2M Red się kończy i co dalej?

Źródła dźwięku
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#16

Post autor: wojtekf »

Quarter pisze:
15 kwie 2021, 11:26
I tu jest pytanie - czy za 600 zł da się kupić wkładkę z igłą (mówimy o nowych) lepszą niż Blue? Bo Goldring to już 3 x ten budżet.
Ale dlaczego porównujesz koszt igły z kosztem całej wkładki? Goldring 1042 jest niemal dwukrotnie droższy od całej 2M Blue, więc tego typu porównania są z góry skazane na niepowodzenie. Autor posta podał budżet i operujemy w ramach tego budżetu.

Ortofon 2M Red jako OEM do Reloopa Turn5 to jest jedno wielkie nieporozumienie. „Paździerzowa” Rega Queen z wkładką Elys2 brzmiała o niebo lepiej niż Turn5 z 2M Red. Upgrade do 2M Blue to jest kontynuacja tego nieporozumienia. Szczególnie, że autor posta szuka przestrzeni i sceny. Upgrade do 2M Blue mu tego nie da.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#17

Post autor: Quarter »

wojtekf pisze:
15 kwie 2021, 11:45
Quarter pisze:
15 kwie 2021, 11:26
I tu jest pytanie - czy za 600 zł da się kupić wkładkę z igłą (mówimy o nowych) lepszą niż Blue? Bo Goldring to już 3 x ten budżet.
Ale dlaczego porównujesz koszt igły z kosztem całej wkładki? Goldring 1042 jest niemal dwukrotnie droższy od całej 2M Blue, więc tego typu porównania są z góry skazane na niepowodzenie. Autor posta podał budżet i operujemy w ramach tego budżetu.

Ortofon 2M Red jako OEM do Reloopa Turn5 to jest jedno wielkie nieporozumienie. „Paździerzowa” Rega Queen z wkładką Elys2 brzmiała o niebo lepiej niż Turn5 z 2M Red. Upgrade do 2M Blue to jest kontynuacja tego nieporozumienia. Szczególnie, że autor posta szuka przestrzeni i sceny. Upgrade do 2M Blue mu tego nie da.
Porównuję, bo jak masz OEM 2M Red to potrzebna Ci tylko igła 2M Blue (wkładka jest identyczna). Biznesowo to bardzo mądry patent Ortofona - sam stałem przed takim dylematem i zdecydowałem się na Blue, czego z perspektywy czasu nie żałuję - poprawa była znacząca vs 2M Red. To kwestia czy wydać 600 czy 1800 - to, że ktoś ma budżet 1800 to nie oznacza, że powinien go w całości wydać. Może lepsze rozwiązanie w ostatecznym rozrachunku to np. przesiadka za 600 na Blue i dołożenie 1200 zł do innego elementu toru? To tylko moje dywagacje, nie wciskam nikomu Ortofona, nie pracuję dla tej firmy :D Po prostu pamiętam, że Blue otworzyło przede mną nowe drzwi po zmianie z Reda. Ale ostrzyłem zęby na Goldringa - jesli Kolega chce zaatakować taki temat (albo Nagaokę) i wydać te 2k to pewnie jest to lepszy wybór niż przesiadka na Blue.

PS. U mnie Blue grało w 1200GR. Była przestrzeń i scena, nie demonizujmy :)
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#18

Post autor: zbyszek1982 »

wojtekf pisze:
15 kwie 2021, 11:45
Ortofon 2M Red jako OEM do Reloopa Turn5 to jest jedno wielkie nieporozumienie.
2M Red to jest niezła wkładka, ale nie na tej szynie kolejowej jaką jest ramię w Reloopie. Producent podaje, że jego masa efektywna to 20 gr. Patrząc na to jakie wkłądki sa obecnie dostępne na rynku, to to ramię jest jakimś nieporozumieniem, bo nie jest kompatybilne z większością wkładek. W zasadzie do tak ciężkiego ramienia to tylko bardzo twarde wkładki. Pewnie dlatego Goldring zagrał lepiej. MC bym na tym wynalazku nie wieszał, podobnie jak wspomnianej wcześniej Nagaoki i AT-VM95.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#19

Post autor: wojtekf »

Quarter pisze:
15 kwie 2021, 11:55
PS. U mnie Blue grało w 1200GR. Była przestrzeń i scena, nie demonizujmy :)
Ja nie demonizuję, ja po prostu słuchałem wielu wkładek. Mało która robi taką scenę jak Goldring 1042.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#20

