Akai AP-Q41 - naprawa

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

Akai AP-Q41 - naprawa

#1

Post autor: ant »

Witajcie.
Znacie kogoś godnego polecenia kto podjął by się przeglądu i ewentualnej naprawy gramofonu Akai model AP-Q41 ?
Z góry dziękuję za pomoc :-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

serwis gramofonów Opole lub Wrocław

#2

Post autor: Wojtek »

"Ewentualnej naprawy"? A jest z nim coś nie tak?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

Re: serwis gramofonów Opole lub Wrocław

#3

Post autor: ant »

Wojtek. Dostałem go w ramach prezentu. Ma wkładkę Ortofon 10 ale bez igły. Poprzedni właściciele którzy mi go sprezentowali twierdzą że działał dobrze. Jednak kilka latek leżał nie używany. Przede wszystkim chcę by ktoś zrobił przegląd tego gramofonu zanim zdecyduję się kupić do niego nową wkładkę. Chciałbym uniknąć sytuacji gdzie kupuję wkładkę i okazuje się że coś jest nie tak z gramofonem i że powinienem był zainwestować w inny gramofon a nie wkładkę do tego. Z tego co sam sprawdziłem to nie działa włącznik "power" , jednak jest wciśnięty więc normalnie się "odpala". Przy uruchomieniu startu ramię schodzi do połowy płyty, jednak może to być kwestia ustawienia ramienia czy też antyskakingu lub nacisku. No i kwestia samych obrotów i reszty mechaniki/automatyki. Chce być pewien że jest ok, a jak nie jest to chcę by zostało naprawione jeśli to oczywiście możliwe. Wolę by zrobił ktoś kto się na tym zna, niż sam bym miał w tym dłubać i niechcący coś zepsuć. :-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

serwis gramofonów Opole lub Wrocław

#4

Post autor: Wojtek »

Wiele rzeczy możesz sam ustalić, a przynajmniej z naszą pomocą dydaktyczną :morda:

Gramofon ma napęd bezpośredni ze stabilizację kwarcową, więc kwestia nierównych obrotów jest mało prawdopodobna.
Nie ma on co prawda lampy stroboskopowej do kontroli prędkości obrotowej, ale to nic.

Gramofon ten posiada system automatycznego rozpoznawania wielkości płyty na talerzu. więc auto-start powinien zawędrować w odpowiednie miejsce dla płyt 7'', 10'' i 12''.
W sytuacji gdy na talerzu nie ma żadnej płyty może nie wystartować w ogóle albo potraktować to jako obecność singla. Do doczytania w instrukcji obsługi :)

Ramię możesz obsługiwać przy pomocy przycisków "arm transport", pozwalających na automatyczny ruch w prawo, lewo i obsługę windy (góra/dół).
ant pisze:Z tego co sam sprawdziłem to nie działa włącznik "power" , jednak jest wciśnięty więc normalnie się "odpala".
W sensie że nie da się gramofonu wyłączyć bo przycisk nie odbija?

Co do wkładki/igły to Ortofon OM chyba był montowany fabrycznie na tym gramofonie. To dobra wkładka. Dla testów możesz kupić sobie zamiennik igły z Wamatu, który nie jest specjalnie drogi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

serwis gramofonów Opole lub Wrocław

#5

Post autor: ant »

Tak, dokładnie przycisk "power" nie odbija , jest wciśnięty na stałe. Ale akurat to mi nie przeszkadza. Natomiast mam wątpliwości co do automatycznego rozpoznawania wielkości płyty. Krótko co prawda sprawdzałem, ale zdarza się że na 12" ramię kieruje się automatycznie na pozycję dla 7". chociaż próby były robione na prędce pod presją 4 letniego dziecka które bardzo chciało się zaznajomić z "nowym" sprzętem :-D Więc może to kwestia mojego na spokojnie ogarnięcia, czy też jest tu możliwa jakaś wada automatu? Możesz podkleić link do odpowiedniej igły z Wamatu ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

serwis gramofonów Opole lub Wrocław

#6

Post autor: Wojtek »

Możliwe w takim razie że jest jakaś usterka w automacie, w sekcji odpowiedzialnej za rozpoznawanie rozmiaru.

Igła: http://allegro.pl/nowa-igla-ortofon-nad ... 31093.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

serwis gramofonów Opole lub Wrocław

#7

Post autor: ant »

Wczoraj dotarła igła z wamatu.założyłem i coś próbuję ogarniać. ale mam pewne wątpliwości.
Przede wszystkim gdy ramię jest na stopce/widełkach to winda trzyma je ciągle w górze. tak chyba nie powinno być? Opuszcza się tylko przy uruchomieniu , po zakończeniu płyty ramię wraca na stopkę ale pozostaje znowu w górze na windzie. Uniemożliwia to trochę ustawienie nacisku bo żeby to zrobić muszę palcem przytrzymać windę w dole. Gdy udaje się wypoziomować ramię to leci ono w stronę stopki. Tak chyba też być nie powinno? Poza tym wydaje mi się że winda za szybko się opuszcza przez co igła podskakuje po styczności z płytą. Masz jakieś sugestie co z tym zrobić?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Akai AP-Q41 - naprawa

#8

Post autor: Wojtek »

Sięgnij sobie po instrukcję obsługi: http://www.vinylengine.com/library/akai/ap-q41.shtml

Ten gramofon jest o tyle nietypowy, że winda zawsze jest podniesiona gdy gramofon jest w stanie spoczynku, a ramię znajduje się na stopce. Tak więc w tym wypadku jest to całkiem normalne.

