No tak nie do końca z tego co wyczytałem, bo takim najbardziej pewnym wyznacznikiem jest układ pinów, a otwory w wersji mk2 to taki misz-masz
Wojtek pisze:Jeśli mogę coś zasugerować to załatw sobie oryginalną igłę od F15E/FF15E mk1 do tej wkładki
Ogólnie planuję kupić właśnie igłę do FF15mk1 i do porównania igłę od VMS 20/30
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ortofon VMS czy FF?

#4

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:Wg ortofona do VMS dawali te lepsze body (trochę jak wyselekcjonowane body AT-15 były sprzedawane jako AT-20)
Całkiem możliwe, że odbywało się to na zasadzie gradacji jakości, tj. przykładowo u Grado czy właśnie u AT.
Główna różnica jednak była w igłach.
Sindsoron pisze:No tak nie do końca z tego co wyczytałem, bo takim najbardziej pewnym wyznacznikiem jest układ pinów, a otwory w wersji mk2 to taki misz-masz
Oczywiście, że jest to pewniejszy wyznacznik, bo jest bardziej widoczny na pierwszy rzut oka (a już szczególnie jeśli na body zamontowana jest jakaś igła, w dodatku zamiennik bez oznaczeń) ;)

VMS mk2 było chyba dłużej produkowane, a więc było tego więcej, przez co mk1 jest dzisiaj takie trochę zapomniane.


Szczerze mówiąc to Ortofon FF15E można by moim zdaniem porównać klasowo do Shure M75 ED.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