IDG przy ortofony 2m blue

Źródła dźwięku
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#31

Post autor: Bacek »

żnał
Bemko pisze:
16 gru 2019, 08:43
Opisana metoda dotyczy prostego szablonu z dwoma punktami - bez znaczenia czy to Baerwald, Stevenson czy jeszcze jakiś inny. Jest to w zupełności wystarczające do ustawienia wkładki zgodnie z założoną geometrią.
Może i wystarczające ale proces jest żmudny i opera się na tym że komuś się wydaje że dobrze ustawił. Ty wprawiony dasz sobie a duża część ludzi nie i to nie mówię tylko o śnieżynkach.

Łuk jest nie tyle do konkretnego ramienia ale do ramienia na którym jest fizyczna możliwość ustawienia danego przesięgu. Łuk ma tą przewagę że w wypadku ustawiania przesięgu tu nie ma pola do interpretacji. Blokujesz obrót talerza i opuszczasz ramię w różnych miejscach łuku, najlepiej jak najbardziej skrajnych. Jak igła spada na łuk wszędzie to masz overhang w punkt. Jak nie to odpowiednio korygujesz wysunięcie wkładki.
Tu nie ma wydaje mi się, lupa i albo tip jest na łuku w każdym miejscu albo nie jest.
Potem w jednym z punktów ustawia się przekrzywienie wkładki. W drugim punkcie już wtedy nic się nie ustawia bo jest identyczny z poprzednim (przy dobrze ustawionym overhangu). I tyle, można wtedy jeszcze raz zweryfikować overhang bo przy przekrzywianiu/prostowaniu wkładki można coś popsuć i jak jest ok to placki na talerz.

Szablon z łukiem jest po prostu łatwiejszy do opanowania i weryfikacji rezultatów.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Bemko
Posty: 23
Rejestracja: 11 lis 2019, 14:47
Gramofon: Lenco L-90X
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#32

Post autor: Bemko »

Bacek pisze:
16 gru 2019, 09:34
Łuk jest nie tyle do konkretnego ramienia ale do ramienia na którym jest fizyczna możliwość ustawienia danego przesięgu.
Przesięg to nie wszystko - ważna jest jeszcze długość efektywna ramienia, która jest niezależna od przesięgu, a zmienia ona promień łuku po którym porusza się wkładka. Jeżeli użyjesz szablonu przeznaczonego dla ramienia o innej długości to właśnie będziesz miał ten problem, że ustawienie igły pokryje się z łukiem co najwyżej w dwóch punktach. Efekt będzie taki, że przesięg będzie inny od optymalnego dla danego szablonu.
Awatar użytkownika
bumbum
Posty: 118
Rejestracja: 14 lis 2011, 13:27
Gramofon: PL30LII+Hana EH

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#33

Post autor: bumbum »

Bemko pisze:
15 gru 2019, 20:26
1. Ustawiasz wkładkę dokładnie równolegle do linii na zewnętrznym punkcie szablonu.
2. Przenosisz wkładkę na wewnętrzny punkt szablonu:
- Jeżeli przód wkładki jest skręcony w kierunku do środka talerza, to trzeba ją przesunąć odrobinę do przodu i wrócić do pkt. 1
- Jeżeli przód wkładki jest skręcony w kierunku do brzegu talerza, to trzeba ją przesunąć odrobinę do tyłu i wrócić do pkt. 1
I tak ustawiłem teraz. Jeszcze trzeba było cofnąc o jakies 0,5mm żeby było idealnie. Teraz jest zupełnie inne brzmienie. jakbym nie tej samej wkładki słuchał. Dzięki panowie.
Załączniki
IMG_20191216_105951.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#34

Post autor: Wojtek »

bumbum pisze:
16 gru 2019, 08:32
jakie było moje zdziwienie kiedy wrzuciłem płytę i newralgiczny fragment a tutaj zero charczenia.
No to fajnie :)
tristan86 pisze:
16 gru 2019, 08:40
Odradzam tez suwmiarkę. Kiedyś ustawiłem wg wskazań suwmiarki a po zarzuceniu na szablon okazało się, że rozbieżności były duże.
Nic dziwnego, bo założenie że powinno być tak samo jest błędne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#35

Post autor: tristan86 »

Wojtek pisze:
16 gru 2019, 12:22
bo założenie że powinno być tak samo jest błędne
Skąd takie stwierdzenie? Jeżeli wiem, że ramę jest w geometrii Stevensona a fabryczny overhang wynosi 15,5 mm (49 licząc od uszczelki headshella) to ustawienie powinno się pokrywać z protractorem.

Dla mnie jednak, niemożliwe jest precyzyjne ustawienie overhangu suwmiarką, gdy grot, którego dotknąć nie możemy jest na innym poziomie niż uszczelka.
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#36

Post autor: Bacek »

Bemko pisze:
16 gru 2019, 11:11
Przesięg to nie wszystko - ważna jest jeszcze długość efektywna ramienia, która jest niezależna od przesięgu,
Jest dokładnie na odwrót. Długość efektywna to przesięg + odległość osi ramienia od osi od środka talerza (która jest stała w większości gramofonów). Producenci ramion podają efektywną długość jako konkretną wartość ale jest to wartość dla wybranej przez producenta geometrii lub przy zastosowaniu wkładki z mocowaniem SME.
Przykładowo Technics (12x0) ma efektywną 230mm dla geometrii Stevensona, dla Baerwalda będzie to 231.9 (overhang odpowiednio 15mm i 16.9mm).
Lofgren A to już 232.4. Oczywiście to czy w ogóle da się ustawić którąś z tych geometrii będzie zależeć od wkładki i możliwości montażowych danego headshella ale zarówno długość efektywna jak i overhang nie są wykute w kamieniu. W kamieniu wykuta jest tylko odległość osi ramienia od osi talerza i to też nie do końca jak ktoś lubi sobie życie utrudniać.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#37

