Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MDMA66
Posty: 577
Rejestracja: 21 lut 2019, 00:01
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Ustawianie wkładki

#1096

Post autor: MDMA66 »

Posiadacze Sonówek macie taki szablon? warto?
https://www.ebay.com/itm/114529304882?_ ... %3A2047675
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1097

Post autor: Bacek »

NIc nie przeszkadza żebyś sobie sam taki wydrukował z Template Generatora. Łuki i kąty będą takie same.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4735
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Ustawianie wkładki

#1098

Post autor: MMarek »

MDMA66 pisze:
08 mar 2023, 13:22
Posiadacze Sonówek macie taki szablon?
Nie mam...
Można go sobie wydrukować...

EDIT: O... Widzę, kolega mnie wyprzedził... ;)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1099

Post autor: Bacek »

To powinny być dokładnie takie parametry. Outer groovie radious można zignorować (to tylko wartości które mają oszukać generator żeby wyliczył co trzeba), liczą się tylko trzy ostatnie parametry bo to faktyczna geometria i nulle wypadają w tych samuch miejscach.

Na ebay ktoś też sprzedaje wersje wycięte w plexi. To jeszcze sens ma bo starczy na zawsze. NIe wiem tylko czy rowki wygrawerowane ułatwiają czy utrudniają ustawienie. Ale mam ochotę albo taki sobie zamówić albo spreparować.
Załączniki
Sony.pdf
(154.37 KiB) Pobrany 51 razy
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6385
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Ustawianie wkładki

#1100

Post autor: Regsoft »

MDMA66 pisze:
08 mar 2023, 13:22
warto?
Moim zdaniem nie warto. Kiedyś próbowałem namiętnie. Nawet na odwrocie gumowej maty na talerzu X60 jest jeden szablon. Jak bym się nie męczył to kończyło się zawsze optymalnym ustawieniem na 49mm :lol: Ale to może problem osobniczy i komuś pasuje szabloniarstwo 8-)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1101

Post autor: Bacek »

Regsoft pisze:
08 mar 2023, 13:58
Jak bym się nie męczył to kończyło się zawsze optymalnym ustawieniem na 49mm :lol: Ale to może problem osobniczy i komuś pasuje szabloniarstwo
Jeżeli szablon jest dla takiej geometri to nie ma się co dziwić że wyszło 49mm. Na łukowym można też wtedy sprawdzić czy jednak nie trzeba wkładki trochę skrzywić inaczej. No i porściej zweryfikować czy owerhang jest ustawiony w punkt.
A tak na prawdę największy to ma sens jak ktoś chce popróbować inne geometrie niż fabryczną.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41648
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1102

Post autor: Wojtek »

Bacek pisze:
08 mar 2023, 14:23
A tak na prawdę największy to ma sens jak ktoś chce popróbować inne geometrie niż fabryczną.
Bingo! :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Łukasz_P
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2022, 20:15
Gramofon: Unitra GS-461
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: Ustawianie wkładki

#1103

Post autor: Łukasz_P »

Witajcie.
Zamówiłem właśnie wkładkę AT-VM95E do swojego gramofonu Unitra GS-461.
Czy wystarczy zwykłe ustawienie według głupiego szablonu i nacisk na wadze jubilerskiej powiedzmy 1,5g? Czy jakieś lepsze szablony albo metody są wypracowane? Może ktoś kto ustawiał już taki zestaw coś podpowie :)
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1104

Post autor: winylowy_luke »

Łukasz_P pisze:
17 kwie 2023, 09:26
Witajcie.
Zamówiłem właśnie wkładkę AT-VM95E do swojego gramofonu Unitra GS-461.
Czy wystarczy zwykłe ustawienie według głupiego szablonu i nacisk na wadze jubilerskiej powiedzmy 1,5g? Czy jakieś lepsze szablony albo metody są wypracowane? Może ktoś kto ustawiał już taki zestaw coś podpowie
Nacisk ustaw na 2.0gr na wadze.
Jakbyś znał wartość odległości od osi obrotu ramienia do osi obrotu talerza mógłbyś wtedy się pokusić o wydrukowanie szablonu łukowego np z tej strony:
https://alignmentprotractor.com/arc-pro ... -generator
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Łukasz_P
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2022, 20:15
Gramofon: Unitra GS-461
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: Ustawianie wkładki

#1105

Post autor: Łukasz_P »

winylowy_luke pisze:
17 kwie 2023, 10:25
Nacisk ustaw na 2.0gr na wadze.
Jakbyś znał wartość odległości od osi obrotu ramienia do osi obrotu talerza mógłbyś wtedy się pokusić o wydrukowanie szablonu łukowego np z tej strony:
https://alignmentprotractor.com/arc-pro ... -generator
Dzięki. Nacisk rzeczywiście taki podany jest w instrukcji nowej wkładki i taki ustawię. Wydrukowałem sobie te głupie szablony z początku tego tematu ale są 3 rodzaje i w sumie nie wiem który będzie odpowiedni dla mojego gramofonu?
A odnośnie tej strony, to jakie tam parametry poustawiać oprócz tej odległości?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1106

Post autor: Bacek »

