System typu concorde - z czym to się je?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2418
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

System typu concorde - z czym to się je?

#1

Post autor: dale »

Pozwólcie że zapytam, bo nie znalazłem nigdzie zwartego kompendium, zaś to co wyczytałem, uzupełniłem o własne interpretacje - no i nie wiem czy słusznie... :) Dlatego prosił bym o uzupełnienie mojej wiedzy, co to za system i czy jest uniwersalny, to znaczy czy można go stosować do innych gramofonów niż tylko fabrycznie przystosowalnych...

Z tego co widzę, na rynku jest kilka modeli takich kompletnych systemów (kompilacja headshella i wkładki, z wymienną igłą - jak to przy MM), montowane to cudo jest na standardowym uchwycie do headshella. Czyli, w teorii (nie popartej jeszcze moją praktyką) zgaduję że można by takie coś powiesić na każdym ramieniu z takim uchwytem. I teraz, jeśli wysokość ramienia jest OK, da się wyważyć, i przede wszystkim kąt ramienia nie wymaga regulacji (to się chyba azymut nazywa) wkładki, powinno to zagrać. Oczywiście zdaję sobie sprawę że mogą być różnice nie do przeskoczenia wynikające z wagi ramienia i podatności igły z tym związane.
Ale pytanie zasadnicze czy mogę taką igłę założyć do swojego klonu technicsa z serii 1200 (jim Carson wst-1200)? Czy będą jakieś przeszkody natury technicznej nie do przeskoczenia?

Zaś co do dźwięku, czy to prawda że te wkładki przeznaczone są wyłącznie dla DJ i w związku z tym nie znajdę tam takiego detalu i jakości jak w innych moich wkładkach (shure, philips, ortofon czy at - sferyki i eliptyki) - pytam bardziej ogólnie, bez wchodzenia w detale na poziomie, być może, nie do wyłapania dla mnie.

Dlaczego pytam? Bo dopiero zaczynam interesować się tym sposobem odtwarzania muzyki, chciałbym poszerzyć wiedzę i lubię różnorodność.
Być może nie ma to sensu.... ale na szczyty też ludzie wchodzą, mimo że inni już tam byli :) - dlatego proszę o wyrozumiałość, z góry dziękuję za poświęcony czas (choćby jakiś link do przekrojowego artykułu) i liczę (po cichu), na ciekawą lekturę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41821
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: System typu concorde - z czym to się je?

#2

Post autor: Wojtek »

Nazwa "Concorde" w praktyce dotyczy tylko Ortofonów.
Są też inne serie wkładek od innych producentów dostarczanych w formie zintegrowanej z headshellem (np. Sony XL-45II).
dale pisze: zgaduję że można by takie coś powiesić na każdym ramieniu z takim uchwytem.
W praktyce tak. Da się zawiesić. Co nie znaczy że na każdym ramieniu będzie to prawidłowo działało, ze względów geometrycznych :)
dale pisze: I teraz, jeśli wysokość ramienia jest OK, da się wyważyć, i przede wszystkim kąt ramienia nie wymaga regulacji (to się chyba azymut nazywa) wkładki, powinno to zagrać.
Zapominasz o najważniejszym - overhang. Zazwyczaj nie ma regulacji w tym zakresie przy tego typu zintegrowanych wkładkach :)
dale pisze: Oczywiście zdaję sobie sprawę że mogą być różnice nie do przeskoczenia wynikające z wagi ramienia i podatności igły z tym związane.
Tak, choć w praktyce dotyczy to najstarszych, ultralekkich Concorde'ów, które nie nadają się do ramion wagi średniej w ogóle.
Bez kombinacji nie da się tego wyważyć :)
dale pisze: Ale pytanie zasadnicze czy mogę taką igłę założyć do swojego klonu technicsa z serii 1200 (jim Carson wst-1200)? Czy będą jakieś przeszkody natury technicznej nie do przeskoczenia?
Raczej nie jeśli klon ma również zalecany fabrycznie overhang na 52mm (licząc od "kołnierza" headshella), a sama wkładka Concorde należy do tych współczesnych, DJskich.
dale pisze: Zaś co do dźwięku, czy to prawda że te wkładki przeznaczone są wyłącznie dla DJ i w związku z tym nie znajdę tam takiego detalu i jakości jak w innych moich wkładkach (shure, philips, ortofon czy at - sferyki i eliptyki) - pytam bardziej ogólnie, bez wchodzenia w detale na poziomie, być może, nie do wyłapania dla mnie.
Dzisiaj? Tak. Praktycznie same wkładki klubowe.

Dawniej? Nie, bo oryginalnie Concorde'y były przeznaczone do ultra-lekkich ramion (m.in. u Telefunkena) i pracowały na typowych igłach serii Ortofon OM, tyle ze z jeszcze wyższą podatnością.

Oczywiście można na DJskiego Concorde'a założyć igłę audiofilską typu Ortofon OM albo 2M, ale nie zagra to tak samo jak wkładki OM czy 2M.
Generatory inaczej zestrojone :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2418
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: System typu concorde - z czym to się je?

#3

Post autor: dale »

Dziękuję bardzo za wyczerpująca odpowiedź :) Pisząc o azymucie, miałem na myśli też overhang (to znaczy i kąt wkładka-ramię i odległość wkładka-ramię :) ). Jako że ramię mam raczej z tych średnich/cięższych, odpuszczę sobie starsze modele, no i nowe też - może kiedyś, jako gadżet :)
Ale na razie, sprawdzę czy od wczoraj mi "płyty nie zardzewiały" :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41821
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: System typu concorde - z czym to się je?

#4

Post autor: Wojtek »

dale pisze: Jako że ramię mam raczej z tych średnich/cięższych
Ta teoria ma jakieś poparcie w rzeczywistości? :) Każdy klon Technicsa ma ramię podobne do Technicsa :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2418
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: System typu concorde - z czym to się je?

#5

Post autor: dale »

A wiesz że nie wiem jak jest w rzeczywistości ? :) Opierałem się na odczuciach porównując ramiona Jima carsona do Philipsa 222. Poza tym domyślam się że ramiona lekkie mają odpowiednio lżejsze headshele i bardziej, rzekłbym, filigranowe konstrukcje, nie mówiąc o materiałach typu węgiel, czy włókno szklane...
Wiem, filozofuję...:)
Ale wygląda stabilnie i "ciężko".
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41821
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: System typu concorde - z czym to się je?

#6

Post autor: Wojtek »

dale pisze: Poza tym domyślam się że ramiona lekkie mają odpowiednio lżejsze headshele i bardziej, rzekłbym, filigranowe konstrukcje, nie mówiąc o materiałach typu węgiel, czy włókno szklane...
Można się zdziwić.

Technics SL-1200 mk2 i pochodne mają masę efektywną 12g przy ori headshellu który sam w sobie waży 7.5g.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2418
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: System typu concorde - z czym to się je?

#7

Post autor: dale »

A to dobra wiadomość, ten klon wygląda całkiem solidnie, mam jeden headshell dosyć lekki inne można dociążyć - gdyby była potrzeba. Znaczy - są możliwości.

ps zważyłem swój lekki headshell - ma 7,2g (bez śrub) - dwa pozostałe z tego co wyliczyłem mają po 9 gram.
ODPOWIEDZ