Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

Kosmiczne talerze z ramionami
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#16

Post autor: eenneell »

Obywatel pisze: Niechcący zahaczyłeś o trzeci typ napędu - tj. napęd rolkowy - praktycznie już dziś niestosowany ;) W większości gramofonów o napędzie paskowym lub bezpośrednim za obroty silnika odpowiada elektronika a nie mechaniczne przełożenia. Wyjątkiem może być tu pierwszy Fonomaster (z czterema prędkościami :!: ), w którym za obroty odpowiadała mechanika.
Obywatel'u masz rację :!:
I ja to pojmuję ;)
Natomiast DD pojmuję, ale nie rozumiem :!: jak sinik ma mieć precyzyjne obroty, przy 33obr/min :?:
kiedy silniczki poskowców mają 2000obr/min :?:
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#17

Post autor: Sindsoron »

to są silniki robione specjalnie do gramofonów :3 to jest dość trudne taki silnik zrobić, żeby działał precyzyjnie i płynnie, ale się da. Nie bardzo wiem jednak jak to jest dokładnie rozwiązane (sporo zależy też od producenta)

podawanie odpowiedniego napięcia, masa talerza... to już samo w sobie stabilizuje obroty na dość niskim poziomie
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#18

Post autor: Wojtek »

Obywatel:
Jaki rolkowy? Kółkowy, jak już (z angielska idle wheel drive).
JacK pisze:Zaraz pewnie ktoś napisze że to tani model
Ah, zostałem uprzedzony :)
eenneell pisze:Natomiast DD pojmuję, ale nie rozumiem :!: jak sinik ma mieć precyzyjne obroty, przy 33obr/min :?:
Co do "jakim cudem ma to być prezycyjne" dodam trzy słowa: układ stabilizacji obrotów.
eenneell pisze:kiedy silniczki poskowców mają 2000obr/min :?:
Zły przykład, szczególnie jeśli chodzi o rodzaj napędu :) Wszak chyba rozumiesz jak obroty silnika się przekładają na obrót talerza w paskowcu?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#19

Post autor: Obywatel »

Wojtek pisze:Obywatel:
Jaki rolkowy? Kółkowy, jak już (z angielska idle wheel drive).
To jest tylko i wyłącznie kwestia semantyczna a nie techniczna. Tułodziecki np. konsekwentnie używa słowa 'rolka'.
http://vsa.internetdsl.pl/technique/Gramofony-ref1.pdf
Najwięcej na stronie 13.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#20

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Zły przykład, szczególnie jeśli chodzi o rodzaj napędu :) Wszak chyba rozumiesz jak obroty silnika się przekładają na obrót talerza w paskowcu?
To rozumiem :!:
Wszak wiekszość z nas wie na czym polega przekładnia w rowerze, moto i auto :D
A kidys to nawet w młockarniach i innych maszynach parowych stosowano przekładnie pasowe :D :D
Mnie nurtyje pytanie; jak jest zrobiony DD :?:
Awatar użytkownika
Masa
Posty: 76
Rejestracja: 09 cze 2011, 09:32
Lokalizacja: Rzeszów

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#21

Post autor: Masa »

Nie rozumiem. Wiesz jak działa BD to czego nie rozumiesz w DD. Po prostu silnik jest połączony z talerzem bez meduim które przekazuje moment jakim jest pasek w BD.

http://www.classicsansui.net/images/Lit ... XRQ7_3.jpg
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#22

Post autor: eenneell »

Tak to sobie wyobrażałem ;) dzieki :!: :!:
A tależ to waży chyba pare kilo :?:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#23

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:A tależ to waży chyba pare kilo :?:
TaleRZ? Nie, talerze w gramofonach DD nie są cięższe od tych spotykanych w gramofonach paskowych. Ta sama liga wagowa, można powiedzieć.

Może porównaj sobie specyfikacje różnych gramofonów paskowych i bezpośrednich? :)

Jednakże wiem do czego pijesz. Jak w takim razie niwelowane są drgania silnika, które przenoszą się przez oś na talerz? To już jest wyższa technika i w sumie główny dylemat projektowy towarzyszący gramofonom z tego typu napędem.

