SME 3009 Series II - ustawienia

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10449
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#61

Post autor: Myszor »

I tak to SME pogrążyło sprzedaż płyt testowych :lol:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#62

Post autor: Wojtek »

No to ładnie :D I bądź tu Panie mądry ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: SME 3009 Series II - problem z okablowaniem

#63

Post autor: Biogon »

klin pisze: Tak mi się wydaje, że to powinno być 4,5 g a nie 3 g. No bo to by było trochę dziwne, że improved przy masie efektywnej 6,5 g miało by mieć taki sam ciężarek jak not improved z dwa razy większą masą efektywną...
Założyłem przed chwią SAS'a. Przy ciężarku 3 g. dopiero na 5 - 6. rowku zaczyna działać jak należy. Przy ciężarku 4,5 grama działa poprawnie jak w instrukcji stoi, czyli na 3 - 4 rowku działa.
Na AT OC9 II przy ciężarku 4,5 g działa poprawnie przy 6. rowku ale to i tak niżej niż przy 3 g ciężarku (co opisałem powyżej).
Dociążyłem do 4,5 g
Daliście mi do myślenia tym postem. Zważyłem swój ciężarek AS i okazało się że jest trzygramowy. TF mam 2,3g więc dlatego AS ustawiałem dużo dalej na podziałce niż przewidywała instrukcja - teraz wiem dlaczego! Może faktycznie, jak napisał @klin warto zmienić tytuł posta na inny niż "problem z okablowaniem". Na przykład "ustawienia".
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41488
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#64

Post autor: Wojtek »

Zrobione :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kal800
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2017, 00:12
Gramofon: TD125+3009+ATOC9/ii
Lokalizacja: Gdynia Orłowo

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#65

Post autor: kal800 »

klin pisze:OK....chyba udało mi się to w końcu ustawić i wszystko się zgadza :D
ostatecznie użyłem takich danych do drukowania:
arc.jpg
Witam wszystkich,


@klin, mam jeszcze pytanie o ten overhang - jak rozumiem, otrzymałeś wartość 15.441 od SME? Czy pytałeś ich o parametry dla Twojej wkładki? Overhang jest odległoscią od środka spindla do igły i wydaje mi się, że ta odległość może być różna na tym samym ramieniu dla różnych wkładek, chyba, że odległość punkt montażowy - igła, jest stała dla każdej wkładki.

Pytam, ponieważ będę w następnych dniach składał identyczny system dla siebie (td125mkii+sme3009 unimpr+at-oc09ml/ii) i zastanawiam się, czy po prostu wklepać te wartości jak podałeś, czy bawić się w mierzenie overhangu samemu...
AT-OC9ML/II -> SME3009 -> TD125mkii -> preAmplifikator II -> Line Magnetic LM508ia -> GLD Orfeusz
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#66

Post autor: klin »

kal800 pisze: @klin, mam jeszcze pytanie o ten overhang - jak rozumiem, otrzymałeś wartość 15.441 od SME? Czy pytałeś ich o parametry dla Twojej wkładki?
Wkładka w tym przypadku nie ma znaczenia. Tu chodzi o ustawienie samego czubka igły względem piwota i szpindla. Nie ma znaczenia z jakiej wkładki ta igła wystaje.
kal800 pisze:Overhang jest odległoscią od środka spindla do igły i wydaje mi się, że ta odległość może być różna na tym samym ramieniu dla różnych wkładek, chyba, że odległość punkt montażowy - igła, jest stała dla każdej wkładki.
Dlatego właśnie podstawa ramienia w SME jest ruchoma i jeźdisz nią aż ustawisz overhang 15,44 mm :)

Tak, według mnie możesz śmiało użyć moich parametrów, bo masz to samo ramię - SME 3009 series II. Sam gramofon czy rodzaj wkładki są tu nie istotne.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#67

Post autor: klin »

Biogon pisze: Daliście mi do myślenia tym postem. Zważyłem swój ciężarek AS i okazało się że jest trzygramowy. TF mam 2,3g więc dlatego AS ustawiałem dużo dalej na podziałce niż przewidywała instrukcja - teraz wiem dlaczego!
Im większy TF tym większy AS - piszą też o tym w instrukcji. Wpływ na tą zależność ma też szlif igły - im bardziej wyuzdany, tym większe tarcie :D

A co do samego AS to ja ciut zmniejszyłem ostatnio. Ostatnia ścieżka na płycie testowej HI FI News gra zupełnie poprawnie dopiero na ustawieniu AS w okolicach 7 / 8 podziałki ale po przeczytaniu komentarza od SME, ustawiłem ostatecznie trochę więcej niż zalecana w istrukcji SME - 5. podziałka.
kal800
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2017, 00:12
Gramofon: TD125+3009+ATOC9/ii
Lokalizacja: Gdynia Orłowo

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#68

Post autor: kal800 »

klin pisze: Dlatego właśnie podstawa ramienia w SME jest ruchoma i jeźdisz nią aż ustawisz overhang 15,44 mm :)

Tak, według mnie możesz śmiało użyć moich parametrów, bo masz to samo ramię - SME 3009 series II. Sam gramofon czy rodzaj wkładki są tu nie istotne.
ok, chyba zatem skumałem w końcu - ruszając podstawą ramienia koryguję kąt prowadzenia i albo,to zrobię na szablonie ustawiając wkładkę rownolegle do linii na nim, albo na miarce Audio Techniki ustawiając overhang. W obu przypadkach wynikiem będzie odległość od końcówki igły do środka spindla równa 15,44 mm. czyż tak?
AT-OC9ML/II -> SME3009 -> TD125mkii -> preAmplifikator II -> Line Magnetic LM508ia -> GLD Orfeusz
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#69

