Audio-Technica AT13EaV

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Audio-Technica AT13EaV

#301

Post autor: dale »

Wojtek pisze:Raczej tak. Wielu niemieckich sprzedawców smaruje sobie gębę marką JICO niestety.

Ta jest całkiem sympatyczna: https://north.pl/karta/10136-igla-gramo ... -0035.html
Rozumiem że jest to zamiennik, który powinien pasować dobrze do at 13 - tak jak pisałeś w poście powyżej.

I jakościowo będzie lepszy od tych igieł z wamatu? Tyle wywnioskowałem z lektury wątku. (nie żebym miał problemy z czytaniem ze zrozumieniem, ale często rozmowa jest wielowątkowa)
Czyli trzeba zamówić - cenowo wyjdzie 1/3 NOS oryginalnej z ebay (o ile astatic to oryginały, bo się lekko pogubiłem).

Z ciekawości - Do jakiej wkładki marki Shure byście porównali takiego AT13 z igłą od AT15 ? Chodzi mi o odpowiednik klasowy/jakościowy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio-Technica AT13EaV

#302

Post autor: Wojtek »

dale pisze: I jakościowo będzie lepszy od tych igieł z wamatu? Tyle wywnioskowałem z lektury wątku.
Miałem okazję porównywać i jest to lepsza igła.
dale pisze: Czyli trzeba zamówić - cenowo wyjdzie 1/3 NOS oryginalnej z ebay (o ile astatic to oryginały, bo się lekko pogubiłem).
Nie wiem do jakiej oferty pijesz, ale przypominam że oryginalne igły ATN15/20 nie wejdą w korpus AT13 (przynajmniej nie bez przeróbek plastikowej obwódki).

Ogółem AT13tkę bym porównał klasowo do Shure M95, może M97 (starą).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Audio-Technica AT13EaV

#303

Post autor: dale »

Dziękuję:) Przyszła mi moja zamówiona wkładka.O igle poprzednik niewiele wiedział, ale mimo to odważyłem się sprawdzić ją na jakichś starych krążkach. Grała na tyle ładnie i bez żadnych widocznych wad, że odważyłem się puścić ją na nowym krążku (co prawda nie ryzykowałem wiele - Tubular Bells z biedronki nie jest białym krukiem czarnego krążka :) ).
Na moje niewprawne ucho gra dobrze. Bez żadnych trzasków czy chrobotów, nie zauważyłem by negatywnie wpływała na jakiekolwiek pasmo dźwięku. Zaś co do jakości wykonania igły, powiedział bym że jeśli to podróbka, to bardzo dobra - plastik gładki,błyszczący, bez żadnych niedoróbek czy nadlewek, napis ładnie wtopiony w plastik, starannie wykonany.

Czy jest sens kupować płytę testową żeby ocenić stan igły? Bo używam na przemian kilku wkładek i chciałbym móc obiektywnie ocenić kiedy zmienić im igły.
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Audio-Technica AT13EaV

#304

Post autor: PhantomLord »

Kolego Dale, jeśli na igle masz ładne logo Audio-Technica to można przyjąć na 99,99%, że jest to igła oryginalna. Przynajmniej ja nie widziałem nigdzie w ofercie zamiennika z logo AT.
Odnośnie oceny stanu igły to pewnie starsi stażem koledzy mnie poprawią, ale jedynym sensownym sposobem jest niestety kupić nową igłę i wtedy je porównać. Doświadczenia mam mało, ale za każdym razem gdy wrzucałem nową igłę byłem zaskoczony jak stara/poprzednia beznadziejnie grała i ileż to dźwięków można jeszcze wyłowić (mimo, że bez porównania nie było tego słychać) ;).

Pytanie, czy płyta testowa pomoże ocenić stan igły jest ciekawe. Płytę testową mam i moim zdaniem jeśli igła byłaby już na tyle dobita, że znacząco gubiłaby rowek na testach na płycie testowej to znak, że już dawno powinna była być wymieniona, bo sobie 'skacze' po nagraniu i w efekcie niszczy płyty. Niemniej ciekaw jestem opinii kolegów, bo przy swojej wcale bym się nie upierał.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio-Technica AT13EaV

#305

Post autor: Wojtek »

PhantomLord pisze: ale jedynym sensownym sposobem jest niestety kupić nową igłę i wtedy je porównać.
Tak jest.