Dlatego też, jak przypomniał wcześniej Sindsoron, napęd DD został skazany przez audiofili i prasę audio po tym jak w latach '80tych zasypano rynek dość kiepskimi rozwiązaniami, które nie poradziły sobie z drganiami silnika i oddziaływaniem tego na wrażenia akustyczne. Oczywiście dotyczyło to jedynie tanich konstrukcji, ale światek audio widział to jako wadę i problem ogółu. Napęd paskowy nie dość, że tańszy i łatwiejszy do zrobienia to jeszcze z natury rzeczy nie miał tego typu problemów.
Obywatel pisze:To jest tylko i wyłącznie kwestia semantyczna a nie techniczna. Tułodziecki np. konsekwentnie używa słowa 'rolka'.
Jak widzę kółko to nazywam je kółkiem. Jak coś z angielska czy z niemiecka nazywane jest wheel albo rad to tłumaczymy to jako koło.
Czysta semantyka, masz rację, ale nie znoszę zbytecznego "wielonazewnictwa" oczywistych rzeczy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Masa
Posty: 76
Rejestracja: 09 cze 2011, 09:32
Lokalizacja: Rzeszów

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#24

Post autor: Masa »

Do zastosowań audio na pewno lepszy jest napęd na pasek ale chyba nikt sobie nie wyobraża stosowania tego przez DJ'ów ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#25

Post autor: eenneell »

Nie ciągnę tematu "co lepsze" tylko ciekawi mnie to, że w naturze ludzkiej jest poszukiwanie nowych rozwiązań :!: :?: :D upraszczamy czasem, a czasem komplikujemy...
dla mnie DD - TO SILNIK WANKLA-teoretycnie genialny- ale padł- bo tradycyjny 4 suw; tańszy, etc..
No to ja sobie daję "siana" i kończę te rozważania :!:
Dzięki Wam poznałem mniej- więcej co o tym wszysktim myśleć...
Dobranoc :!:
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#26

Post autor: Obywatel »

Ale pomiędzy direct drive i belt drive nie ma takiego porównania jak pomiędzy zwykłym silnikiem i silnikiem Wankla. Przyrównałbym to raczej do sposobów przeniesienia napędu: BD to układ klasyczny - silnik z przodu, napęd na koła tylne a DD to (powszechne dziś rozwiązanie) silnik z przodu, napęd na koła przednie lub ewentualnie silnik z tyłu, napęd na koła tylne. W przypadku układu klasycznego ze skrzyni wychodzi wał, który za pośrednictwem mostu napędza półosie tylnych kół a w drugiej opcji półośki wychodzą bezpośrednio ze skrzyni biegów i za pośrednictwem przegubów przenoszą napęd na koła przednie (lub tylne - w zależności od umiejscowienia silnika, ale wówczas już nie są potrzebne przeguby).
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#27

Post autor: Wojtek »

Masa pisze:Do zastosowań audio na pewno lepszy jest napęd na pasek
Mocne słowa, których nie będę komentował.

Dobra aluzja motoryzacyjna Obywatelu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Masa
Posty: 76
Rejestracja: 09 cze 2011, 09:32
Lokalizacja: Rzeszów

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#28

Post autor: Masa »

Ja chętnie bym przeczytał komentarz ;)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#29

Post autor: Sindsoron »

ja może to skomentuję ;p twierdzenie że BD jest lepszy do audio niż DD to coś co zalatuje audiofilską gadką która nie ma żadnego poparcia faktach a jedynie w jakimś dziwnym uprzedzeniu do DD i chęci bycia wyrafinowanym itd... Nie można powiedzieć że BD jest do audio lepszy niż DD i vice versa... jak już można by porównywać konkretne napędy z konkretnych gramofonów. Są słabe DD, ale są też totalnie nie udane BD
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Direct Drive VS Belt Drive - za i przeciw

#30

Post autor: JacK »

Sindsoron pisze:ja może to skomentuję ;p twierdzenie że BD jest lepszy do audio niż DD to coś co zalatuje audiofilską gadką która nie ma żadnego poparcia faktach...
Właśnie fakty są takie że im bardziej wyrafinowany drogi audiofilski sprzęt tym ma dłuższy pasek i silnik stawiany daleko obok kosmicznego talerza.
To jednak nie powinno mieć żadnego znaczenia dla nas jako tworzących to forum , w większości na codzień użytkowników gramofonowych staroci.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ODPOWIEDZ