Post autor: wojtekf »

zbyszek1982 pisze:
15 kwie 2021, 11:57
wojtekf pisze:
15 kwie 2021, 11:45
Ortofon 2M Red jako OEM do Reloopa Turn5 to jest jedno wielkie nieporozumienie.
2M Red to jest niezła wkładka, ale nie na tej szynie kolejowej jaką jest ramię w Reloopie. Producent podaje, że jego masa efektywna to 20 gr. Patrząc na to jakie wkłądki sa obecnie dostępne na rynku, to to ramię jest jakimś nieporozumieniem, bo nie jest kompatybilne z większością wkładek. W zasadzie do tak ciężkiego ramienia to tylko bardzo twarde wkładki. Pewnie dlatego Goldring zagrał lepiej. MC bym na tym wynalazku nie wieszał, podobnie jak wspomnianej wcześniej Nagaoki i AT-VM95.
Producent podaje „20 g (incl. headshell)”. Do szyny kolejowej jeszcze trochę brakuje :mrgreen:
Z doświadczenia, bo Turn5 grał u mnie dwa lata — nie jest nieporozumieniem, po prostu trzeba dobierać wkładki z podatnością 15 lub mniej. 2M Red ma 20 i nie wiem kto wpadł na pomysł dawania tej wkładki jako OEM...
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#21

Post autor: wojtekf »

zbyszek1982 pisze:
15 kwie 2021, 11:57
2M Red to jest niezła wkładka
Z jednym się zgodzę. 2M Red to jest wkładka. Reszta to subiektywna ocena. Ja serii 2M nie lubię i tyle.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#22

Post autor: zbyszek1982 »

wojtekf pisze:
15 kwie 2021, 12:16
Ja serii 2M nie lubię i tyle.
Skoro oceniasz ją na podstawie dźwięku jaki uzyskałeś na zbyt ciężkim ramieniu, to nic dziwnego. Tak samo jak porównywanie podstawowej wkładki w serii z eliptyczną wklejaną igłą, do wkładki sześciokrotnie droższej z nagim diamentem i szlifem Fritz Gyger. Porównaj sobie Goldringa do 2M Black, to będzie można dyskutować, która seria wkładek jest lepsza.

Wracając do pytania kolegi z początku wątku. Ja bym osobiście kupił Denona DL103R, i do tego SUT. To będzie i bas i pierdolnięcie. Rozejrzał bym się też za innym preampem, bo ten LAR to tylko ma duży gain i w zasadzie na tym kończą się jego zalety. Ludziom się wydaje, że jest super, bo gra głośniej niż inne pre.
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#23

Post autor: wojtekf »

zbyszek1982 pisze:
15 kwie 2021, 12:24
Tak samo jak porównywanie podstawowej wkładki w serii z eliptyczną wklejaną igłą, do wkładki sześciokrotnie droższej z nagim diamentem i szlifem Fritz Gyger. Porównaj sobie Goldringa do 2M Black, to będzie można dyskutować, która seria wkładek jest lepsza.
No nie rozpędzajmy się. To nie ja zacząłem porównywanie. Ja jedynie zasugerowałem rzeczoną sześciokrotnie droższą wkładkę z Gygerem jako jedną z kilku możliwych ścieżek upgrade'u w ramach podanego budżetu. 2M Black się nie łapał w budżecie ;)
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#24

Post autor: wojtekf »

zbyszek1982 pisze:
15 kwie 2021, 12:24
Skoro oceniasz ją na podstawie dźwięku jaki uzyskałeś na zbyt ciężkim ramieniu, to nic dziwnego.
Oraz oceniam na podstawie dźwięku 2M Red/Blue na różnych systemach, nie tylko u mnie. Po prostu nie moja bajka.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#25

Post autor: Wojtek »

Quarter pisze:
15 kwie 2021, 11:26
I tu jest pytanie - czy za 600 zł da się kupić wkładkę z igłą (mówimy o nowych) lepszą niż Blue?
AT-VM95EN :morda: Przy czym porównanie niefair jednak bo z jednej strony sama igła, a z drugiej komplet.
Quarter pisze:
15 kwie 2021, 11:55
Biznesowo to bardzo mądry patent Ortofona
Tego nikt nie dysputuje. Dlatego Ortofon i AT królują jako wkładki zapakowane na nowych gramofonach.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#26

Post autor: Quarter »

Wojtek pisze:
15 kwie 2021, 12:58
Quarter pisze:
15 kwie 2021, 11:26
I tu jest pytanie - czy za 600 zł da się kupić wkładkę z igłą (mówimy o nowych) lepszą niż Blue?
AT-VM95EN :morda: Przy czym porównanie niefair jednak bo z jednej strony sama igła, a z drugiej komplet.
Na tym właśnie polega mistrzostwo biznesowe Ortofona :) Bo porównanie jest nie fair, ale rzeczywistość jest taka, że masz już w ręku wkładkę 2M Red i z jednej strony stoisz przed zakupem całego kompletu, a z drugiej tylko igły :)
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Awatar użytkownika
rysiek310
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwie 2021, 09:40
Gramofon: REloop Turn 5

