headshell i oznaczenie przewodów

Źródła dźwięku
klayer
Posty: 4
Rejestracja: 19 cze 2017, 21:21

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#16

Post autor: klayer »

Witam,
Niedawno kupiłem nowa wkladke i przy okazji montowania natknąłem się na mały problem z podłączeniem przewodów do wkładki. Kolory przeczą kolejności jaka byłą w poprzedniej wkładce, stąd moje pytanie - czy kierować się kolorami (odpowiedni kolor wpinac do odpowiedajacemu mu kolorowi na pinie wkładki, czy raczej zachować takie ustawienie jak przy poprzedniej wkładce?
Na poniższych zdjęciach widać jak podłączyłem to narazie, (kolor do koloru) dodaje również zdjęcie instrukcji z wkładki z oznaczeniami przewodów oraz zdjęcie poprzedniej wkładki.(stanton 500v3 to poprzednia, reloop nowa)
Na koniec jeszcze jedno pytanie, czy przy złym podłączeniu przewodów moge coś uszkodzic? (zwarcie czy cos?) oraz czy jeśli przy danym podłączeniu wkładka gra, to znaczy to że wszystko jest w 100% dobrze, ( poza mozliwoscia odwróconych kanałów) czy np bedzie grac nawet przy zlym podłączeniu, ale gorzej (ciszej/brudniej) niż przy prawidłowym? Wybaczcie szczegółowe i pewnie dla wielu laickie pytania, ale nie daje mi to spokoju;) z góry dziękuje za odpowiedzi,
pozdrawiam. ;)
Załączniki
IMG_3698.JPG
IMG_3683.JPG
IMG_3697.JPG
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#17

Post autor: Myszor »

Podłącz jak narysowali w instrukcji bez zmieniania układu kabelków od strony headshella.
Będzie git. Uszkodzic raczej się nie da.
Nie wszędzie sygnał jest na górze a masa na dole. Firmy mają rożne konstrukcje :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#18

Post autor: Wojtek »

klayer pisze: Kolory przeczą kolejności jaka byłą w poprzedniej wkładce
To nie powinno dziwić. Gdyby układ geometryczny pinów był zawsze taki sam to powstałby jeden standardowy konektor, a nie luźne kabelki ;)

Trzymasz się połączenia "kolor do koloru" i będzie OK. A jak nie ma kolorów z jednej czy drugiej strony to zwyczajowo powinno być oznaczenie L/R/LG/RG, jak na zdjęciu z manuala.

Jeśli zamienisz stronami L z R to siłą rzeczy strony będą odwrócone. Jak pomylisz plus z minusem to będzie kupa.
Ale wkładki nie uszkodzisz poprzez złe połączenie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
klayer
Posty: 4
Rejestracja: 19 cze 2017, 21:21

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#19

Post autor: klayer »

wielkie dzieki za rozwianie watpliwosci. Suma sumarum, podlaczenie ktore widac na zdjeciu na samym dole jest poprawne, tak?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#20

Post autor: Myszor »

Od strony wkładki tak.
Od headshella nie widać ale jak nic nie zmieniałeś i jest tak to jest git :)
Załączniki
IMG_1841.JPG
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3760
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#21

Post autor: Obywatel »

Niestety różne wkładki mają różny układ pinów. Czasami mamy pomoc w postaci kolorów, ale nie zawsze - niektóre wkładki mają oznaczenia literowe pinów zamiast kolorów i wtedy trzeba pogłówkować.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#22

Post autor: syko »

Z tego co doczytałem to różne wkładki mogą mieć inne podłączenia. Porównując Technics 270C z Grado Gold na dualowskim koszyczku układ pinów na wkładce jest odwrócony. 4Rozumiem że tak ma być. Na Technicsie brak oznaczeń, za to na Grado mamy literki R L H G.
Chciałbym się zapytać czy połączenie przewodów jest ok?
Załączniki
IMG_20190807_091613.jpg
IMG_20190807_085928.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41511
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: headshell i oznaczenie przewodów

#23

Post autor: Wojtek »

Jest OK.
Mało która wkładka nie ma z tyłu oznaczeń dla pinów, ale jeśli nie ma to zazwyczaj w instrukcji jest o tym info.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