Nie ma złotego sposobu na pewną ocenę stanu igły (całości).

Płyta testowa jest OK, ale tylko jeśli mamy porównanie, bo kto powiedział że nówka wzorowo przejdzie test? ;) Nie musi. Absolutnie.

Także jak ktoś chce dziadorzyć bo "gra dobrze" to już jego własna sprawa :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Audio-Technica AT13EaV

#306

Post autor: dale »

Wojtek pisze:
PhantomLord pisze: ale jedynym sensownym sposobem jest niestety kupić nową igłę i wtedy je porównać.
Tak jest.

Nie ma złotego sposobu na pewną ocenę stanu igły (całości).

Płyta testowa jest OK, ale tylko jeśli mamy porównanie, bo kto powiedział że nówka wzorowo przejdzie test? ;) Nie musi. Absolutnie.

Także jak ktoś chce dziadorzyć bo "gra dobrze" to już jego własna sprawa :morda:
Tylko problem w tym że nie da się kupić "nowej igły" - bo albo kupisz "nos" - czyli "funkiel nówka nie śmigana" - pewnie leżała u niemca pod kocykiem, razem z golfem, co to tylko do kosciólka jeździł... Czyli coś, co ma już swoje lata i bez dokładnego sprawdzenia nie będziesz do końca wiedział czy faktycznie leżało, czy też było używane, a teraz ktoś chce jeszcze zarobić...
Albo kupić zamiennik - czyli różnej jakości produkowane obecnie igły. Owszem, dają różne efekty jakościowe - jak piszecie. Ale, co by się nie kupiło, czy zamiennik od innego producenta, czy od innego modelu - będzie to składak - pewnie zagra.Może nawet dobrze. Ale ja nie mam doświadczenia i środków by dobierać i sprawdzać.
Dlatego, do czasu aż przestanie mi się podobać, jak gra, albo do czasu aż nie zmienię jej na wyższy model, będę dziadorzyć i słuchać tego co mam. Zwłaszcza że po powrocie z wakacji liczę zastać na poczcie 5 kolejnych krążków.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio-Technica AT13EaV

#307

Post autor: Wojtek »

Do czasu kiedy rowek nie będzie przetarty albo igła nie odpadnie... :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Audio-Technica AT13EaV

#308

Post autor: PhantomLord »

To tylko kwestia priorytetów, te Twoje 5 krążków to pewnie 60-90% kwoty jaką dałbyś za sensowny zamiennik np. JICO. Jestem w stanie zrozumieć, że wolisz mieć muzykę niż nową igłę, ale na samą myśl że jakiś stary drapak będzie jeździł po moich płytach to mnie ciarki przechodzą ;-). Moim zdaniem nie ma co dziadować a przede wszystkim ryzykować.

Z kilkunastoletnimi NOSami też rozumiem Twoją rozterkę, dlatego ja przeważnie kupowałem takowe ze sklepów, a nie od Kowalskiego, który raczej jest, ale nie musi być uczciwy. Ryzyko też jest, zwłaszcza że zawieszenie po tylu latach może paść nawet jak sprzedający jest uczciwy i igła nie była używana.

Może złotym środkiem jest dać te 40 zł za Wamata i tyle. Jeśli będzie lepszy niż Twoja obecna to jakby masz odpowiedź, jeśli gorsza znacznie to postawi to Twoja igłę w lepszym świetle.

Niestety starsze wkładki to zawsze coś za coś. W nowej masz nową igle, ale za więcej polskich dobrych złotych, że starszymi wkładkami dostępność igieł jest różna, tak samo jakość zamienników, ale przeważnie ceny są przystępniejsze. Nie poruszam nawet preferencji brzmieniowych stare vs nowe.
W kwestiach sprzętowych jestem w zasadzie swieżak w porównaniu z kolegami na forum, ale już dawno zauważyłem, że jeśli serio zamierzamy bawić się w winyle to niestety/stety trzeba pewien zasób gotówki na to przeznaczyć i tyle. Takie różne oszczędności jak kolego proponujesz mogą się wcale drogo zakończyć ;-) (oczywiście nie muszą, możesz mieć również kopę szczęścia :-D )
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Audio-Technica AT13EaV

