Kiedy zmienić igłę?

Źródła dźwięku
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Gramofon Yamaha YP-211 ?

#16

Post autor: kielek »

Winters pisze:Uważam, że teraz to już ta dyskusja pasowałaby na oddzielny temat i to dosyć ważny.
Wojtek zapewne zaraz dyskusję przeniesie w odpowiednie miejsce ;)
Winters pisze: Zawsze wymieniam kiedy pojawiają się zniekształcenia tonów wysokich i całe brzmienie siada, moje płyty na tym nie ucierpialy.
Z uwagi,że zaliczam się do nowicjuszy w temacie winylowym moje słowa dotyczyły raczej "tej" kategorii ludzi,którzy na słuch nie potrafią odróżnić zajechanej igły od w pełni sprawnej,więc dla zasady preferuję jej wymianę,oczywiście zgadzam się ,że często tani zamiennik do dobrej wkładki to jak montaż silnika z Warszawy do Merca :)
Podsumowując, dla ludzi,którzy kupują swój pierwszy gramofon(kilkunasto lub kilkudziesięcioletni)z niezbyt wyszukaną wkładką i zapewnieniem handlarza,że igła jest ok,to zalecałbym jednak co najmniej wymianę igły,gdyż nie mają oni porównania jak powinna brzmieć prawidłowo a przy okazji często pozostawiony w ów gramofonie "rylec"może nieco zepsuć stan jakościowy płyt.Tak jak wspomniałem uwaga nie dotyczy zaawansowanych użytkowników,którzy zdają sobie sprawę jak wygląda i jak brzmi używana,ale nie zużyta igła.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Gramofon Yamaha YP-211 ?

#17

Post autor: eenneell »

Sa dwie szkoly, widze:
1, jedna igla do smierci-wtedy nowa
2. 2, 3 i+ igly do roznych plyt- wtedy trudno oszukac ucho...
Awatar użytkownika
slide
Posty: 51
Rejestracja: 12 sie 2012, 15:58

Kiedy zmienić igłę?

#18

Post autor: slide »

Zakupiłem jednak to co miałem w pierwotnych planach. Igły musiały być z przeznaczeniem do odsłuchu i mixu. No i mam już obie:

-nową igłę Nightclub E - nie zauważyłem różnicy dźwięku w porównaniu do starej igły, trzeba by zrobić test i się lepiej przysłuchać. Niestety nie posiadam wypaśnego sound systemu :(

-wkładkę Shure Whitelabel - gra również bardzo dobrze, trakcja też dobra. Po nagraniu tego samego fragmentu daje się zauważyć delikatną różnicę w brzmieniu. Basy są podobne ale jakby łagodniejsze i wydaje się ich nieco więcej przez to że środka i góry jest minimalnie mniej niż w Nightclubie. Można w niej ustawić wysięg igły. Tutaj mam do was pytanie czy zrobiłem to poprawnie: Zainstalowałem ją w reloopie. Instrukcja głosi aby do celów odsłuchowych ustawić wysięg odpowiednio dla danego gramofonu. Do zastosowań DJskich każą cofnąć igłę na 50 lub 51mm. Nie wiem czym to dobrze zmierzyć.
Ale znalazłem wcześniej na http://www.rcm.com.pl/?action=hobby opis i szablon do kalibracji wkładek. Nie wiem na ile mm teraz jest u mnie ale cofnąłem ją o 2mm i wydaje mi się bardziej prawidłowo (prostopadle) ustawiona, o ile ten szablon jest coś wart.
Ciekawostka z tej instrukcji dotycząca czyszczenia igły: Ciepła woda i dołączona szczoteczka.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kiedy zmienić igłę?

#19

Post autor: Wojtek »

slide pisze:Zakupiłem jednak to co miałem w pierwotnych planach. Igły musiały być z przeznaczeniem do odsłuchu i mixu.
To ja nie wiem po co tyle ich, ale OK :) Nie moje płyty.
slide pisze:Niestety nie posiadam wypaśnego sound systemu :(
A to niby potrzebne? :)
slide pisze:Tutaj mam do was pytanie czy zrobiłem to poprawnie
Nieco nie na temat.
slide pisze:Instrukcja głosi aby do celów odsłuchowych ustawić wysięg odpowiednio dla danego gramofonu.
To normalne dla każdej wkładki, wszak chodzi o geometrię gramofonu (a konkretnie to ramienia i talerza).
slide pisze:Do zastosowań DJskich każą cofnąć igłę na 50 lub 51mm. Nie wiem czym to dobrze zmierzyć.
Linijką?
To "do zastosowań DJskich" brzmi wręcz śmiesznie w kontekście tego ustawienia :)
Jest tam może jakaś rada dot. zastosowań nie-DJskich? :D
slide pisze:opis i szablon do kalibracji wkładek. Nie wiem na ile mm teraz jest u mnie ale cofnąłem ją o 2mm i wydaje mi się bardziej prawidłowo (prostopadle) ustawiona, o ile ten szablon jest coś wart.
Fajnie jest coś szukać po sieci kiedy odpowiedź jest na miejscu: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=1032

