Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Ustawianie wkładki

#616

Post autor: Dualek »

Będę ustawiał w/g nowych "nabytków" i choć może będzie to to samo ale łatwiej to warto było krążyć.

Pozdrawiam.
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#617

Post autor: Wojtek »

To Ty nam powiedz czy jest łatwiej czy trudniej :)
Sam jestem ciekaw Twoich wrażeń z tego ćwiczenia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Ustawianie wkładki

#618

Post autor: olsza84 »

Dualek pisze:
29 gru 2018, 20:03
Teraz za gramanicą znalazłem kogoś kto ustawiał to w Dualu takim jak mój i przerobił temat, szablon, który idealnie pasuje do parametrów tego gramofonu to Lofgren A którego nie wiem jak nabyć...
Ciekawostką uzupełniającą wypowiedź Wojtka jest to, że z wyliczeń wynika, że oryginalne parametry geometrii w Dualu 750 bardziej przypominają Loefgren'a B a nie Lofgren'a A/Baerwalda... ;)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#619

Post autor: Wojtek »

Tym weselej :) Teraz Dualek już kompletnie zeświruje :D Litości olsza84 ;)

Przecież nasz kolega jest święcie przekonany że istnieje właśnie ta jedna idealna geometria, a Ty mu teraz psujesz światopogląd tak jak i ja, niestety bezskutecznie, staram się to robić :(
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Ustawianie wkładki

#620

Post autor: Dualek »

olsza84 pisze:
30 gru 2018, 01:38
Dualek pisze:
29 gru 2018, 20:03
Teraz za gramanicą znalazłem kogoś kto ustawiał to w Dualu takim jak mój i przerobił temat, szablon, który idealnie pasuje do parametrów tego gramofonu to Lofgren A którego nie wiem jak nabyć...
Ciekawostką uzupełniającą wypowiedź Wojtka jest to, że z wyliczeń wynika, że oryginalne parametry geometrii w Dualu 750 bardziej przypominają Loefgren'a B a nie Lofgren'a A/Baerwalda... ;)
Ludzie,,, jak widać po ilości choćby postów nie siedzę w tym za głęboko, jestem gdzieś między waszą profesurą a tymi co nie wiedza że w ogóle coś się ustawia. kolega, który ma już za sobą któryś gramofon i kilka wkładek powiedział mi że to nie za dobry szablon i że przy tym szlifie igły, który będę miał mogę zajechać płyty. Poradził bym poszukał szablonu pod mój gramofon. Zacząłem czegoś szukać po omacku i oparłem się na tym:https://forums.stevehoffman.tv/threads/ ... 50.725524/ Tutaj chłopak wyjaśnia że wypróbował kilka i najbardziej pasuje LofgrenA DIN ot to wszystko. Jeśli uważacie że w przytoczonym przeze mnie wątku z linku popełnili błąd to bardzo proszę o uzasadnienie tego jak i tego dlaczego LofgrenB?
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#621

Post autor: Wojtek »

Dualek pisze:
30 gru 2018, 14:44
kolega, który ma już za sobą któryś gramofon i kilka wkładek powiedział mi że to nie za dobry szablon i że przy tym szlifie igły, który będę miał mogę zajechać płyty. Poradził bym poszukał szablonu pod mój gramofon.
A ja Tobie mówię, że kolega się myli.

Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie komu chcesz bardziej ufać ;)
Dualek pisze:
30 gru 2018, 14:44
Tutaj chłopak wyjaśnia że wypróbował kilka i najbardziej pasuje LofgrenA DIN ot to wszystko.
Musisz to inaczej zrozumieć: tej osobie akurat ten przypasował :)

Nie rozumiem jednak jaki masz w tej chwili problem.
Masz "to co chciałeś" więc dlaczego po prostu nie ustawisz sobie wedle nowego szablonu z Lofgren A? :)

Jeśli masz jakieś nowe wątpliwości to równie dobrze możesz sobie druknąć Lofgren B :)

Nie widzę jednak też przeszkód żeby nie spróbować geometrii Stevensona.

Trzeci raz Tobie powtarzam i więcej razy nie zamierzam:
nie ma czegoś takiego jak jedna jedyna idealna geometria pod Twój czy jakikolwiek inny gramofon.

Ty z niewiadomych dla mnie przyczyn uparłeś się że jest inaczej :) Nie jesteś w stanie mi tego wyjaśnić.

Możesz spróbować z każdą geometrią i każda będzie technicznie i matematycznie poprawna, o ile uda Ci się ją ustawić.
Żadne poprawne ustawienie nie spowoduje że "nie wykorzystasz potencjału" igły ani tym bardziej że ją popsujesz czy coś w tym stylu.

Jak dla mnie wiesz już wszystko co potrzebne, o ile Twój mózg jest w stanie to w końcu zaakceptować jako fakt.
Działaj, ustawiaj ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Ustawianie wkładki

#622

Post autor: Dualek »

Wojtek pisze:
30 gru 2018, 21:46
Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie komu chcesz bardziej ufać ;)
Oczywiście zaufam Tobie bo już niejednokrotnie, cierpliwie mi pomogłeś skad inąd dlatego też tu zagadnąłem licząc na pomoc a teraz trochę mnie zestrofowałeś :D ale OK. - pomogło.
Wojtek pisze:
30 gru 2018, 21:46
Nie rozumiem jednak jaki masz w tej chwili problem.
A no problem to teraz mam taki że wystraszyłem się tej 40-tki i zaszalałem bo kupiłem MC Quintet Bronze (9gr. i 15cu) i obawiam się jak to się zgra z tym moim Dualowskim 12-to gramowym ramieniem?.. :?
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Ustawianie wkładki

