Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Ustawianie wkładki

#31

Post autor: ahaja »

Bardzo przydatne urządzenie do ustalania nacisku: http://allegro.pl/miniaturowa-waga-jubi ... 66500.html
Na szalkę należy cos położyć by igła nie opadała na nia bezpośrednio.

Jedna z lepszych stron o analogu: http://www.theanalogdept.com/tonearm_alignment.htm
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#32

Post autor: negate »

ustawianie overhang - patent toshiba :)
Załączniki
t510oh.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#33

Post autor: Wojtek »

Fajne rozwiązanie, trzeba przyznać.

W praktyce jednak jak się nie ma dostępu do fabrycznych gadżetów to wystarczy linijka i dobre oko :)
Albo po prostu szablon ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#34

Post autor: negate »

czytam i czytam i znów zacząłem się zastanawiać. ale że wiedzy nigdy dość, to pytam.
czy ustawienie overhang równa się/załatwia ustawienie kąta styczności i odwrotnie?

czy jednak mimo wszystko z poprawnie ustawionym oh wg rzeczonej linijki, należy jeszcze skorygować położenie igły (wkładki) w oparciu o szablon?

we wszystkich źródłach pisze się o jednym, albo drugim, ale nigdy łącznie, chociaż post Wojtka na początku tego wąku sugeruje, że overhang = tangency. Tak na chłopski rozum wydaje mi się, że ustawienie overhang wg linijki, nie załatwia ustawienia kąta styczności.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#35

Post autor: Wojtek »

negate pisze:czy ustawienie overhang równa się/załatwia ustawienie kąta styczności i odwrotnie?
W praktyce tak.
negate pisze:czy jednak mimo wszystko z poprawnie ustawionym oh wg rzeczonej linijki, należy jeszcze skorygować położenie igły (wkładki) w oparciu o szablon?
Zazwyczaj nie trzeba.
negate pisze:we wszystkich źródłach pisze się o jednym, albo drugim, ale nigdy łącznie
Bez przesady.

Jak wiadomo, są różne sposoby na realizację prawidłowej geometrii.

Producenci gramofonów oczywiście także kierują się jakąś metodą przy projektowaniu sprzętu.
Ustawienie geometrii na zasadzie linijki tym samym staje się zgodne z założeniami producenta i zastosowanej przez niego metody.

Jeśli jednak chcielibyśmy zastosować inną metodę wyznaczania geometrii to pozostaje nam tylko zaufać szablonowi.
Czasami jednak ze względu na konstrukcję gramofonu, zmiana taka nie jest możliwa :)

Tą tezę udowadnia fakt, że jeśli wiemy jaką metodę obrał producent to ustawienie z linijką zazwyczaj pokrywa się z szablonem do tejże metody.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Garfield
Posty: 10
Rejestracja: 19 mar 2012, 15:23

Re: Ustawianie wkładki

#36

Post autor: Garfield »

Pytanie które sposoby są 'poprawniejsze' ;) Właśnie zacząłem się bawić z szablonem i również wyszło mi inaczej niż zaleca producent gramofonu. Do swojego technicsa dostałem coś takiego:
http://www.needledoctor.com/Technics-Overhang-Gauge

wkładamy headshell i igła ma być na krańcu tego czegoś. Do tej pory miałem tak ustawione, jednak teraz przestawiłem na zgodnie z szablonem i teraz igła wystaje gdzieś ok 3mm dalej niż wg Technicsa powinna. no i kto ma racje? :P
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#37

Post autor: Wojtek »

Też mam ten patent Technicsa i z niego korzystam.

Szablon szablonowi nierówny. To nic dziwnego, że wychodzą Tobie różne ustawienia. Każde z nich może być poprawne.
Jednakże geometria przy gramofonach bywa różna, i dlatego jedne szablony są bardziej, a drugie mniej odpowiednie.