Na czym opierasz to, że wkładka powinna być bardziej wycofana w headshellu, względem dobrego założenia geometrycznego, by było... "lepiej"?
slide pisze:Ciekawostka z tej instrukcji dotycząca czyszczenia igły: Ciepła woda i dołączona szczoteczka.
Cóż, podgrzewana kranówka jako środek na mycie igły to coś w rodzaju najtańszej dobrej metody, ale na szczęście alkoholowe środki do pielęgnacji igieł nie są znowu takie drogie, a sensu mają z pewnością więcej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
slide
Posty: 51
Rejestracja: 12 sie 2012, 15:58

Re: Kiedy zmienić igłę?

#20

Post autor: slide »

Wojtek pisze:
slide pisze:Zakupiłem jednak to co miałem w pierwotnych planach. Igły musiały być z przeznaczeniem do odsłuchu i mixu.
To ja nie wiem po co tyle ich, ale OK :) Nie moje płyty.
Co tu rozumieć? Jakie tyle ich? Kupiłem po prostu nową igłę i system. Nie miałem pojęcie ile poprzednik ich używał.
Wojtek pisze:
slide pisze:Niestety nie posiadam wypaśnego sound systemu :(
A to niby potrzebne? :)
To po co ludzie kupują kolumny i wzmacniacze za grube tysiące? No nieważne, mnie taki super-hi-endo-audiofilowy niepotrzebny (a nawet nie mam miejsca :cry: ) Jednak zauważyłem różnicę brzmienia pomiędzy tymi systemami na swoim badziewiu.
Wojtek pisze:
slide pisze:Do zastosowań DJskich każą cofnąć igłę na 50 lub 51mm. Nie wiem czym to dobrze zmierzyć.
Linijką?
To "do zastosowań DJskich" brzmi wręcz śmiesznie w kontekście tego ustawienia :)
Jest tam może jakaś rada dot. zastosowań nie-DJskich? :D
Nie wiem co w tym śmiesznego. Przytaczam jedynie to co napisali w manualu. Jest też opcja wyłącznie odsłuchowa. Jak Ci się chce to zobacz sam: http://www.shure.eu/idc/groups/tech_pub ... bel_ug.pdf
Wojtek pisze:
slide pisze:opis i szablon do kalibracji wkładek. Nie wiem na ile mm teraz jest u mnie ale cofnąłem ją o 2mm i wydaje mi się bardziej prawidłowo (prostopadle) ustawiona, o ile ten szablon jest coś wart.
Fajnie jest coś szukać po sieci kiedy odpowiedź jest na miejscu: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=1032

Na czym opierasz to, że wkładka powinna być bardziej wycofana w headshellu, względem dobrego założenia geometrycznego, by było... "lepiej"?
Potem trafiłem na ten temat, przejrzałem. Znalazłem różne szablony.
Chyba mnie nie zrozumiałeś z tym ustawieniem. Nie chciałem wcale ustawić jej stricte DJsko, tylko tak kompromisowo bo trakcja i tak jest dobra. Tzn ustawić wysięg odpowiedni do gramofonu i ramienia. (Reloop rp-4000m3ds)
Wg danych w instrukcji Whitalabel ma zakres 50-54mm (w praktyce po 1mm większy na stronę) a domyślnie był pośrodku, czyli chyba 52mm. Używałem szablonu głupiego o którym wspomniałem aby sprawdzić czy wkładka jest prostopadle do stycznej rowka. Okazało się, wg tego szablonu że lepiej jest gdy igła jest wsunięta o 3mm, nie idealnie lecz lepiej to wygląda niż w pozycji domyślnej. Z kolei w Techu1200mk2 już nie pasuje do szablonu gdy ją tak zamontowałem po kalibracji na reloopie. Chciałem zrobić to w miarę poprawnie, bo wcześniej nie miałem do czynienia z ustawianiem wkładki.
Wojtek pisze:
slide pisze:Ciekawostka z tej instrukcji dotycząca czyszczenia igły: Ciepła woda i dołączona szczoteczka.
Cóż, podgrzewana kranówka jako środek na mycie igły to coś w rodzaju najtańszej dobrej metody, ale na szczęście alkoholowe środki do pielęgnacji igieł nie są znowu takie drogie, a sensu mają z pewnością więcej.
Też mi się uśmieszek pojawił jak to przeczytałem. Może niedługo wymyślą takie wkładki, które pierze się w pralce razem z majtami i skarpetami.
A forumową mixtura do płyt można by szurnąć czasem?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kiedy zmienić igłę?

