Pomiary - co naprawde daje rezystancja i pojemność na wejściu

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Pomiary - co naprawde daje rezystancja i pojemność na wejściu

#1

Post autor: wydra »

Zakładam temat żeby uświadomić co daje pojemność i rezystancja na wejściu preampa jak te elementy są ważne dla wkładki i jak one kształtują dźwięk i pasmo przenoszenia, testy i pomiary robione na wkładce AT95EX, wykorzystałem płytę testową ERATO HIFI test na której jest pomiar pasma przenoszenia 300Hz-15khz. Na początek badanie wpływu rezystancji wybrałem 30k 47k i 70k, jak widać im większa rezystancja tym poziom dzwięku na wyższych częstotliwościach jest większy, wkładka ma głośniejsza średnicę i górę.
rezystancje.jpg
jak widać 30k odpada w przedbiegach za bardzo tłumi górne i średnie częstotliwości.
Więc badamy wpływ pojemności w wybranych rezystancjach 70k i 47k
Dla 47k wygląda to tak
47k wszystkie.jpg
A dla 70k wygląda to tak
70k wszystkie.jpg
Jak widać kondensator im większy tym bardziej podbija średnie i wysokie tony Ale tłumi bardzo wysokie
robimy więc selekcje z tych pomiarów i wychodzi nam że najlepiej wypada 47k 220p, 320p i także 70k N/A, 100p.
selekcja.jpg
Po przebadaniu wykresów najlepiej wypada 47k 320pF
wybrany.jpg
i taki nastaw robie jest najbardziej liniowo

Wszystkie pomiary wyszły tak
wszystkie.jpg
Mam nadzieję że trochę przybliżyłem jak ważny jest dla wkładki rezystor wejściowy i kondensator.
Pozwoliłem sobie nagrac jeden kawałek z gramofonu , jak widać jest naprawde liniowo i wg mnie dobrze.
https://drive.google.com/file/d/1NjGJW6 ... sp=sharing
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomiary - co naprawde daje rezystancja i pojemność na wejściu

#2

Post autor: Wojtek »

Dzięki za materiał :) I pomyśleć że jeszcze nie tak dawno musiałem przekonywać że warto mieć takie regulacje w preampie i że to nie błahostka :morda:

Generalnie rzecz biorąc, kiedyś (późne 60's, wczesne 70's) była nieco większa świadomość co do tej kwestii w świecie analogowego audio.
Później już nieco mniej (szczególnie przełom 70's i 80's). Wszyscy producenci po prostu podawali że trzeba grać na książkowych 47k i tyle.

Jeden znany przypadek to errata Shure co do danych technicznych V15 III, gdzie w późniejszym okresie zmienili rekomendowaną pojemność i impedancję, odbiegającą od standardu.

Ortofon ze swoją serią wkładek MM opartych na technologii VMS (M15, M20, F15/FF15/VMS) się nieźle wkopali gdyż generator grał "jak Pan Bóg przykazał" dopiero jeśli w sekcji preampa mieliśmy pojemność na poziomie 400-500pF. Bez tego dolne pasmo brzmi zdecydowanie "cienko" na tych wkładkach. Próbowali to potem naprawiać poprzez oferowanie dodatkowej płytki, mocowanej między tyłek wkładki, a przewodami headshella, zwiększając pojemność sygnałową o 210 pF. Dość unikatowy patent, bo później nikt podobnych ruchów już nie robił.

Możliwość zmiany impedancji i pojemności dla preampa MM daje sporo możliwości.

Z przykładów praktycznych:
- da się "utemperować" jasną naturę współczesnych wkładek AT
- da się przywrócić brzmienie zgodne z oryginalnymi igłami Shure MR przy wykorzystaniu SAS/neoSAS (te igły mają jaśniejszy charakter w Shure'ach)
- da się słuchać starszych wkładek, strojonych pod niestandardową impedancję i pojemność (odbiegającą od 47-50k ohm), zgodnie z założeniami projektantów (przykładowo: Empire 1000/999, Empire 4000, Shure M24H, AT15/20, Goldring G900, Grace F8/Level II, Grace F9/F14, Pickering XUV, Pickering XSV, Stanton 88x, Stanton 98x)

wydra testował te właściwości na BUphono, czyli preampie własnej konstrukcji, który akurat posiada mały zbiorek skrajnych nastawów impedancji i pojemności.

ahaja zaś stwierdził kiedyś że każda dodatkowa pojemność w torze sygnałowym to zło. Tyczy się to większości wkładek, szczególnie tych wyższej klasy, gdzie faktycznie całkowita pojemność nie wyższa niż 100pF jest pożądana. Ale nie wszystkie wkładki były tak strojone.

