Audio Technica czy Shure?

Źródła dźwięku
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Audio Technica czy Shure?

#31

Post autor: restimek »

Sprobuje tego ustawienia gdy juz dogadam sie ze sprzedawca w sprawie odeslania DENONA - bo miesiaca bez winyli to raczej nie wytrzymam :lol:

Niemniej wracajac do meritum wątku - uwazam ze kupowanie AT440 do taniego gramofonu T4p to przerost formy nad treścią. A juz kompletnym nieporozumieniem jest kupowanie jej do gramofonu który nie ma regulacji tracking force. Piszę to oczywiście z własnego doświadczenia.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Audio Technica czy Shure?

#32

Post autor: Obywatel »

louis-cypher pisze:
05 sty 2018, 17:05
z tego co się dowiedziałem zamieniać SL-BD3 na model do 1600 zł nawet jeśli wyższy to się podobno mija z celem
http://www.chamsko.pl/demot/0_1_45561_T ... fred77.gif
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: Audio Technica czy Shure?

#33

Post autor: louis-cypher »

restimek pisze:
06 sty 2018, 18:21
A juz kompletnym nieporozumieniem jest kupowanie jej do gramofonu który nie ma regulacji tracking force.
SL-BD3 nie ma regulacji siły nacisku igły? a to bardzo ciekawe....., znaczy się, że mój jest chyba jakiś bardzo wyjątkowy
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Audio Technica czy Shure?

#34

Post autor: restimek »

louis-cypher pisze:
06 sty 2018, 21:26
restimek pisze:
06 sty 2018, 18:21
A juz kompletnym nieporozumieniem jest kupowanie jej do gramofonu który nie ma regulacji tracking force.
SL-BD3 nie ma regulacji siły nacisku igły? a to bardzo ciekawe....., znaczy się, że mój jest chyba jakiś bardzo wyjątkowy
Yyyy że niby w którym miejscu ma ? oświecisz mnie ?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: Audio Technica czy Shure?

#35

Post autor: louis-cypher »

z tyłu na środku na odważniku, który jest notabene umieszczony w korpusie jest mała śrubka, obracając nią odważnik przesuwa się wewnątrz korpusu w przód/tył co daje ustawienie przeciwwagi i pozwala regulować siłę nacisku igły, ja tak ustawiłem u siebie poziom 1,32 g
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: Audio Technica czy Shure?

#36

Post autor: louis-cypher »

nie ma na zewnątrz obrotowego pierścienia do regulacji, bo jest napisane przy ramieniu, że tracking force oraz anti-skating został już fabrycznie wyregulowany, założenie domyślam się jest takie, żeby nikt tam nie grzebał, ale to ustawienie fabryczne jest zapewne dla oryginalnej wkładki Technicsa P30, po zmianie wkładki na AT pozwoliłem sobie wyregulować, co do anti-skatingu to też można regulować tymi śrubkami po bokach ramienia
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Audio Technica czy Shure?

#37

Post autor: appel »

Hm, właśnie trochę zdemolowałeś przewodnią ideę t4p (poczytaj sobie o niej). Chodzi w niej o to, by nie grzebać w ustawieniach (co najwyżej, w b. ograniczonym zakresie zmieniać nacisk igły w niektórych modelach). BTW. AT311EP trzyma się standardów T4P i powinna chodzić na fabrycznych ustawieniach (takich samych jak Technics)
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: Audio Technica czy Shure?

#38

Post autor: louis-cypher »

no i chodzi bo mieści się w przedziale 1,0-1,5 g poza tym niewiele ja tam zmieniłem, a skoro jest przedział od 1 do 1,5 to znaczy, że chyba można regulować
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio Technica czy Shure?

#39

Post autor: Wojtek »

Jak najbardziej, SL-BD3 zgodnie z tym co opisał louis-cypher ma regulację nacisku.
Nie ma natomiast regulacji AS.

Tylko niektóre gramofony T4P Technicsa nie miały absolutnie żadnych regulacji.
Jeszcze mniej gramofonów T4P Technicsa posiadało regulację AS czy też szerszy zakres regulacji nacisku niż 1-1.5g.

