Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2046
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Ustawianie wkładki

#1051

Post autor: Peter007 »

Na tyle delikatny sprzęt, że od takiej trzęsawki na polskich drogach miał prawo zgubić nastawy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1052

Post autor: Wojtek »

Wiecie, nawet jak się przerzuca gramofon w ramach pokoju to i tak warto sprawdzić ustawienie nacisku, a co dopiero podczas wożenia go autem.

Dlatego zawsze powtarzam że wożenie gramofonu na kalibrację do jakiegoś sklepu czy serwisu generalnie mija się z celem jeśli sami nie potrafimy tego zrobić. Powiem więcej - przeciwwaga powinna być zdemontowana na czas transportu, tak jak i talerz.

Oczywiście pozycja wkładki w koszyku pewnie się nie zmieni jak jest dobrze przykręcone więc tutaj nic nie trzeba ruszać jeśli się jest pewnym ustawienia :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1053

Post autor: Bacek »

Nawet jak nic nie było demontowane (choć jak piszesz oczywiście powinno byc) minimalnie inne wypoziomowanie całego gramofonu da trochę inny nacisk na igłę.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Rudinho
Posty: 606
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ustawianie wkładki

#1054

Post autor: Rudinho »

Cześć. Mam takie małe pytanie... Otóż kupiłem jakiś czas temu nowy Ortofon 2m Black. Zamontowałem na headshellu, skalibrowałem i ustawiłem. Podłączyłem, posłuchałem trochę i mam wrażenie, że wkładka wraz z igłą są za nisko nad płytą. Praktycznie może 1-1,5 mm. Momentami, mam wrażenie, że wkładka trze o płytę... Jeżeli chodzi o dźwięk to raczej jest wszystko w porządku ale niepokoi mnie to, że igła praktycznie nie wystaje poza obudowę wkładki. Czy ten typ tak ma czy kupiłem wkładkę z od nowości uwalonym zawieszeniem igły? Dzięki za wszelkie podpowiedzi.
P.S. Poszukałem na necie zdjęć tej wkładki i widzę, że są one względem płyty dość nisko ale nie tak nisko jak u mnie...

Edit: załączam zdjęcie, choć mam wrażenie, że po kilku godzinach słuchania wkładka jest nad płytą jeszcze dużo niżej...
Załączniki
Resizer_16667163286761.png
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1055

Post autor: Wojtek »

Rudinho pisze:
25 paź 2022, 18:43
Otóż kupiłem jakiś czas temu nowy Ortofon 2m Black
Z ciekawości - czemu?

Skoro wkładka nie ociera się brzuchem o płyty to ten typ tak ma.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ustawianie wkładki

#1056

Post autor: krolix »

Rudinho pisze:
25 paź 2022, 18:43
Podłączyłem, posłuchałem trochę i mam wrażenie, że wkładka wraz z igłą są za nisko nad płytą.
Ortofon 2M tak ma, nie Ty pierwszy zastanawiasz się czy coś jest nie tak jak trzeba. ;)
Edit: załączam zdjęcie, choć mam wrażenie, że po kilku godzinach słuchania wkładka jest nad płytą jeszcze dużo niżej...
Podejrzewam, że to złudzenie. Natomiast jeśli nie, to może zacząć się wkrótce tarcie wkładki o płyty i wtedy sprawa będzie jasna. ;)
Rudinho
Posty: 606
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ustawianie wkładki

#1057

Post autor: Rudinho »

Wojtek pisze:
25 paź 2022, 20:59
Rudinho pisze:
25 paź 2022, 18:43
Otóż kupiłem jakiś czas temu nowy Ortofon 2m Black
Z ciekawości - czemu?

Skoro wkładka nie ociera się brzuchem o płyty to ten typ tak ma.
Czemu kupiłem? Promocja była :D Zamiast 2900,00 zł zapłaciłem 2100,00. Uznałem, że za tą cenę to przyzwoity zakup. Nigdy nie miałem nowej fabrycznie wkładki, zawsze jakieś używki z igłami o nieznanym przebiegu, więc chciałem zobaczyć jak to będzie z nówką sztuką.

Właśnie mam wrażenie, że na końcu płyty trochę ociera. Muszę się temu dokładnie przyjrzeć.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Rudinho
Posty: 606
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ustawianie wkładki

#1058

Post autor: Rudinho »

krolix pisze:
25 paź 2022, 21:08
Rudinho pisze:
25 paź 2022, 18:43
Podłączyłem, posłuchałem trochę i mam wrażenie, że wkładka wraz z igłą są za nisko nad płytą.
Ortofon 2M tak ma, nie Ty pierwszy zastanawiasz się czy coś jest nie tak jak trzeba. ;)
Edit: załączam zdjęcie, choć mam wrażenie, że po kilku godzinach słuchania wkładka jest nad płytą jeszcze dużo niżej...
Podejrzewam, że to złudzenie. Natomiast jeśli nie, to może zacząć się wkrótce tarcie wkładki o płyty i wtedy sprawa będzie jasna. ;)
Dzięki za info. Mam nadzieję, że to jednak złudzenie, choć tak jak pisałem wyżej Wojtkowi, mam wrażenie, że na końcu jednak delikatnie trze. Nie pozostaje nic innego jak "słuchać, obserwować" ;)
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Ustawianie wkładki

