Gramofon Metz TX 4963

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robert84
Posty: 26
Rejestracja: 09 lip 2018, 17:54

Re: Gramofon Metz TX 4963

#91

Post autor: Robert84 »

amrowek pisze:
13 lip 2018, 20:08
ja mam wymienione na RCA bo poprzecierany był
U mnie jest praktycznie niezniszczony. Na obecną chwilę podłączony jest bez uziemienia i brak jakiekolwiek buczenia.
Awatar użytkownika
Darkow
Posty: 51
Rejestracja: 28 sty 2018, 10:40
Gramofon: Denon DP-47F
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Gramofon Metz TX 4963

#92

Post autor: Darkow »

Robert84 pisze:
13 lip 2018, 20:38
Darkow pisze:
01 lut 2018, 11:09
Naoliwiłem silniczek, przelutowałem kable, wyprowadziłem masę i jest OK. Faktycznie takie rzężenie silniczka przenosiło się na głośniki - dzięki Wam.
Jak wygląda wymiana kabli, sporo dłubaniny?
NIe. Większego problemu nie ma, trochę dokładności i cierpliwości, ale skoro nie buczy to może póki co daj sobie spokój. Za jakiś czas i tak do tego wrócisz (będziesz miał do czego). Tak to już jest z nami... więcej, bardziej, dokładniej itd. :)
Awatar użytkownika
Robert84
Posty: 26
Rejestracja: 09 lip 2018, 17:54

Re: Gramofon Metz TX 4963

#93

Post autor: Robert84 »

Dzięki za odpowiedź. Mam zamiar zmienić na RCA, adapter który kupiłem nie przekonuje mnie.
U mnie wygląda to tak, są 3 przewody. Jak to ogarnąć?
Wybaczcie, ale jestem laikiem :techie-pressanykey: , a nie chcę za przeproszenie czegoś spieprzyć :confusion-helpsos:
Załączniki
IMG_6560.jpg
Awatar użytkownika
Darkow
Posty: 51
Rejestracja: 28 sty 2018, 10:40
Gramofon: Denon DP-47F
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Gramofon Metz TX 4963

#94

Post autor: Darkow »

Robert84 pisze:
14 lip 2018, 15:23
Dzięki za odpowiedź. Mam zamiar zmienić na RCA, adapter który kupiłem nie przekonuje mnie.
U mnie wygląda to tak, są 3 przewody. Jak to ogarnąć?
Wybaczcie, ale jestem laikiem :techie-pressanykey: , a nie chcę za przeproszenie czegoś spieprzyć :confusion-helpsos:
Skoro już się za to zabierasz, wymień cały przewód bo na tym nie ma to raczej sensu. Kup albo gotowy z końcówkami RCA, albo sam zrób z dedykowanego porządnego kabla i wtyków, wlutuj w wyjście na płytce gramofonu. Od spodu gramofonu jest tylko kilka wkrętów i wszystko jest doskonale widoczne i "na wierzchu". W gramofonie, po otwarciu, jest płytka do której dochodzą przewody z ramienia (od góry). Jest przykręcona, podajże, na jeden wkręt, pod spodem są wyjścia kabli sygnałowych. Odkręć płytkę, odwróć ją delikatnie i przylutuj nowe przewody, nie zapominając o założeniu tej czarnej przelotki w obudowie, która blokuje przewód.
Obrazek
Załączniki
WYJŚCIOWE KABLE SYGNAŁOWE SĄ POD SPODEM
WYJŚCIOWE KABLE SYGNAŁOWE SĄ POD SPODEM
Awatar użytkownika
Robert84
Posty: 26
Rejestracja: 09 lip 2018, 17:54

Re: Gramofon Metz TX 4963

#95

Post autor: Robert84 »

Odkręciłem i wygląda to tak. Jak odprowadzić osobny przewód z uziemieniem?
Jak porządnie kiedyś robili ten sprzęt, teraz za kupę plastiku płaci się fortunę.
Załączniki
IMG_6563.jpg
IMG_6562.jpg
Awatar użytkownika
Darkow
Posty: 51
Rejestracja: 28 sty 2018, 10:40
Gramofon: Denon DP-47F
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Gramofon Metz TX 4963

#96

Post autor: Darkow »

Robert84 pisze:
14 lip 2018, 17:01
Odkręciłem i wygląda to tak. Jak odprowadzić osobny przewód z uziemieniem?
Jak porządnie kiedyś robili ten sprzęt, teraz za kupę plastiku płaci się fortunę.
Ja u siebie odpiąłem uziemienie z płytki (to dochodzące z ramienia) przedłużyłem i spiąłem z masą gramofonu na obudowie sinika przed włącznikami, taki układ sprawdził się u mnie (ale w moim przypadku przedźwięki były od samego początku), jeśli u Ciebie jest cisza to niczego nie zmieniaj. Przewód masy zawsze można wyprowadzić później, o ile zajdzie taka potrzeba.
Acha i przy połączaniu nowych przewodów rozdziel masy kanałów.
Awatar użytkownika
Robert84
Posty: 26
Rejestracja: 09 lip 2018, 17:54

