Wyrównanie wagi koszyków i wkładek

Źródła dźwięku
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ustawianie wkładki

#31

Post autor: Myszor »

Ee chyba nie. Podejrzewam że ma jakąś wagę :?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#32

Post autor: Wojtek »

A ja myślałem że dylematy Theriona o zrównywaniu wagi zestawów headshell-wkładka zostały już w pełni rozwiązane :(
Myszor pisze:
03 paź 2018, 21:50
Jeśli VTF będzie wg zaleceń ro spoko.
Nie, nie będzie z automatu "spoko", bo takie równanie wagowe to za mało informacji by tak stwierdzić.

Pozostaje kwestia podatności igły.

Zakładam że Therionowi chodzi bardziej o to czy takie mocne dociążenie (8g) lżejszego zestawu nie zaszkodzi igle czy płytom, a nie czy osiągnie podobne VTA na skali.

EDIT:
Przeniosłem "zagadkę" Theriona z wątku "Ustawianie wkładki" do jego własnego, starszego wątku na temat wyrównywania wagi, bo coś czuję że znowu zachodzi powtórzenie pytań... na które odpowiedzi już padły.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Wyrównanie wagi koszyków i wkładek

#33

Post autor: Therion »

Bardziej mi chodziło o rezonans. Miałem chwilowy kaprys związany z wkładkami MM, ale już dalem spokój.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyrównanie wagi koszyków i wkładek

#34

Post autor: Wojtek »

No, rezonans będzie różny w zależności od podatności igły i masy efektywnej zestawu :)
Nie podałeś jaki model wkładki czy konkretnie jaka igła, więc nie wiemy nic o podatności.
Therion pisze:
05 paź 2018, 11:51
Miałem chwilowy kaprys związany z wkładkami MM, ale już dalem spokój.
A co to niby ma do rzeczy? :)

Ta prawidłowość się zgadza niezależnie od typu generatora.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Wyrównanie wagi koszyków i wkładek

#35

Post autor: Therion »

Wojtek pisze:
05 paź 2018, 12:16
Nie podałeś jaki model wkładki czy konkretnie jaka igła, więc nie wiemy nic o podatności.
Jeżeli masz ochotę, to bardzo proszę:

Ramię, jak wiesz, TR-800 (Jelco SA250), headshell Ortofon = 9g, Wkładka AT-95 = 6g.


Jeżeli chciałbym skorygować to przeciwwagą, to muszą nakręcić niemal całą (nie mam w komplecie cięższej przeciwwagi). Dlatego dodałem do headshella ciężarek z miedzi = 8g (wówczas VTF = 2g + wygoda, że mogę zmienić headshell z wkładką "w locie", tzn po demontażu np. Denona 103R)

Dla Jelco SA250 producent podaje zalecaną wagę wkładek: 4 - 12g, jak rozumiem z ich headshellem. Zatem jeżeli wieszam 14g headshell i 8,5g DL103R = łącznie 22,5g czy Headshell Ortofon 9g + 6g (AT95) = łącznie 15g + dociążenie ok. 8g teoretycznie powinno być to samo. Ale wiem, że to tak nie działa.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyrównanie wagi koszyków i wkładek

#36

Post autor: Wojtek »

Ah, no tak, wspominałeś o niej już wcześniej - viewtopic.php?p=192291#p192291
Myślałem że może coś nowego sobie kupiłeś :)

No cóż, jeśli masa efektywna Jelco SA-250 to 18g, a oryginalny headshell pakowany na to ramię (Jelco HS-25) waży razem z kabelkami 12g, to zostaje nam jakieś 6g na samo ramię :)

Innymi słowy, teoretycznie licząc, przy headshellu Ortofona (9g) i dociążeniu 8g, mielibyśmy koniec końców m.e. na poziomie 23g.
AT-95 ma podatność dynamiczną na poziomie 6-7 przy 100Hz. Załóżmy że przy 10Hz będzie to bliskie wartości 15.
W sumie dość sztywne :) "Romek" ma podatność 12cu.

Tak czy siak, teoretycznie daje nam to rezonans na poziomie 8Hz, ale bardzo blisko granicy przejścia w 7Hz, co byłoby niepożądane.

Podsumowując - dociążenie 8g drastycznie zmienia sytuację pod kątem rezonansu i bardziej optymalne warunki dla pracy wkładki osiągamy przy niedociążaniu koszyka Ortofona ważącego 9g.

Tak więc - nie, w przypadku tego połączenia lepiej nie bawić się z dociążaniem tylko dla wygody robienia małej różnicy przy dostosowywaniu VTF po przepięciu jednego zestawu HS + wkładka na inny.


Ja generalnie nie lubię zaleceń producentów ramion/gramofonów w formie "akceptowalnej" wagi wkładek.
Jest to mega proste do zrozumienia, ale też mało precyzyjne.
Z drugiej strony, zawsze lepsze to niż nic :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Wyrównanie wagi koszyków i wkładek

#37

Post autor: Therion »

Cóż powiedzieć - szacun. Dziękuję za tę poradę.

Gdzieś u Was wyczytalem, że ramiona Jelco miały standardowo dwie przeciwwagi. Poszukam, moze gdzies kupię tę cięższą
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyrównanie wagi koszyków i wkładek

#38

Post autor: Wojtek »

Może pierw pomyśl do czego by Ci się przydała :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