Łukasz_P pisze:
21 kwie 2023, 08:01
Wydrukowałem sobie te głupie szablony z początku tego tematu ale są 3 rodzaje i w sumie nie wiem który będzie odpowiedni dla mojego gramofonu?
Każdy może być dobry ale jak nie do końca wiesz co robisz to lepiej weź szablon z łukiem bo z kropkami skucesu Ci nie wróżę. Są tu fani kropek ale ja omijam je szerokim łukiem.
Łukasz_P pisze:
21 kwie 2023, 08:01
A odnośnie tej strony, to jakie tam parametry poustawiać oprócz tej odległości?
Głównie pivot spindle. Reszta opcjonalnie. Stevenson da mniejsze zniekształcenia przy końcu płyty takze jest to dość sensowny wybór. Ale to też zależy czy będziesz miał miejsce na presunięcie wkładki do tyłu żeby overhang był poprawny. Ogólnie Stevenson jest najkrótszy, reszta coraz dłuższa. Wybrać taki który da się ustawić.
Po wydruku sprawdź czy na pewno rozmiary się zgadzają czy może coś w wydruku sieprzeskalowało.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: Ustawianie wkładki

#1107

Post autor: Linu666 »

przesiedziałem całą niedzielę na przeczytanie wszystkich stron tego obszernego tematu a odpowiedź znalazłem na ostatniej stronie :) ale fakt trzeba przez to przebrnąć żeby uniknąć wielu błędów i pomyłek jak tutaj wspomniane i prostowanie kolegów. Padł też temat drukowanych szablonów do ustawiania odległości w HS, czy to może doszło do skutku czy jednak nic z tego nie wyszło? Dzisiaj już nie jestem w stanie nic przeczytać po całym dniu przesuwania strony, skakania po innych wpisując wszelkie sugestie na kalkulatorach itp :) wiem jednak jedno, było warto się zapoznać ze wszystkim i polecam każdemu kto trafi tutaj na sam koniec tego wątku bo można wyeliminować wiele pytań które tutaj padały może z lenistwa do czytania, niechęci do przebrnięcia przez tyle stron i mam nadzieję że jak się zabiorę za ustawianie to sie uda. Mam też pytanie:
- czy jak ustawię odległość igły od osadzenia HS w technicsie na 52mm to którym szablonem to potwierdzić potem??
ŻART koledzy!!!! To tylko żart w nawiązaniu do powtarzającego się tutaj tego pytanie wielokrotnie :)
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3858
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Ustawianie wkładki

#1108

Post autor: kinky »

Panowie pamięta ktoś może wartość overhang/odległość igły od mocowania wkładki dla Philipsa AF 877?
W serwisówce nie podają, philipsy miały uchwyt do ustawiania. Kilka razy gdzieś widziałem na forum, chyba nawet Wojtek podawał, a jak potrzeba to ni ma :roll:
Wstępnie na ori wkładce i headshellu mi wychodzi 41 lub 42, jak dojadą śrubki to się będę bawił dokładnie, fajnie by było znać wartość podawaną przez producenta.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2023, 15:13 przez kinky, łącznie zmieniany 1 raz.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15183
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1109

Post autor: darkman »

A co to znaczy wstępnie Maćku? :)
(Mnie wychodzi 44,6 mm dla takiej metody, ale to wyjdzie po ustawieniu overhangu).
Nie masz szablonu? Przy efektywnej długości ramienia oryginalnego 8,46 cala, overhang stylus to 17,5 mm dla tego gramofonu. Nie lepiej tak policzyć? 197,5 pivot to spindle.

Overhang to odległość między końcówką igły a środkiem wrzeciona gramofonu (spindle). Jest to kluczowy aspekt wyrównania wkładki, ponieważ wpływa na kąt śledzenia, a ostatecznie na jakość dźwięku.
Odległość igły od mocowania wkładki jak napisałeś to pochodna tej wartości i powinna być zgodna, ale overhang w tym wypadku to określenie zwyczajowe tylko.

.. aha i przyda się kątomierz, może ktoś ze znajomych ma protraktor/?
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3858
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Ustawianie wkładki

#1110

Post autor: kinky »

darkman pisze:
13 cze 2023, 07:45
A co to znaczy wstępnie Maćku?
Bez lupy, a suwmiarka ściochrana mocno i ciemno było :morda: Ja już ślepy do czytania jestem :roll:
darkman pisze:
13 cze 2023, 07:45
Nie masz szablonu?
Nie mam, nie było takiej potrzeby, headshell bez regulacji z ori GP 401 II. Ale mam już z regulacją i zmierzam powoli do alkowy na swoje pierwsze tête-à-tête z ustawianiem wkładki ;)
Mam takie ściągawki, z których wynika dokładnie to co napisałeś (skąd Wy to wszystko wiecie chłopaki, szanuję :pray: ) :)

Philips AF 877 geometria.jpg
Philips AF 877 geometria2.jpg

Sposób na ustawienie odległości igły od mocowania wkładki wydał mi się po prostu najłatwiejszy przy ori headshellu.
darkman pisze:
13 cze 2023, 07:45
Overhang to odległość między końcówką igły a środkiem wrzeciona gramofonu (spindle)
Tak Darku, w teorii znam temat, ale w praktyce nie zmierzę, bo to półautomat i nie ustawię ramienia nad szpindlem.
A może piszę bzdury wszak prawiczek w tym temacie jestem :roll:
darkman pisze:
13 cze 2023, 07:45
wychodzi 44,6 mm dla takiej metody
Muszę skumać jak to liczyć, co dodać/odjąć...
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
ODPOWIEDZ