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#27

Post autor: rysiek310 »

No to się ciekawie robi :lol:
Wybaczcie, że mało się odzywam, chociaż, ja ten wątek założyłem i powinienem być najbardziej zainteresowany, jednak pozwolę sobie pomilczeć, co nie oznacza, że nie czytam.
Czytam i to z wypiekami na policzkach, bo rozmowa jest dla mnie niezmiernie pouczająca i wartościowa.

Administrator Wojtek napisał:
Wojtek pisze:
14 kwie 2021, 22:30
Dla mnie takie strzelanie na oślep kompletnie nie ma sensu, bo to tak jakby pierwszy post brzmiał "hej, jakie dobre wkładki znacie"?
Myślę, że poniekąd tak dokładnie jest. Przyszedłem tutaj, aby się czegoś dowiedzieć, wysłuchać opinii (oczywiście że subiektywnych), gdyż wychodzę z założenia, że tu się dowiem więcej i jakościowo lepiej, niż bym poszedł pytać sprzedawcę.
Szanowny Wojtku, jak zeszlifuję z pięć wkładek, to będę miał jakieś rozeznanie, co jest co i z czym się to je. Póki co jestem zielony jak ogórek, a nie chcę trzymać się jednej wkładki, lub jednego producenta, w obawie że wywalę kupę kasy na kompletnie nietrafioną wkładkę.

W każdym razie, z tego co piszecie, to zaczynam brać kurs na dwie (lub trzy) wkładki:
Sumiko Moonstone
Goldring 1042
o Denon DL103, lub Dl103R czytałem wcześniej i też mi ona po głowie chodzi (chodziła)

Jeszcze raz wszystkim Wam dziękuję i dalej zamieniam się w słuch.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#28

Post autor: Regsoft »

rysiek310 pisze:
15 kwie 2021, 15:03
Denon DL103, lub Dl103R czytałem wcześniej i też mi ona po głowie chodzi (chodziła)
Mając LARwę i cięższe ramię to jest jakiś pomysł, ale w stosunku do większości muzyki jaką słuchasz przemyśl Denon DL-301 II ...
A jeśli Denon to np. od 2juki ... https://www.ebay.pl/itm/Denon-DL-301II- ... 4398854460 ...
Oczywiście na wszelki wypadek licz się z możliwością podatku bo bywa, że clą Chiny ...
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#29

Post autor: zbyszek1982 »

Regsoft pisze:
15 kwie 2021, 15:19
przemyśl Denon DL-301 II .
Tak, na 20 gramowe ramię to świetne rozwiązanie. Podatność 13 w japońskiej skali to będzie prawie 40 w europejskiej.
DL301 II to jest wkładka na ultralekkie ramiona.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 2M Red się kończy i co dalej?

#30

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:
15 kwie 2021, 15:51
Podatność 13 w japońskiej skali to będzie prawie 40 w europejskiej.
W sensie że 3x? Poleciałeś trochę za daleko. Gdyby tak było to rekomendowany nacisk byłby bardziej w okolicach równego 1g.
Nie jest tak źle, choć z pewnością DL-301 jest wkładką podatną.

Do tego Reloopa zdecydowanie pasują bardziej sztywne wkładki. Biorąc pod uwagę DJ-skie korzenie marki - Shure M44-7 czy Ortofon Concorde :morda:

Goldring 1042, Sumiko czy DL-103 są lepiej dopasowane.
rysiek310 pisze:
15 kwie 2021, 15:03
No to się ciekawie robi
Nadal czekam na odpowiedź:
Wojtek pisze:
rysiek310 pisze:
14 kwie 2021, 19:25
Ewidentnie czegoś brakuje i wiem, że da się to osiągnąć, bo stream to potrafi.
Bardzo ciekawa teoria, biorąc pod uwagę że porównujemy winyl kontra cyfrowy streaming.
Na czym oparta?
Jeśli się nie doczekam to też daj znać, ale dla mnie takie myślenie jest kosmicznie naiwne.

Nie znoszę wątków na zasadzie "koncert życzeń", bo przy bogatym doświadczeniu frustrujące jest że nie bardzo mogę coś konkretnego doradzić, stąd wolę wyjaśniać co komu chodzi po głowie by lepiej zrozumieć faktyczne potrzeby/oczekiwania.

Wyższe serie Audio Technica też można rozważyć (trzycyfrowe VM, nie VM95).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