Czyszczenie i konserwacja igły

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Ramzes
Posty: 14
Rejestracja: 13 kwie 2012, 12:23

Czyszczenie i konserwacja igły

#1

Post autor: Ramzes »

Jeżeli taki temat jest proszę o wskazanie w którym wątku jest ten temat poruszony, a ten proszę skasować.
Jak najlepiej czyścić igłę? Mam szczoteczkę do czyszczenia igły i wkładki na sucho, ale mimo wymytych płyt i tak masa kurzu osiada na igle, zakupiłem takie coś
http://www.winyle.pl/index.php?p=towar& ... 0ig%C5%82y czy jest to dobry preparat i jak go prawidłowo użyć razem z załaczoną szczoteczką?
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#2

Post autor: ahaja »

Lepiej to: http://www.winyle.pl/index.php?p=towar& ... 0ig%C5%82y

Przed opuszczeniem igły na płytę należy ją odkurzyć szczotką: http://www.winyle.pl/index.php?p=towar& ... 0p%C5%82yt Taka w zupełności wystarczy. Ważne jest to by kierować ją od zewnątrz do środka płyty, na kręcącym się już talerzu.

Skoro coś się przykleja do igły to oznacza, ze jest źle umyta.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41557
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#3

Post autor: Wojtek »

Nie ma takiego tematu Ramzes, a pomysł na dyskusję jest na tyle dobry, że go przykleję :)
Ramzes pisze:czy jest to dobry preparat
Ujdzie w tłoku. Też mam taki podobny, od Reloopa.
Ramzes pisze:ale mimo wymytych płyt i tak masa kurzu osiada na igle
To masz jakiś lichy sposób mycia.
A, już sobie przypominam, płyn + szmatka, prawda?
Ramzes pisze:i jak go prawidłowo użyć razem z załaczoną szczoteczką?
Nie ma rysunku na opakowaniu?

Namocz pędzel w płynie, unieś pędzel pod igłę i delikatnie czyść igłę przesuwając pędzel ruchem od tyłu igły do przodu, tak by namoczone włoski ją dotykały.
Nie potrafię tego lepiej wyjaśnić :)
ahaja pisze:Przed opuszczeniem igły na płytę należy ją odkurzyć szczotką: http://www.winyle.pl/index.php?p=towar& ... 0p%C5%82yt Taka w zupełności wystarczy. Ważne jest to by kierować ją od zewnątrz do środka płyty, na kręcącym się już talerzu.
O szczotkach do płyt to raczej tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=1298
Nie wspominając już o ogólnym wątku ds. czyszczenia płyt: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=29
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Ramzes
Posty: 14
Rejestracja: 13 kwie 2012, 12:23

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#4

Post autor: Ramzes »

Jakoś ten sposób mycia sprawdza się płyn + ściereczka, ale zawsze i tak gdzieś ten kurz się pojawia. Ile czasu potrzeba na wyschnięcie igły pomyciu w takim preparacie, godzina czy więcej? Nie chciałbym uszkodzić igły czy płyty.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#5

Post autor: ahaja »

Jasne, bo jak jedziesz ścierą po płycie to mikro włoski wchodzą w rowki a potem igła je wyciąga.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Czyszczenie i konserwacja igły

#6

Post autor: eenneell »

Czyzta płyta +
Wojtek pisze:Namocz pędzel w płynie, unieś pędzel pod igłę i delikatnie czyść igłę przesuwając pędzel ruchem od tyłu igły do przodu, tak by namoczone włoski ją dotykały.
i ma być ok!
Gdzieś kiedyś wcześniej Mr Wojtek pisał, że dobrze jest czyścić igłę (na mokro) nie przed słuchaniem, lecz po- by na następne słuchanie była czysta i sucha :)
I to jest b. dobra rada :!:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41557
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#7

Post autor: Wojtek »

Ramzes pisze:Jakoś ten sposób mycia sprawdza się płyn + ściereczka, ale zawsze i tak gdzieś ten kurz się pojawia.
Jak dla mnie to druga część zdania zaprzecza tej pierwszej.

Większość "myjących" nie ma tego typu problemu, więc chyba jednak nie jest to zbyt dobry sposób.
Podejrzewam że po prostu przecieranie ścierką z płynem nie zbiera skutecznie wszystkiego z głębi rowka albo sam płyn należy do tych "syfiastych".
Twoja wola.
Ramzes pisze:Ile czasu potrzeba na wyschnięcie igły pomyciu w takim preparacie, godzina czy więcej?
eenneell już napisał jaki ja stosuję zwyczaj, ale daj jej tak ze 2 godzinki przed ponownym odsłuchem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Ramzes
Posty: 14
Rejestracja: 13 kwie 2012, 12:23

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#8

Post autor: Ramzes »

używam tego płynu http://www.winyle.pl/index.php?p=towar& ... a8d883f3e6

napisałem, że kurz i tak się gdzieś pojawi na płycie dlatego, że niestety jest wszędobylski, a ja jednak wole słuchać płyt przy otwartej klapie.
Umyłem igłę wieczorem na noc także czasu na wyschnięcie było sporo i gra elegancko :)
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#9

Post autor: Krzyś »