#623

Post autor: wojtekf »

Dualek pisze:
31 gru 2018, 17:53
A no problem to teraz mam taki że wystraszyłem się tej 40-tki i zaszalałem bo kupiłem MC Quintet Bronze (9gr. i 15cu) i obawiam się jak to się zgra z tym moim Dualowskim 12-to gramowym ramieniem?.. :?
No to już masz 21 g, jeszcze jakieś 14 g zapasu na headshell do granicznej wartości.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Ustawianie wkładki

#624

Post autor: Dualek »

wojtekf pisze:
31 gru 2018, 18:06
Dualek pisze:
31 gru 2018, 17:53
A no problem to teraz mam taki że wystraszyłem się tej 40-tki i zaszalałem bo kupiłem MC Quintet Bronze (9gr. i 15cu) i obawiam się jak to się zgra z tym moim Dualowskim 12-to gramowym ramieniem?.. :?
No to już masz 21 g, jeszcze jakieś 14 g zapasu na headshell do granicznej wartości.
Możesz rozwinąć bo nie rozumiem?..
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Ustawianie wkładki

#625

Post autor: wojtekf »

Dualek pisze:
31 gru 2018, 19:58
Możesz rozwinąć bo nie rozumiem?..
https://www.ortofon.com/support/support ... -frequency
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Ustawianie wkładki

#626

Post autor: Dualek »

wojtekf pisze:
31 gru 2018, 20:00
Dualek pisze:
31 gru 2018, 19:58
Możesz rozwinąć bo nie rozumiem?..
https://www.ortofon.com/support/support ... -frequency
No ja korzystałem z tego:https://www.hifi.pl/slownik/efektywna-masa-ramienia.php
Nie rozumiem co znaczy że zostaje 14gr. na heads.?..to dużo,mało dobrze, źle?..
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Dualek
Posty: 134
Rejestracja: 04 gru 2015, 12:31

Re: Ustawianie wkładki

#627

Post autor: Dualek »

Ok. już wiem, nie sądzę iż mój headschell ważył więcej, więc jestem w dobrym miejscu-wkładka pasuje.(teoretycznie)
Lenco l75 - Jelco750, Telefunken s600 - Ortofon Quintet Bronze; Dual Cs 741Q - Shure V15III;Nuda MM/MC;Philips CD630; Amplifon Set 42; Focal Zoller Expresion
Awatar użytkownika
Pępuś
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2019, 17:49
Gramofon: CEC 5200, JVC L-A21

Re: Ustawianie wkładki

#628

Post autor: Pępuś »

Witam,
mój pierwszy post tu, ale dzięki temu forum dowiedziałem się o "overhangu", choć z gramofonami miałem parę lat styczności :lol: :oops:

Gramofon CEC Visonik 5200 - wg instrukcji Overhang dla ramienia wynosi 15 mm.
Czytam i nie mogę zrozumieć :?

Czyli jak mam zamontować wkładkę? (AT95) Żeby jej igła była 15 mm od początku headshella ? Ale tak się nie da ustawić...
Np tu na pierwszym rysunku ta odległość wynosi 54 mm i to jest raczej do osiągnięcia, ale co to znaczy te 15 mm z instrukcji CECa?

Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Ustawianie wkładki

#629

Post autor: wojtekf »

https://www.analogplanet.com/images/sty ... 515TAB.jpg

Ten niebieski/seledynowy odcinek na prostej "pivot to spindle" to jest właśnie overhang. Ustawić można między innymi poprzez właściwe ustawienie wkładki w headshellu.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#630

Post autor: darkman »

Pępuś pisze:
07 sty 2019, 18:06
Czytam i nie mogę zrozumieć :?

Czyli jak mam zamontować wkładkę? (AT95) Żeby jej igła była 15 mm od początku headshella ? Ale tak się nie da ustawić...
Np tu na pierwszym rysunku ta odległość wynosi 54 mm i to jest raczej do osiągnięcia, ale co to znaczy te 15 mm z instrukcji CECa?
Pępusiu, bo to są dwa sposoby ustawienia tego samego. Czyli overhang.
1. 15 mm to odległość główki igły od spindle. Można ustawić ręcznie ale to niewygodne.
2. 54 mm to odległość główki igły mierzona do końca kołnierza heashelle, zasadniczo wraz z grubością podkładki. to najlepszy sposób i powtarzalny dla różnych heashelli typowych dla twojego gramofonu.
Oba sposoby są niezależne w zasadzie. Przy tym drugim automatycznie uzyskujesz 15 overhang - czyli odległości od czubka igły do szpindla czyli tego bolca na który nakład się płytę.
Przy takim ustawieniu zawsze będzie dobrze, bez sprawdzania.
powodzenia.
wojtekf pisze:
07 sty 2019, 18:19
Ten niebieski/seledynowy
Ja cie kręcę Wojtek, mężczyźni w wyniku ewolucji zachowali rozpoznawanie tylko najważniejszych kolorów. :) ja tam widzę zielony jak na butelkach z piwa Tyskie ponad wszystkie.
A ten długi fioletowy to nie jest over tylko jego oś.

tu masz rysunek, Technics (52), to tak samo jak u Ciebie w Cycku:.. znaczy Kenwood 54
viewtopic.php?t=983
tu masz Technicsa obrazowo dość, uwaga u Ciebie 54 mm
https://forums.stevehoffman.tv/threads/ ... ll.735632/
ODPOWIEDZ