Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

Źródła dźwięku
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#16

Post autor: pejot »

Powoli wykluczam wszystkie sytuacje mogące wpływać na te cholerstwo... i poza wymianą wkładki zostaje mi jeszcze chyba dokładniejsze przyjrzenie się wzmacniaczowi - czy przypadkiem nie zdycha mu jeden kanał. Tylko nie wiem, jak to wiarygodnie sprawdzić. Pod innymi wejściami (dźwięk z laptopa, TV) jest OK, wydaje się, że coś w samym wejściu phono mogło się zepsuć...

Gramofon stoi prosto, poza tym ustawiałem go na różne sposoby i w paru miejscach - dalej tak samo.

Aha, jeszcze jedne spostrzeżenie, które w tym momencie zupełnie już mi miesza (bo wyklucza wzmacniacz) - niektóre płyty mają wyraźnie słabszy prawy kanał niż inne. Teraz już się naprawdę gubię.
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#17

Post autor: Stelma »

nielicha historia :)

zobacz jeszcze czy masz dobrze zamocowane konektory łączące kabelkami wkładkę i półkoszyczek,

oraz osadzenie samego półkoszyka w jego drugiej części na ramieniu.

może to mieć wpływ. Ja tak miałem przy słabo wsadzonych konektach we wkładkę grało ciszej ,

a w drugim przypadku czyli źle dociśnięty półkoszyk w ramieniu dawało dźwięk jakby spaliła się końcówka mocy we wzmaku.


co do poszukiwań wkładek itp hmm...

może poszukaj kogoś kto ma duala w Białymstoku pożycz wkładkę z koszykiem podłącz u siebie i będziesz miał odpowiedź czy wkładka/igła

miały wpływ na objaw słabego grania na jednym kanale
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#18

Post autor: pejot »

Posprawdzam, chociaż nie sądzę, żeby samo mogło nagle coś się... wcześniej było dobrze. Zrobię jeszcze jedną rzecz - kable głośnikowe - do prawego kanału mam dłuższe i (nie bić) łączone w paru miejscach. Podłączę wszystko na takich samych przewodach.

Znaleźć kogoś z gramofonem będzie problem, a z Dualem 604? :)

Niemniej - jeśli są tu tacy... to ja bardzo chętnie bym się spotkał na wymianę doświadczeń / piwko.
Te gramofonowe dylematy odbierają sporo przyjemności ze słuchania...
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#19

Post autor: Stelma »

nie musisz mieć kogoś z dualem 604, wystarczy dual nie ULM z półkoszykami :)

no za te kable głośnikowe ,to bęcki musiałbyś dostać ;)

mam nadzieję ,że właśnie dotarłeś do przyczyny

pozdrawiam

P.S. do Admina - poważny brak w bibliotece Emotikony:

pivko :P
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#20

Post autor: pejot »

OK, wczoraj ostro posiedziałem przy sprzęcie - i zdaje się, że mam rozwiązanie mojego problemu.

Po pierwsze, sprzęt ustawiłem w innym, centralnym miejscu pokoju (wykluczyłem brak poziomu)
Po drugie - głośniki w innych miejscach i z możliwością szybkiej wymiany kabli.

Sprawdzałem na wyjściu z laptopa podpiętego do wejścia AUX - okazało się, że kiepski kabel MINIMALNIE obniża jakość dźwięku, odbierając lekko basy i dynamikę - trzeba się ostro wsłuchać. Dużo większe znaczenie miało to, gdzie stał głośnik - jeden miał za sobą wąski przedpokój, drugi wolną przestrzeń pokoju (nie mam innej możliwości ustawienia) - tutaj różnica już wyraźnie odczuwalna.

Mając na jednym głośniku kiepski (naprawdę kiepski) kabel a na drugim lepszy, podłączyłem ostrożnie dźwięk z laptopa pod wejście PHONO. Charczało i dudniło, ale tutaj dziwna rzecz - balansując między kanałem lewym i prawym różnica olbrzymia - na kiepskim kablu ciszej o połowę.

Wnioski są takie - miałem źle okablowane głośniki i stoją w kiepskich miejscach. Wszystko zebrane do kupy daje już realny spadek jakości w jednym z kanałów (tak się złożyło, że ten kanał był na kiepskim kablu i w kiepskim miejscu jednocześnie)

PS Do odsłuchu używałem źródła mono, żeby mieć pewność że to samo idzie na oba kanały.

PS 2 Czym się różni sygnał LAPTOP - AUX - GŁOŚNIKI od sygnału GRAMOFON - PHONO - GŁOŚNIKI? Czy nie ma między nimi żadnej różnicy? Chodzi mi o sygnał na wylocie, pędzący do głośników (przepraszam z góry jeśli zadaję kretyńskie pytanie ale w tym temacie nie siedzę w ogóle)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#21

Post autor: Wojtek »

Kup sobie trochę lepsze (i może nieco grubsze, 1-2mm?) kable głośnikowe :)
pejot pisze:PS 2 Czym się różni sygnał LAPTOP - AUX - GŁOŚNIKI od sygnału GRAMOFON - PHONO - GŁOŚNIKI? Czy nie ma między nimi żadnej różnicy? Chodzi mi o sygnał na wylocie, pędzący do głośników (przepraszam z góry jeśli zadaję kretyńskie pytanie ale w tym temacie nie siedzę w ogóle)
Teoretycznie nie ma żadnej różnicy "na wylocie", gdyż sekcja phono podnosi sygnał do postaci liniowej (już po korekcji RIAA).
Można to rozumieć tak, że w przypadku laptopa i wejścia aux, sygnał bezpośrednio może iść do kolejnych sekcji przedwzmacniacza Twojej integry (bo już jest liniowy i nie wymaga przetworzenia na wejściu), a sygnał z gramofonu musi pierw przejść przez sekcję phono, a dopiero potem do pozostałych sekcji przedwzmacniacza.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