#309

Post autor: dale »

Wcale nie proponuję oszczędności - do philipsa czy pioniera założyłem nowe igły jak tylko wkładki dostałem. Tutaj nie mam odniesienia a "jest o co grać" - to znaczy, jeśli mam sprawną, oryginalną igłę - nie zajechaną - jestem happy :)
Zaś jeśli mam zmieniać to tylko na jej jakościowy odpowiednik. Najlepiej też oryginalny - jestem trochę snobem :) i ładne napisy dają mi też porcję frajdy. Szlifów typu shibaty nie stosuję, ponieważ przy obecnym układzie pokoju i doborze sprzętu, nie ma to sensu.
Ale jeśli ktoś podpowiedział by mi gdzie "wisi" do kupienia oryginał takiej igły, był bym wdzięczny - bo nie chodzi tutaj o oszczędności :).
Po prostu, do tej pory uważałem zamienniki za półśrodki.
ps. nie mówię tutaj o różnicach w brzmieniu czy interpretacji dźwięku, bo to kwestia gustu :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio-Technica AT13EaV

#310

Post autor: Wojtek »

dale pisze: nie zajechaną
Kluczowe słowa. Jak nie wiesz jak gra "świeżynka" to zajechaną rozpoznasz jak już będzie za późno ;)
Taka prawda.
dale pisze: Szlifów typu shibaty nie stosuję, ponieważ przy obecnym układzie pokoju i doborze sprzętu, nie ma to sensu.
Nie widzę związku szczerze mówiąc. Znasz taki patent jak słuchawki swoją drogą? ;)
dale pisze: Ale jeśli ktoś podpowiedział by mi gdzie "wisi" do kupienia oryginał takiej igły, był bym wdzięczny - bo nie chodzi tutaj o oszczędności :).
Na LPGear kiedyś były stale, a na eBay regularnie się pojawiają.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Audio-Technica AT13EaV

#311

Post autor: dale »

Na LPGear obecnie nie ma - z tego co widziałem zaś na ebay znalazłem jedynie zamienniki :(

Jak to jest z tymi NOS-ami? Są na ebayu igły tak określane, z tym że jedna nie ma żadnych oznaczeń, druga ma napis AT13 a trzecia znaczek AT.Nie ma też pokazanych pudełek... Czy o takich igłach mówicie?
rzeptone
Posty: 97
Rejestracja: 21 paź 2016, 19:58
Gramofon: Technics SL-5310

Re: Audio-Technica AT13EaV

#312

Post autor: rzeptone »

Chciałem wczoraj wymienić igłę na starą oryginalna by zobaczyć czy jeszcze zagra po czyszczeniu i chyba całkiem pozbyłem się tej wkładki. Wyciągając igłę niestety wyciągnąłem czoło wkładki, po wymianie igły grał już tylko jeden kanał. Zacząłem grzebać i zauważyłem że jeden cienki przewód który jest połączony z czołem wkładki jest przerwany :/
Czy jest to do naprawy czy mogę spisać wkładkę na straty?
Załączniki
At 13 EaV
At 13 EaV
Do Watcha Wanna :eusa-violin:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio-Technica AT13EaV

#313

Post autor: Wojtek »

No niestety, wygląda na to że wyjąłeś cały generator z korpusu. To się zdarza przy starszych wkładkach - klej puszcza po latach itd.

Jakoś pewnie da się te przewody połączyć jeszcze, ale obawiam się że nie zagra to już tak jak powinno (gorsza separacja kanałów np.).

Pechowo :(
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
rzeptone
Posty: 97
Rejestracja: 21 paź 2016, 19:58
Gramofon: Technics SL-5310

Re: Audio-Technica AT13EaV

#314

Post autor: rzeptone »

No trudno mam nauczkę na przyszłość i lekcje. Dobrze że jest w zapasie Shure i at 95... Ale szkoda mi tej wkładki bo fajne brzmienie miała :/
Do Watcha Wanna :eusa-violin:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Audio-Technica AT13EaV

#315

Post autor: Wojtek »

Kup sobie nową ;)

Generalnie jak zauważamy że coś jest nie tak, jakieś luzy w generatorze czy coś wypada to trzeba od razu być ostrożnym i reagować z klejem by poprawić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