Post autor: klin »

kal800 pisze: ok, chyba zatem skumałem w końcu - ruszając podstawą ramienia koryguję kąt prowadzenia i albo,to zrobię na szablonie ustawiając wkładkę rownolegle do linii na nim, albo na miarce Audio Techniki ustawiając overhang. W obu przypadkach wynikiem będzie odległość od końcówki igły do środka spindla równa 15,44 mm. czyż tak?
Tak, powinno wyjść mniej więcej to samo. Na wydrukowanym szablonie jest łatwiej ustawić. Ten plastik od AT musisz przyłożyć do szpindla i w tym miejsu nie jesteś w stanie opuścić igły, bo wkładka zachacza o szpindel.
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#70

Post autor: Biogon »

klin pisze: A co do samego AS to ja ciut zmniejszyłem ostatnio. Ostatnia ścieżka na płycie testowej HI FI News gra zupełnie poprawnie dopiero na ustawieniu AS w okolicach 7 / 8 podziałki ale po przeczytaniu komentarza od SME, ustawiłem ostatecznie trochę więcej niż zalecana w istrukcji SME - 5. podziałka.
Rozumiem, że teraz działasz na ciężarku 4,5g?
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#71

Post autor: klin »

Biogon pisze: Rozumiem, że teraz działasz na ciężarku 4,5g?
Nie, SME potwierdziło mi, że te ramiona były sprzedawane z ciężarkiem 3 g. Tak więc jadę na 3 g :)
kal800
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2017, 00:12
Gramofon: TD125+3009+ATOC9/ii
Lokalizacja: Gdynia Orłowo

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#72

Post autor: kal800 »

klin pisze:
kal800 pisze: ok, chyba zatem skumałem w końcu - ruszając podstawą ramienia koryguję kąt prowadzenia i albo,to zrobię na szablonie ustawiając wkładkę rownolegle do linii na nim, albo na miarce Audio Techniki ustawiając overhang. W obu przypadkach wynikiem będzie odległość od końcówki igły do środka spindla równa 15,44 mm. czyż tak?
Tak, powinno wyjść mniej więcej to samo. Na wydrukowanym szablonie jest łatwiej ustawić. Ten plastik od AT musisz przyłożyć do szpindla i w tym miejsu nie jesteś w stanie opuścić igły, bo wkładka zachacza o szpindel.
Dzięki! Teraz sobie z pewnością poradzę z tym ramieniem. Spodziewam się jeszcze schodów z ustawieniem Lateral Balance, ale się jeszcze najwyżej dopytam jak już będę miał ramię zamontowane :)
AT-OC9ML/II -> SME3009 -> TD125mkii -> preAmplifikator II -> Line Magnetic LM508ia -> GLD Orfeusz
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#73

Post autor: Biogon »

klin pisze:
Biogon pisze: Rozumiem, że teraz działasz na ciężarku 4,5g?
Nie, SME potwierdziło mi, że te ramiona były sprzedawane z ciężarkiem 3 g. Tak więc jadę na 3 g :)
U mnie na "czystej" płycie przy VTF 2,3g i założeniu linki na ostatni rowek (!) ramię stoi w miejscu jak zaklęte. Zamówiłem więc ciężarek 5g by zaczęło "jechać" do zewnątrz płyty. Teraz nie wiem, czy patrzeć na zachowanie ramienia na czystej płycie czy ustawiać według drukowanej instrukcji SME :think:
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#74

Post autor: klin »

Biogon pisze: U mnie na "czystej" płycie przy VTF 2,3g i założeniu linki na ostatni rowek (!) ramię stoi w miejscu jak zaklęte. Zamówiłem więc ciężarek 5g by zaczęło "jechać" do zewnątrz płyty. Teraz nie wiem, czy patrzeć na zachowanie ramienia na czystej płycie czy ustawiać według drukowanej instrukcji SME
Ehhh czysta płyta - zaraz CIę zaatakują wszyscy :D Ja lubię na czystej płycie sprawdzić na sam koniec jak juz wszystko ustawię płytą testową - tak bardziej z ciekawości. W większości przypadków, przy idealnie ustawionym AS, igła ucieka do zewnątrz płyty. I OK, gra muzyka :) Ale najlepiej ustawiać AS na płycie testowej a nie na czystej płycie.
A co do SME, to powiem tak. Jak już Tobie stoi w miejscu to jest nieźle. Dawać 5 g odważnik, tak by uciekało do zewnątrz? Nie wiem czy to najlepszy pomysł. Najlepiej jak byś sprawdził na testowej. Ja się boję trochę za dużego (idealnego) AS...patrz też na komentarz od SME.
Przy płycie dr Feickert, już na tak ustawionym AS, że Ci stoi w miejscu to wszystkie 3 ścieżki przejdą Tobie poprawnie. Z kolei ta ostatnia, 4-ta ścieżka na HI FI News to jest troche dla sportu - nie jestem do końca przekonany czy do zdrowe dla igły by tak mocno ustawiać AS...
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: SME 3009 Series II - ustawienia

#75

Post autor: Biogon »

W takim razie nadszedł czas na kupno testowej płyty. Możesz proszę podpowiedzieć jaką i gdzie?
ODPOWIEDZ