Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#1

Post autor: pejot »

Od jakiegoś czasu coraz bardziej zaczyna mnie irytować nierówne rozłożenie dźwięku. Lewa strona gra czysto, głośno, prawa jest przytłumiona i cichsza. Płyta i igła utrzymana w czystości.

Przyglądałem się igle. Zauważyłem, że jest delikatnie przekrzywiona w jedną stronę, pomyślałem, że to od bardzo częstego słuchania, może antiskat przeciągał za bardzo na swoją stronę? Ale nie mam jakichś radykalnych ustawień - obciążenie ramienia 1.5 g, antiskat na 1.5 (wcześniej był na 2, wczoraj zmniejszyłem)

- wkładka DM 103 M-E
- igła Shure N 91 ED (zamiennik z allegro)

Sprawdzałem na innej igle (poprzednia, bardziej zużyta) i występuje to samo.
Czy jest coś, co mogę zrobić? Boję się o płyty, zakładam, że skoro jeden kanał mam silniejszy to igła żłobi nierówno ścieżkę. Przy moim nagminnym słuchaniu może mieć to wpływ...

A może pora na modernizację sprzętu? Coś dobrego do mojego Duala 604 poza opisaną wkładką włożę, czy nie ma sensu? (dodam że z jakości dźwięku jestem zadowolony)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#2

Post autor: kielek »

Miałem nieco podobną sytuację i okazało się,że gramofon był nie najlepiej wypoziomowany a przez to ustawienie anti-skating też nie było prawidłowe i efektem tego była nierówna "gra" na kanałach.Igła przy złym ustawieniu też mogła ulec po czasie zdeformowaniu/przekrzywieniu.
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#3

Post autor: pejot »

A wiesz, że to może być to... co prawda dual ma sprężyny poziomujące w rogach ale nie ufałbym temu za bardzo. Poziom zaś mierzyłem jedynie malutką poziomicą (naprawdę malutką) - niby wychodziło ok, ale sprawdzę to dokładniej i porządnym sprzętem. Dzięki za pomysł.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#4

Post autor: kielek »

Tyle,że jak masz już skrzywioną igłę to nie wiem czy to coś pomoże.Wydaje mi się,że po sprawdzeniu poziomu i czy anti-skating jest ok.(bo i w nim może leżeć przyczyna-może zbyt mocno "ciągnąć")trzeba by przeprowadzić próby na prostej igle.
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#5

Post autor: pejot »

Przekrzywienie jest naprawdę niewielkie, normalnie by się tego nawet nie zauważyło, tylko po dokładniejszym, paranoicznym wnikaniu. Poprzednia zużyta igła jest pod tym względem ok, i na niej będę sprawdzać.

Z drugiej strony przecież igła jest osadzona w gumce - nie jest to tak, że sama znajduje sobie idealne położenie względem rowka (nie mówię oczywiście o solidnie zakrzywionej wersji)

Jeszcze słówko o antiskacie - może to mieć znaczenie przy tych dolegliwościach? Czy zmiany wartości rzędu 1-2 stopnie mają realny wpływ na brzmienie? Czy mogą przy dłuższym graniu wpłynąć na kształt igły?
Klimek
Posty: 78
Rejestracja: 31 sie 2011, 14:01
Lokalizacja: Norway

Re: Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#6

Post autor: Klimek »

pejot- zanim zaczniesz robić cokolwiek z wkładką czy igłą, sprawdź może czy to tam leży przyczyna.
Sprawdź wzmacniacz i pre i głośniki.
Zamień miejscami kable sygnałowe. Lewy z prawym. Najpierw przy wkładce i posłuchaj. Później kolejno przy pre i wzmacniaczu. I słuchaj. Oczywiście możesz też sprawdzić głośniki w ten sam sposób.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#7

Post autor: kielek »

Zakładam,że pejot to wszystko wcześniej wyeliminował :)
Minimalnie większy/mniejszy ant-skating nie powinien mieć większego wpływu na dźwięk w sensie równego odtwarzania w kanałach(i nie tylko),przy większych dysproporcjach obawiam się,że tak.Najczęściej daję się na "oko" taki jak ustawienie nacisku,ale to nie jest reguła i zapewne bardziej zaawansowani będą coś w tym temacie wiedzieć więcej.Tak czy siak ,trzeba przejrzeć wszystkie możliwości w całym torze.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#8

