Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#46

Post autor: Kichal »

Dimas pisze:Taka se ta apka
Najlepszym gramofonem w domu okazał się technics sl Q2 :clap:
Co ciekawe - na iPhone 6 wykres jest jak poniżej, a na iPhone5 pokazuje 33.74 na tym samym gramofonie :morda: wykres taki sam tylko prędkość niby wyższa xD

Tylko ze iPhone 5 jest z 2012 a 6 z końca 2014 i pewnie dlatego jest dokładniejszy, nowe technologie pewnie będą jeszcze lepsze xd

SL-5300 po przesmarowaniu.
Załączniki
IMG_5342.PNG
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
miaziol
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2017, 08:30
Gramofon: DP-37F

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#47

Post autor: miaziol »

Hmm zastanawiam się właśnie na ile to jest poprawne. Na ile ta apka pokazuje prawdę. Na moim 5s pokazuje 33.74 i więcej na dzieckowym 6s niby obroty są ok czyli 33.34 ale pływa jak jasna cholera czyli wygląda na to że mój pl-12d ma nie do końca stabilne obroty.
IMG_0897.PNG
Pioneer SX-838, Pioneer PL-12D, Denon DP-37F, Excel ES70S, DL-80MC, DR500LC
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#48

Post autor: Kichal »

miaziol pisze:Hmm zastanawiam się właśnie na ile to jest poprawne. Na ile ta apka pokazuje prawdę. Na moim 5s pokazuje 33.74 i więcej na dzieckowym 6s niby obroty są ok czyli 33.34 ale pływa jak jasna cholera czyli wygląda na to że mój pl-12d ma nie do końca stabilne obroty.
IMG_0897.PNG
Widać 5 i 5s mają ten sam żyroskop bo wyniki podobne. Co do drugiej opcji to raczej jakoś szczególnie bym się tym nie martwił jak tylko nie słyszysz tego gołym uchem, trzeba wziąć poprawkę na działanie żyroskopu i inne cuda, musi ktoś z iphonem 7 jeszcze wkleić screena :D Wydrukuj tarczę strobo i zobacz jak to wtedy wygląda jak chcesz mieć święty spokój. U mnie to była masakra bo 2% były odchylenia.

Z drugiej strony jak widzisz to jednym telefonem testowałem dwa gramofony - na Technicsie była różnica 0.06%, na pioneerze prawie 2%, więc nie jest to też aż takie losowe, nie wiem na ile wykres faktycznie zależy od obrotów a ile od żyroskopu :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
miaziol
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2017, 08:30
Gramofon: DP-37F

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#49

Post autor: miaziol »

No ja mam zagadkę co z tym zrobić słyszalne to nie jest za bardzo. Do tego 5s rysuje ten wykres szybszy ale za to z mniejszymi odchyłkami w zasadzie idealny okrąg. Pytanie na ile to jest prawidłowe. Skoro występują dosyć znaczne różnice w prędkości obrotowej to ja juz sam nie wiem. W teorii mogę go odesłać tylko nie wiem czy chcę zwłaszcza że zaraz igła eliptyk dojedzie.
Pioneer SX-838, Pioneer PL-12D, Denon DP-37F, Excel ES70S, DL-80MC, DR500LC
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#50

Post autor: Kichal »

miaziol pisze: No ja mam zagadkę co z tym zrobić słyszalne to nie jest za bardzo
To zależy co to znaczy "za bardzo" - nie powinno być w ogóle słyszalne :D Może być to też kwestia paska i miliona innych rzeczy które były poruszane w tym wątku :D A na samym końcu uszkodzeń mechanicznych.

Wydaje mi się że najbadziej miarodajne będzie wydrukowanie płyty stroboskopowej i tak jak ktoś wyżej napisał, poświecenie w nocy lampeczką z listwy :D Nie robiłem tego przy użyciu tej diody, ale zawsze ma każdy pod ręką więc może zadziałać.