Ramzes pisze:napisałem, że kurz i tak się gdzieś pojawi na płycie dlatego, że niestety jest wszędobylski,
u mnie poziom zapylenia w pokoju jest jak w jakiej kopalni kredy, a jakoś po umyciu płyt kurz się na nich za bardzo nie zbiera (no, ale ja słucham przy zamkniętej klapie -- pardon, przy zamkniętej szufladzie (przy otwartej szufladzie się nie da słuchać w moim gramiaku), a po wysłuchaniu płyty od razu umieszczam ją w kopercie (na nowoumytą płytę biorę nową, czystą kopertę)
Ramzes pisze:a ja jednak wole słuchać płyt przy otwartej klapie.
jak dla mnie to kompletnie bez sensu. po pierwsze -- płyty się kurzą, po drugie -- bardziej słychać needle talk... no ale jak kto woli...

tak poza tym to mocno dziwią mnie Twoje dziwiaczne zabiegi... (żeby nie powiedzieć dosadniej) masz kasę na gramofon/ściereczkę/płyn/płyn do igły/winyle/wzmacniacz/co tam jeszcze a nie masz tych drobnych 150 zł na myjkę... (150 zł = czyli 3 płyty winylowe po obecnych cenach) no, ale może lubisz się bawić godzinami w takie pierdoły, które mi zajmują 3 minuty (umycie płyty), a potem w zastanawianie się, czemu się nie udało/płyty są brudne albo porysowane/igła jest brudna/jaki płyn do igły kupić
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#10

Post autor: Sindsoron »

Krzyś pisze:jak dla mnie to kompletnie bez sensu. po pierwsze -- płyty się kurzą, po drugie -- bardziej słychać needle talk... no ale jak kto woli...
Teoretycznie drgania igły przy zamkniętej klapie mogę degradować dźwięk, poprzez wprowadzanie całego gramofonu w mikrodrgania :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Czyszczenie i konserwacja igły

#11

Post autor: eenneell »

Sindsoron pisze:Teoretycznie drgania igły przy zamkniętej klapie mogę degradować dźwięk, poprzez wprowadzanie całego gramofonu w mikrodrgania :3
Teoretycznie przy zamkniętej klapie "fala dzwiękowa jest odcięta" i nie zrobi się sprzężenie zwrotne; głośniki=>igła/wkładka :(
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#12

Post autor: Sindsoron »

eenneell pisze:Teoretycznie przy zamkniętej klapie "fala dzwiękowa jest odcięta" i nie zrobi się sprzężenie zwrotne; głośniki=>igła/wkładka :(
To ogólnie jest takie "pitolenie" które nie ma większego sensu :3 niech sobie każdy słucha jak chce :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Czyszczenie i konserwacja igły

#13

Post autor: eenneell »

Sindsoron pisze:Teoretycznie drgania igły przy zamkniętej klapie mogę degradować dźwięk, poprzez wprowadzanie całego gramofonu w mikrodrgania :3
Sindsoron pisze:To ogólnie jest takie "pitolenie" które nie ma większego sensu :3 niech sobie każdy słucha jak chce :3
Teoretycznie Masz rację :D :D :D
Ramzes
Posty: 14
Rejestracja: 13 kwie 2012, 12:23

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#14

Post autor: Ramzes »

Krzyś pisze: tak poza tym to mocno dziwią mnie Twoje dziwiaczne zabiegi... (żeby nie powiedzieć dosadniej) masz kasę na gramofon/ściereczkę/płyn/płyn do igły/winyle/wzmacniacz/co tam jeszcze a nie masz tych drobnych 150 zł na myjkę... (150 zł = czyli 3 płyty winylowe po obecnych cenach) no, ale może lubisz się bawić godzinami w takie pierdoły, które mi zajmują 3 minuty (umycie płyty), a potem w zastanawianie się, czemu się nie udało/płyty są brudne albo porysowane/igła jest brudna/jaki płyn do igły kupić

Krzysztofie po moim myciu płyt, płyty się nie rysują i za bardzo się nie kurzą (sporadycznie tylko pojawia się kurz). Sama kwestia igły. która co jakiś czas (nawet przy umytych płytach) po prostu wymaga konserwacji. Co jaki czas czyścicie igłę w swoich gramofonach (na mokro) ?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Czyszczenie i konserwacja igły

#15

Post autor: kielek »

Ramzes pisze: Krzysztofie po moim myciu płyt, płyty się nie rysują i za bardzo się nie kurzą (sporadycznie tylko pojawia się kurz). Sama kwestia igły. która co jakiś czas (nawet przy umytych płytach) po prostu wymaga konserwacji. Co jaki czas czyścicie igłę w swoich gramofonach (na mokro) ?
Logicznym jest to,że dobrze umyte płyty,które po takim zabiegu zostaną zapakowane w nowe,czyste koszulki/koperty powodują mniejsze zabrudzenie igły,więc zabieg czyszczenia igły będzie rzadszy(sam myje igłę "raz na jakiś czas" na noc,by mogła spokojnie wyschnąć).Posłuchaj kolegów i zakup myjkę,koperty/koszulki oraz skomponuj sobie forumowy płyn a będziesz się cieszył czystym brzmieniem płyt a nie zamartwiał się częstotliwością "szorowania"igły ;)
ODPOWIEDZ