#1059

Post autor: godzinilla »

Cześć, szybkie pytanie. Ustawiłem sobie dzisiaj wszystkie wkładki wg przedstawianych tutaj schematów (tych prostych). Moje wkładki były ustawione na daną odległość zgodną +/- z zainstalowaną już wcześniej wkładką. Wszystko działało ok. Na szczęście nadal wiem jaka to była odległość. Dzisiaj coś mnie naszło aby sprawdzić to ustawienie i w obu przypadkach 2 punkty się nie zgrywały. W obu przypadkach należało dość znacznie przesunąć wkładkę do przodu aby punkty zaczęły się zgrywać.

Po ustawieniu i odpaleniu płyty na obu wkładkach kanały są przesunięte, na jednej w jedną stronę, na drugiej w drugą.
Awatar użytkownika
Peliks
Posty: 2352
Rejestracja: 29 lis 2017, 17:13
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Ustawianie wkładki

#1060

Post autor: Peliks »

A gdzie jest pytanie ? Bo nie znalazłem :D
W technicsie ustawiasz 52 mm i będzie Ok bez szablonów.
Sony/Denon/ADC PreamP D Cayin A-88T MC Systems M3
ADC QLM XLM AT15Sa AT150MLX Denon DL- 103D Elac ESG 796 Goldbug Medusa
Nakamichi MC1000 Ortofon Cadenza Black SPU E GM Gold Philips GP401.II Sony XL-45
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Ustawianie wkładki

#1061

Post autor: godzinilla »

Peliks pisze:
04 gru 2022, 21:13
A gdzie jest pytanie ? Bo nie znalazłem :D
W technicsie ustawiasz 51 mm i będzie Ok bez szablonów.
Pytanie było trochę ukryte i pytałem oczywiście dlaczego nie działa ;) To ja miałem wcześniej pomierzone 49,5 mm, ale chyba źle odczytałem wymiar, bo zmierzyłem suwmiarką po skosie, opierając jeden koniec o mocowanie (na uszczelce, co chyba też było błędne), a drugi koniec przykładając do grotu igły. Rozumiem, że poprawny wymiar jest taki jak na obrazku w pierwszym poście, nie uwzględniając oczywiście uszczelki.

To w takim razie dlaczego wyszło mi złe ustawienie używając schematu? Przestrzeliłem o dokładnie 2 mm, na obu headshelach :D
Awatar użytkownika
Peliks
Posty: 2352
Rejestracja: 29 lis 2017, 17:13
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Ustawianie wkładki

#1062

Post autor: Peliks »

Nie wiem jak i co Ci wyszło ale mierzy się z uszczelką.
Sony/Denon/ADC PreamP D Cayin A-88T MC Systems M3
ADC QLM XLM AT15Sa AT150MLX Denon DL- 103D Elac ESG 796 Goldbug Medusa
Nakamichi MC1000 Ortofon Cadenza Black SPU E GM Gold Philips GP401.II Sony XL-45
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Ustawianie wkładki

#1063

Post autor: godzinilla »

Peliks pisze:
04 gru 2022, 21:44
Nie wiem jak i co Ci wyszło ale mierzy się z uszczelką.
No wyszło mi 2 mm więcej z użyciem szablonu (tego z dwoma punktami). Robiłem to pierwszy raz, ale chyba aż tyle nie mogłem się pomylić. Skąd więc taki wynik? Szablon jest zły (nie jest to własny wydruk, a gotowy szablon)?

To gwoli ścisłości, czy zmierzenie tej odległości przykładając jedno ramię suwmiarki do uszczelki, a drugi opierając o wkładkę na wysokości grotu igły (i zaraz obok niej) jest pomiarem niepoprawnym? Linia suwmiarki tworzy wtedy ramię trójkąta względem płaszczyzny headshella. Czy poprawny pomiar jest taki jak na rysunku na 1. stronie wątki, czyt. linia wyznaczająca odległość jest równoległa do headshella?
OK - już wiem, że robiłem źle i ma być równolegle.

Edit:
Chyba jednak 52 mm (?):
https://audiokarma.org/forums/index.php ... 00.185821/
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1064

Post autor: Bacek »

A co to za gramofon/ramię? Wydrukuj szablon z łukiem i wszelkie wątpliwości związane ze skosami nie będą miały racji bytu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
godzinilla
Posty: 74
Rejestracja: 14 lis 2022, 19:49
Gramofon: Technics SL-1600 MKI

Re: Ustawianie wkładki

#1065

Post autor: godzinilla »

Bacek pisze:
05 gru 2022, 08:48
A co to za gramofon/ramię? Wydrukuj szablon z łukiem i wszelkie wątpliwości związane ze skosami nie będą miały racji bytu.
Technics SL1600. Tylko który konkretnie schemat?
ODPOWIEDZ