Post autor: Bacek »

bumbum pisze:
16 gru 2019, 11:16
Bemko pisze:
15 gru 2019, 20:26
1. Ustawiasz wkładkę dokładnie równolegle do linii na zewnętrznym punkcie szablonu.
2. Przenosisz wkładkę na wewnętrzny punkt szablonu:
- Jeżeli przód wkładki jest skręcony w kierunku do środka talerza, to trzeba ją przesunąć odrobinę do przodu i wrócić do pkt. 1
- Jeżeli przód wkładki jest skręcony w kierunku do brzegu talerza, to trzeba ją przesunąć odrobinę do tyłu i wrócić do pkt. 1
I tak ustawiłem teraz. Jeszcze trzeba było cofnąc o jakies 0,5mm żeby było idealnie. Teraz jest zupełnie inne brzmienie. jakbym nie tej samej wkładki słuchał. Dzięki panowie.
Zdjęcie które zamieściłeś nie przystaje trochę do opisu procedury Bemko a dodatkowo 55mm czy nawet 54mm minus 0.5mm nie da Stevensonwa (a na takiej kropce masz zdjęcie). W każdym razie dobrze że jest lepiej ale podejrzewam że może być jeszcze lepiej..
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#38

Post autor: Piterski »

MMarek pisze:
15 gru 2019, 17:51
Ustawiłeś overhang na 52mm?
Moim zdaniem coś mieszacie z pojęciami. Czy overhang i polski przesięg, to nie jest ta sama wartość?
Moim zdaniem tak czyli mierzy się ją od środka osi do igły. Nie wiem jakie jest angielskie określenie odległości montażowej dla wkładki, mierzona od początku head shella do igły.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#39

Post autor: Bacek »

Nie nazywa się to overhang ale takie ustawienie (52mm) powoduje ustawienie fabrycznego overhangu czyli 15mm.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#40

Post autor: MMarek »

Bacek pisze:
16 gru 2019, 13:05
Nie nazywa się to overhang ale takie ustawienie (52mm) powoduje ustawienie fabrycznego overhangu czyli 15mm
Dokładnie.

Ale oczywiście masz rację @Piterski nie powinniśmy nazywać tego overhang.
Załączniki
TechnicsOverhang.jpg
TechnicsOverhang.jpg (9.09 KiB) Przejrzano 457 razy
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1135
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#41

Post autor: Piterski »

Właśnie dlatego zwróciłem na to uwagę bo zauważyłem ze nie obeznani z tematem koledzy się plączą i gubią czytając przekazywane im wskazówki.
Może jest jakieś polskie lub angielskie słowo określające tę odległość, z której wynika później faktyczny overhang?

W moim DD40 miałem taki szablon. Niestety jest to mocno zgrubne narzędzie, może dobre do szlifów sferycznych. Ja posiadając protraktor zdecydowanie bardziej wolałem szablon z łukiem, bo trafić w oś ramienia MA505 nie jest łatwo.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#42

Post autor: MMarek »

Piterski pisze:
16 gru 2019, 13:20
Może jest jakieś polskie lub angielskie słowo określające tę odległość,
polskiego nie znam, ale po angielsku, żeby było ciekawie nazywają to: overhang gauge :morda:
Załączniki
Overhang-Gauge.jpg
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#43

Post autor: Bacek »

Bo ustawiamy de facto tym overhang na ramieniu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 978
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#44

Post autor: cobra »

Na ostatnim rysunku "overhang gauge" to wzornik (narzędzie, przymiar) do ustawiania pozycji wkładki, aby uzyskać odpowiednią wartość overhangu.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Bemko
Posty: 23
Rejestracja: 11 lis 2019, 14:47
Gramofon: Lenco L-90X
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: IDG przy ortofony 2m blue

#45

Post autor: Bemko »

Bacek pisze:
16 gru 2019, 12:40
Długość efektywna to przesięg + odległość osi ramienia od osi od środka talerza (która jest stała w większości gramofonów).
Ok, znowu niepotrzebny skrót myślowy, muszę się starać pisać jaśniej - przepraszam.

Chodziło mi właśnie o odległość między osią ramienia a środkiem talerza. Ona może mieć różną wartość między różnymi gramofonami - nie ma tutaj chyba złotego standardu: występują przecież ramiona 9-calowe jak i 12-calowe. Przy założeniu takiego samego przesięgu (np. 15mm) będzie ona wpływać na całkowitą długość efektywną ramienia i tym samym na promień łuku, po którym porusza się igła.

Korzystając więc z szablonu z łukiem niedopasowanym do naszego gramofonu ryzykujemy, że uzyskany przesięg będzie inny od założonego - będzie zależał od tego w którym punkcie (lub punktach) styczności ustawimy igłę.

Kalibrując wkładkę prostym szablonem wyłącznie na dwóch punktach mamy przynajmniej gwarancję, że w obu tych punktach wkładka będzie ustawiona równolegle do ścieżek na płycie. Nawet jeżeli odległość oś ramienia - środek talerza będzie nieco inna, to uzyskana geometria będzie maksymalnie zbliżona do założonej.
ODPOWIEDZ