Re: Gramofon Metz TX 4963

#97

Post autor: Robert84 »

Postanowiłem, że kabel jednak zostaje, zmienię tylko końcówkę.
Wrzucę jeszcze fotkę po montażu i ocenicie, czy wszystko gra jeżeli można oczywiście :)
Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
Darkow
Posty: 51
Rejestracja: 28 sty 2018, 10:40
Gramofon: Denon DP-47F
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Gramofon Metz TX 4963

#98

Post autor: Darkow »

Robert84 pisze:
14 lip 2018, 17:49
Postanowiłem, że kabel jednak zostaje, zmienię tylko końcówkę.
Wrzucę jeszcze fotkę po montażu i ocenicie, czy wszystko gra jeżeli można oczywiście :)
Dzięki za pomoc!
OK.
Tutaj masz na przyszłość.
Powodzenia. ;)
Obrazek
Załączniki
IMG_6563 kopia.jpg
Awatar użytkownika
Robert84
Posty: 26
Rejestracja: 09 lip 2018, 17:54

Re: Gramofon Metz TX 4963

#99

Post autor: Robert84 »

Darkow pisze:
14 lip 2018, 17:56
Robert84 pisze:
14 lip 2018, 17:49
Postanowiłem, że kabel jednak zostaje, zmienię tylko końcówkę.
Wrzucę jeszcze fotkę po montażu i ocenicie, czy wszystko gra jeżeli można oczywiście :)
Dzięki za pomoc!
OK.
Tutaj masz na przyszłość.
Powodzenia. ;)
Obrazek
Super :D
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7660
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Gramofon Metz TX 4963

#100

Post autor: amrowek »

https://www.euro.com.pl/kable/techlink- ... inch.bhtml
ja użyłem a wlściciwie kupiłem i dałem znajomemu aby użył takiego jw. znaczy się na pól a druge pół poszło do innego :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: Gramofon Metz TX 4963

#101

Post autor: drEvil »

Mam takiego drania jak w temacie i chciałbym wycisnąć z niego coś więcej. Do tej pory (z dłuższą przerwą ostatnio) grał dostatecznie- bez syfu, ale całkiem bez polotu. Dźwięk... powiedzmy "radiowy", trochę męczący (nie dam głowy, czy nie ma tam lekkiego szumu, w tonach wysokich na granicy słyszalności*).
Regulowałem antyskatingiem i dociskiem, ale bezprzyżądowo (czyli, uczciwie mówiąc: na pałę), w sumie niewiele się poprawiało. Uziemienie- spięte daje tyle, że nie wchodzą różne odgłosy instalacji elektrycznej.
Chodził w zestawie z Accuphase e-206 przez wejście phono.

Umyśliłem, że wymienię wkładkę (siedzi Jelco- chyba- MC14. Podobna jak w pierwszym poście, nijak nie opisana). Jak sprawdzić, czy dana wkładka będzie pasować (wydaje mi się, że chodzi głównie o wysokość)- korci mnie jakiś "cudak" a w niedalekiej przyszłości coś sprawdzonego? Chyba że to Jelco jest na tyle dobre, że da się wyregulować albo "stuningować".
Na razie, niestety, Nagaoka MP200 jest poza budżetem.
Dziękuję z góry. I przepraszam za wałkowanie po raz N-ty tego samego- to tylko moja wina, bo zachciało mi się kolejnego "egzotycznego węża" w zestawie audio.

*mojej. Kiedyś nagrywałem audycje radiowe na komputer, żeby odsłuchać w ludzkiej porze i tam bywało podobne wrażenie odsłuchowe (pik około 18kHz)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Metz TX 4963

#102

Post autor: Wojtek »

Skoro szukasz wkładki to określ budżet i załóż temat w odpowiednim dziale.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: Gramofon Metz TX 4963

#103

Post autor: drEvil »

Szukam, tak. Ale pytanie mam bardziej ogólne- skąd dowiem się, czy daną wkładkę uda się dopasować? Coś dobrego kupię na pewno, ale chętnie bym po eksperymentował...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon Metz TX 4963

#104

Post autor: Wojtek »

Jak się zdoktoryzujesz z tematu podatności igieł i mas efektywnych ramion :)
viewtopic.php?f=12&t=658

Osobna kwestia to VTA co ma związek z wysokością podstawy ramienia czy wkładki (jak jest za niska to pół biedy bo możesz dodać jakiś dystans).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drEvil
Posty: 39
Rejestracja: 31 lip 2020, 18:52
Gramofon: PL-50
Lokalizacja: Lublin

Re: Gramofon Metz TX 4963

#105

Post autor: drEvil »

Nieśmiało zapytam: czy ma ktoś tę stronę z instrukcji, na której stoją parametry ramienia (masa efektywna itd.)?
ODPOWIEDZ