Post autor: Robert007Lenert »

Wplyw As na balans kanalow jest praktycznie niezauwazalny. Jak ktos nie wierzy, to prosze zapakowac sluchawki na uszy i krecic poketlem od As podczas odtwarzania w calym jego zakresie.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#9

Post autor: eenneell »

Ja popadłem jakiś czas temu w paranoję "nierównych kanałów"...
...bo "słuchałem oglądając" przez wskaźniki magnetofonu...
Wnioski:
1. AS ma znikomy pływ /nawet w skrajnościach ma niewielki
2.
Robert007Lenert pisze:Wpływ As na balans kanałów jest praktycznie niezauważalny. Jak ktoś nie wierzy, to proszę zapakować słuchawki na uszy i kręcić pokrętłem od As podczas odtwarzania w całym jego zakresie.
Ale przy "dobrym/niezłym" rozkalibrowaniu AS-u; jest zauważalny :(
3. kąt prosty/ albo nieprosty/ igły do płaszczyzny płyty ma DUŻY wpływ...
4. Największy efekt niesymetrycznych kanałów jest widoczny kiedy wskaźniki szwankują / :( :D (tak popadłem w paranoję(
Ostatnio zmieniony 23 sty 2013, 11:18 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#10

Post autor: pejot »

Bawiłem się kabelkami, a jakże. To możemy wyeliminować.
Wczoraj nie miałem możliwości sprawdzić poziomu (sam nie trzymałem pionu), zrobię to dzisiaj i być może jeden podejrzany odpadnie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#11

Post autor: Wojtek »

Robert007Lenert pisze:Wplyw As na balans kanalow jest praktycznie niezauwazalny. Jak ktos nie wierzy, to prosze zapakowac sluchawki na uszy i krecic poketlem od As podczas odtwarzania w calym jego zakresie.
Wszystko zależy od tego jakie mamy ramię i igłę/szlif. Przy prostych szlifach faktycznie jest to bardziej zauważalne jedynie przy mocniejszym odstępstwie. Dodatkowo, im lżejszy nacisk tym igła jest bardziej czuła na AS. Pisałem o tym chyba w wątku o teorii i praktyce kalibracji ramienia.

Jak jest problem z poziomem to najczęściej ramię w stanie równowagi (i zerowym AS) będzie się przesuwało na boki ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#12

Post autor: pejot »

A właśnie, Wojtku, przypomniałeś mi o jeszcze jednej denerwującej rzeczy - podczas podnoszenia ramienia leci na bok, jakby było ściągane (w kierunku od środka do zewnątrz). Może to jakoś powiązane z tym dźwiękiem? AS nie ma tutaj wpływu.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#13

Post autor: zbyszek1982 »

Jeżeli gramofon stoi prosto, to coś musi ściągać to ramię na zewnątrz. Może poprzedni właściciel wymienił sprężynkę od antyskatingu na taką wziętą z długopisu? Może kable w ramieniu o coś ocierają?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#14

Post autor: eenneell »

"kalibracja" AS -
Co prawda inny gramofon, ale problem podobny ;) Może Ci to pomoże ;)
Tylko skąd wziąć oscyloskop?
Załączniki
b&o A.S..jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41627
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nierówno w kanałach. Wina wkładki?

#15

Post autor: Wojtek »

pejot:
To niedobrze. Może problem leży w sprężynkach zawieszenia?
W takim wypadku, co z tego że buda będzie płaska jeśli zawieszony mechanizm jest krzywy? To taka pierwsza teoria, powiedzmy.
Oczywiście przyczyna tego stanu może być źródłem problemu z dźwiękiem i AS.
zbyszek1982 pisze:Może kable w ramieniu o coś ocierają?
Raczej nie.
eenneell pisze:Co prawda inny gramofon, ale problem podobny ;) Może Ci to pomoże ;)
Tylko skąd wziąć oscyloskop?
Raczej w niczym. Pal licho oscyloskop, skąd wziąć płytę testową 3621004? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