W Akai AP-Q41, proces kalibracji ramienia sprowadza się do następujących kroków:
1. Włączenie gramofonu
2. Ustawienie antiskatingu na 0.
3. Ręczne przeniesienie ramie nad obszar między stopką, a talerzem, a następnie opuszczenie windy przyciskiem.
4. W tym momencie dopiero wyważamy ramię kręcąc ciężarkiem.
5. Jak już ramię mamy wyważone, cofamy ramię na stopkę, winda samoczynnie powinna się podnieść. Ustawiamy skalę nacisku na 0.
6. Ustawiamy docelowy nacisk kręcąc ciężarkiem i ustawiamy docelowy AS.

Oczywiście na każdym etapie musisz uważać żeby igła nie stykała się z niczym.

Do ustawiania overhangu służy pierścień na macie talerza. Tuż przy szpindlu.
Overhang jest prawidłowy gdy igła znajduje się tuż nad promieniem pierścienia, gdy wkładka znajduje się nad szpindlem.

Jest to bardzo zaawansowany, ale zarazem też bardzo praktyczny gramofon. Większość rzeczy da się na nim wyregulować, łącznie z pracą automatyki ramienia.

Co do zbyt szybko opadającej windy to jest to raczej efekt starego smaru. Windę najprawdopodobniej trzeba będzie oczyścić i przesmarować na nowo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

Akai AP-Q41 - naprawa

#9

Post autor: ant »

Super super! Coraz bardziej się okazuje że gramofon jest sprawny. A gdzie mogę nabyć odpowiedni smar i jak go uzupełnić w windzie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Akai AP-Q41 - naprawa

#10

Post autor: Wojtek »

To już jest wyższa szkoła jazdy :) Smar silikonowy CX-80 powinien dać radę.

Ogólnikowo pisząc musiałbyś przy pomocy instrukcji serwisowej (gdzie są szczegółowe rysunki techniczne) dojść od środka gramofonu (od spodu) do windy, oczyścić ją alkoholem izopropylowym ze starego smaru i nanieść nowy smar.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

Akai AP-Q41 - naprawa

#11

Post autor: ant »

Hmmm... jest szansa dorwać takie papiery?
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

Re: Akai AP-Q41 - naprawa

#12

Post autor: ant »

Wojtek pisze: 6. Ustawiamy docelowy nacisk kręcąc ciężarkiem i ustawiamy docelowy AS.
Na tym ciężarku jest oznaczenie O następnie II następnie 1 następnie II i wreszcie 2 i wraca do 0 . Dobrze kumam że ten "II" oznacza 0,5 g. ? Jaki powinien być nacisk przy wkładce Ortofon OMB10 igła z wamatu Ortofon Nadel 10ED ? Oczywiście będę ustawiał na swoje ucho ale chciałbym sugerować się tym jak być powinno wg instrukcji. :-)
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Akai AP-Q41 - naprawa

#13

Post autor: Ramirez »

ant pisze:Hmmm... jest szansa dorwać takie papiery?
Podaj na PW adres e-mail to wyślę ci serwisówkę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Akai AP-Q41 - naprawa

#14

Post autor: Wojtek »

ant pisze:Hmmm... jest szansa dorwać takie papiery?
A wchodziłeś w ogóle na wcześniej podany link do instrukcji? Jest tam również "service manual".
Przy końcu jest rysunek z elementami.

Jest to "jakaś" pomoc, ale generalnie musiałbyś zajrzeć jak się sprawy mają pod ramieniem od spodu.
ant pisze:Dobrze kumam że ten "II" oznacza 0,5 g. ?
Tak.
ant pisze:Jaki powinien być nacisk przy wkładce Ortofon OMB10 igła z wamatu Ortofon Nadel 10ED ?
1.5g.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ant
Posty: 37
Rejestracja: 26 sty 2015, 01:50

Akai AP-Q41 - naprawa

#15

Post autor: ant »

TADAM! Jestem pełen szczęście bo w sumie to chyba można temat zamknąć. Pochwaliłem się na FB gramofonem i okazało się że mam w znajomych kogoś kto posiada ten sam model od dawna. Problem z windą został rozwiązany w kilka sekund. Okazuje się że opuszczanie windy reguluje się śrubką na niej widniejącą. Wystarczyło delikatnie ją odkręcić i problem ze zbyt szybkim jej opuszczaniem zniknął! Dziękuję Ci Wojtek za pomoc. Dzięki Tobie , Tollo (duża pomoc poprzez FB) oraz znajomemu z Fb który ma też ten gramofon, mam już chyba wszystko poustawiane i mogę się nim w pełni cieszyć. Oby jak najdłużej. Może jeszcze pozostanie na przyszłość kwestia wymiany wkładki na wyższy model. O ile jest sens ?
ODPOWIEDZ