Czyszczenie i konserwacja igły

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#16

Post autor: restimek »

Z racji tego że zmieniłem miejsce zamieszkania muszę na nowo zaopatrzyć się w winylowe akcesoria. Dlatego też proszę was o pomoc przy wyborze płynu ze szczoteczką do czyszczenia igły. Co sądzicie np o tym: http://www.ebay.com/itm/LP-Anti-Static- ... 5addfd185d
A jeśli nie ten to jaki? Najlepiej by był z USA.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Czyszczenie i konserwacja igły

#17

Post autor: Winters »

Przejdź się do pierwszego lepszego marketu i poszukaj tego:

Obrazek

Po prostu zanurzasz w tej gąbce igłę przez opuszczenie ramienia na ten bloczek, potem podnosisz i masz idealnie czystą igłę.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Czyszczenie i konserwacja igły

#18

Post autor: restimek »

tak na sucho?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Czyszczenie i konserwacja igły

#19

Post autor: Winters »

Tak. Sam tego używam i polecam chociażby spróbować, tym bardziej, że to jest tanie.

Jeżeli chcesz coś bardziej "konserwatywnego" to po wszystkie akcesoria w USA polecam ten sklep:
http://www.needledoctor.com/
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Czyszczenie i konserwacja igły

#20

Post autor: restimek »

Ok zaopatrzyłem się w to. Teraz tylko czekam aż USPS przywiezie mi mój gramofon :D
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4595
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Czyszczenie i konserwacja igły

#21

Post autor: zelazny »

Dołączę się do dyskusji. Jeżeli chodzi o mnie to używam Lyra SPT (Stylus Performance Treatment). Polecam bo zestawik jest bardzo dobry no i do tego mamy Made in Japan. http://www.ebay.co.uk/itm/LYRA-SPT-STYL ... 43b36df87a

Najpierw ładnie oczyszczam igłę z brudu szczoteczką dołączoną do wkładki Denon'a, następnie moczę koniec szczoteczki Lyra (bardzo miękki), płynem Lyra i delikatnie czyszczę igłę. Po takim zabiegu igła jest idealnie czysta.
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#22

Post autor: pejot »

Wczoraj przemyłem igłę na mokro szczoteczką z płynem Analogis (ta najtańsa mała tubka), wymyłem płyty w myjce (mikstura Knosti - chciałem mieć porównanie, i potwierdzam, że nie jest rewelacyjna) i ku mojemu zdziwieniu na igle po przesłuchaniu płyty było sporo syfu - więcej, niż zazwyczaj bywało w przypadku płyt niewymytych.

Teraz się zastanawiam, czy to skutek mycia igły na mokro (między zabiegiem a słuchaniem minęła może minuta, nie wiem, czy wystarczy to żeby wyschła - może przez to, że była wilgotna bardziej się do niej wszystko lepiło), czy też pozostałości po płynie Knosti (czytałem że zostawia osad)

Jak często myjecie igłę? Chyba nie będę jej czyścić po każdej płycie bo to prosta droga do nerwicy natręctw, ale jak po czystych płytach ciągnie się za igłą szalik z kurzu to chyba będę musiał.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#23

Post autor: JacK »

Ten syfek na igle pozostał od płynu Knosti. Igłe szoruje dwa czasami więcej razy w miesiącu w zależności czy slucham moich umytych płyt czy pożyczek zwykle nie mytych. Stosuje analogis czasami ipe.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#24

Post autor: pejot »

Zapytam na wszelki wypadek - częste mycie nie skróci jej żywotności? Nie da się mam nadzieję "przeczyścić" igły? (jasne, że robię to delikatnie i nie mówię o mechanicznym jej uszkodzeniu)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#25

Post autor: JacK »

Spoko nawet częste kąpiele igiełce nie zaszkodzą.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#26

Post autor: pejot »

Długo powinno się czekać aż wyschnie? Bo szczerze mówiąc nie zamierzam :)

Po miksturze forumowej nie będzie osadów?... więc co to za osad? Płyn knosti wiąże się z brudem i zostaje w rowku?...
Awatar użytkownika
Micke
Posty: 209
Rejestracja: 04 paź 2011, 21:40

Czyszczenie i konserwacja igły

#27

Post autor: Micke »

Podłączę się z pytaniem. Opłaca się czyścić igłę na mokro? Bo ja w sumie jedynie przed rozpoczęciem odsłuchu "szczotkuję igłę" szczoteczką którą dostałem gratis do wkładki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#28

Post autor: Wojtek »

Czego sam używam do czyszczenia igły przytoczyłem już kiedyś tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=29#p490

Przypuszczam, że płyn do mycia igły Analogis to to samo co ten płyn Reloop.

Igłę tak "na co dzień" szczotkujemy na sucho, jak się paprochy nagromadza itd.
Na mokro tylko od czasu do czasu.

Jak ktoś chce mieć super czystą igłę to niech przemywa ją pędzelkiem czy czym innym na noc, po skończeniu dziennych odsłuchów.
Do rana z pewnością wyschnie.

Co do czasu wysychania alkoholu/płynu z igły to różnie, ale nie ma co tutaj być oszczędnym/niecierpliwym.

Można wyrządzić szkodę płytom w sytuacji kiedy spróbujemy je odtworzyć mokrą igłą.

A płyn Knosti już taką me renomę, że zostawia syf w rowku, który później nieszczęsna igła zbiera.
Szkoda że nie przeczytałeś o tym wcześniej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Czyszczenie i konserwacja igły

#29

Post autor: eenneell »

Micke pisze:Opłaca się czyścić igłę na mokro?
OPLACA :!:
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#30

Post autor: pejot »

Wojtku, czytałem jak najbardziej o tym osadzie - chciałem po prostu się przekonać naocznie jaka jest różnica między miksturami. Teraz wiem.

Co do odtwarzania mokrą igłą, to chyba ciężko by było - te czyściwo szybko odparowuje, dodatkowo przedmuchuję delikatnie igłę i myślę, że jak już opada na płytę jest zupełnie sucha.
ODPOWIEDZ