Na VE jest nawet szablon specjalnie dedykowany pod SL-1200 i pokrewne :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wiktor112
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:08

Ustawianie wkładki

#38

Post autor: wiktor112 »

Witam, płyty odtwarzam na starym Dualu 1225 z wkładka AT 95e. Jeśli płyta jest dobra, to na jakość dźwięku nigdy nie narzekałem, jednak nijak nie jestem pewien czy mam w poprawny sposób ułożoną wkładkę w koszyku. Dostałem szablon z wamatu i sporo nad tym siedziałem, czytałem tematy na forum, obejrzałem filmik instruktażowy na YT i w sumie dla mnie to wygląda to tak samo, nieważne czy wkładka jest przykładowo na samym początku czy na końcu. Przeczytałem, ze overhang dla ramienia w tym gramofonie to 20mm, ale tyle to ma sama wkładka :P Koniec końców umocowałem wkładkę "prawie że" na samym końcu koszyczka.

W związku z tym mam parę pytań:

1. Jaki wpływ (albo jak duży) na żywotność płyty może mieć niedokładne ustawienie wkładki? (zakładając, że nacisk, AS i ramie są poprawnie skalibrowane)

2. Skoro nie mogę poradzić sobie wizualnie to chciałbym spróbować słuchowo. Co może się pojawić czego nie powinienem słyszeć?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#39

Post autor: Wojtek »

wiktor112 pisze:Przeczytałem, ze overhang dla ramienia w tym gramofonie to 20mm, ale tyle to ma sama wkładka :P
Chyba nie zrozumiałeś co to overhang, skoro porównujesz ten wymiar do rozmiarów wkładki :)

Dodatkowo, gdzie to przeczytałeś? A raczej, skąd wytrzasnąłeś taką wartość?
Jest ona dość wątpliwa, szczególnie że sama firma Dual nie była znana z podawania tej danej technicznej.
Możliwe, że komuś chodziło o to, że przyrząd do ustawiania overhang, dołączany oryginalnie do Duali, miał 2cm długości ;)
wiktor112 pisze:i w sumie dla mnie to wygląda to tak samo
Aż dziwne. Typowy "głupek" (Baerwald) powinien wystarczyć do poprawnego ustawienia pozycji wkładki na Dualu, ale żeby nie było różnicy niezależnie od pozycji?
Chyba coś źle patrzysz.
wiktor112 pisze:Koniec końców umocowałem wkładkę "prawie że" na samym końcu koszyczka.
Ale na którym końcu? Na samym przedzie czy całkiem z tyłu? Tak czy siak, chyba niepoprawnie.
wiktor112 pisze:1. Jaki wpływ (albo jak duży) na żywotność płyty może mieć niedokładne ustawienie wkładki? (zakładając, że nacisk, AS i ramie są poprawnie skalibrowane)
W sumie dość spory, szczególnie przy eliptyku, który wszak wchodzi nieco głębiej w rowek niż np. szlif sferyczny.
Pozycja wkładki w headshellu wyznacza punkt styku igły z rowkiem płyty. Powinien być on prostopadły do ściany rowka.
Zrobimy dewiacje troszkę dalej lub troszkę bliżej i już mamy igłę pod innym kątem styku.
wiktor112 pisze:2. Skoro nie mogę poradzić sobie wizualnie to chciałbym spróbować słuchowo. Co może się pojawić czego nie powinienem słyszeć?
Igła może mieć problem z trackingiem czy też nierównomiernie naciskać na ściany rowka.

Przy tym gramofonie i tej wkładce, ustawienie to raczej nie powinno zostać ignorowane.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Ustawianie wkładki

#40

Post autor: zbyszek1982 »

Na VE jest wątek, którego autor napisał program rysujący szablon do ustawiania wkładki dla konkretnego ramienia.

http://www.vinylengine.com/turntable_fo ... 19&t=16849

http://www.conradhoffman.com/TemplateGen.zip

Wystarczy podać odległość między szpindlem a osią obrotu ramienia i program nam wyliczy właściwy overhang oraz punkty w których należy ustawić wkładkę dla zadanej geometrii. Bardzo przydatne jest też to, że na wydruku mamy promień po którym ma się poruszać igła, dzięki czemu ustawienie wkładki jest banalnie proste. Dodatkowym atutem jest możliwość kalibracji wydruku w przypadku kiedy drukarka drukuje niewłaściwe wymiary.