Pozwolę sobie jeszcze zacytować użytkownika Kijek, który miał również problem z PL-12D i pomógł mi dużo na priv, ale niestety nie sprawdziło się to u mnie. Problem jaki był jest opisany w tym wątku. Może u Ciebie akurat te rozwiązania pomogą:
(...)
W moim przypadku był to akurat pasek, którego szerokość w pewnym miejscu zwężała się do ok. 1 mm. Jednakże później okazało się, że jest problem z prędkością 45 RPM.
(...)
Pozostaje jeszcze kwestia samego napędu. Tutaj ponownie nie mam pewności jak wygląda to u Ciebie ale u mnie silnik jest zamontowany na śrubach z gumowymi podkładkami. Niestety owe podkładki straciły już swoje właściwości, przez co silnik osiadł nieco niżej. Jeśli przyjrzysz się jak wygląda jego trzpień, to namierzysz tam śrubę, która pozwala na regulację jego wysokości. Jeśli jest ona źle ustawiona, to pasek może falować na odcinkach o różnej średnicy. Gdy ustawisz prędkość na 33 RPM (dźwignia do góry) końcówka trzpienia silnika powinna być na być na tej samej wysokości (+/-1 mm) co szczyt dźwigni.
Dodatkowo możesz pyknąć dwie kropelki oleju samochodowego do Lubrication Hole w silniku i do komory szpindla (wcześniej wyczyszczonej, nie zgub kulki! ) :D Rzeczy które zostały tutaj opisane możesz zrobić bez rozbierania gramofonu więc tak na prawdę to jak Cię nie zaspokoją oczekiwania to i tak możesz odesłać bez większej inwazji w środek. Ja zrobiłem sporą inwazję, ale bez żadnych szkód. A nawet można powiedzieć żę zrobiłem przegląd xD
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
miaziol
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2017, 08:30
Gramofon: DP-37F

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#51

Post autor: miaziol »

Nie no zanim naskrobałem tutaj cokolwiek to silnik został odkręcony wymyty izopropylem, nasmarowany olejem silnikowym, pasek igła dane nowe :D Tyle że piszą w internetach że paski występują różnej szerokości pomimo tego że są podpisane jako zamiennik pioneera. Skutkuje to podwyższonymi obrotami cholera wie jak do tego podejść :D Regulacja wysokości rolki u mnie odbywa się na zasadzie wysuwania i chowania rolki na silniku. Silnik wisi na gumach i ma stałą pozycję. Jest nieruchomy. Muszę w to popatrzeć mocniej. Po za tym zwróć uwagę że ta apka pokazuje tak naprawdę odchyłkę +/- od prędkości bazowej. To co tutaj ma kształt elipsy na 5s jest ok ino obroty za wysokie i któremu wierzyć?
IMG_0289.PNG
Pioneer SX-838, Pioneer PL-12D, Denon DP-37F, Excel ES70S, DL-80MC, DR500LC
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#52

Post autor: Kichal »

miaziol pisze: To co tutaj ma kształt elipsy na 5s jest ok ino obroty za wysokie i któremu wierzyć?
Ja bym wierzył bardziej iPhone 6s. Ja w SL-5300 mam normalnie stroboskop + jest stabilizowany kwarcem i widzę na talerzu co się dzieje i stoi idealnie no i aplikacja pokazuje 33.34 i mały zakres odchyleń. Więc zakładam, że dokładność pomiaru to z grubsza 0.01RPM w porównaniu do tego co oko może zobaczyć. Na tym samym gramofonie na iPhone 5 wynik jak u Ciebie - okolice 33.74.

Druga sprawa jest taka, ze jak masz zakres +/- 1.56% to wykres jest dużo bardzo uproszczony niż dla +/- 0.5% które masz na iP 6. Więc tak na prawdę mogą one być takie same tylko, że przez to że jest o tyle w górę przesunięty do góry to nie widać tego tak dokładnie.

Tak jak mówię, najlepiej wydrukuj sobie tę płytkę stroboskopową i zobaczysz co się dzieje. Jest jeszcze apka na iPhone 6 w górę True Note do której masz tarczę specjalną i Ci mruga fleszem, ale jej nie polecę bo czasam flesz nie nadąża i to widać gołym okiem :D na 5-tce w ogóle nie dało się jej odpalić.


Wrzuciłem tutaj kilka pomiarów zgromadzonych do tej pory:
http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=164740#p164740
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Pioneer SPL-40 (PL-12D) - falujące obroty - pierwsze problemy

#53

Post autor: Kichal »

Sprawa numer trzy, to fakt, że PL-12D ma Speed accuracy: 1.0% lub mniej więc może nawet kręcić z prędkością 33.00RPM zamiast 33.33 albo 33.66 i o ile będzie to w miarę stałe to jest zgodne z normą.

Dla porównania SL-Q3 i mój SL-5300 ma 0.025% czyli może góra 33.338 ~ 33.34 lub jeśli zwalnia 33.322

I by się to nawet zgadzało bo apka pokazuje mi 33.34 i czasem wykres spada delikatnie poniżej 33.33


...Albo ja to źle interpretuję :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
ODPOWIEDZ