Skala +/- 0.25g miała pozwalać na zniwelowanie ewentualnych problemów ze śledzeniem ścieżki czy też umożliwić lepszą kompatybilność z igłami które niekoniecznie najlepiej pracowały przy 1.25g (patrz igły Ortofona, robione pod optimum 1.5g, czy topowe Pickeringi, 1g).

Wielu producentów w tamtym czasie obracało się w przedziałach 1-1.5g. Mimo że dało się zrobić korpus zgodny ze standardem T4P to nieopłacalnym dla większości było przerabianie produkcji swoich igieł (bądź projektowanie zupełnie nowych) w taki sposób by pasowały one jedynie do wkładek T4P.
Stąd też większość wkładek T4P miała też swoje bezpośrednie odpowiedniki 1/2''.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Audio Technica czy Shure?

#40

Post autor: appel »

Hm, ale jeśli wierzyć instrukcji serwisowej to akurat ten model regulacji nie ma, nie wiem, czy przypadkiem regulacja na stałe nie była ustawiona we wszystkich sl-bd
sl-bd3.jpg
PS. Regulowane parametry w tej instrukcji są podawane tylko w ogólnych parametrach roboczych wkładki, a nie w samym gramofnie. Tam jest "fixed"
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio Technica czy Shure?

#41

Post autor: Wojtek »

appel pisze:
07 sty 2018, 00:07
to akurat ten model regulacji nie ma
louis-cypher już opisał w jaki sposób można zmienić nacisk i widać że na przeciwwadze jest skala siły nacisku.

Nie ma co dalej tej kwestii roztrząsać :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: Audio Technica czy Shure?

#42

Post autor: appel »

Wojtek pisze:
07 sty 2018, 00:27
i widać że na przeciwwadze jest skala siły nacisku
Tylko gwoli ścisłości, już kończę. Skali w tym modelu nie ma (poza standardowym rysunkiem nt. fabrycznego nastawienia antyskatingu w T4P. Wszystko poza tym jest domorosłym grzebaniem. :greetings-waveyellow:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio Technica czy Shure?

#43

Post autor: Wojtek »

appel pisze:
07 sty 2018, 16:25
Skali w tym modelu nie ma (poza standardowym rysunkiem nt. fabrycznego nastawienia antyskatingu w T4P. Wszystko poza tym jest domorosłym grzebaniem. :greetings-waveyellow:
A faktycznie, pomyliłem z innym modelem zakładając że na SL-BD jest tak samo.

No to faktycznie można przyjąć że jest taka sama regulacja jak przy Dualu CS-410/415, czyli jest jakaś śrubka z tyłu ramienia i bez wagi po drugiej stronie guzik zrobisz i tak :)

Fixed to jednak fixed, mea culpa.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
louis-cypher
Posty: 111
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:54
Gramofon: Dual 731Q
Lokalizacja: Legionowo

Re: Audio Technica czy Shure?

#44

Post autor: louis-cypher »

Wojtek pisze:
07 sty 2018, 21:15
Fixed to jednak fixed, mea culpa.
więc to chyba dobrze, nie? skoro w T4P mam wkładkę ustawioną, nie muszę nic kalibrować, mam żmudne ustawienia wkładki z bani, nie muszę się tym przejmować to jak najbardziej na plus, nie tak? też jak widać w moim SL-BD3 antyskating też mam z bani, to zdaje się, że kolejny plus, nie tak? oczywiście przy założeniu, że ten fabrycznie ustawiony antyskating jest rzeczywiście OK? no ale nie mam tego jak sprawdzić....; więc to T4P to chyba wcale nie zasługuje aż na takie niskie noty..? no chyba, że ja tu czegoś kompletnie nie kapuję? to może mi ktoś rozjaśni bardziej proszę, ograniczona liczba wkładek? ja nie zamierzam żonglować wkładkami, nawet gdybym miał mocowanie 1/2 cala to też wybrał bym jeden model, max dwa, które by mi najbardziej odpowiadały brzmieniowo i na tym koniec zmian
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Audio Technica czy Shure?

#45

Post autor: KUTI »

A moim zdaniem, możliwość żonglowania różnymi wkładkami to cała przyjemność z analogu... nawet nie wiesz jakie mogą być różnice w odsłuchach :)
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
ODPOWIEDZ