W moim Dualu CS-455 wyszło, że prawidłowo ustawiona wkładka (2M Red) jest praktycznie wysunięta na sam koniec ramienia.
Co ciekawe, wyliczenia programu dla geometrii Baervalda praktycznie pokrywają się z danymi technicznymi ramienia w instrukcji, co chyba dobrze świadczy o konstruktorach ramienia.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ustawianie wkładki

#41

Post autor: JacK »

zbyszek1982 pisze:
W moim Dualu CS-455 wyszło, że prawidłowo ustawiona wkładka (2M Red) jest praktycznie wysunięta na sam koniec ramienia..
.
Mam do tego gramofonu wkładkę Sumiko Pearl i jakbym ją nie ustawiał na tzw. głupim teście (szablonie) wychodzi mi że nigdy nie jest ustawiona idealnie, po prostu brakuje większej możliwości regulacji. Teraz mocno zastanawiam się nad zakupem kolejnej wkładki i chciałbym kupić 2M Bronze. Chyba gabarytami jest taka sama jak Twoja 2M Red. Męczy mnie pytanie czy da się ją prawidłowo ustawić z tym ramieniem i czy VTA będzie też prawidłowe.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Ustawianie wkładki

#42

Post autor: zbyszek1982 »

JacK, Wydrukuj sobie szablon tym programem i spróbuj ustawić jeszcze raz. Jest to dużo łatwiejsze niż ze zwykłym szablonem.

Co do wkładki, to wszystkie z serii 2M wyglądają tak samo, więc nie ma problemu z jej ustawieniem. Co do VTA ciężko mi się wypowiadać, ale Ortofon jest o 2mm wyższy od wkładki montowanej w tych gramofonach fabrycznie. Nie wiem też, czy Bronze będzie dobrym wyborem, bo wg. Ortofona najlepszy sugerowany model wkładki dla tego gramofonu to 2M Blue, więc nie wiem czy warto wydawać tysiąc złotych na 2M Bronze.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#43

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:Co ciekawe, wyliczenia programu dla geometrii Baervalda praktycznie pokrywają się z danymi technicznymi ramienia w instrukcji, co chyba dobrze świadczy o konstruktorach ramienia.
Nic dziwnego, wszak zawsze inżynier projektujący gramofon musi się na jakiejś geometrii oprzeć, bo w przeciwnym wypadku byłaby niezła kaszanka :)
JacK pisze:Męczy mnie pytanie czy da się ją prawidłowo ustawić z tym ramieniem i czy VTA będzie też prawidłowe.
Będzie OK. Ta seria Duali i Ortofony 2M to dość popularna kombinacja :)
zbyszek1982 pisze:ale Ortofon jest o 2mm wyższy od wkładki montowanej w tych gramofonach fabrycznie
To rzadko kiedy jest dobry wyznacznik, szczególnie w dzisiejszych czasach, żeby zakładać że VTA z fabrycznie montowaną wkładką było idealne.
zbyszek1982 pisze:Nie wiem też, czy Bronze będzie dobrym wyborem, bo wg. Ortofona najlepszy sugerowany model wkładki dla tego gramofonu to 2M Blue, więc nie wiem czy warto wydawać tysiąc złotych na 2M Bronze.
To Ortofon robi jakieś rekomendacje dla danych modeli gramofonów? Gdzie? :)

Jak ktoś nie ma jeszcze porównania z 2M to nie radziłbym sięgać aż po 2M Bronze. Lepiej wybrać 2M Red albo Blue.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Ustawianie wkładki

#44

Post autor: zbyszek1982 »

Wojtek pisze: To rzadko kiedy jest dobry wyznacznik, szczególnie w dzisiejszych czasach, żeby zakładać że VTA z fabrycznie montowaną wkładką było idealne.
Nie zakładam, tylko tak dla ścisłości chciałem poinformować ;)
Wojtek pisze: To Ortofon robi jakieś rekomendacje dla danych modeli gramofonów? Gdzie? :)
tutaj:
http://www.ortofon.com/index.php?option ... Itemid=361
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#45

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:tutaj:
Spoko, nie natknąłem się na to wcześniej na stronie Ortofona. Tak czy siak, te rekomendacje są bardzo zdawkowe, bardziej marketingowe niż specjalistyczne. Większość gramofonów ma... takie same rekomendacje ;)

Jak klient się nie zna i szuka "zamiennika" do swojego gramofonu to od razu ma ukierunkowane na co ma kasę wyłożyć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