#21

Post autor: Wojtek »

slide pisze:To po co ludzie kupują kolumny i wzmacniacze za grube tysiące?
Nie o to chodzi :)
slide pisze:Jednak zauważyłem różnicę brzmienia pomiędzy tymi systemami na swoim badziewiu.
O to właśnie chodzi :) To co masz wystarczy by odczuć różnicę.
Teraz rozumiesz?
slide pisze:Nie wiem co w tym śmiesznego. Przytaczam jedynie to co napisali w manualu. Jest też opcja wyłącznie odsłuchowa. Jak Ci się chce to zobacz sam:
Faktycznie, osobne zalecenia ustawień wkładki dla odsłuchu i dla DJ.
Dla odsłuchu prawidłowe i najmniej szkodliwe dla płyt, dla DJ jakieś dziwne, ze względu na ten wycofany overhang.
slide pisze:Chyba mnie nie zrozumiałeś z tym ustawieniem.
Zrozumiałem.
slide pisze:Nie chciałem wcale ustawić jej stricte DJsko, tylko tak kompromisowo bo trakcja i tak jest dobra.
Właśnie o to pytam, dlaczego "kompromisowo"?
slide pisze:Tzn ustawić wysięg odpowiedni do gramofonu i ramienia. (Reloop rp-4000m3ds)
Czyli tak jak typowo dla odsłuchu, a nie "kompromis".
slide pisze:Okazało się, wg tego szablonu że lepiej jest gdy igła jest wsunięta o 3mm, nie idealnie lecz lepiej to wygląda niż w pozycji domyślnej.
Dlaczego nie idealnie?
slide pisze:Z kolei w Techu1200mk2 już nie pasuje do szablonu gdy ją tak zamontowałem po kalibracji na reloopie.
Nic dziwnego. Inna geometria gramofonu.
slide pisze:A forumową mixtura do płyt można by szurnąć czasem?
Jak już ktoś chce oszczędzać to może być. Lepiej niż kranówa :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
slide
Posty: 51
Rejestracja: 12 sie 2012, 15:58

Re: Kiedy zmienić igłę?

#22

Post autor: slide »

Wojtek pisze:
slide pisze: Nie chciałem wcale ustawić jej stricte DJsko, tylko tak kompromisowo bo trakcja i tak jest dobra.
Właśnie o to pytam, dlaczego "kompromisowo"?
Kompromisowo tzn że nie zastosowałem dokładnie żadnego z polecanych ustawień tylko tak pomiędzy. Wysięg chciałem właśnie ustawić odpowiedni dla gramofonu, aby igła była jak najbardziej prostopadle jak się da. Nie ma potrzeby aby ryła płyty pod kątem dla jeszcze lepszej trakcji. Nacisk spokojnie wystarczy 2g a nie 3g. Antiskating również jak do odsłuchu. Jedynie wysokości ramienia nie można zmienić w reloopie, więc wysokość jest mniej więcej jak w zalecaniach dla DJ. Dlatego napisałem "kompromisowo".
Wojtek pisze:
slide pisze:Okazało się, wg tego szablonu że lepiej jest gdy igła jest wsunięta o 3mm, nie idealnie lecz lepiej to wygląda niż w pozycji domyślnej.
Dlaczego nie idealnie?
Bo gdy w jednym punkcie jest już dobrze to w drugim znowu się psuje. Może to kwestia wysięgu rzędu dziesiątych milimetra, nie wiem. Ale nie popadam w paranoję, to szlif sferyczny 1mm w te czy tamtą nie zrobi znacznej różnicy brzmienia. Grunt że jest lepiej niż było.


Denerwuje mnie jeszcze taka rzecz - obojętnie na której wkładce i płycie na Reloopie sygnał na jednym kanale jest głośniejszy, o ok. jakieś 2dB. Nie jest to słyszalne, ale widać na rejestratorze. Nie wiem w czym problem, najpewniej w biedocie tego gramofonu.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2013, 17:47

Re: Gramofon Yamaha YP-211 ?

#23

Post autor: gregvip »

Winters pisze:W wypadku wkładki Technics 207C problem jest taki, że to niezły przetwornik, a montowanie igły z allegro to moim zdaniem jak silnik z Warszawy do Mercedesa.
To jakie igły do tej wkładki polecasz i ewentualnie gdzie je kupować?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kiedy zmienić igłę?

#24

Post autor: Wojtek »

gregvip pisze:To jakie igły do tej wkładki polecasz i ewentualnie gdzie je kupować?
Zupełnie nie na temat :) Jak chcesz dobrą igłę do Technicsa to kup sobie JICO albo poluj za oryginałami ;)
Poszperaj na forum, temat tej serii wkładek już był wiele razy poruszany.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Kiedy zmienić igłę?

#25

Post autor: eenneell »

ODPOWIEDZ