Generalnie warto wiedzieć że im niższa indukcyjność generatora wkładki tym mniejszy wpływ na jej brzmienie ma zmiana pojemności sygnałowej.
Dla prostego rachunku możemy przyjąć że generatory o niskiej indukcyjności mają mniej niż 500mH per kanał, a takie które są bliskie 100mH są generatorami bardzo niskiej indukcyjności (takie wkładki zwyczajowo mają również odpowiednio niższy poziom napięcia wyjściowego).

Impedancja preampa zaś ma znaczenie niezależnie od wartości DCR czy indukcyjności generatora.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiary - co naprawde daje rezystancja i pojemność na wejściu

#3

Post autor: wydra »

U siebie w preampie zrobiłem tak, ze dipswitch jest jak najbliżej ścieżki sygnałowej a dopiero za dipswitchem jest rezystor czy kondensator do nastawy połączony na stale do zerowego potencjału (masy). Dzieki temu nie mamy powieszonych antenek na liniach sygnałowych z nieużywanych elementów co wpływa korzystnie na sygnał o tak niskiej amplitudzie. Dodam jeszcze ze równie ważny jest prąd wejściowy preampu który ma tez duże znaczenie przy dźwięku wkładki głównie dynamika i lekkość grania. Ale to już aspekt konstrukcyjny samego preampu.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2018, 15:54 przez wydra, łącznie zmieniany 1 raz.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiary - co naprawde daje rezystancja i pojemność na wejściu

#4

Post autor: wydra »

pomiarów ciąg dalszy.
preamp wzbogaciłem o dodatkowy loading 57k, zrobiłem pomiary dla 47k 57k 70k
wszystkie.jpg
Są tu pomiary dla 70k NA, 47k NA 47k 220p 47k 320p 57k NA 100p 220p 320p
Jak widać jednak trochę 47k 320p podbija środek i mocno tnie wysokie. Tym razem najlepiej wygląda zielony 47k 220p i 57k 100p (różowy i zielony wykres)
47k 57k.jpg
wykres dla 47k wygląda obiecująco ale strasznie tnie wysokie tony, dla 57k widać lekko przyciszone średnie tony ale za to dużo większe pasmo przenoszenia. Musze jeszcze dokupić kondensator 150pF wtedy będę mieć większe pole do popisu z obciążeniem pojemnością.

krótki kawałek dla porównania, inna muzyka tym razem https://drive.google.com/file/d/1spzMct ... sp=sharing
Ostatnio zmieniony 25 sty 2019, 14:49 przez wydra, łącznie zmieniany 1 raz.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
wydra
Posty: 1450
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:32
Gramofon: Lenco L236
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomiary - co naprawde daje rezystancja i pojemność na wejściu

#5

Post autor: wydra »

Bo dluzszych ustawieniach, odsluchach. Wyszlo ze wkladka najlepiej brzmi przy 53k 0pf przy 47k 0pf czegos brakuje przy 47k 100pf za bardzo ostro jednek, przy 57k na dluzsza mete meczace.
Analog:
Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM
Marantz PM80MK2
DENON DR-M22
Cyfra:
Mytek Brooklyn DAC/ADC
DENON AVR 3803
DENON DCD 655

Instrukcja BUphono
https://drive.google.com/file/d/1C97HQF ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomiary - co naprawde daje rezystancja i pojemność na wejściu

#6

Post autor: Wojtek »

W pobocznym wątku trochę popisałem o impedancji i pojemności preampa oraz jaki to ma wpływ na pracę wkładki. Myślę że możemy to śmiało dowiązać do tego tematu: viewtopic.php?p=231068#p231068
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